Amazing Spider Man macera ozetleri

Başlatan Nemo, 21 Eylül, 2014, 20:07:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Nemo - 02 Temmuz, 2015, 18:59:37
SAYI 129: PUNISHER
Subat 1974
Gerry Conway & Ross Andru

Örümcek Adam'ın iki tane yeni düşmanı vardır: Punisher ve Jackal. Jackal, Örümcek Adam'ın bir halk düşmanı olduğunu söyleyerek Punisher'ı kandırmıştır. Ağ Kafa ise bu sırada soyguncularla ilgili çektiği fotoğrafları JJ'e götürür. JJ ise namı hızla yayılan Punisher'ın fotoğraflarını istemektedir. Peter, Punisher'ı bulmak için kıyafetini değiştirip şehre dalar. Punisher'da zaten onu aramaktadır. İkilinin ilk karşılaşmasında gülen taraf, Jackal'ın da yardımı ile Punisher olur. Fakat Punisher, Jackal'ın arkadan saldırıp Örümcek Adam'ı durdurmasına sinirlenir. Kahramanımız kendine gelince eve gider. Harry'i yine evde bulamaz. Fakat Harry, kapıdan Peter'ın evde olduğunu anlayınca eve girmeyip onun şüphelenmemesi için oradan ayrılır. Aynı anda Empire State Üniversitesi'nde Profesör Miles Warren, Mary Jane'e Peter'ı sorar. Derslerine yeteri kadar önem vermeyen Peter'ı uyarmak ve onunla konuşmak istemektedir. Peter, Punisher ile kavga ettiği yere geri dönüp araştırma yapmaya karar verir. Reiss Armories firmasına ait silahları bulunca silah fabrikasına doğru yollanır. Bir kez daha Punisher'ı karşısında bulan Örümcek Adam bu kez mücadeleyi kazanır ve Punisher'a kötü biri olmadığını açıklar. Punisher, Jackal tarafından oyuna getirildiğini anlar. Örümcek Adam, silah fabrikasından ayrılırken Jackal'da gizlice onu izlemektedir.

Alıntı yapılan: rumar80 - 23 Nisan, 2020, 17:25:22
Bu sayı Punisher ve Jackal'ın Marvel evreninde ilk göründükleri sayıdır. Bizde Bilka yayınları tarafından da yayınlandı ve yıllarca Punisher bizde Mavi Kaplan olarak bilindi. Nasıl bir düşünce ile bu ad veirldiyse. Bu iki karakter de Marvel evreninde çok önemli roller oynadı. Punisher için ne yazsak boş. Jackal ise Örümcek adamın en sinsi düşmanı olarak karşımıza defalarca çıkar. Hepimizin okuduğu ilk klon macerası ve yıllar sonra yinelenecek klon olaylarının arkasındaki kişi Jackal'dır. Ayrıca bir dönem de Carrion adı ile de kahramanımızın hayatını kabusa çevirmeye çalışır.

tam da bu dönemin(bilka) adlandırmaları ve tercümeleriyle ilgili ilk elden bilgiler Altın Madalyon e-derginin yeni özel sayısında bize ulaşıyor. Betül Ulukut ismi ile pek çok okuyucu belki de ilk kez tanışacak.  Ulukut dizinin çevirmeni... onunla yapılan röportajda bilka dönemi ile ilgili pek çok ayrıntı var. röportaj Ümit Kireççi tarafından geçmiş bir tarihte yapılmıştı, ancak döneminde "binlerce çocuk ve genç fan" ı olan bir serinin çevirmeni olarak anlattıkları önemliydi! ülkemiz çizgi roman yayıncılığı tarihini ilgilendiren bilgiler veriyordu; serinin çevirmeni olarak yıllarca merak ettiğimiz biriydi, Betül Ulukut. Ve kadınlara  ithaf edilen bir özel sayıda "bilka-örümcek adam serisinin"  12 yıl çevirmenliğini yapmış birinin yer almaması düşünülemezdi. çoğumuz ismini bilmeden heyecanla okuduk onun çevirisini yaptığı sayfaları... Ay Barka'nın zagor ve mister no'nun çevirisini yaptığını da yıllar sonra öğrenmiştik; dahası bu kahramanlara  özel jargonu yaratmış, çoğunluğu erkek olan bir çr okur kuşağının yaratıcılarından biri olmuştu Barka da...

