Forumdan Beklentilerimiz

Başlatan kalidor, 15 Temmuz, 2016, 14:42:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oguzeren

Selamlar,
Ana sayfada dönüşümlü gösterilen iki resim (Tex ve büfe fotoğrafı) aynı boyutta olmadığı için, her resim değiştiğinde alttaki bölümlerin yukarı aşağı oynamasına yol açıyor bende. Sorun sadece bende mi bilmiyorum, ama genel bir sorun ise belki müdahale edilebilir.

TKnKT

Düzeltildi, kontrolünü sağlayabilirsiniz.
"The man who opens topics faster than his shadow"

battlehammer

Alıntı yapılan: battlehammer - 15 Nisan, 2019, 15:54:28https desteklesin, 2019 yılındayız.

https desteklemesi, 2023 yılındayız.

ferzan

Hafta içi forumda bir tartışma çıkmıştı gündemdeki sahipsiz köpek sorunu ile ilgili. İçeriğinde köpek olan bir manganın başlığında tartışıldı ve tartışma sonunda forumun en eski üyelerinden biri, forumu terk etti. Söz konusu iletiler yazılırken vaktim olmadığı için yazamamıştım. Şimdi bu başlıkta, ben de eteğimdekileri dökmek istiyorum. Tartışmadan geri kaldığım için değil, öyle olsa ilgili başlıkta yazardım ama benim derdim başka. O sebeple bu başlığa yazıyorum.

Gündemden kaçmanın imkansız olduğu bir dönemdeyiz. Hangi konuda olursa olsun hemen hemen her olay, çoğumuzun hayatını etkileyebilecek nitelikte. Ama maddi, ama vicdani, ama varlık kaygısıyla, ama şahsi değerler bazında. Dolayısıyla politik olsun, aktüel olsun, sosyal olsun, insani olsun, gündemle her an iç içeyiz Türk halkı olarak. Rüzgar esse payımızı alıyoruz, güneş açsa kutuplaşabiliyoruz, yağmur yağsa birbirimize girebiliyoruz. Günlük hayatımızda da ne görüşleriyle, ne de hayatı algılayışlarıyla ortak paydamız olmayan pek çok insanla haşır neşir olmak durumunda kalabiliyoruz. Biz de başkaları için o pek çok insan arasındayız. Bizim kafamıza uymayan olduğu kadar biz de başka birinin kafasına uymuyoruz. Ama bir şekilde karşılıklı idare ediyoruz. Toplumsal olarak zaman zaman adı konmamış ama her an bozulmaya hazır bir ateşkes içerisinde olabiliyoruz birbirimize karşı. Zaten günlük hayatımız bir savaş alanı ve o savaş da muazzam bir sinir harbi olduğundan, şansı ve imkanı olan karınca kararınca hobileriyle, zevkleriyle kafasını uzaklaştırabiliyor. Nefes alabiliyor. Bende öyle oluyor en azından. Bu forum da nefes aldığım yegane birkaç platformdan biri.

Bu forumda ferzan nikiyle yer alan ve yerine göre aşırı itici olabilen ama bundan öteye fazla geçmemiş Dorukhan Özcan adında bir vatandaş olduğumu bilenler bilir. Ferzan değil de Dorukhan olarak hayatı ele alışım ve dünyayı görme şeklim adına gerçekten kafamdan geçenler bilinse, benden hali hazırda tiksinip daha da tiksinecek insanlar olacaktır. Ya da hali hazırda nötr olup bir anda olumlu hisler besleyecek kimseler de olacaktır. Bu sadece bana özel bir durum değil, hepimiz için geçerli. Benim gerek bu forumda, gerekse çeşitli çizgi roman tutkunlarıyla bir araya geldiğim başka platformlarda bazı konularda tamamen zıt olduğum kişiler var ama karşılıklı olarak sınır ihlali yapmadan, sadece ortak zevkimiz çerçevesinde sınırlı birlikteliğimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu sayede denk geldikçe selamlaşıyor, bazılarıyla her sabah birbirimize aydın ve güzel bir gün dileyebiliyoruz. Pek çok hatadan ve ayrılıktan sonra kalanlarla varabildiğimiz yegane yer bu nokta olabildi çünkü.

