Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Ingiliz yazar Richard K Morgan'in A Land Fit for Heroes serisinin ilk kitabi olan The Steel Remains'e basladim. 2016 senesinde baya bi fantastik edebiyat okumayi planliyorum.

Ralph

Ray Bradbury'den Sonbahar Ülkesi. Kısa hikayelerden oluşan 400 sayfalık bir kitap. Gerçekten tam bir klasik. Korkutucu, düşündürücü ve sorgulatıcı. Maalesef İthakı yayınlarının iğrenç çevirisi, sayısız anlatım bozukluğu, noktalama hataları ile kitaptan tam tadı alamadım ama kitaptan buram buram kalite akıyor. Başka bir yayınevinden ya da orijinalini okuyabilirseniz muhakkak okuyun.

Animvader

Tolkien üstatdan Açıklamı Notlarıyla Hobbit kitabını okuyorum.Resimlerle ve notlarla gerçekten güzel bir kitap.

Kitaptan şimdiye kadar en hoşuma giden anekdot ise, Tolkien zamanında Amerikan yayıncısıyla anlaşma yaparken tek bir şartım var o da Disney firmasıyla hiç bir şekilde çalışmayacaksınız demiş.Geleceği iyi görmüş bence  :)

rumar80

Max Bentow'dan Tüy adamı okuyorum.
Bir Alman Polisiyesi.
Berlin'de kadınları hunharca öldürüp karınlarına ölü bir kuş da bırakan psikopat ile panik atak yaşayıp gizli gizli tedavi gören bir cinayet masası dedektifi arasındaki gerilim dolu bir öykü.
Daha bitmedi ama anlatımı akıcı.  Şimdilik güzel bir polisiye görünümünde.
Bakalım sonunu nasıl bağlayacak?

hanac

Aynı gün içinde iki büyük yazarı kaybettik.

Umberto Eco ve Harper Lee, RIP.

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: hanac - 20 Şubat, 2016, 10:38:28
Aynı gün içinde iki büyük yazarı kaybettik.

Umberto Eco ve Harper Lee, RIP.

Tam da To Kill A Mockingbird'ü okumaya baslamistim.

antiochia

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 20 Şubat, 2016, 12:06:46
Tam da To Kill A Mockingbird'ü okumaya baslamistim.
Çok güzel bir roman..İyi insanlar birer birer dünyamızı terkediyorlar

kalidor

Metin Karabaşoğlu'nun denemelerini derlediği Medeniyetin Arka Sokakları'nı okuyorum.
Crom! Ölüleri Say...

dean

Alıntı yapılan: dean - 07 Temmuz, 2013, 10:26:33

Kargaların Ziyafeti Kısım 1'e başladım. Herkes demişti lakın ben inanmak istememiştim ama gerçekten heralde serinin en zayıf kitabı bu. Önceki kitapları günde 150-200 sayfa okuyup, yalamış yutmuş olan ben bu kitapta daha oturup aralıksız 10 sayfa okuyamadım ya.

Şaka gibi ama kitap hala bitmedi. 2013 Temmuzda başladığım A Feast for Crows hala bitmedi, bitemedi, bitmiyor. Tabi o tarihten bu yana aynı kitabı okumuyorum. Araya sürüyle kitap girdi. İlk okumaya çalıştığımda yanılmıyorsam 150 sayfa dayanabilmiştim. Sonra bırakmıştım. Geçen yaz bir daha deneyip 100 sayfa ancak gidebilmiştim. Dizinin 6. sezonu gelmeden kitapların hepsini okumuş olmak istediğimden yine başladım. BU sefer bitecek. Zaten son 250 sayfa felan kaldı. Ama işkence çekerek okuyorum resmen.

Aslında şöyle bir gerçek var. Kitap kötü değil. Genel olarak serinin en zayıfı olarak yorumlanmasının bir kaç sebebi olduğunu düşünüyorum. Bunların başında kitapta neredeyse hiç büyük olayın olmaması gelebilir. (Son 250 sayfayı henüz okumadım. Olursa bilemem. En azından buraya kadar yok.) Önceki üç kitaptaki büyük olayları düşünürsek buradaki her şey Lise'deki gel lan çıkışa kavgasına benziyor.