"bilka" dönemi örümcek adam yayınının başarısını ara ara konuşuruz bu başlıklarda; çoğu muhabbetlerimizin ana konularından biridir örümcek adam çevirilerindeki adlandırmalar. İşte şimdi "mavi kaplan" dahil pek çok özgün tercihte bulunmuş çevirmenin kendisinden tercihlerinin sebeplerini öğrenme zamanı. Aytül Akal'ın çr çevirmenliği yıllarından bahsettiği kendi yazısı da e-dergimizde. Ulukut'un röportajında bahsettiği kardeşi, çocuk ve gençlik kitaplarının ünlü yazarı Aytül Akal... Akal, ablası Betül hanımın çr çevirmenliğine başlaması ile ilgili bir anısına yer veriyor yazısında;  yıllar önce "tay yayınları"nın kızılmaske başta olmak üzere önemli serilerinin çevirmeni olarak çalıştığını biliyoruz Akal'ın. ...

şimdi yeniden konumuza dönelim ve Ümit'in bize o günleri yaşatan sürükleyici "Betül Ulukut röportajı"ndan bir alıntı yapalım:

"... Ama şu an Enişte kulağıma o kadar garip geliyor ki... Sanırım Ben Amca olarak başladım, sonra da değiştiremedim. Tıpkı "punisher"a yaptığım gibi. Daha karakterin kimliğini, amacını öğrenmeden kıyafetine bakarak bir isim vermiştim. Ve galiba "Mavi Kaplan" demiştim. Sonra bir daha isim verirken acele etmemeye karar verdim."

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Nemo

272- Slyde

Tom DeFalco & Sal Buscema & Ron Frenz
Ocak 1986

Sehirde yeni bir kostumlu kotu vardir: Slyde! Jalome Beacher isimli bir bilim adami, calistigi Beemont Manufacturing Company icin yeni bir giysi gelistirmistir. Firmasi, Rockwall ve Beacher tarafindan satin alininca, issiz kalir. Bankadan da kredi cekemeyince, gelistirdigi kostumu soygun icin kullanmaya karar verir.
Peter ise, Nathan'a saldiran kisilerin kim oldugunu arastirmaktadir. Ben amcasi gibi Nathan'i koruyamadigi icin vicdan azabi cekmektedir. Nathan'i hastanede ziyaret eder. May yengesinden ozur diler. Bu sirada, Slyde, eski firmasindan intikam almak icin binaya saldirmistir. Peter, eve donerken bu olaya sahit olur. Ve Slyde'i durdurur.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Su ana kadar nereye geldik bir goz atalim:)

Amazing Spider Man sayi 272 (Ocak 1986)

Spectecular Spider Man sayi 111 (Subat 1986)

Web of Spider Man sayi 10 (Ocak 1986)

Amazing Spider Man Annual sayi 20 (Kasim 1986)

Spectecular Spider Man Annual  sayi 6 (Ekim 1986)
Özel Alfa Ajanı

hanac

rumar80

Hanı e dergi için söz vermiştik?
Tarkan?

dayıcomics

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 08 Mayıs, 2020, 03:42:25
tam da bu dönemin(bilka) adlandırmaları ve tercümeleriyle ilgili ilk elden bilgiler Altın Madalyon e-derginin yeni özel sayısında bize ulaşıyor. Betül Ulukut ismi ile pek çok okuyucu belki de ilk kez tanışacak.  Ulukut dizinin çevirmeni... onunla yapılan röportajda bilka dönemi ile ilgili pek çok ayrıntı var. röportaj Ümit Kireççi tarafından geçmiş bir tarihte yapılmıştı, ancak döneminde "binlerce çocuk ve genç fan" ı olan bir serinin çevirmeni olarak anlattıkları önemliydi! ülkemiz çizgi roman yayıncılığı tarihini ilgilendiren bilgiler veriyordu; serinin çevirmeni olarak yıllarca merak ettiğimiz biriydi, Betül Ulukut. Ve kadınlara  ithaf edilen bir özel sayıda "bilka-örümcek adam serisinin"  12 yıl çevirmenliğini yapmış birinin yer almaması düşünülemezdi. çoğumuz ismini bilmeden heyecanla okuduk onun çevirisini yaptığı sayfaları... Ay Barka'nın zagor ve mister no'nun çevirisini yaptığını da yıllar sonra öğrenmiştik; dahası bu kahramanlara  özel jargonu yaratmış, çoğunluğu erkek olan bir çr okur kuşağının yaratıcılarından biri olmuştu Barka da...

