2023 Ağustos - Fumetti Listesi

Başlatan newman, 18 Ağustos, 2023, 19:06:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

newman

newman

Arkadaşlar merhabalar,
Öncelikle belirteyim bu başlığı forumdaki aylık yayın tanıtımları açısından bir taslak önerisi olması sebebiyle açtım. Dolayısıyla alternatif bir liste değildir, o nedenle sadece Julia tanıtımı var örnek olması için. Şu an zaten aylık yayınların tanıtıldığı bir başlık var, orada yazıp konu dışı olmaması için ayrı konu açtım.

Acaba yayınların bu formatta tanıtılması mümkün mü? Geçen akşam vaktim varken böyle bir örnek taslak hazırladım. Bence güzel oldu. Forum yönetimi de uygun görürse bence aylık yayınları bu formatta tanıtmaları çok güzel olur. Şu haliyle de aylık yayın tanıtımlarını moderatör arkadaşımız gayet güzel şekilde yapıyor. Ben sadece önerilerin de katkı sağlayacağını düşünüyorum, o nedenle yazmak istedim.. Forumda bu geleneği yıllarca sürdüren Afu ağabeye de buradan teşekkür etmek isterim ayrıca.

pizagor

Sayın forum yönetimi, bir üye olarak diğer üyelere yanlışınız var demek haddimi aşmak olur. O yüzden sizden yardım istiyorum, daha önce de başka bir başlıkta yaptığım gibi. Fumetti değil fümettidir doğrusu gibi bir iddiası olabilir yazan kişinin, tüm dünyanın ve bilim dalının genel kabulüne zıt gidip faiz sebep enflasyon sonuçtur da diyebilir. Kişi anlamak istemediğinde, ben en doğrusunu bilirim dediğinde ve daha da kötüsü gerginlik yaratmak maksatlı bilinçli inadına bir zorlama kullanım söz konusuysa fazla da üstelemeye gerek yok, israf, zaman kaybı, emek tüketici bir lüzumsuzluk. Sayın yönetim, burada bazı kavramların doğru kullanımı sizin sorumluluğunuzdur; hem ana sayfadaki görseli hem de başlıktaki yanlışı düzeltmeniz gerekir. Aksi takdirde benim de komiks ya da ban dezine diye yazmamın önüne geçemezsiniz. Herkes kendi kafasına göre bir terminoloji oluşturamaz.

Sayın newman'ın formatı görsel olarak çok hoş olmuş. Benim forum yönetimine önerim yeni yayınlar başlığının, tabi ki Sayın TKnKT'nin onayıyla, Sayın newman'a teslim edilmesidir.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

newman

Bu fumetti mi fümetti mi konusundan ben yoruldum artık. Daha önce forumda detaylıca konuşuldu ve farklı görüşte olan üyeler olduğu netleşti sanıyorum. İsteyen fümetti desin, isteyen fumetti desin. Forumda bu kavramı kullanan çokça üye var, en son Mayıs 2023 başlığında rastladım mesela:
http://altinmadalyon.com/altin/index.php?topic=17712.60

Ayrıca Nadir kitapta da arattım fümetti kavramını, Özer Sahaf'ın listelediği bir yayında karşıma çıktı. İtalyan ekolü çizgi romanlar açısından en çok öne çıkan yerlerden biridir bence.
https://www.nadirkitap.com/bhang-rivista-di-fumetti-stupefacenti-n-7-ottobre-1990-stan-lee-john-romita-kitap18281495.html

Bu nedenle lütfen bu kavram konusuyla beni eleştirmeyin. Bir de forum yönetimine seslenmişsiniz, giriş sayfasındaki Tex görselim ortadan kırpıldı zaten, yeterli değil mi sizin için?

Alıntı yapılan: pizagor - 18 Ağustos, 2023, 22:10:55Sayın newman'ın formatı görsel olarak çok hoş olmuş. Benim forum yönetimine önerim yeni yayınlar başlığının, tabi ki Sayın TKnKT'nin onayıyla, Sayın newman'a teslim edilmesidir.

