Bir Bakışta 2019

Başlatan afu, 02 Ocak, 2020, 22:18:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dayıcomics

Tebrikler son derece titiz hazırlanmış bir liste olmuş Afu bey, elinize sağlık. Fiyatların yükselmesi çizgi roman sektörünü fena vurmuş.

can amca

Ellerinize sağlık. Çok önemli veriler bunlar. Milli kütüphane bile böyle ayrıntılı tutmuyordur istatistiği   :)

nikopol

Alıntı yapılan: memospinoz - 03 Ocak, 2020, 07:17:57
Ayrıntılı ıstatistik için teşekkürler. 2019'da düşüş olsa da yine de o kadar kötü değil bence. 2015'e yakın bir performans gösterilmiş. 2020 umarım daha başarılı geçer.

Temenninize katilmakla birlikte, (5 senede) nufusu artan bir ulkede basilan kitap sayisinin degismemesi ya da biraz azalmasi, sektor acisindan aslinda gerileme demektir. (Sektorel degil, kisisel bakiyorsak, o zaman "nufus ayarlamasi" yapmaya gerek yok tabii.)

memospinoz

Burada sadece çizgi roman özelinde bir istatistik var. Burada da satış rakamları ve baskı sayıları belli olmadığı için genel durum hakkında konuşmak imkansız, yalnızca fikir yürütülebilir. Kazanılan veya kaybedilen okur sayısı nedir, bunu da bilemiyoruz. Şeffaf bir yayıncılık ve paylaşılan veriler zaten yok. Sadece basılan yeni kitap sayısı (burada sayı derken tam baskı sayısı değil kitap başlığı, adı, "title" denilmek isteniyor) üzerinden genel bir kanıya varmak ne kadar doğru tartışılır. Yine de durumun çizgi roman özelinde o kadar da vahim olmadığını düşünüyorum veya öyle temenni ediyorum diyebiliriz.

memospinoz

Alıntı yapılan: nikopol - 05 Ocak, 2020, 15:56:39
Temenninize katilmakla birlikte, (5 senede) nufusu artan bir ulkede basilan kitap sayisinin degismemesi ya da biraz azalmasi, sektor acisindan aslinda gerileme demektir. (Sektorel degil, kisisel bakiyorsak, o zaman "nufus ayarlamasi" yapmaya gerek yok tabii.)

Defalarca okudum ama parantez içinde anlatmak istediğiniz şeyi anlayamadım. Üzgünüm.  :(

nikopol

Alıntı yapılan: memospinoz - 05 Ocak, 2020, 17:18:20
Defalarca okudum ama parantez içinde anlatmak istediğiniz şeyi anlayamadım. Üzgünüm.  :(

Cok da onemli seyler soylemiyordum, ama yeniden ifade etmeye calisayim :)

Birey olarak dusunursem, kitapciya gittigimde/Amazon'a girdigimde, kac yeni "title" cikmis diye bakarim. "2015'te 10 yeni kitap cikmisti, 2019'da 10 yeni kitap cikmis, eh durum ayni" derim. Kisisel olarak bir gerileme yok.

Sektorel bakarsam, nufusun arttigi yerde, tum kalemlerin de benzer sekilde artmasi gerekir. 5 milyonluk pazarla 500 milyonluk pazari kiyaslarsak, ikincisinde hem "title" sayisinin, hem toplam baski adetinin fazla olmasini bekleriz. Turkiye'de 5 senede nufus artarken, "title" sayisi artmadiysa (ya da biraz dustuyse), bu "notr" degil, "olumsuz" bir duruma isaret eder.

memospinoz

Nüfus artıyor ama kazanç ona oranla çok artmıyor,  böylece kişi başına düşen yıllık gelir de artmıyor. Ama kitap fiyatları artıyor böyle olunca da insanların önceliği kitap olmuyor. (Zaten hiçbir zaman öyle değildi) Böylece kalabalık sadece kuru kalabalık oluyor. Fakir zaten alamıyor, zengin okumaya değil başka şeylere değer veriyor. Arada kalan kişiler de sektöre yetmiyor. Ama sektör bunu umursamıyor, bu kişilere daha fazla yük bindiriyor fiyatları şişirerek. Ben sadece duruma biraz optimist açıdan bakmak istedim yoksa durumun olumsuz olduğu gün gibi ortada.  :(

İdrava

Ben o arada kalan kişilerden biri olmaktan çok mutluyum... İstatistikleri bilmem ama buradaki insanlar çok özel insanlar....

hennessy

Eline saglik Ali Fuat abi.

Önemli olan eski yeni ciltler depoda mı duruyor yoksa satıyor mu? Satmıyor ise durmadan neden çizgi roman çıkıyor..