"bilka" dönemi örümcek adam yayınının başarısını ara ara konuşuruz bu başlıklarda; çoğu muhabbetlerimizin ana konularından biridir örümcek adam çevirilerindeki adlandırmalar. İşte şimdi "mavi kaplan" dahil pek çok özgün tercihte bulunmuş çevirmenin kendisinden tercihlerinin sebeplerini öğrenme zamanı. Aytül Akal'ın çr çevirmenliği yıllarından bahsettiği kendi yazısı da e-dergimizde. Ulukut'un röportajında bahsettiği kardeşi, çocuk ve gençlik kitaplarının ünlü yazarı Aytül Akal... Akal, ablası Betül hanımın çr çevirmenliğine başlaması ile ilgili bir anısına yer veriyor yazısında;  yıllar önce "tay yayınları"nın kızılmaske başta olmak üzere önemli serilerinin çevirmeni olarak çalıştığını biliyoruz Akal'ın. ...

şimdi yeniden konumuza dönelim ve Ümit'in bize o günleri yaşatan sürükleyici "Betül Ulukut röportajı"ndan bir alıntı yapalım:

"... Ama şu an Enişte kulağıma o kadar garip geliyor ki... Sanırım Ben Amca olarak başladım, sonra da değiştiremedim. Tıpkı "punisher"a yaptığım gibi. Daha karakterin kimliğini, amacını öğrenmeden kıyafetine bakarak bir isim vermiştim. Ve galiba "Mavi Kaplan" demiştim. Sonra bir daha isim verirken acele etmemeye karar verdim."

Burada çevirmen Betül Hanım ne demek istemiş acaba? Ben Parker zaten Peter Parker'ın babası olan Richard Parker'ın abisi değil mi? Marvel.com'da yazan bilgiler yanlış mı?

Nemo

Benim de bildigim Peter'in babasi ile Ben kardes. Yani amcasi. Betul hanimin aklinda yanlis kalmis olabilir.
Özel Alfa Ajanı

rumar80

Doğrusu da bu zaten. Ben ve Richard Parker kardeşler. May Peter'ın yengesi.

Nemo

273- Beyonder ile Mucadele

Tom DeFalco & Ron Frenz
Subat 1986

(Secret Wars II serisinden)

Puma, kabile buyucusunden Beyonder isimli varligin dunyaya geldigi haberini alir. Onu engellemek icin, Orumcek Adam'dan yardim almaya karar verir. Bu sirada, Ak Kafa, Jean DeWolf'un olumunu dusunup, sehirde ag firlatmaktadir. Hastaneye Nathan Lubensky'i ziyarete gider. Bu sirada, Puma sehre varmistir.
Insanlar arasindaysa ''kozmik birlik'' fikri yayilmaya baslamistir. Buna gore, evrendeki her sey bir hucre gibi birbirine baglidir. Daily Bugle'in yeni editor Kathryn Cushing de bu fikirle ilgili haber yapmak istemektedir. Peter, DB binasina gelince Ned ve Betty'e rastlar. Ikilinin arasi Flash yuzunden limonidir. Peter, bu olaya girmek istemez. Eve gidince, MJ'in kendisini bekledigini gorur. Evin kapisini acincaysa karsisinda Puma (Thomas Fireheart) oturmaktadir. MJ, evden ayrilinca, Thomas, Peter'a onun Orumcek Adam oldugunu bildigini soyler. Ikili Beyonder'a karsi beraber hareket etmeye karar verir. Fakat karsilarinda birder Beyonder belirir.

