Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) - DCEU Film 2

Başlatan dean, 25 Ağustos, 2013, 02:01:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Animvader

Alıntı yapılan: Barmen Minik - 06 Temmuz, 2016, 00:27:29
orda bruce değil babası martha diyor ;) bi kaç ek cümle ile kafalarda daha oturmus olabilecek sahneyi hızlı geçiştirmelerinin kurbanı oldular aslında, benim değil tabi genelin,

Göz kırpmanızı pek anlamadım ama ben de zaten Thomas Wayne diyor yazmışım ??? Zaten kurulan bağlantı Bruce Wayne'in babasının ölürken söylediği son sözünü, Superman'in de ölürken söylediği son söz olarak duyup duraklaması.

V

O sahnenin tek bir amacı var o da Batman'ın Süperman 'nin biir çeşit insan olduğunu anlamasını sağlamak.Filmin başından beri binlerce insanın ölümüne dolaylı olarak sebep olan ve kamuoyu tarafından tanınmayan, varlığı muamma bir Süperman var zira..Ancak zayıf diyaloglar meramı anlatmaya yetmiyor hakkatten..
"İstemem,eksik olsun.."

dean

Batman v Superman: Dawn of Justice'ın Extended Edition'ını biraz geçte olsa izledim. Bildiğiniz gibi Teatrical Edition'ı hiç sevmemiştim. Filmle ilgili tercihleri beğenmediğimi ama en önemlisi bir sinema filmi olarak filmin korkunç olduğunu belirtmiştim. Örneğin Lex Luthor'ın karakteri bir tercihtir. Hikaye açısından bu tercih tartışılır. Doomsday'in bu filmde basitçe harcanması tartışılır. Lakin filmin kurgusunun kötü olması ya da hikayedeki plot hole'lar affedilecek şeyler değiller. Bir sinema filmi açısından değerlendirildiğinde Lex Luthor'ın kişiliğinden ve saçma sapan hareketlerinden ziyede film hikaye anlatımında başarılımı ona bakılır. Batman v Supeman: Dawn of Justice ise vizyona girdiği zaman bir sinema filmin olarak sınıfta kalmıştı.

Şimdi gelelim Extended Edition'a zaten bu saatten sonra önemli olan versiyon bu olacak. Bu versiyon çıktığı için kimse Teatrical versiyonu izlemeyecek aynı kimsenin Lord of The Rings'i Teatrical olarak izlemediği gibi. Öncelikle şunu belirtmek lazım. Filmi tercihleri yüzünden beğenmeyen kişiler yine beğenmemeye devam edecektir. Neticede Lex Luthor halen berbat bir karakter. Wonder Woman halen filme damdan düşer gibi gelen ve hiç işlenmeyen bir karakter. Doomsday halen çok büyük bir ziyan. Halen Martha mevzusu can sıkmaya devam ediyor. Lakin filmi bir sinema filmi olarak beğenmeyen insanlar için bu versiyon işleri biraz değiştirecektir.

Kurgudaki temel problemlerin ve plot hole'ların ciddi anlamda Extended Edition ile giredildiğini söylemek mümkün. Örneğin Africa olayından sonra Superman'in suçlanması Teatrical Edition'da kafalardaki en büyük soru işaretiydi. Extended'da ise Superman'in neden suçlandığını görmek mümkün. Bu sahnelerin Teatrical Edition'dan neden çıkarılmış olduğunu anlamak mümkün değil. Filmin bel kemiği konularından birini sinema versiyonunda bu sahneyi çıkararak felç etmişlerdi. Benim en fazla kafama takılan sorulardan biride Superman'in senato sahnesinde hiçbir şey yapamamış olmasıydı. Bu versiyonda bombanın kurşun bir düzekte tutulması ve Superman'in bunu fark edememesi işi mantıklı bir hale getirdi.

Teatrical Edition için en eleştirdiğim konulardan biride filmde Clark Kent'in olmamasıydı. Superman'in Clark Kent tarafını ellerinden geldiğince az tutmuşlardı. Extended Editon ile bu da değişmiş. Clark'in Batman'i araştırması önemli bir yer tutmuş. Bu aynı zamanda Superman'in Batman'e hırslanması sürecinide geliştirmeyi başarmış. Üstelik filmin adının hakkını vermek adına Superman'e daha fazla zaman ayırmış. "Olaylar çok hızlı gelişiyor" "hikaye oradan oraya atlıyor" tarzı eleştirileri bu versiyon için yapmak pek mümkün değil gibi. Evet hala film beklediğiz ve arzu attiğimiz film değil. Ama bu versiyonun sinema versiyonundan daha iyi olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Bugün izlediğim filmden sinemada izlediğimden daha fazla keyif aldım.

dean

Film, senenin en kötülerine verilecek Razzies ödüllerinde çok sayıda adaylık aldı. Bunlar;

- En kötü film
- En kötü erkek oyuncu: Ben Affleck
- En kötü erkek oyuncu: Henry Cavill
- En kötü yardımcı erkek oyuncu : Jesse Eisenberg
- En kötü yönetmen: Zack Snyder
- En kötü prequel, Yeniden yapım ya da sequel
- En kötü senaryo

hanac

Yeniden izledim; açıkçası vasat bir film.

Çok şey vaadediyor ama bir şey çıkmıyor.

Notum 6.50/10