Beğendiğiyseniz ne mutlu, teşekkür ederim. Fakat dediğim gibi ben alternatif bir liste olsun diye açmadım başlığı, öneride bulunmak için açtım. Listeler zaten periyodik olarak yayınlanıyor, hatta birkaç gün önce kategori formatına da gidildi ve ben de beğenimi ve önerilerimi sundum.

battlehammer

Fomettiye yakışır bir görüntü olmuş bence, elinize sağlık.

pizagor

Sayın newman mesajınızı değiştirmişsiniz sanırım. Sanki fametti için hazırladığınız görseli beğendiğimi söylemekle kinaye yapıp yapmadığımın tereddütü içerisindeydiniz. Şimdi görüyorum ki bundan vazgeçmişsiniz, o cümleyi silmişsiniz. Oysa ki ortada emek sarfedilmiş güzel bir görsel ama zor bir iş var. Afu ağabeyin oluşturduğu, Sayın TKnKT'nin geliştirdiği güzel formatı bir adım öteye taşımayı öneriyor. Gelişme de bu değil midir zaten, kimse a+ sınıfı buzdolabını bir anda işte yaptım, kullanın diyerek insanların önüne koymadı, öncülleri daha öncüllerini geliştirerek bir noktaya geldi ki işin doğası gereği ilerlemesi durmayacak. Benim yeni yayın başlığını size bırakılmasını istememdeki maksat da budur, buyrun, taşın altına elinizi koyun, geliştirin, ileriye taşıyın. Birileri yeni fikirlerle sizinkini dönüştürmeye hevesli olacaktır illaki. Değişim, gelişim, dönüşüm devam etsin.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Zeljko

Boşverin fumettiyi teksas-tommiksi geri verin ve bu iş huzur içinde çözülsün.
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

TKnKT

Forum avatarımın üzerinde yazan Bölüm Yönetimi ibaresi ile Forum Yönetimi'ne yapılan çağrı altında bu mentiondan çıkarım sanıyordum ama gür bir şekilde ismimi telaffuz etmekten geri kalmadığınız için bir şey deme ihtiyacı hissettim.

Sevgili newman'ın önerisi esasında bir vakit yeni yayınların duyurusunda, eseri ona özel açılmış konu bağlığı ile bağladığım (tıklayıp gittiğiniz) versiyon ile oldukça benzerlik gösteriyor. Yeni çıkan esere yeni konu açtığımda bu örnekteki içeriği de ekliyordu(-m/-k) nitekim. Ancak bu öyle düşünüldüğü kadar rağbet gören bir şey değil. Bu sizlerin ilgisini cezbeden bazı kitaplar için oldukça güzel dururken o ay çıkan diğer 40 kitap için -ilgisizlik gerekçesiyle- hiçbir anlam ifade etmiyor. Zaten bu vesile ile o tarz bir sisteme emek harcamaktan vazgeçtim.

Gelelim aylık liste konusuna. Kategori düzenlemesinin ilginizi çektiğini ve hoşunuza gittiğini biliyorum ama bu dahi bana bir ekstra yük yarattı. Vaktim olsa da herkesi mutlu edecek bir sistem yaratsam ama gün içinde kalan enerjimle zar zor yeni çıkanları ekler oldum. Sözün özü listenin evrildiği hali benim elimden geldiği kadarı. Daha iyi bir versiyona evrimine katkı sunacak kişiye seve seve sahneyi bırakabilirim. Neticede bu yükümlülük forumun listesiz kalmaması adına yeltendiğim bir girişimdi. Gelenek sürecekse gerisi benim için mühim değil. Ha bana kalırsa alternatif liste olmasının da bir sakıncası yok. Bunu çokça kez dile getirdim. Alternatifler çokça rekabeti yaratır, rekabet ise kaliteyi getirir. Daha nitelikli bir liste oluşmasını sağlayacaksa bu, alternatif liste de bir yöntemdir.

