Otto manga

Başlatan darbove, 20 Nisan, 2023, 00:33:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

allan quatermain

İlk cildi okudum beğendim, ikinci cildi aldım henüz okumadım. 99 yılından olmasına rağmen şaşırtıcı derecede yeni geldi, Dylan Dog'da olduğu gibi yeni kafayla yazılmış bir eser, Z kuşağı'na hitap eder rahatlıkla. Ama bu aynalama olayı, kimin niye aklına gelir, niye yapılır orasını anlamadım...

ninjagamer

Alıntı yapılan: darbove - 17 Eylül, 2024, 12:27:12Zamanında bu ters basılma olayını öğrenince sahibiyle bi şekilde iletişime geçip yapılmaması yönünde tavsiyede bulunmuştum. Eserler çoktan grafik aşamasını geçip matbaa yolunu tutmuştu. Fümetti eserleri olan Gea ve Chanbaranın ters basılması veya manga formatına indirgenmesi bana Marmara Çizgi'nin Lone Wolf a Cub mangasını okurken yaşadığım hisse yakın hissettirdi. Eserlerin aslına mümkün mertebe sadık kalınması elzem. Öbür türlü akış çok saçma oluyor. Sağlaklar solak, solaklar sağlak oluyor gibi kafa karıştırıcı olaylara sebebiyet veriyor(bknz aynalama).

Bu gibi yanlış seçimler sayesinde piyasadaki kısır döngüye girmiş oldular. Ürün satmıyor, ürün satmayınca para dönmüyor, para dönmeyince devamı gelmiyor. 2023 yılı için beklentimi karşılayamadılar.

Evet saçma sapan tercihler. Sadece belli bir yaş grubundaki klasik okuyucunun tanıdığı yayınevinin işlerini basıyorsun. Orada da yine az bilinen, benzerleri daha önce 300 tane filan satmış olan ürünleri seçiyorsun. Hadi onu da geçtim. Bir de bunu tersten basıyorsun. Belki gençleri ikna ederim diye. Halbuki bırak gençleri, belki de bütün dünyada toplam bir milyon kişi tanımıyor o işlerden bazılarını.
Sadece sayfaları aynalamakla bir eser mangaya benzemez. Fumetti'nin kendine özgü bir panel yapısı var. Eğer bir Fumetti eser manga gibi(!) basılmak isteniyorsa bunun grafik olarak da çalışılması gerekir. Ama bence çıkan işler bu anlamda da özensizdi. Düz basılsa belki 300-500 satma ihtimali olan işler bence şimdi daha da az satılmış olabilir.

ninjagamer

Alıntı yapılan: allan quatermain - 17 Eylül, 2024, 15:14:56İlk cildi okudum beğendim, ikinci cildi aldım henüz okumadım. 99 yılından olmasına rağmen şaşırtıcı derecede yeni geldi, Dylan Dog'da olduğu gibi yeni kafayla yazılmış bir eser, Z kuşağı'na hitap eder rahatlıkla. Ama bu aynalama olayı, kimin niye aklına gelir, niye yapılır orasını anlamadım...

Gea'da özellikle dikkatimi çeken bir husus. Gea'nın kedisine isim verilirken normalde birkaç yere atıfta bulunulmuş. Ki buna Bonelli evrenindeki bir karakter de dahil. Buna rağmen Gea'yı Türkçeye çeviren arkadaş bu bağlantıları yok sayarak kedinin adını değiştirmiş. Kedinin "Cagliostro" olan adını kafasına göre değiştirip "Otto" (!) yapmış. Ben bunu farkettiğim anda okumayı bıraktım.