İtalya'da İl Piccolo Ranger

Başlatan s.b, 17 Eylül, 2012, 00:27:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aa

Ben umudumu maalesef tamamen kestim ve elimdekiler komşu çocuklarına hediye ettim.
Esse Gesse Hayranı...

yunusmeyra

bence umutlu olmak lazım..bu ülkede 81 cilt ile swing'i bitiren yayınevi kit taylor'u hayli hayli bitirir..belki sorun hedef daraltmakta..mesela eskilerden kit taylor ve yenilerden dylon dog yayını her ay veya 2 ayda bir sürekli ve düzenli..zembla v.s. sonra gelse olmaz mı?
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Mister NO

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 28 Aralık, 2014, 16:36:30
bence umutlu olmak lazım..bu ülkede 81 cilt ile swing'i bitiren yayınevi kit taylor'u hayli hayli bitirir..belki sorun hedef daraltmakta..mesela eskilerden kit taylor ve yenilerden dylon dog yayını her ay veya 2 ayda bir sürekli ve düzenli..zembla v.s. sonra gelse olmaz mı?

Zembla'nın takım olarak bu ülkede basıldığını görebileceğimizi hiç sanmıyorum.

Bu yayına girmek cesaret ister ve daha çok da zarar etmeyi göze alarak sermaye ister.

Çıkarsa alır mıyım? Evet hatta çıkanları aldım.

Çocuklar okusalar sever mi? Bence yine evet.

Ancak satar mı derseniz çıkarken de umudum yoktu satacağından  :(

yunusmeyra

aynen katılıyorum,zembla yorumlarına..benim teklifim düzenli ve aylık veya en geç 2-3 aylık çıkacak 2 yayına odaklansalar ve bütçe elveriyorsa bunları devam ettirseler  ::) tabii satış rakamlarının neye izin verdiğini bilemiyoruz..ama yayıncılık iddiası devam edecekse ; temelde çok özel meraklılarının satın almasıyla ayakta duracak serilerden kit taylor'u başa alıp ,onu sonlandırmak daha gerçekçi bir hedef gibi geliyor" biz hariçten gazel okuyanlara"  ;)

abselemon

Bu konuda sürekli yazdım, elimden geldiğince de yazmaya devam edeceğim. Hoz en büyük hatayı tamamalayamayacağı serilere girişmekle yaptı.

Wasteland, jungla, pecos bill, kit taylor, zembla, dylan dog, tom braks hepsi yarım şu an. Böyle olmaz. Hoz ilk olarak bir seriyi seçecekti. Bitirip diğerine öyle geçecekti. Zembla projesi baştan hata idi. Sadece oneta kardeşlerin çizimlerinin olduğu kısımları basmakla iş olmaz. Ya baştan tam adam gibi basacaksın, ya da hiç girmeyeceksin. Wasteland projesi çok daha büyük bir hata idi. Hoz'u bilen herkes eski serileri bitiren yayınevi olarak biliyordu. Umarım bu durum düzelir.

doktor1881

Alıntı yapılan: abselemon - 28 Aralık, 2014, 18:33:13
Bu konuda sürekli yazdım, elimden geldiğince de yazmaya devam edeceğim. Hoz en büyük hatayı tamamalayamayacağı serilere girişmekle yaptı.

Wasteland, jungla, pecos bill, kit taylor, zembla, dylan dog, tom braks hepsi yarım şu an. Böyle olmaz. Hoz ilk olarak bir seriyi seçecekti. Bitirip diğerine öyle geçecekti. Zembla projesi baştan hata idi. Sadece oneta kardeşlerin çizimlerinin olduğu kısımları basmakla iş olmaz. Ya baştan tam adam gibi basacaksın, ya da hiç girmeyeceksin. Wasteland projesi çok daha büyük bir hata idi. Hoz'u bilen herkes eski serileri bitiren yayınevi olarak biliyordu. Umarım bu durum düzelir.
hoz yayıevinin durumunu biliyorsunuz ;D ;D

yunusmeyra

ben bir şeyler kaçırdım galiba Doktor  :o
hoz bir açıklama yaptı ve haberimiz mi yok  ::)

doktor1881

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 28 Aralık, 2014, 19:42:50
ben bir şeler kaçırdım galiba Doktor  :o
hoz bir açıklama yaptı ve haberimiz mi yok  ::)
yok arkadaşım son günlerde ki  yayınevinin durumuna göre tesbit yaptım ??? ???

köstebek

Şu sıralar ÇR okurlarının karnı tok, sırtı pek... aldığı önünde almadığı ardında, şömine başında keyif sürüyorlar.
Her ay 30 ÇR basılıyor, hevesli bir ÇR okurunun bunlardan 25 tanesiyle ilgilendiğini düşünelim. Ve ortalama 20 TL'den 10 kitap aldığını ve  (ayda 200 TL) harcadığını düşünelim. Bu durumda her ay 15 kitabı daha sonra alırım diye bir kenara bırakıyor (ve zaman içinde belki bunlardan 4, 5 tanesini de almayı başarıyor.
Bu geride kalan 15 kitap her ay kendisini sürekli tekrarlayarak büyüyor. böylece okur kardeşimiz 6 ay içinde olayın kontrolünden çıktığına inanıyor ve ipin ucu kopuyor...
Sonuç olarak başka zaman olsa ilgileneceği 15 kitabın en az yarısını yok sayıyor. Bunlar da genellikle eskiler oluyor. Kit Taylor, Zembla, DDog vs.

