Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Çizer Ticci ise kesinlikle alınır.

Aylık Teks ve Teks Özel 3'ün çıkmasını bekliyoruz sipariş vermek için.
They drew first blood...

memospinoz

Kaderin Eli No 217 - Yazar: Gianluigi Bonelli; Çizerler: Giovanni Ticci, Ferdinando Fusco
Cardenas Kardeşler'in ölüme terk ettikleri genç rahibin intikamına dair heyecanlı serüvenimiz bu sayıda sona eriyor ve yepyeni bir macera başlıyor: Bir zamanların kafaderisi avcısı Paul Balder, namı diğer El Carnicero, zaman içinde topladığı kanlı paraların yardımıyla Nogales yakınlarında kendisi ve berbat dostları için büyük bir çiftlik kurup yaşamına devam etmektedir.

Otlak Savaşı - No 218; Yazar: Gianluigi Bonelli; Çizer: Ferdinando Fusco
Ama elbetteki geçmişten kazandığı zalim alışkanlıklarını da sürdürüyordu. Balder'ın kaderinin inişe geçtiğinin ilk işareti Teks ve Carson'un onun yeni hayatını fark etmeleri ve geçmişteki zalimliğinin bedelini ödetmeye karar verişleri olacaktı...
(Tanıtım Bülteninden)

caretta

Çizgi Düşler yönetimi ve de Köstebek dostumuz Altın Madalyon'dan ellerini eteklerini çekince forumdaki
Teks tutkunları da aynı şekilde Teks'den "soğududular"mı acaba?Yok yok bir soğuma var.Meraklıları sessiz
sedasız Tekslerini alıyorlar veya Kasım ayındaki fuarda toplu olarak alacaklar.Artık ne okuduğunu yorumlayan ne
de soru soran var.Ben de arada sırada başka forumlarda yazıyorum.
      Örneğin bu macera güzel bir Fusco çizimi macera.Teks'in gedikli düşmanlarından olan Paul Balder pek
bilinmez.Hazret,orijinal  279-281 sayılarda geri dönecek."Baratro Kıyılarında"adlı bu macera Temmuz-Ağustos
1985 yılında Ceylan 69'luk Teks Serisi'nde yine Fusco çizimi olarak yayınlanmıştı.
       İşte yine Teks'e ahde vefa babında kısa da olsa yazdım.Çizgi Düşler,Köstebek Bey alooo
orada mısınız?

Mrtekin

Atilla Ağabey;

Okuyucuya "üstelik kendi hataları yüzlerine vurulunca" küsen yayıncı anlayışı Türkiye'ye özgü bir garabet.

O sessizlerden biri de benim. Ülkenin durumu; moraller malumun. Üstüne yaz geçti; bayram var; vs. Sen güzel yazılarını yazmaya aynen devam et; lütfen.

They drew first blood...

peder clemente

Caretta Üstâd, siz yazın okuyan var.Tex dostlarından, yeri gelince yazacak, yorumlayacak, okuyacak bir Peder Clemente de var.

caretta

Bu ay çıkacak olan bu sayıda "Kukuletalılar"adlı macera sona eriyor.Yeni maceramız bir Washington macerası.Kısa bir macera.San Francisco ve Washington maceralarının değişmez ismi Letteri çizmiş.Macera,aynı zamanda Tucson macerası ile tanıdığımız Ely Parker ile ikinci karşılaşmamız.
Teks ve Karson Washington'a Kızılderili İşleri bürosuna giderler.Bir söylentiye göre Navajo sınırının geriye çekilmesi söz konusudur.Bu sorunu dile getirirken bambaşka bir olayın sarmalına düşerler.Amerikan Başkanı Ulysses Grant başkanlığı bırakacağı için Rutherford Hayes de başkan adayıdır.Başkan adayına bir suikast düzenleneceğini haber alan Pinkerton acentesi Hayes'i korumaya alır.Bunlardan biri olan Connors vurularak yaralanır.Dostları olan Connors yaralanınca, iki kurt ranger işe karışmaya karar verirler.
Macera hakkında fazla ayrıntı vermeyeyim.Macera 186'lık Teks 19-20 ve 69'luk Teks 12-14 sayılarında yayınlandı.Bana ilginç gelen bu macera silahlı çatışma sonucu sadece iki ölünün olması.Onlar da Connors'u vuran adamla suikastçı Bakster.Bu macerada Teks bol bol dayak atıyor.Parker'in bürosunda,polis karakolunda,Gece kulübünde,Beyaz Fil restoranında,Sally Winters'in soyunma odasında bol dayaklı,mobilya kırmalı sahneler var.
Amerika'nın 19.başkanı olan Hayes ile dostlarımızın yolu iki kez daha kesişecek.Birincisi henüz ülkemizde yayınlanmayan orijinal 393-95 sayılarda yayınlanan "Santa Fe'de Entrika"adlı macera.Batı eyaletlerine ilk seyahate çıkan başkan Hayes'e 1880'de bir suikast planlanmaktadır.Bu girişimi Teks ve Karson önlerler.Hayes,bir kez daha Oğlak Teks Aylık Seri 49-50 sayılarda "Lincoln'ün Katilleri"adlı macerada görülür.
Bu ay okuyacağımız Ely Parker'li maceraya çok benzeyen bir başka macera ise Oğlak Teks Aylık Seri 71-72"Suçlayan Tanıklar"adlı maceradır.Teks'in Potomac Nehri'nde yaptığı banyo sahnesi neredeyse aynen bu macerada vardır.Letteri abimiz vefat ettiğinden 393-95'i Civitelli;49-50 'yi Ortiz;71-72'yi Victor de la Fuente çizmiş!

