Julia - Mylos Kitap

Başlatan Nemo, 28 Nisan, 2021, 12:39:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zeljko

Kitabım az önce geldi.Julia'yı en son tek sayi olarak Milliyet'in verdiği ekte okumuştum sanirim.Taa öğrencilik yıllarim...Sevgili Nemo boyutu güzel olmuş,beğeneceğine eminim.Hatta ben sana bu sayiyi hediye edeyim sende gelirken Hollanda çikolatası  getirirsin çocuklara  :)
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Nemo

Alıntı yapılan: Zeljko - 09 Ağustos, 2021, 14:26:21
Kitabım az önce geldi.Julia'yı en son tek sayi olarak Milliyet'in verdiği ekte okumuştum sanirim.Taa öğrencilik yıllarim...Sevgili Nemo boyutu güzel olmuş,beğeneceğine eminim.Hatta ben sana bu sayiyi hediye edeyim sende gelirken Hollanda çikolatası  getirirsin çocuklara  :)

Dusunmen yeter guzel kardesim :)  cikolatalar baki :)

Kitapliklarimizda her boy var masallah cizgiromanlar. O kisim biraz sinir bozucu ama napalim  ::)
Özel Alfa Ajanı

BAHADIR

Evet yayıncılığın zorlukları malum... Yapılan işi hemen başında baltalamamak için bir şey yazmak istemedim. Velakin eleştiri olmadığında yapılan işin kusursuz olduğu gibi bir izlenim olacağı ve düzeltme baabında hiçbir gayret gösterilmeyeceğinden yola çıkarak bir şeyler yazmak istiyorum...

Julia daha elime geçmedi ama elime geçmeden gerek, gördüğüm görseller, gerekse de yapılan yorumlar, işin ne kadar amatör bir şekilde yapıldığını gözler önüne seriyor...

Paylaşılan bir takım sayfalarda çeviride sıkıntılar ve akıcılıkta problemler olduğu gözlemlenebiliyor...

Şu ana kadar Mylos'un bastığı hiç kitabı okumadım ama kısa kısa balonlarda bu akıcılığı veremeyen bir yayınevinin uzun cümlelerle bezeli betimlemeleri, sıfatları, duyguları ve olayların akıcılığını, okuyucunun anlayabileceği ve haz duyabileceği şekilde kelime kelime nasıl çevirdiğini açıkçası şu an merak ediyorum...

Geçtim...

Paylaşılan görsellerde beni ilk zıplatan, yazıların balona yerleşimi oldu maalesef... Artık amatör yerleştirmeleri kanıksamışken balondan taşan, çizgi üstüne gelen tamamen işin jargonunu bilmemekten kaynaklı roman mizanpajı yapar gibi düz bir şekilde balona yerleştirilen yazılar tüm okuma keyfini ve çizgiromandan alınması gereken hazzı öldürüyor...

Satır aralarına "neredeyse" bir satır daha sığacak kadar boşluk bırakılması ayrıca işin handikapı olmuş...

Font konusu ise ayrı bir muamma... Kendimi 1996 yılına ışınlanmış hissettim... Aksoy'un zamanında çıkan gerek Zagor'ları gerek diğer fumettileri de bu ciddiyetsizlikteydi... "Basalım gitsin..."

Tamam orijinale yakın bir font olmayacak... Çizgi düşler'in fontunu da sevmesem hiç olmazsa bütünlük açısından kullanılabilirdi...

Julia'nın dilinden okuğumuz normalde el yazısı ile yazılması gereken yerler de klasik kitap fontu yerine kaligrafi yada el yazısı fontu tercih edilseydi daha hoş olurdu...

Ebat konusu ise herkes tarafından malum... Aksoy ile başlayıp ki Aksoyun kendi içinde bile son 3 sayıda boy farkı olan... Sonra 1001 Roman ile devam edip Çizgidüşler ile noktaladığımız bir seriden sonra Mylos Kitap  ile gene bir ebat polemiği, ebat çermekeşi, ebat çaresizliği ve ebat kabullenmesi yaşıyoruz...

Orijinali 16x21 olan bir yayın... 16x24 olarak yukarı ve aşağı doğru uzatılmadan nasıl yerleştirilir açıkcası merak içindeyim... İlk sayıyı elime aldığımda sündürülmüş ve uzatılmış bir Julia görürsem bu benim için çok sürpriz olmaz herhalde... Hiç kimse içinde olmasın... Julia ablamız enine ince, boyuna uzun bir ablamız zaten...

Mylos, Julia'yı duyurduğunda Face'de ki duyurularının altına yorumda bulunmuştum...

Bende ki pozitifliği görebiliyor musunuz?

İyi niyet ve temennilerimden bir tanesi, hiç olmazsa bir tanesi olsaydı diyesim var...