Sözün özü, önerilerinizi en samimi duygularımla kabulleniyor ancak vaktimin ve enerjimin yeterli bir kaynak oluşturmadığını ifade etmek istiyorum.
"The man who opens topics faster than his shadow"

aitor03

Alıntı yapılan: newman - 18 Ağustos, 2023, 23:19:54Bu fumetti mi fümetti mi konusundan ben yoruldum artık. Daha önce forumda detaylıca konuşuldu ve farklı görüşte olan üyeler olduğu netleşti sanıyorum. İsteyen fümetti desin, isteyen fumetti desin. Forumda bu kavramı kullanan çokça üye var, en son Mayıs 2023 başlığında rastladım mesela:
http://altinmadalyon.com/altin/index.php?topic=17712.60

Ayrıca Nadir kitapta da arattım fümetti kavramını, Özer Sahaf'ın listelediği bir yayında karşıma çıktı. İtalyan ekolü çizgi romanlar açısından en çok öne çıkan yerlerden biridir bence.
https://www.nadirkitap.com/bhang-rivista-di-fumetti-stupefacenti-n-7-ottobre-1990-stan-lee-john-romita-kitap18281495.html

Bahsettiğiniz şey (FÜMETTİ) bir kavram değil, FUMETTI kavramının yanlış (veya Türkçe okunduğu gibi) yazımı. Elbette isteyen istediği gibi okur ancak istediği gibi yazarsa, Pizagor'un dediği gibi comiks, komiks, ban-dezine gibi saçma şeyler çıkacaktır (bu durumun istisnası, Türkçeleştirilmiş "frankofon"dur).

Ayrıca Özer Sahaf her kimse, yanlış yazmıştır. Sui misal emsal olmaz, malum. Bhang dergisi orijinal kapağında kocaman FUMETTI yazar.

newman

Alıntı yapılan: TKnKT - 19 Ağustos, 2023, 12:09:38Sözün özü, önerilerinizi en samimi duygularımla kabulleniyor ancak vaktimin ve enerjimin yeterli bir kaynak oluşturmadığını ifade etmek istiyorum.

Teşekkürler. Elbette siz vakit ayıramayacak kadar meşgulseniz neden devam etmiyorsunuz diyemem ancak benim devam etmek gibi bir planım yok. Yine de bu geleneği sürdürecek üyeler olacağını düşünüyorum, siz devam etmeden önce Dampyr arkadaşımız da uzun süre katkı sağlamıştı.

Fumetti ile ilgili konuyu bu başlıkta yanıtlama taraftarı değilim arkadaşlar, forumda daha önce bir başlık açılmış. Oradan yazayım, burası öneri başlığıydı çünkü:
http://altinmadalyon.com/altin/index.php?msg=243654

Animvader

Aylık çizgiroman listesiyle alakalı şöyle yapılsın, böyle olsun niye deniliyor ki? Bu sonuçta hizmet alımıyla yapılan bir iş değil. Gönüllü arkadaşlar kendileri hazırlayıp foruma koyuyor, daha iyisini yapabileceğini düşünen her ay yapar koyar biz de takip ederiz.

newman

Alıntı yapılan: Animvader - 19 Ağustos, 2023, 17:52:08Aylık çizgiroman listesiyle alakalı şöyle yapılsın, böyle olsun niye deniliyor ki? Bu sonuçta hizmet alımıyla yapılan bir iş değil. Gönüllü arkadaşlar kendileri hazırlayıp foruma koyuyor, daha iyisini yapabileceğini düşünen her ay yapar koyar biz de takip ederiz.

Sizle aynı kanaatteyim, yakın zamanda Tex görseli hazırlarken de bu görüşüme yer vermiştim. Benim görselimin kaldırılması / değiştirilmesi için talep vardı fakat ben zaten görsel hazırlayan yok diye yapmıştım, başka yapmak isteyen varsa yapsın görüşünde olduğumu belirtmiştim.

Ancak bu başlıktaki konuyla ilgili tekrar yazmamda fayda görüyorum, daha önce belirttiğim gibi mevcut listelemeden memnunum, bu öneriyi de forum yönetimine yaptım. TKnKT arkadaşımız da zaten öneriyi forum yönetimine yapmış olmam sebebiyle kendisiyle ilgili bir konu olmadığı kanaatini edinmiş ve sonradan başka bir üyenin yazdığı yazıda kendisinden söz edildiği için cevap verme gereği duyup yazmış. Bakınız alıntıladım ilgili bölümü:

Alıntı yapılan: TKnKT - 19 Ağustos, 2023, 12:09:38Forum Yönetimi'ne yapılan çağrı altında bu mentiondan çıkarım sanıyordum

Elbette "Bu forum gönüllü bir biçimde idare ediliyor, neden talepte bulunuyorsunuz?" diyebilirsiniz. Ancak bizzat forum yönetimince açılan "Forumdan Beklentilerimiz" başlığı olduğunu da hatırlatmak isterim. Yani forum yönetimi zaten beklentileri / önerileri almak istiyor.

