Stephen King Sohbet Odası

Başlatan ümitkr, 20 Ekim, 2009, 21:34:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Bu haftasonu okudum bu romani, neredeyse tek oturusta diyebilirim. Öylesine surukleyiciydi.

En son okudugum King eseri Under The Dome'du ve milyon tane karakter olmasi, kitabin 1000 sayfa surmesi beni biraz baymisti. Bu yuzden Bay Mercedes'i hafif cekinerek satin aldim. Ama cekinecek bir sey yokmus, kitapta az sayida karakter var, hikayeye etkisi olanlar 5-6 en fazla, ve hosuma giden sey katilin kim oldugunu bastan beri biliyoruz ve katilin psikolojisini iyice anlayabiliyoruz.

Dedektif Hodges karakterinin yeni maceralarini anlatan roman "Finders Keepers" yeni cikmis, onu da okuyacagim buyuk ihtimal.

rumar80

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 15 Eylül, 2015, 10:09:54

Dedektif Hodges karakterinin yeni maceralarini anlatan roman "Finders Keepers" yeni cikmis, onu da okuyacagim buyuk ihtimal.

Çıkınca ben de alayım o zaman

kadri kerem

Alıntı yapılan: pizagor - 14 Mayıs, 2015, 19:03:19
Son dönemde ardarda gelen Stephen King genişletilmiş basımlarından sonra içime kurt düştü: Acaba tüm okuduğum Altın Kitaplar'dan çıkan Stephen King'ler rafine edilmiş, iyice kısaltılmış versiyonlar mıydı?

Şimdiye kadar nelerin uzun versiyonları çıktı ve hangilerinin çıkacak ya da çıkacak mı, aydınlatabilecek bir dostumuz var mı?

Ben genişletilmiş baskılarla başlayayım:

1. Mahşer
2. O
3. ?

Bir O bir de Mahşer için geçerli bu. Ama çevirilerde hep eksikler var diye düşünüyorum. Mesela Mısırın Çocukları öyküsünü orijinal haliyle karşılaştırın eksikler oldugunu görürsünüz. Bir de bizde çıkan ilk Mahşer yanılmıyorsam kısaltılmış versiyonun da daha kısaltılmışıydı. Bir de bazı öykü kitaplarının yarısını eksik basmışlar. Mesela orijinalde 20 öykü var, bizdekinde 10. Durum içaçıcı değil kısacası.  Bir ara birkaç örnek eklerim bu başlık altına.

afu

Altın Kitapların bu tutumu beni de çok rahatsız etti.
Mahşer ve O'yu marifetmiş gibi, reklamlar vererek tam metin bastıklarını haber ettiler.
Facebook sayfalarında bu rahatsızlığımı belirttim, başka hangi kitaplarınızı eksik bastınız? sorularını yönelttim.
Sonuç; aldırmadılar !
Sizler de aynı şikayeti bildirirseniz belki itiraf ederler.

rumar80

dean

Stephen King'in Mr. Mercedes romanın devamı Kim Bulduysa Onundur raflarda.

"King, Sadist ve Medyum'da olduğu gibi, çılgınlığa kafadan bir dalış yaparak yazar-okur ilişkisinin sınırlarını zorluyor... Öykü yüksek performanslı bir araç gibi kimi zaman kükrüyor, kimi zaman mırıldanıyor, kimi zaman da fazlasıyla eğlendirici. Ayrıca en dikkatli okuyucuların bile gözünden kaçabilecek kadar sinsice, edebi eleştirilerle dalga geçebiliyor. "
-Kirkus Reviews-

İnzivaya çekilmiş ünlü bir yazar; intikam duygusuyla dolu saplantılı ve öfkeli bir okur; soğukkanlı bir cinayetin ardından yıllarca gömülü kalmış, içi hazine değerinde onlarca defterle dolu bir bavul. Hazineyi kim bulacak? Dahası, ona sahip olmak cehennemin kapılarını açmaksa eğer, bu ateşte kim yanacak? Stephen King'den, yazarlığın gücüne ve edebiyatın bir hayatı nasıl değiştirebileceğine dair sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Sakızlı Ohannes Paşa

Ben de okumaya basladım. 3te 1'i bitti ama yazmadan duramayacağım.

SPOILER

Bir katil bir kişinin arabasını çalıp arabayla insanları ezerse araba sahibi neden suçlansın ki? Anahtarı kontakta bile unutmuş olsa bir şey değişmez. Araba sahibinin hatası olduğunu söylemek mantıksızlık. Açıkçası kitaptan soğuttu bu durum beni. King abimiz saçmalamış biraz kusura bakmasın.

Sakızlı Ohannes Paşa

Yalnız kitabı eleştirdim çarpıldım. Baskı hatası varmış kitapta. Elinde bulunan arkadaşlardan biri 96-129. arasındaki sayfaların fotoğrafını çekip bana whatsapptan atarsa sonsuza kadar minnettar kalırım  :)

emre ozdamarlar

O kadar sayfayi yanlis basmislarsa yayinevini mahkemeye ver hocam :)

Sakızlı Ohannes Paşa

Kargoyla gondercem yenisini gondersinler diye de takintili adamim. Kitap yarimken yeni kitaba baslayamiyorum :)

Sakızlı Ohannes Paşa

Ben de bitirdim sonunda. Açıkçası hayalkırıklığı yaşadım. Vasat bir hikaye. Yazar King değil başka biri olsa 3. sınıf polisiye kategorisinde değerlendirilir.

pizagor

King tadında (korku-gerilim) mutlaka okunması gereken Stephen King kitapları hangileridir?

Önereceklerim:

Hayvan Mezarlığı
Sadist
O
Tılsım (Peter Straub ile yazdığı)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar... KRONİK İTTAPAR!!!
Hayat sana sokak hayvanlarına davrandığın gibi davransın!

Sakızlı Ohannes Paşa

Küçükken bir kitap okumuştum. Karakterin doğaüstü güçleri vardı. Havaalanına gitmek için taksiye biniyordu cebinde 1 dolar vardı ama o 1 doların taksiciye 100 dolar gibi görünmesini falan sağlıyordu.  Aklimda Stephen King kitabı olarak kalmış ama tam emin değilim. Böyle bir kitaba ilişkin malumatı olan var mıdır acaba?

Nuwanda

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 14 Kasım, 2015, 01:04:24
Küçükken bir kitap okumuştum. Karakterin doğaüstü güçleri vardı. Havaalanına gitmek için taksiye biniyordu cebinde 1 dolar vardı ama o 1 doların taksiciye 100 dolar gibi görünmesini falan sağlıyordu.  Aklimda Stephen King kitabı olarak kalmış ama tam emin değilim. Böyle bir kitaba ilişkin malumatı olan var mıdır acaba?

King'in Tepki adlı kitabı. Filmi de var.

rumar80

Orjinal adı firestarter.
Karakter kitabın kahramanı kızın babası.