Kapalı bir yerde bir kapı aralandığında, muhakkak o kapıdan girecek kimseler olacaktır. Kapı aralandığında kapıdan girenlere değil de, kapıyı olmaması gereken bir yere monte edip aralayan büyüğüme bu serzenişim. Sadece bu olay özelinde değil, geçmişte başka örnekleri de oldu başka başlıklarda ama konu bu seferki gibi bir üyenin ayrılma noktasına gelmemişti. Kişisel ricam, lütfen takip etmeyeceğimiz bir yayın üzerinden sırf o yayının çağrıştırdığı duygulardan ötürü gündeme atıfta bulunup da "acaba kaç kişi bu konuda benimle hemfikir" merakına yenilip durup dururken forum dışı bir konuda iki karşıt fikrin çarpışmasına ve tarafların kutuplaşmasına vesile olmayalım. Kendi adıma burası gündemden kaçacağım yegane ortam ve başkaları için de böyle olduğunu düşünüyorum. Duyarlılık duyarsızlık ya da vicdani boyut apayrı bir şey. Her şey yerinde sağolsun ama burası bazı konuların yeri mi, değil mi bir lakırdı başlatırken iki kere düşünsek daha iyi olmaz mı? İster gündemdeki vicdani kısmı ağır basan bir haber olsun, ister seçimle ya da siyasi partilerle ilgili bir durum, bunları her aklımıza estiğinde foruma taşımasak, olası bir ikiliğe sebep olmasak daha iyi olmaz mı?

Ben, ayrılan üyemizi şahsen tanımıyorum. Birebir etkileşimim ya da diyaloğum olduğunu hatırlamıyorum. Ayrıca söz konusu mevzu ile ilgili görüşlerine de, ifade biçimine de katılmıyorum ama durup dururken de foruma çöreklenen gündemle ilgili önemli bir mevzunun yol açtığı ikilikten ötürü gitmeyi tercih etmiş olmasını da sindiremiyorum. Yukarıda da dediğim gibi, birbirimizi başka yönlerden tanısak belki çoğumuz birbiriyle selamı sabahı keser ya da can ciğer kuzu sarması olur, bunu bilemeyiz ama bunu forumda da tecrübe etmemeliyiz diye düşünüyorum. Zaten hayat hepimiz için yeterince zor, bari kısa bir mola verdiğimiz ve nefes aldığımız platformlara taşımayalım bazı şeyleri. Durup dururken kapı aralamayalım ve illa aralık kapıdan içeriye bakacak ve hatta girecek olanların da karşı karşıya gelmesine sebep olmayalım. Bu ortamda tartışacaksak da, küseceksek de sebebi, bu forumun içeriği ile doğrudan alakalı şeylerden olsun isterim.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Kinowa59

Değerli Ferzan dost.  " Kapıyı olmaması gereken yere monte edip aralayan bir büyüğünüz " olarak , benim için bir serzenişten çok manifesto değerinde olan harika yazınızı etraflıca ve dikkatlice okudum. Sonra,  özellikle " bir büyüğünüze "  olan biraz sitem, biraz şikayet ve biraz da üzüntülerinizi ifade bölümünü bir daha okudum. Duygularınızı karşı tarafı kırmadan sayfaya dökmeniz  , kullandığınız sözcükleri seçerek titizlikle ifade etmeniz , forum üyelerine ne kadar değer verdiğinizi gösteriyor. Şahsen ben, ( öğrenmenin yaşı yoktur ) inancını yaşam ilkem olarak gördüğüm için kendi adıma bu güzel yazınızdan gereken uyarıları aldığıma inanıyorum. Aynı Zaman'da  gene , yazınızdan sizinde bir hayvan dostu olduğunuz sonucunu çıkardım. Bu da benim için ayrı bir kıvanç nedeni oldu. Okurken biraz da duygulandığım güzel ve derslerle dolu iletinizden ötürü çok çok teşekkür ediyorum. Tanrı'nın yarattığı bütün canlıların dostça yaşayabileceği , Kızılmaske'nin EDEN ADASI gibi barış dolu bir bir Dünya Dilek'lerimle .