Arkadaşlar çizgi roman pahalı bir zevk oldu hatta geçti Bugün ince çıkan bir cilt 40-45 TL etiket bunu kaç genç alacak zor iş. Bir çok fuarda stantlarda görev yaptım. Eskiden kapılar açıldı mı hucum olurdu. Son fuarda facia sadece bakıp geçen bir gençlik para yok ve huzur yok. Bugün içim parçalandı İÜ öğrencisi intihar ediyor. Ben kendime bakıyorum bekarım eleye eleye 300 TL ortalama ile alıyorum. Oda başka büyük giderim olmadığı için.

Kağıt euro nakit geçen fuarda Alişan kardeşim ile sohbet ediyoruz abi diyor kağıt nakit para al ve pahalı al işler zor etiketler uçmuş.

Burada bir iki yayınevine serzenişte bulanacağım isim vermek istemiyorum.  Hem 45 tl etiket ile ince kitap çıkarıyorsun hemde kağıt kalitesi iyice dibe vuruyor. Ama hala kaliteden ödün vermeden çıkaran diğer yayınevlerine de takdir ediyorum.

Manga çıkışta ve gençlik buna ilgi duyuyor. Kardeşim bilmem kaç yüz mangayı biliyor. Comic sor buyur abi diyor. Ha Amerika için tersi ama şu anda burada rağbet eden bu.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

darkwood

Alıntı yapılan: hennessy - 05 Ocak, 2020, 22:04:09
.... Manga çıkışta ve gençlik buna ilgi duyuyor. Kardeşim bilmem kaç yüz mangayı biliyor. Comic sor buyur abi diyor. Ha Amerika için tersi ama şu anda burada rağbet eden bu.

Bilgisayar, internet, cep telefonları ve bununla gelen Anime seyretme alışkanlıkları, Japonların bunu yaşayan bir sektör haline getirmeleri derken Manga yeni neslin yükselen yıldızı oldu, siyah beyaz olması ve fiyatlarının diğerlerine göre biraz daha cazip olmasının da payı var tabi.
Fumettinin pazar payı iyice azaldı, yayınları da daha fazla azalmaz umarım.
Comicsler renkli kuşe al benili baskılarının getirdiği, yüksek fiyat dez avantajına karşın Amerikan filmlerinin etkisi ve çeşitliliği ile piyasada hatırı sayılır bir yer tutmaya devam ediyor.
Frankofonlar ise klasik serileri Tenten, Red kit ve Asterikslerin bilmem kaçıncı kez baskıları ile ayakta durmaya çabalıyor, az sayıda basılan yeni sayılarının satışlarına bağlı olarak maalesef devamları da kolay kolay gelmiyor. Yeni baskılarının bir kısmında, maliyet düşürelim derken kitap ebatları ile oynamaları durumu daha da içinden çıkılmaz yapıyor.
Darkwood Sakinleri..

Mrtekin

Yayımcılarımızın son 9 senelik performansı aşağıdaki gibi;

Kötü haber; yani şöyle bir gerçek var; 2018 ve 2019'da yıllarında en az 60 tane fasikül çıktığını düşünürsek: (yani totalin %16-19 bantlarında) aslında çıkan kitap sayısında; 2014 yılına kadar geriliyoruz. (Toplam sayfa sayısını bilmeden söylüyorum.)

İyi haber; sektör (eğer buna bir sektör diyebilirsek tabi; sektörcük desek daha doğru.) 2000 yılında, 200 kitapla seneyi kapatmış. Ki, 2000 yılında; fumetti ağırlığı son senelere göre çok daha fazladır. Yani son senelerde; ciddi bir portföy çeşitlenmesi olması bence güzel bir gelişme. Ezcümle; çeşitlilik güzel birşey; eğer paran varsa:-))

Ümitvar olmaktan başka elimizden birşey gelmiyor. Umarım yayıncı tarafında fire vermeden yola devam ederiz. Hayırlısı...

2019:Ekonomik kriz:363 (2014'e dönüş.)
2018;Ekonomik kriz:427 (bir önceki sene ile aynı.)
2017: 427 Kitap % 4,4 büyüme
2016: 410 Kitap %8,5 büyüme
2015; 373
2014: 303
2013: 294
2012: 233
2011: 213
2010: 200
They drew first blood...

memospinoz

Alıntı yapılan: Mrtekin - 06 Ocak, 2020, 10:16:36
Yayımcılarımızın son 9 senelik performansı aşağıdaki gibi;

2019:Ekonomik kriz:363 (2014'e dönüş.)
2018;Ekonomik kriz:427 (bir önceki sene ile aynı.)
2017: 427 Kitap % 4,4 büyüme
2016: 410 Kitap %8,5 büyüme
2015; 373
2014: 303
2013: 294
2012: 233
2011: 213
2010: 200

Son 10 sene olmuş ama bu.  ;D ;)

Mrtekin

Hahahaha. Aynen, 10 senelik sektör performansı:-)

2017 süper bir seneydi:-) Bir daha dönebilir miyiz o seneye, bakalım.
They drew first blood...