Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

Kitaplarıma göz gezdiriyordum. Elime Albert Camus'un Yabancı'sı geldi. Yıllardır denk gelmemiştik.
Vardır bir hikmeti dedim. Yine yeni yeniden okumaya başladım. Ruh iklimime iyi geldi kitap...
Zira Mersault gibi yabancılık çektiğimi söylemeliyim.  :)

Sakızlı Ohannes Paşa

Yetenekli Bay Ripley

alan ford

100 Şarkıda Şarkılı Memleket Tarihi. Murat Meriç her zamanki gibi titiz çalışmış , şahane anlatmış. Şindi sırada Sevan Nişanyan'dan 100 Güzel Kelime ve David Eagleman'dan İncognito var
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

bugraltu

Robert Heinlein'ın Yıldız Gemisi Askerleri'ni okudum, çok beğendim. Farklı bir kitap olmuş, tamamen farklı, büyük bir bilimkurgu evrenine bakmak yerine bir askerin yaşamına odaklanması çok hoş olmuş. Uzunluğu da gayet yeterli olmuş, böyle bir kitaba 250-300 sayfa tam ideal olurdu zaten. Puanım yazıldığı dönemi de düşünerek 5/5.

Ayrıca İthaki iyi ki şu bilimkurgu klasiklerini basmaya başladı. Bilimkurgu'ya nereden başlasam diye düşünen benim gibi insanlara ilaç niteliğinde oldu.

edit: Bu bölüme de bir en son satın aldığınız kitaplar konusu lazım değil mi sizce de? :)

bugraltu

Tanrı olmak isteyen otobüs şoförü adlı kitabı okudum. Kara mizah içeren kısa öykülerden oluşuyordu, genel olarak beğendim. Kendisi de uzun değil zaten, güzel bir mola oldu benim için.

İş için okumuştum ama o da kitaptır, ek olarak bir de Müşteri İlişkileri Yönetimi adlı bir kitabı okudum :D

alan ford

Alıntı yapılan: bugraltu - 28 Haziran, 2016, 13:38:05
Tanrı olmak isteyen otobüs şoförü adlı kitabı okudum. Kara mizah içeren kısa öykülerden oluşuyordu, genel olarak beğendim. Kendisi de uzun değil zaten, güzel bir mola oldu benim için.

İş için okumuştum ama o da kitaptır, ek olarak bir de Müşteri İlişkileri Yönetimi adlı bir kitabı okudum :D
Kitabın bir hikayesi Bilek Kesenler adıyla çizgi roman olarak da yayımlandı. Belki haberiniz yoktur diye ;)

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: bugraltu - 26 Haziran, 2016, 14:39:37
Robert Heinlein'ın Yıldız Gemisi Askerleri'ni okudum, çok beğendim. Farklı bir kitap olmuş, tamamen farklı, büyük bir bilimkurgu evrenine bakmak yerine bir askerin yaşamına odaklanması çok hoş olmuş. Uzunluğu da gayet yeterli olmuş, böyle bir kitaba 250-300 sayfa tam ideal olurdu zaten. Puanım yazıldığı dönemi de düşünerek 5/5.

Ayrıca İthaki iyi ki şu bilimkurgu klasiklerini basmaya başladı. Bilimkurgu'ya nereden başlasam diye düşünen benim gibi insanlara ilaç niteliğinde oldu.

edit: Bu bölüme de bir en son satın aldığınız kitaplar konusu lazım değil mi sizce de? :)

Ben de memnunun seriden. Maymunlar Gezegenini okudum. Bir evren yaratma konusunda yetersiz ama ama akici bir kitap. Yildizgemisi Askerlerini de kesin okuyacagim.

kalidor

Alıntı yapılan: bugraltu - 26 Haziran, 2016, 14:39:37

Şu an ben de Yıldız Gemisi Askerleri'ni okuyorum ve üçte birini tamamladım. Geçen yıl John Scalzi'nin yaşlı Adamı Savaşı serisinden ülkemizde yayınlanan 5 kitabı ardı ardına okumuştum. Özellikle ilk 2 kitabı beğenmiştim. Yorumlarım için bkz: http://altinmadalyon.com/altin/index.php/board,175.0.html

Her neyse Yıldız Gemisi Askerleri'nin girizgahında da belirtildiği üzere Yaşlı Adamın Savaşı bu romandan anlatım tarzına kadar oldukça etkilenmiş. İthaki'nin bu serisini beğeniyle takip ediyorum. Diğer takip ettiğim seriler Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan Babil Kitaplığı serisi ve yine ithaki'den çıkan Erlic serisi.