pizagor

Alıntı yapılan: caretta - 04 Eylül, 2016, 20:22:58
Letteri abimiz vefat ettiğinden 393-95'i Civitelli;49-50 'yi Ortiz;71-72'yi Victor de la Fuente çizmiş!

Çok özel bir sayıymış. Civitelli, Ortiz ve de la Fuente kendi stilleriyle mi çizmişler yoksa Letteri üstadı taklit mi etmişler acaba?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ferzan

Çok ilginçmiş...Ben de bugün okuduğum Teks'te benzer bir durumla karşılaştım...

Oğlak Süper Cilt 30'un son iki fasikülünde yer alan ''Muddy Creek'' isimli macerayı çizmeye Vincenzo Monti başlamış ama ömrü yetmemiş...72. sayfadan itibaren 224. ve son sayfaya kadar Bruno Brindisi tamamlamış çizimleri...Kendi stiliyle tamamladığı gibi Monti'nin klasik üsluptaki temiz ve akıcı çizgileriyle Brindisi'nin daha artistik çizgileri arka arkaya hiç sırıtmamış...Brindisi, kendinden ödün vermeden ama Monti ustasından da rol çalmadan başarıyla tamamlamış öyküyü...Oğlak fasikül serisi 119 ve 120 nolu sayılar olması lazım...Orijinal sayı 519 ve 520...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

caretta

Burada benim yazdıklarım arkadaşların kafalarını karıştırmış.Genellikle San Francisco ve Washington maceralarını Letteri çiziyordu.393.sayı 1993'de;449 1998'de;471 ise 2000 yılında yayınlanmış.Letteri'nin son çizdiği 528.sayı 2004 tarihli.Letteri ise 2006'da vefat etmiş.Yani caretta abiniz
tam tarih araştırması yapmadan baltayı taşa vurmuş!Demek ki belli konulu maceralar hep aynı çizere ihale edilmemekle doğru bir iş yapılmış.

peder clemente

Eren M. Paykal'ın, "Zagor'da kim, kimdir?" adlı bir kitabı var, Zagor maceralarındaki figüranları bile tanıtan.Caretta Üstâd da Tex'de kim kimdir? Türkiyede en iyi bilen kişidir.Desteklense aynı kitabın Tex versiyonunu yazabilir.Eren M. Paykal'ın kitabının İtalya'da bile eşi yok.Ben çok yararlanıyorum.
   Letteri benim sevdiğim Tex çizerlerindendir.Komple sanatçıdır.Caretta Üstâd Tex çizerlerine de hakim.Letteri konusunda yaptığı yanlışı ayrıntılı bir şekilde yazması da erdemli bir davranış.Genellikle Washington maceralarını Letteri çizdiği için aklında öyle kalmış olsa gerek.Letteri'nin resimlediği 324-326 sayılardaki "Washington'da Tuzak" da güzel bir maceradır.

memospinoz

Alıntı YapTex Klasik Seri 26 - Bir Hayduta Ağıt çıktı!

memospinoz

BİR HAYDUTA AĞIT (No 219; Yazar: G. L. Bonelli; Çizer: Ferdinando Fusco)
Bir zamanların ünlü Apaçi katillerinden Paul Balder'in adamları bizimkileri bir mağarada kıstırmış durumdadır, ama Tiger Jack, Cochise'in oğlu Tahzay ve yanındaki Apaçiler son anda yetişirler. Her şey tersine dönmüş ve El Carnichero'yu Apaçilerin intikamından kurtaracak hiçbir şey kalmamıştır.

