Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Totemler Ormanı (No 221; Yazar: Guido Nolitta; Çizer: Erio Nicolo )

Virginia City şerifinin aptallığı yüzü nden intikam peşine düşen bir katil kahramanlarımızın bir dostunu yaralar. Teks ve Tiger Jack'e düşen de kendileri için hayatını tehlikeye atan dostlarına olan borçlarının ödemek için fosil kemikleri peşindeki iki bilim adamını Klamath dağlarına götürmek olacaktı...

İnsan ve Hayvan (No 222; Yazar: Guido Nolitta; Çizer: Erio Nicolo )

Oregon'un Klamath dağlarında yaşayan Yerlilerin sakladığı inanılmaz sırrı öğrenen iki genç bilim adamı kazanacakları sansasyonel ünün cazibesine kapılarak mantıklı düşünebilme yeteneklerini kaybederler. Teks ve Tiger'ın uyarılarını dikkate bile almayan iki adamın bilim dünyası adına kalkıştıkları çılgınca hamle herkesin başını korkunç bir belaya sokacaktı...
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 224
Etiket Fiyat: 26 TL

Mrtekin

Fuardan sonra 1 adet Klasik Teks geleceği haberini aldım.

Teks Özel, Renkli bu ay yetişmeyecekmiş.
They drew first blood...

caretta

Çizgidüşler nickli üyemiz 2016 yılında 6 adet Teks Özel çıkacağını ta Şubat 2016'da duyurmuştu.
Şu ana kadar 3 adet çıktı.Hadi ilk ve tek bastıkları orijinal boy olanı da sayarsak 4 ediyor.Aralık
ayında iki adet çıkmayacağına göre bu seriden de geriye düşüyoruz.Aylık seriden de Ocak-Şubat
2016 sayıları da duyurulduğu halde yayınlananmadı.Öngörülen yayın planı tutmayabilir diyerek
bekleyelim bakalım...

Mrtekin

Abi ben zaten Klasik almadığımdan; Aralık'ta bir adet Teks Özel ve/veya Teks Renkli bekliyorum.

Seneyi de Aralık ta 1+1 ile; kapatırız diye düşünüyorum.

Bi sorum daha var; Atilla Abi; maalesef; Teks'in sayı-yıl bazında kategorize değil de; Altın/Klasik, Süper/Aylık şeklinde kategorize edilmesi; algıda ciddi bir kırılma mı yarattı? Terminoloji sanki yanlış mı oluşturuldu?

Eskiden böyle değildi sanırım. Oğlak'la bu terminoloji başlamış?
They drew first blood...

caretta

Evet Mehmet Bey bu sıralamada bir yanlışlık var.Oğlak Yayıncılık orijinal 401.sayıdan Teks yayınlamaya başladı.Bir süre sonra da orijinal 1.sayıdan
başlayan Altın Seri'yi başlattı.Çizgi Düşler de bu seriye "Klasik Seri"dedi.Aslında Klasik Seri diye tanımlayabileceğimiz maceralar Galleppini/Muzzi çizimlerinden oluşan ilk 44 sayı.45.sayıdan itibaren yine Galleppini çizimleri ama macera başlıkları tanımlanmış,olgun çizgilere sahip,tarihi gerçeklere
uygun,büyümüş Kit ve yaşlanmış Karson'lu maceralar yayınlanmaya başladı.Yani Oğlak aylık seriye 300.sayıdan başlasaydı ilk 299 sayı "Klasik"diye
tanımlanacaktı!
     Klasik Seri'de geçen bazı karakterler Aylık Seri'deki maceralarda geri dönüyorlar.Kasım ayında İtalya'da yayınlanan 673.sayıda Mefisto'nun oğlu
Yama geri dönüyor.Yama, en son orijinal 265-268 sayılarda görülüyordu.2017'de Çizgi Düşler bu 673.sayıyı yayınlayınca birçok okur bu 265.sayıya
yapılacak değinmeleri bilmiyor olacaklar.
       Dediğim gibi ilk 44 sayıdaki maceralar,çizimler,tutarsızlıklar birçok Teks okurunu Klasik Seri'den soğuttu.Aylık Seri'nin senaryo ve çizimleri de
çok çok üst kalitede.Çizgi Düşler Klasik Seri'de de Ay Barka çevirileri de eski Ceylan Yayınları edisyonlarını fersah fersah geçiyor.

Mrtekin

Aslında arayı değerlendirip bir şans versem iyi olacak gibi.