O yüzden de şu anki piyasa ya büyüyecek, ya da zorunluolarak tekrar bir küçülme dönemine girerek yayın miktarı azalıp kalanların satış şansı artacak...  Önümüzdeki günler, aylar, belki birkaç yıl işte bu yüzden bazı ÇR'lar için suskunluk dönemi olarak geçecek.

Mrtekin

Üstad, trendler ve durum ortada, Türkiye'de, gelecekte, ancak "comics" pazarı büyüyebilir.

Yeni satışa sunduğunuz, hiçbir şekilde reklam yapmadığınız, Marvel'ler başarılı oldu di mi? Bu kadar basit.

Gelecekte, ticari olarak kendini kanıtlamış bir kaç fumetti haricinde de, "fumetti" pazarının büyüyebileceğini hiç düşünmüyorum, olsaydı bugün çok farklı şeylerden bahsediyo olurduk,  o yüzden zarar ettiğiniz fumettileri portföyünüzden elemeniz (içim kan ağlasa da) daha mantıklı.

Türkiye'de 20 tl üzeri satabilecek iki fumetti var. 1- Tex, 2- Zagor.

Yeni okuyucu, hayatı comics ile şekillendirilirken (maruz kaldığımız comics kültür şokunu kastediyorum) ve şıkır şıkır renkli alternatifler orada dururken, 20 tl üzerine kesinlikle fumetti almaz, neden alsın ki? Fumetti kendini nasıl konumlandırdı da, yeni okuyucuya, comicsin veremediği hangi diğer şeyleri veriyor, vaad ediyor? Vaad ve de umut ve de tatmin edilme duygusu olmayınca, o 20 tl yi de kimse vermez...
They drew first blood...

doktor1881

Alıntı yapılan: Mrtekin - 28 Aralık, 2014, 20:49:11
Üstad, trendler ve durum ortada, Türkiye'de, gelecekte, ancak "comics" pazarı büyüyebilir.

Yeni satışa sunduğunuz, hiçbir şekilde reklam yapmadığınız, Marvel'ler başarılı oldu di mi? Bu kadar basit.

Gelecekte, ticari olarak kendini kanıtlamış bir kaç fumetti haricinde de, "fumetti" pazarının büyüyebileceğini hiç düşünmüyorum, olsaydı bugün çok farklı şeylerden bahsediyo olurduk,  o yüzden zarar ettiğiniz fumettileri portföyünüzden elemeniz (içim kan ağlasa da) daha mantıklı.

Türkiye'de 20 tl üzeri satabilecek iki fumetti var. 1- Tex, 2- Zagor.

Yeni okuyucu, hayatı comics ile şekillendirilirken (maruz kaldığımız comics kültür şokunu kastediyorum) ve şıkır şıkır renkli alternatifler orada dururken, 20 tl üzerine kesinlikle fumetti almaz, neden alsın ki? Fumetti kendini nasıl konumlandırdı da, yeni okuyucuya, comicsin veremediği hangi diğer şeyleri veriyor, vaad ediyor? Vaad ve de umut ve de tatmin edilme duygusu olmayınca, o 20 tl yi de kimse vermez...
altına imzamı atabilirim yalnız diğer fumettilerin fiyatları düşürülebilirse belk bir sanş olabilir Tabiki sayfa sayısını düşürerek değil

Mrtekin

Abi, foruma üye olduğumdan beri, bir iddiam daha var.

Eğer Çizgi Düşler, Arkabahçe ve JBC''nin  entegre sosyal medya pazarlamacılığını iyi analiz edebilseydi, fumetti satışlarında daha başarılı olurlardı.

Patronlar, bu hususları, yan proje olarak düşündükçe başarılı olamazlar.

They drew first blood...

köstebek

Alıntı yapılan: doktor1881 - 28 Aralık, 2014, 21:14:33
altına imzamı atabilirim yalnız diğer fumettilerin fiyatları düşürülebilirse belk bir sanş olabilir Tabiki sayfa sayısını düşürerek değil

Sayfa sayılarını düşürmeden fiyatları nasıl düşüreceğimizi formüle edebilir misin?

antiochia

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 28 Aralık, 2014, 21:42:42
Sayfa sayılarını düşürmeden fiyatları nasıl düşüreceğimizi formüle edebilir misin?
Bence de zor..En mantıklı tercih ya tekli ya da ikili olacak şekilde iki veya üç ayda bir yayımlamak

tommikser

Üç banttan 6 banta çıkılırsa kitap 50 sayfaya düşer.Fiyatta yarı yarıya azalır.Kareler küçülür biraz ama olsun.Uyarı fiyatına kitap okumuş oluruz.