Özel Alfa Ajanı

rumar80

Bu Puma karakteri de Örümcek Adam maceraları içinde çok güzel sunulmuştur:

Önce Örümcek Adam'ı öldürmek için tutulur. Sonra kabilesi tarafından Beyonder'a karşı Örümcek Adam'dan yardım istemesi emredilir. Bu arada Thomas Fireheart aslında oldukça da zengindir.
   Daha sonra Örümcek adama borcu olduğunu iddia ederk Daily Bugle'ı alır. Hatta gazetenin yayın politikasını değiştirip Örümcek adamı destekler. Sonra kahramanımız ile son bir ruh savaşı yapar. Gazeteyi 1 dolara JJJ'e geri satar vs.

Sonra bir anda kenara atılır. Başına ne gelir bilinmez. (Mutlaka okuyup bilen vardır da, biz Türk okurları için muammadır)

Nemo

274- Sampiyon

(Secret Wars II serisinden)

Tom DeFalco & Ron Frenz & Tom Morgan & James Fry
Mart 1986

Puma, Beyonder ile savasinda yenilgiye ugramistir. Kabilesine geri doner ve amcasina basarisiz oldugunu soyler. Amcasi ise, Beyonder'i belki de bir baskasinin yenecegini soyler. Bu sirada Beyonder, Mephisto'nun kralligina gider ve onunla bir anlasma yapar. Ikili, birer sampiyon secip onlari dovusturecektir. Mephisto kazanirsa, hem kendi dunyasinin hem de bizim dunyamizin yok olmasina engel olabilecektir. En azindan 24 saat daha, Beyonder'i yenmek icin firsatlari olacaktir. Beyonder, Mephisto'nun sampiyonu olarak Orumcek Adam'i secer. Kendi sampiyonu olarak ise Zarathos isimli yaratigi secer.
Zarathos, Orumcek Adam'in pesine duser. Onun uzerine siyah bir toz bulutu gonderir. Bu da kahramanimizin sanrilar gormesine yol acar. Eski dusmanlari, olen ailesi, hatta Gwen...Zarathos'un yarattifi sanrilar sonucu Peter, amcasi Ben ile de kavga ettigini gorur. Fakat sonunda kahramanimiz kazanir. Hatta, Kingpin'in hayatini dahi kurtarir.
Beyonder ise Mephisto'ya doner ve:
-24 saat daha kazanmis olabilirsiniz ama en sonunda tum evreninizi yok edecegim...

Özel Alfa Ajanı

rumar80

Hüseyin senin bu özetleri keyifle okurken aklıma hep şu takılıyor: Üç dergi arasındaki cross-over'ları nasıl anlatmayı planlıyorsun?

Vega

Alıntı yapılan: rumar80 - 13 Mayıs, 2020, 00:40:52

Sonra bir anda kenara atılır. Başına ne gelir bilinmez. (Mutlaka okuyup bilen vardır da, biz Türk okurları için muammadır)

Bilka 160. sayıda ölüyor diye hatırlıyorum. Yanlış mı kalmış aklımda acaba.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

Vega

Alıntı yapılan: 1589282073Burada çevirmen Betül Hanım ne demek istemiş acaba? Ben Parker zaten Peter Parker'ın babası olan Richard Parker'ın abisi değil mi? Marvel.com'da yazan bilgiler yanlış mı?
Benim de bildigim Peter'in babasi ile Ben kardes. Yani amcasi. Betul hanimin aklinda yanlis kalmis olabilir.

Alıntı yapılan: 1589282073
Doğrusu da bu zaten. Ben ve Richard Parker kardeşler. May Peter'ın yengesi.

Alıntı yapılan: 1589282073

Bence burada Betül hanım May hala ile Ben amca'yı karıştırmış. Zira Bilka döneminde May HAla diye geçerken sonraki serilerde ve filmlerde doğrusu olan May Yenge'ye çevrilmeye başlandı.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

Nemo

Alıntı yapılan: rumar80 - 16 Mayıs, 2020, 00:02:29
   Hüseyin senin bu özetleri keyifle okurken aklıma hep şu takılıyor: Üç dergi arasındaki cross-over'ları nasıl anlatmayı planlıyorsun?

Umar abicim, mesela simdi 1986 Nisan ayinin sayilarina geldik her 3 seride de. O ay hangi sayi ciktiysa, her ucunu de o ay'a gore devam etmeyi dusunuyorum ama sence nasil daha guzel olur?
Secret Wars II ye girersem cikamam dedim :) 
Özel Alfa Ajanı