Hayırlısı...
They drew first blood...

köstebek

Caretta Beyciğim, yavaş yavaş sinirlenmeye başlamıştır, o yüzden birkaç cümle yazmak lazım.
Fuarın son gününe, ben de tempomu arttırıp Klasik seriyi yayınevine teslim ettim. Haftasonuna doğru matbaadan çıkarırlar, Caretta Abim de fuara çıkanlardan birkaç westerni ortaya karışık yapıp İlyas Beyciğime siparişini geçebilir.

Klasik seriye geri dönersek. Zaten Caretta Bey, ezbere biliyor, ama yine de söyleyelim: Sasquatch bitiyor ve Gallep çizimi "Ateş Hattında" (yanlış hatırlamıyorsam) başlıyor. Yine bir Meksika sınırı macerası. Uzun ve güzel aslında... Hatta bir ara Tex kafaya tomahawk'ı yiyip bayılırken, Carson da bir yeni yetme Apaçinin mızrak oyunuyla kendini yerde buluyor...

SPOILER
Efenim, yine zengin ve güçlü bir Meksikalı asilzade kendisine özel bir desperado ordusu kurarak, ABD topraklarından Rio Bravo ötesinden bir bölümüne el koymayı, ardından da Meksika hükümetiyle birlikte oldu bittiye getirmeyi planlıyor. Ki ABD hükümeti de yıllar önce aynı topraklara benzer bir numarayla el koymuş. Derken mevzu Tex ve Carson'un omuzlarına kalıyor. Bizimkiler de tek başlarına düşman ordugâhına dalıp ortalığı dağıtmaya uğraşıyorlar...
SPOILER

Finali bir sonraki aya kalıyor. Ceylan'da hangi sayılar ve yıllarda basıldığı Caretta Beyin ellerinden öper.

Şimdilik bu kadar... Fuar saçmalığının etkisi geçsin, daha bir rahat takılırız...

caretta

Alıntı yapılan: köstebek - 20 Kasım, 2016, 23:18:55
Caretta Beyciğim, yavaş yavaş sinirlenmeye başlamıştır, o yüzden birkaç cümle yazmak lazım.
Fuarın son gününe, ben de tempomu arttırıp Klasik seriyi yayınevine teslim ettim. Haftasonuna doğru matbaadan çıkarırlar, Caretta Abim de fuara çıkanlardan birkaç westerni ortaya karışık yapıp İlyas Beyciğime siparişini geçebilir.

Klasik seriye geri dönersek. Zaten Caretta Bey, ezbere biliyor, ama yine de söyleyelim: Sasquatch bitiyor ve Gallep çizimi "Ateş Hattında" (yanlış hatırlamıyorsam) başlıyor. Yine bir Meksika sınırı macerası. Uzun ve güzel aslında... Hatta bir ara Tex kafaya tomahawk'ı yiyip bayılırken, Carson da bir yeni yetme Apaçinin mızrak oyunuyla kendini yerde buluyor...

SPOILER
Efenim, yine zengin ve güçlü bir Meksikalı asilzade kendisine özel bir desperado ordusu kurarak, ABD topraklarından Rio Bravo ötesinden bir bölümüne el koymayı, ardından da Meksika hükümetiyle birlikte oldu bittiye getirmeyi planlıyor. Ki ABD hükümeti de yıllar önce aynı topraklara benzer bir numarayla el koymuş. Derken mevzu Tex ve Carson'un omuzlarına kalıyor. Bizimkiler de tek başlarına düşman ordugâhına dalıp ortalığı dağıtmaya uğraşıyorlar...
SPOILER

Finali bir sonraki aya kalıyor. Ceylan'da hangi sayılar ve yıllarda basıldığı Caretta Beyin ellerinden öper.

Şimdilik bu kadar... Fuar saçmalığının etkisi geçsin, daha bir rahat takılırız...
Haftasonu geldi geçiyor bir haber yok.Son sayı Ekim'in ilk haftası çıkmıştı.11 Ekim'de de Çizgidüşler facebook sayfasında duyurmuştu.Çizgi
Düşler Yayınevi Teks konusunda bayağı "kabızlık"çekiyor!!!

köstebek

Gelir birkaç güne abi.