Gabby

Alıntı yapılan: aitor03 - 19 Ağustos, 2023, 14:58:50Elbette isteyen istediği gibi okur ancak istediği gibi yazarsa, Pizagor'un dediği gibi comiks, komiks, ban-dezine gibi saçma şeyler çıkacaktır...

aitor03'un alıntıda yazdıkları üzerine aklıma geldi Forum yönetimine şöyle bir sorum olacaktı;

diyelim ki Tex'in  grafik yaratıcısı  Galep  için herhangi bir üye arkadaş  "ben çocukluğumdan beri onu Galip olarak belledim, öbür türlüsü garibime gidiyor ve zaten mesajlarımda da bu şekilde kullanıyorum; bu alışkanlığımı mesajlarımın dışında açaçağım konu başlığında "Galip'in Çizdiği Tex Willer Maceraları Listesi" şeklinde kullanabilir miyim? dese kullanabilir mi, merak ettim...

Gabby

edit: merakımı giderdim, kullanamazmış... :)

ferzan

Alıntı yapılan: Gabby - 23 Ağustos, 2023, 15:10:45aitor03'un alıntıda yazdıkları üzerine aklıma geldi Forum yönetimine şöyle bir sorum olacaktı;

diyelim ki Tex'in  grafik yaratıcısı  Galep  için herhangi bir üye arkadaş  "ben çocukluğumdan beri onu Galip olarak belledim, öbür türlüsü garibime gidiyor ve zaten mesajlarımda da bu şekilde kullanıyorum; bu alışkanlığımı mesajlarımın dışında açaçağım konu başlığında "Galip'in Çizdiği Tex Willer Maceraları Listesi" şeklinde kullanabilir miyim? dese kullanabilir mi, merak ettim...

Bir üyemizin muhtemelen otomatik klavye düzeltisi yüzünden doğrusunu bildiği halde yanlış kullanmaya başladığını düşündüğüm bu "fümetti" kullanımının (newman inadına kullanıyordu gıcık olunduğunu bile bile) artık toleransı olmayacak. Eskiden, moderatör olduğum zamanlarda bizzat düzeltirdim, çünkü konuya uzak üyeler haricinde yayıncılarından biri tarafından bile satış sitesinde kategori adı olarak doğruyken yanlış olarak düzeltilmişti. Durumun vehametini o zaman anlamıştım ilk kez.

Forumumuz aynı zamanda bir başvuru kaynağı. Nitelikli yorum ve incelemelerin olduğu, icabında çizgi roman ile ilgili tez yazılırken dahi yararlanılabilecek kapsamlı bir platform. Dolayısıyla çizgi romana dair kavramların isteğe bağlı olarak yanlış kullanımının söz konusu dahi olmaması gerektiği hususunda nicedir devam eden serzenişimi forum yönetimine de açtım. Konuya aynı hassasiyetle eğilindi ve bununla ilgili bir kural da konuldu forum kuralları bölümüne. Bundan sonra sadece "fümetti" yanlışı değil, benzer muhtemel tüm yanlışlar modlar tarafından düzeltilecek. Geçmişe dönük olanlar da denk gelindikçe düzeltilmeye devam edecek. Yanlış kullanımda ısrarcı olanlarımız içinse devam edilmesi durumunda doğru kullanıma yönelmeleri rica edilecek.

Böylece bu küçük dünyamızda, olabildiğince gereksiz bir şekilde uzun zamandır yanlış kullanılmaya devam eden bir kavram ve muhtemel başka kavramlar da yönetim tarafından düzeltilmiş olacak. Kendi adıma bu durumdan ötürü yönetime teşekkür ederim. Özelden yaptığım çağrıya kayıtsız kalmadılar ve yakından ilgilendiler. Zaten bu zamana kadar müdahale edilmemesi abesti ya, geç oldu güç olmadı diyelim.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com