Hatırlıyorum da Lal Kitap Zagor'u basmaya başlamadan önce eski koleksiyoncularla, belki sahaf satıcılarla, geçmişten çizgiromana gönül vermiş kişilerle istişare yapmış, Zagor ve diğer fumettileri "nasıl daha iyi çıkarabilirizin" diyaloğunu kurmuştu.

Herkesin her şeyi bilmesine imkan yok... Bilmiyorsan bir bilene danış... Tanıdığım bir çok grafiker arkadaş ve mevcut bulunduğumuz forum alanları bu danışmalar ve ufak tefek yardımlar için ücret bile almıyor...

Bir ürünün daha iyi yapılabilmesi ve tüketiciye kusursuz ulaşabilmesi için, ürünün daha önceki sürümlerindeki hataları yapmamaya  çalışıp, tüketicinin beklentilerine karşılık verecek şekilde üretmek ve çalışmak gerek...

Olmadı... Her zamanki gene olmadı ve biz bu Julia'yı bu şekilde gene "maalesef ki gene" bu şekilde kabul etmek zorunda kalacağız... "Gene" bir çok kişi bu yazdığım konulardan ve eksikliklerden bi haber Julia yayınlandığı için şükredecek, teşekkür edecek...

DAMPYR

Arkadaşlar eminim Mylos Kitap çıkardıkları Julia ile ilgili tüm yorumları okuyorlardır ve bundan sonraki sayılarda bunları dikkate alıp daha iyi bir sayı çıkarma yoluna gideceklerdir.Eleştirilerimizin yol göstermesi ve Julianın uzun ömürlü olması dileğiyle yeniden aramıza hoşgeldin Julia

Rossi

Önümüzdeki sayi orijinal formata dönülecek(16×21).

Çeviriye daha özen gösterilecek.

Tecrubesizlik  diyelim.

İyi niyetliler.

pizagor

Alıntı yapılan: Rossi - 09 Ağustos, 2021, 21:06:40

Tecrubesizlik  diyelim.

İyi niyetliler.

Bari boyutu degiştirmeselerdi... Şu Julia kadar boyutuyla oynanan başka bir yayın olmamıştır  :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar... KRONİK İTTAPAR!!!
Hayat sana sokak hayvanlarına davrandığın gibi davransın!

KenParker

Alıntı yapılan: Rossi - 09 Ağustos, 2021, 21:06:40

Tecrubesizlik  diyelim.

İyi niyetliler.
Güzel haber. Şu font işini de çözerlerse tadından yenmez.

labirent

Daha seri başlamadan ilk sayı!, diğerlerine göre 3 cm uzun mu olacak şimdi ? Julia ' yı 2 veya 3 maceralık ciltlerde okumaya alışmışken tekli sayılar yavan gelecek. İşin içine boyut farkı ve önceki yayına göre daha yüksek fiyat da girince sıkıntı olmaz inşallah.

aa

Zamanla eksikleri düzelteceklerine eminim.
Esse Gesse Hayranı...

rumar80

Bardağın dolu tarafından bakarsak; sözlerini tutmaları halinde her ay bir Julia okuma şansımız olacak. Bir seferde 2-3 macera okuyup, bir sonraki ne zaman çıkacak diye yazmamıza gerek kalmayacak.

pizagor

Şekil - şemal benim için çok önemli açıkçası, sanıyorum benim gibi düşünen başkaları da var ki BAHADIR sadece balonlaması üzerine uzun uzadıya yazabiliyor.

Bir yayından çok basit ve çok net bir beklentim var, bir seri nasıl başlıyorsa aynı formatta devam etmeli:

1. Bilka Örümcek Adamları ya da yakın zamanlı 'Zagor Kökler'i  veya Julia'nın tüm yayın sürecinde yaşadığı değişimi düşünürsek kitapların en - boy ölçüleri farklılaşmamalı, boyutları değişmemeli;

2. Lilith'de olduğu gibi 3 sayıdan oluşan ciltlerle başlayıp, bir noktada 2 sayıdan oluşanlara dönmek ve finali de tek sayıyla yapmak gibi garabetlerden sıyrılmalı, sayfa sayısı standart olmalı değişmemeli...

Son yazılanları okumadan önce 'Acaba yeniden bir şans versem mi Berardi'ye?' diye düşünüyordum. Şimdiyse herhangi bir tereddütüm kalmadı. Balonlamadaki acemiliğe bir yere kadar tolerans gösterebilirim ancak boyutun daha ikinci sayıyla değişiyor olmasına bu gözler isyan eder. Sinirleneceğime eksik kalsın :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar... KRONİK İTTAPAR!!!
Hayat sana sokak hayvanlarına davrandığın gibi davransın!

mersan0

Nasıl başladılarsa öyle gitsinler. Kitaplıkta ilk sayı uzun, sonra kısa iğrenç durur. Ancak Julianın çıkmasına sevindim ve hemen ısmarlayacağım

DAMPYR

Alıntı yapılan: pizagor - 10 Ağustos, 2021, 11:02:12
Şekil - şemal benim için çok önemli açıkçası, sanıyorum benim gibi düşünen başkaları da var ki BAHADIR sadece balonlaması üzerine uzun uzadıya yazabiliyor.