İkici olarak, Martin artık olay yok bari betimleme yapayim dedi herhalde. Karakterlerin kısımları 20-25 sayfa felan sürüyor yarısından çoğu mekan, karakter betimlemesi ve soy kütüğü. Ya tamam önceki kitaplarda da bu var. Hatta serinin tadı tuzu bunlar. Bunlar önemli ama hiç bu kitaptaki kadar uzamamıştı. Fenalık geçirtti.

Son olarak odaklanılan karaktelerin bir kısmının hiç ilgi çekici karakterler olmaması. Yani özellikle Brienne of Tarth bölümlerinde kitabı parçalayasım geliyor. Karakterin ilgi çekici olmamasını da geç karakterin story arc'ın da sıkıntı var. Brienne, Sansa'yı arıyor. Ama biz Sansa'nın nerde olduğunu biliyoruz. Hatta onun gözündende hikayeye bakıyoruz. E ben bu durumda Brienne'in Sansa'yı aramasına neden heyecanlanayım ki. İster bulsun ister bulmasın. Zaten gına geldi. Bu saatten sonra Allahını seviyorsa bulmasın. Samwell Tarly'de baydı. Arya'nın arc'ı da beğenmedim. Jamie akraba ziyaretlerinden kurtulabilse bi'şeyler yapacak ama yok. Bayram çocuğu gibi geziyor. Yalnız Greyjoy kısımlarını çok beğendim. Bütün kitap Greyjoy olsa çok daha heyecanlı okurdum.

Herneyse yukarıda yazdıklarım kişisel zevklerime göre beğendiklerim ve beğenmediklerim. Kitabı beğenenlere karşı söylenmiş şeyler değil.

Not: Arada yemek tarifi kitabı okuyorum zannettim. Arkadaş sofradaki her ürün yapılışına kadar anlatılır mı yahu !

kalidor

Geçen sene 4 ayda serinin 9 kitabını okumuş biri olarak, Buz ve Ateşin Serisi'ni başlayıp bitirmek için araya pek kitap almamak ve seriyi şu sürede bitireceğim diye azmetmek lazım. Yalnız gerçekten de uzun seriler aralıksız okununca insanı yoruyor. Yine de genel olarak seri boyunca pek sıkıntı duymadım. Sadece Sansa'nın ve Catelyn Stark'ın bölümlerinde az-çok sıkıldım. George R.R. Martin'in yemek tarifleri de hakikaten ilginç ve bu yemekler gerçekten var mı dedirtecek cinsten. Martin dizide cameo felan yapacaksa Wynder Manderly rolünde cüsse ve iştah olarak iyi durur :D
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Şafak Güçlü'den İslami korku romanı, bir üçlemenin ilk kitabı Lohusa - Ümmü Sübyan'ı okuyorum son birkaç gündür.

Şafak Güçlü'nün şu ilk kitabını zayıf bulduğumu söyleyeyim. Adam ürkütmeyi beceremiyor. Fikri güzel işleyemiyor, basit diliyle okuyanı etkileyemiyor, heyecanlandırmıyor. Kulvar ve ürkütme yöntemi olarak Blatty'nin Şeytan'ıyla hemen hemen aynı noktada bence. Ama bir o adamın yazımına bakıyorum bir de bu kitaba. Arada dağlar kadar fark var. Türkler ürkütücü şeyler yazarken iyi edebiyatı unutuyor, aynı müzikte sözlere müthiş derin anlamlar yükleyip tınıyı unuttukları gibi. Kompozisyon kıvamında yazılmış bir kitapla da şu huysuz ihtiyarı tatmin etmek mümkün olmuyor.

Önce Tulsım'ı Kudret, sonra Lohusa. Türk fantastik - korku yazınında hayal kırıklıklarım devam ediyor...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Ama yine de bu üçlemeyi tamamlayacağım. Belki bir noktada biraz daha açılacaktır umudu taşıyorum. Hissiyatımın olumlulandığı noktada bunu da paylaşırım illaki.

Yazım dili biraz daha ağdalı olaymış ... :)

rumar80

Jack reacher serisinin ilk kitabı Ölümcül oyun ( The killing floor ) okundu. Başarılı bir aksiyon.
  Şimdi Lawrence block kitabı Herkes ölür okunacak.

pizagor

Sırada Silo var...

pizagor

Otomatik Portakal...