Spectecular Spider Man yıllık sayı ozetleri

Başlatan Nemo, 08 Mayıs, 2020, 15:02:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Annual 1

İnsanlar Onu octopus olarak çağıracaklar
(ASM Annual sayı 13'ten devam eden macera)

Bill Mantlo & Rich Buckler
Aralik 1979

Örümcek Adam, Octopus'un peşindedir. Amacının ne olduğunu çözmek ister. Bunun için Octopus'un kopan kolunu mücadelenin olduğu yere gidip alır ve incelemek üzere Empire State Üniversitesi'ne götürür. Octopus ise kaybettiği kolu için tedavi görmektedir. Beyin gücü ile, kolu kendisine çağırır. Peter, üniversitede, kol üzerinde deney yaparken, kolun kendiliğinden hareket ettiğini farkeder ve üzerine örümcek vericisi yerleştirir. Böylece kostümünü giyip kolu takip eder. Octopus kendisine bir denizaltı yapmıştır. Atom yüklü olan bu araç ile Dünya'yı tehdit edebilecektir. Örümcek Adam, olayı anlayınca Octopus ve adamlarını durdurmak için harekete geçer. Mücadele sonunda Octopus, su alıp batan denizaltıda kısılı kalır ve denizin derinliklerinde kaybolur.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Annual 2: Rapier
Ağustos 1980

Ralph Macchio & Jim Mooney

Örümcek Adam, limanda kirli işler çeviren adamları durdurmak isterken birden ortaya kendisine Rapier diyen yeni bir karakter ortaya çıkar. Mafya adamlarını durdurur. Örümcek Adam da ona yardım eder. Peter, ertesi gün, Daily Bugle'a gelir. Fakat, JJJ ve diğerleri Silvermane ve adamları tarafından tehdit edilir. Silvermane, Jameson'a limandaki kirli işlerin üzerine gitmemesini söyler. Tehdit savurduktan sonra oradan ayrılır. Peter, kostümünü değiştirerek, Silvermane'i ziyaret eder ve ona bir ders verir. Bu arada, Rapier, sevgilisi Clarissa'nın yanındadır. Clarissa, Rapier'in artık kötülerle dövüşmesini istememektedir. Rapier ise son bir işi kaldığını söyler: Silvermane'i öldürmek!
En sonunda Silvermane ile Rapier karşı karşıya gelir. Rapier'in gerçek ismi Dominic Tyron'dur ve Silvermane'in eski ortağıdır. Fakat, Silvermane, onu ortadan kaldırmıştır. Dominic'i ölmekten Clarissa kurtarmıştır. Rapier, Silvermane'i öldüremeden Örümcek Adam olaya dahil olur. Rapier ile Örümcek Adam arasındaki kılıçlı mücadele, Clarissa'nın Örümcek Adam'ı bayıltması ile son bulur. Clarissa, sevgilisinden, intikamından vazgeçmesini ister. Rapier buna sinirlenir ve üzgün bir biçimde oradan uzaklaşır. Fakat, Silvermane tarafından sırtından vurulur. Yaralı bir biçimde oradan uzaklaşır.
Örümcek Adam kendine geldiğinde, Clarissa ile konuşur. Silvermane ise yaralıdır ama kurtulacaktır. Kahramanımız, Rapier ile er geç yeniden karşılaşacağını düşünür.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Annual 3
Ay'in Karanlik Yuzu

Roger Stern & Jim Sherman & Alan Weiss
1981

Man-Wolf, ESU kampusunde gorulmustur. Lance Bannon ise onun fotograflarini cekmeyi basarmistir. John ise yeniden insan haline burunmustur. Orumcek Adam, olaydan haberdar olunca John'a ulasir ve onun normale donmesini saglamak icin doctor Connors'dan yardim istemeye karar verir. J. Jonah Jameson ve John'in kiz arkadasi Kristie Saunders ile birlikte Connors'in yanina giderler. Fakat John yeniden Man-Wolf'a donusur. Orumcek Adam onu bir kez daha durdurur ve sonunda Connors'in tedavisi ise yarar. Simdilik...

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Annual 4
Anılar Yolu

Bill Mantlo & Sal Buscema
1984

Yağmurlu bir New York gecesinde bir grup eli silahlı kişiler bir bankayı soyarlar. Ağ Kafa, onları durdurduktan sonra eve doğru yol alırken, May yengesini görür. May, üzgün bir şekilde yürümektedir. Yoldan geçen biri ona seslenir. O anda May, gençliğini hatırlar. May, genç iken Johnny Jerome isimli bir kanunsuza aşık olmuştur.
Örümcek Adam eve dönmüştür. Evde Nathan'ı bulur. Nathan, May'in evde uyuduğunu sanmaktadır. Peter, onu gördüğünü söyleyince ikili ne olduğunu anlamak için May'in odasına giderler. Masada, Johnny isimli birinden gelen mektubu bulurlar ve May'in ona yazdığı eski mektupları...
Geçmiş: Ben Parker, bir karnavala katılacaktır. May'e onunla gelmesini teklif eder. May, Johnny'e söz verdiğini belirtince Ben üzülür. Ben, Johnny'nin kötü biri olduğu konusunda May'i uyarsa da, May onu dinlemez.
Şimdiki zaman: Conney Island...May, Johnny ile buluşmak için gençliğinin geçtiği yere gelmiştir. Karşısında Johnny'i görünce eli ayağına dolaşır. Örümcek Adam ise gizlice yengesini takip etmektedir. Fakat kalabalıkta onu kaybeder ve Daily Bugle'a giderek Johnny Jerome hakkında araştırma yapar ve onun bir hırsız olduğunu öğrenir.
Geçmiş: Conney Island'da gelen bir silah sesi üzerine May ve Johnny yeniden geçmişe dönerler. Johnny zamanında hırsızlık yapmış ve çok değerli bir kolyeyi çalmıştır. Bunu May'e armağan etmek ister. May, Johnny'nin hırsızlık yaptığını öğrenince bunu kabul etmez.
Şimdiki zaman: May, Johnny hapse girdikten sonra Ben Parker ile evlendiğini ve onun hayatta olmadığını ama onu hala çok sevdiğini söyler. Johnny ise May ile evlenmek istemektedir. May, Johnny'e istediği zaman yardım edebileceğini söyler ve onunla vedalaşarak oradan uzaklaşır. Eve döndüğünde onu merak içinde bekleyen Nathan'a ve Peter'a herşeyi anlatır.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Annual 5
Ace