Senin kızacağını tahmin ettiğimiz için, gönlünü almak için yanına bir de özel sayı... Öncüler'i taktık. Üç beş güne ikisini de okursun abi Kıbrıs'ta...

köstebek

Atilla Abi,
belki biliyorsundur, Bonelli Abi bir de "libri" denen bir olaya başladı. Eski sayıları tam maceralı halde baıyorlar, 400 - 500 sayfa bir arada...
Teks'ten 3 cilt basılmış... "Trapper (nicolo, 400 sayfa), Zümrüt Put (Fusco, 480 sayfa), Kızılderili İntikamı"nı (Ticci, 448) toplamışlar.
Güzel işmiş aslında... Sayı sayı basmakla uğraşmak yerine macera macera mı toplasak seriyi acaba...

Link'i de şu abi: http://shop.sergiobonelli.it/sezioni/10004/libri?sortElement=tag_8,true&page=1&sortDefault=false&exact_match.tag_64=Tex&tag_0=4&exact_match.tag_55=Brossurato

Araya iki tane de Zagor cilt, 1 tane de Nathan Never sıkıştırmışlar...

tulgan

Alıntı yapılan: caretta - 26 Kasım, 2016, 18:58:06
Haftasonu geldi geçiyor bir haber yok.Son sayı Ekim'in ilk haftası çıkmıştı.11 Ekim'de de Çizgidüşler facebook sayfasında duyurmuştu.Çizgi
Düşler Yayınevi Teks konusunda bayağı "kabızlık"çekiyor!!!

Alkışlarınızla yaşıyoruz Atilla Bey :)

caretta

Tulgan Bey neredeyse iki aydır Teks çıkmıyor.Serzenişim o yüzden.Köstebek Bey de özel Teks
haberini verdi.Haydi bakalım kolay gelsin.Libri olayına ben çekimserim.Eğer Çizgi Düşler bu
edisyonları basacaksa seve seve alırım.Ama önce şu Klasik Seri'yi tamamlayalım.

peder clemente

Tex Özel 28:"I Pionieri=Öncüler" macerasının basılıyor olmasına sevindim.Senaryo Boselli, çizimler Venturi. Yazar ve çizer sağlam.Batı'ya göç eden öncüler de her zaman ilgi çekici bir Western konusudur.Ken Parker sayısı "Öncüler" de unutulmaz. Özel sayılarda asıl 31. sayı "Capitan Jack" macerasında, şaheser sayılacak Breccia çizimleri var. Sanırım 2017'de basılabilir.Keşke Çizgi Düşler bu macerayı orijinal boyutlarında bassa , biz de keyfini çıkartsak.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: peder clemente - 27 Kasım, 2016, 00:55:07
Tex Özel 28:"I Pionieri=Öncüler" macerasının basılıyor olmasına sevindim.Senaryo Boselli, çizimler Venturi. Yazar ve çizer sağlam.Batı'ya göç eden öncüler de her zaman ilgi çekici bir Western konusudur.Ken Parker sayısı "Öncüler" de unutulmaz. Özel sayılarda asıl 31. sayı "Capitan Jack" macerasında, şaheser sayılacak Breccia çizimleri var. Sanırım 2017'de basılabilir.Keşke Çizgi Düşler bu macerayı orijinal boyutlarında bassa , biz de keyfini çıkartsak.

saygıdeğer peder , şu http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,9017.0.html başlık altında ve ilerleyen mesajlarda ferzan,gabby ve nikopol dostlarımız breccia`ları konuşmuşlardı...latin ekolünden bahsedilirken geçen bu meşhur "soyadı" ,baba ve oğul iki çok başarılı arjantinli sanatçıyı simgeliyor...hayatta olan oğul enrique breccia  italya,ispanya,amerika ,ingiltere ve fransa başta olmak üzere pek çok ülkede çizgileri basılan ve çizgi romanın geliştiği ülkelerde büyük yayınevlerinin çeşitli projelerine katkı koymuş bir sanatçı.sizle aynı heyecan ve beklenti içerisindeyiz yani  :)

"tex" (italya)

"sentinels",sayfa 34 (fransa)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

peder clemente

Değerli Yunusmeyra, verdiğiniz bilgi ve başlık linki için sağolun.Başlıkta önemli bilgiler var.Hem latin ekolü hem de Baba-Oğul Breccia'larla ilgili.Çok yararlandım.Sergio Bonelli, farklı çizerlere dev albümler çizdirmeye karar verirken çok haklıymış.Hem Tex başlığına hem de Western türüne önemli eserlerle katkı sağladılar.Sanatçılar kendi adlarını da ölümsüzleştirdiler.Magnus bile son albümünü bu seriye çizdi.