Washıngton'da Tuzak (Yazar: G.L. Bonelli; Çizer: Giovanni Letteri)
Novajo topraklarının bir kısmı kabilenin elinden alınıp beyazların kullanımına açılacak şeklindeki dedikodular ayyuka çıkınca Teks ve Carson soluğu Washington'da, Kızılderili İşleri Bürosu'nun başındaki Ely Parker'ın yanında alırlar. Parker bu dedikodulardan şaşkındır, ama işler bir anda hiç beklenmedik bir noktaya doğru sapıverir.

Komplo (No 220; Yazar: G. L. Bonelli; Çizer: Giovanni Letteri)
Washington'da yeni başkan adayını ortadan kaldırmak isteyen politikacıların tezgâhı Teks ve Caerson'un önünde paramparça oluyor.

Vırgınıa Cıty (Yazar: G.L. Bonelli; Çizer: Erio Nicolò)
Teks ve Tiger, Virginia City'de eski bir dosta rastlayıp yemeğe otururlar.
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 224
Etiket Fiyatı: 26 TL

caretta

Bu 26.sayı ilginç bir kitap zira aynı anda bir maceranın sonunu;bir tam macerayı ve yeni başlayan bir macerayı içeren bir üçleme.
Apaçi katili "El Carnicero"macerası bu macerada sona eriyor."El Carnicero"yine bir Fusco çizimi ile 279-281 sayılarda geri dönecek.Washington
macerası kısa bir macera.San Francisco maceraları gibi bu da Letteri çizimi.Ta 324-326 sayılarda bir Washington macerası daha okuyacağız.Doğal
olarak çizer Letteri!Bu ikinci Washington macerası 32'lik Alfa Teks Serisi 15-17 sayılarda yayınlanmıştı.
       Bu kitapta ilginç olan yeni başlayan Nicolo çizimi "Virginia City"adlı macera.Efsane yaratık "Sasquatch"ın konu olduğu bu ilginç macera ender
Teks-Tiger maceralarından.186'lık Ceylan Teks serisinin 8-10 ve 183-186 sayılarında yayınlandı.Macera hakında fazla ipucu vermeyeyim.Bilimsel
bir araştırma için Oregon ve California'ya gitmeye karar veren iki bilim adamına rehberlik yapacaklar.Zagor öykülerine çok benzeyen bu ilginç macerayı
kaçırmayın.Hep diyorum ya şu "Klasik Seri"de hayat var!

caretta

Geçtiğimiz günlerde Klasik Teks 27.sayı yayınlandı.Henüz alıp okumadım ama Ceylan Yayınları tarafından yıllar önce yayınlandığından
maceraya aşinayım.26.sayının son sayfalarında başlayan macera bu kitapta da devam ediyor.Maceranın sonu 223-224 sayıların yer aldığı
28.sayıda.223-226 sayılarda "Ateş Sınırı"adlı güzel bir macera var.Galleppini çizmiş.Meksika'da isyan çıkarmak için kanundışı kişileri
toplayan bir maceracının öyküsü.226-227 sayılar "2000$Ödül "adını taşıyor.Bir kaçak ve bir Apaçi çetesinin öyküsü.Nicolo çizimi.Sık sık yayınlanan Nicolo çizimi maceralar can sıkıyor olabilir.
228-229 sayılar fantastik Teks maceralarını sevenlere göre.Doğal olarak Letteri çizmiş.Eski Mısırlı lanetlenmiş bir rahip ve El Morisco!İki antik
Mısırlı kozlarını paylaşacaklar.229-232 sayılar da "Oyun Açıktır"adını taşıyor.New Orleans'kasıp kavuran bir çetenin öyküsü.Fusco çizimi.
    Bu yazdığım maceraları Çizgi Düşler Klasik Seri'ye uyarlarsak tablo şöyle:
Sayı 27:221-222
Sayı 28:223-224
Sayı 29:225-226
Sayı 30:227-228
Sayı 31:229-230
       Bu sayılarla da Mart ayını karşılıyoruz.Kısmetse Mart 2017'de de Klasik 32 ve Aylık 30 sayıları görürüz.

memospinoz

Alıntı YapTex Klasik Seri Cilt 27 çıktı!