Crom! Ölüleri Say...

alan ford

Alıntı yapılan: kalidor - 30 Haziran, 2016, 09:08:39

... ve yine ithaki'den çıkan Erlic serisi.
Elric olmasın o ::)

pizagor

Kim aklıma soktu hatırlamıyorum (Mrtekin olabilir) Paolo Bacigalupi'nin Kurma Kız romanına takmıştım. Versus'tan çok yakın tarihli çıkmış olmasına rağmen baskısı bulunmayan, ikinci elde fahiş fiyatlara satılan bu kitabın Amerikan baskısına başladım. Henüz yirmili sayfalardayım ve Windup Girl kurgusunun biyogenetik - mutasyon ve bana çok ilginç bir fikir olarak gelen enerji gereksinimini karşılayan yaylar gibi birkaç küçük şifresi verildi şimdilik. Henüz içine giremedim tam anlamıyla. Ama tanıtımı ve aldığı ödüller çok şey vaad ediyor :)

23. Yüzyıl... Küresel Isınmayla yükselen okyanuslar dünya coğrafyasını değiştirmiş... Karbon temelli yakıtlar tükenmiş; enerji depolamada elle kurulan yaylar kullanılıyor... Biyoteknoloji dünyaya egemen ve kalori şirketleri adıyla tanınan devasa şirketler, "gen-kırma tohumlar" üzerinden gıda üretimini kontrol altında tutuyor. Ürünlerine pazar yaratmak için biyo-terörizmden, özel ordulardan ve ekonomik-tetikçilerden yararlanıyorlar... Genetik yapısıyla oynanmış ekinler ve mutasyon geçirmiş zararlılar yoluyla sürekli ölümcül salgınlar ve kitle ölümleri yaşanıyor... amansız iktidar mücadelesinin ortasındaysa hizmet amacıyla üretilen ve "kurmalar" adıyla anılan, korkulan ve aşağılanan Yeni İnsanlar'ın temsilcisi, Japon efendisince kullanılıp kâğıt mendil misali atıldıktan sonra gece kulüplerinde eti zorla erkeklere satılan Emiko var...

Paolo Bacigalupi, ödüle doymayan romanı Kurma Kız'da işaretlerini bugün görüp çoklukla gündelik dertlerimiz yüzünden görmezden geldiğimiz, yaşaması zorlu, karamsar bir geleceğe karşı uyarıyor bizi.

2009 Hugo En İyi Roman Ödülü
2010 Nebula En İyi Roman Ödülü
2010 Locus En İyi Roman Ödülü
2010 Joan W Campbell Ödülü
2010 Compton Crook En İyi Roman Ödülü sahibi; Time, Publisher Weekly ve Library Journal tarafından yılın en iyi 10 romanı listesine alınan görkemli bir roman...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Mrtekin

Okuduktan sonra bana gönder Pizagor :)

Ben de o kitabı bulamayanlardanım ve fahiş fiyatla da almak istemedim açıkçası.
They drew first blood...

Nightrain

John Steinbeck - İnci
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Alıntı yapılan: Mrtekin - 29 Temmuz, 2016, 18:29:19
Okuduktan sonra bana gönder Pizagor :)

Ben de o kitabı bulamayanlardanım ve fahiş fiyatla da almak istemedim açıkçası.

Fiyat belli, 500 TL, kargoya karışmam  ;D

Vega

John Scalzi - Kırmızı Üniformalılar. Yaşlı Adamın serisinin hatırına aldım. Eğlenceli, akıcı ama bir Yaşlı Adamın Savaşı değil. Gerçi son bölümde süpriz bir dönemece girdi. Belki beni yanıltır.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

pizagor

Hala Windup Girl. Uzunca bir aradan sonra bu haftabaşı yeniden döndüm kitaba. İnsan eliyle getirilen bitmeyen, yeniden ortaya çıkmak için fırsat kollayan bir felaketin sonrası için güzel bir distopik kurgu. Sona yaklaşırken fena meraktayım :)