Peter David & Mark Beachum
Ekim 1985

Sehirde iki cete arasinda amansiz bir savas devam etmektedir:  Dragons ve Reapers! Her iki ceteden de Lorenzo Spencer ve Al Webber isimli sahislar tutuklanmistir. Bu arada Orumcek Adam sehirde suzulurken, gunes gozluklu, karizmatik bir motorsikletliye rastlar. Jean DeWolf, ACE isimli bu kisiyi durdurup hiz sinirina uymasini soyler. Sonrasinda eve giden Ace, kiz kardesi Rose ve annesi ile sohbet eder. Annesi ona belaya bulasmamasini tembihler.
Sonrasinda abisi Lorenzo'nun tutuklandigini ogrenen Ace, mahkemeye kosar. Bu sirada Peter ve muhabir Joy Mercado da mahkemededir. Zarar verdikleri dukkan sahibi bay DiFeo vefat etmistir. Peter, mahkemede Ace'i gorunce olay gunu onu da orda gordugunu hatirlar ve Joy ile birlikte onu takip ederler. Mahallesinde onun hakkinda sorusturma yaparlar. Iddiaya gore, Ace, Reapers sokak cetesini kurmustur. Peter ve Joy, mahallelinin ona buyuk saygi duydugunu kesfeder.
Joy, Dragon cetesi tarafindan kacirilir. Peter onu bulmak icin harekete gecer. Reaper ve Dragon cetesi son mucadele icin karsi karsiya gelmistir. Ace, cete savasini durdurmak icin bir sey yapmaz. Ve kargasa sirasinda Joy'u korumaya calisan bir gen olur. Orumcek Adam, Ace'e neden kavgayi durdurmak icin bir sey yapmadigini sorar ve ona cok kizar.
-Bu, onlarin savasi...Benim degil...
Sonrasinda, Rykers hapishanesine gidip abisini ziyaret eder. Ve o gece olanlara karsi abisine karsi taniklik edecegini soyler. Abisi, kardesinin neden boyle davrandigina anlam veremez.Taniklik ederse abisi hapis yatacaktir.
-Bunu, kiz kardesimizin ve annemizin iyiligi icin yapiyorum. Senin bize daha fazla zarar vermeni istemiyorum...deyip hapishaneden ayrilir.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Annual 6
Ace II

Peter David & Mark Beachum
Ekim 1986

Reaper cetesinden Tyrone, Ace'in kiz kardesi Rosie'yi tehdit etmektedir. Bu sirada, Peter, May yengesinin garaj satisina yardim etmek icin Forest Hills'e gitmistir. Esyalar arasinda, Ben amcasinin, yengesine hediye ettigi bir esyayi gorur. May, bunu gorunce duygulanip, aglar.
Ayni anda, Ace'in kardesi Lorenzo'nun avukati, mahkeme sirasinda Ace'i kucuk dusurup onun tanikligina engel olma planini ortaya atar. Lorenzo, kardesine kizgin oldugu icin bu teklifi kabul eder. Chuck Hanes isimli cocuk sagligi burosundan gelen biri ise Ace'i razi etmeye calismaktadir. Hanes'e gore, Rosie, cocuk merkezine gonderilmelidir. Onun iyiligi icin. Ama Ace, bunu kabul etmemektedir. Eve varan, Ace, yatalak annesinin ayakta dans ettigini gorur. Annesi, ogluyla son bir kere daha dans etmek istedigini soyler ve sonrasinda oglunun kollarinda olur.
Sonrasinda Ace, mahkemeye gidip abine karsi tanisklik eder. Avukatin cabalari sonucu Ace mahkemeyi yarida birakip, oradan ayrilir. Peter, onun pesinden gitmeye karar verir. Lorenzo ise serbest birakilir. Ace, kiz kardesini de alip, Harlem'den ayrilmaya karar vermistir.
Fakat, yollari  Tyrone  ve Reaper cetesi tarafindna kesilir. Tyrone, Ace'i sirtindan vuracakken, Orumcek Adam buna engel olur. Kavga bitince, Ace ile ne yapacagina karar veremeyen kahramanimiz, onu kaderiyle bas basa birakip oradan uzaklasir. Ace ise, Reaper cetesine yakinda agabeyinin donecegini ve kaderlerinin Lorenzo'nun elinde oldugunu soyleyip, kiz kardesini de yanina alip uzaklasir.
Ertesi gun, Lorenzo cetesini toplamis nutuk vermektedir. Fakat birisi gizlice onlari takip edip, intikam planlari yapmaktadir. Bu, olen Vince DiFeo'nun ogludur ve adaleti kendi saglamaya karar vermistir...

Özel Alfa Ajanı