Bir yayından çok basit ve çok net bir beklentim var, bir seri nasıl başlıyorsa aynı formatta devam etmeli:

1. Bilka Örümcek Adamları ya da yakın zamanlı 'Zagor Kökler'i  veya Julia'nın tüm yayın sürecinde yaşadığı değişimi düşünürsek kitapların en - boy ölçüleri farklılaşmamalı, boyutları değişmemeli;

2. Lilith'de olduğu gibi 3 sayıdan oluşan ciltlerle başlayıp, bir noktada 2 sayıdan oluşanlara dönmek ve finali de tek sayıyla yapmak gibi garabetlerden sıyrılmalı, sayfa sayısı standart olmalı değişmemeli...

Son yazılanları okumadan önce 'Acaba yeniden bir şans versem mi Berardi'ye?' diye düşünüyordum. Şimdiyse herhangi bir tereddütüm kalmadı. Balonlamadaki acemiliğe bir yere kadar tolerans gösterebilirim ancak boyutun daha ikinci sayıyla değişiyor olmasına bu gözler isyan eder. Sinirleneceğime eksik kalsın :)
Pizagor bence hemen vazgeçme Julia bence bu haliyle çok güzel rahat okunabiliyor kağıdın kalitesi çok iyi yorumlara fazla takılma al derim ben bir şans ver bence ikinci sayı çok daha iyi olacak ufak tefek hatalar düzeltilir bundan eminim.her ay Juliyayı görmek,  yılda 2 sayı görmekten iyidir.benim gibi düşunen çokki satış sitelerine baktığımda satışının baya iyi olduğunu görüyorum

Mrtekin

Julia benim sevdiğim bir seri olmasa da Mylos'un kendisini devam ettirmesi fumettiseverler adına güzel bir gelişme oldu. Sevenleri için dilerim çok uzun ömürlü olur.
They drew first blood...

BAHADIR

Haklısın Özgür şekil şemal çok önemli... Nasıl başladıysa öyle bitmeli... Ama bir "ama" var ki benden öte benden ziyade... Onu ifade etmeye "uzun uzadıya" cümleler, paragraflar yetmiyor... ;)

Bu gördüğünüz sayfa orijinal Julia sayfası...

Bu gördüğünüz sayfa da bir önceki mesajımda belirttiğim üzere enine ince, boyuna uzun Julia ablamız...

Örneklemeleri çoğaltıp işin vehametini daha iyi görebiliriz...

Şimdi bu şartlar altında mevcut yayının devam etmesi her şeyin çöp olarak devam etmesi demek...

Yukarıda ki mesajımda dediğim gibi maalesef "sündürülmüş" bir Julia ile karşı karşıyayız...

Bunun doğrusu bir şekilde ilk sayıyı tekrar basıp, piyasada ki sayıları toplamak olmalı... Bana bu çizgiromanı, bu sanat ürününü; basılı bir çizgiroman, bir sanat ürünü olarak itelemeye çalışanları en samimi duygularımla kınıyorum... (Yanlış anlaşılmasın, şiddetle kınamıyorum...)

Her zaman diyorum... "Hata her zaman olur..." Ama bu hatalar bilmemekten kaynaklı, amatörce yapılan ve kronik hatalar oldu mu galiba fazla söze de hacet yok...

Aksoy döneminde orijinal boyda başlayan Julia son 3 sayı büyük boy olmuştu... (Aksilik Büyük boy başlayan Zagor ise son 2 sayıda orijinal boya dönmüştü... Kesinlikle art niyet sezinlemiyorum... Hata...)

Zagor...

Daha sonra Milliyet Yayınları etiketi ile gazete ilavesi olarak çıkan tek sayılık Julia'mız ise daha küçük bir boyda sanırım eski Tay basımları boyunda basıldı...

Resimden boy farkı belli olmuyor ama sayımız bu...

1001 Roman ile 3'er sayılık ciltler eşliğinde boy tekrar normale dönüp 4 cilt dayanan Julia devamında kaldığı yerden aynı şekilde 3'er sayılık ciltler halinde devam ederken sonlara doğru 2'şer sayılık ciltlere döndü...

Boyda bir sıkıntı olmadığı için bu incelik ve kalınlık çok önem arz etmedi...

Ve şimdi de İlk sayısı ile sündürülmüş ve büyük boy Julia... 2. Sayısı ile eski orijinal boyuna dönecek bir Julia...

Ne yazmam gerek, ne demem gerek bilmiyorum... Ülkemizde ihmalkarlıktan ötürü insanlar ölüyor, canlılar katlediliyor, doğa yok ediliyor... Julia yanlış basılmış, gereken özen gösterilmemiş, uzun basılmış, kısa basılmış, çeviride sıkıntılar varmış, editoryal hatalar varmış... Galiba çok abartıyorum... Özür...