Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darbove

Alıntı yapılan: trooper - 13 Ağustos, 2024, 20:14:13Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, zahmet edip bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Telifler bu kadar paylaşılmışken bazı major serilerin yayınlanması için piyasadaki doygunluğun geçmesini beklemek gerekecek diye yorumladım
Rica ederim.

Son olarak şunu ekleyeyim.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_manga

En çok satan mangalar bunlar. Çoğu Shueisha. Bu firmayla çalışan Gerekli Şeyler ve Akılçelen son yıllarda Shaman King harici (vinland saga 28 cilt devam ediyor) 30 cildi aşan serilere bulaşmadılar. Gerekli Şeyler GYY Alişan beyin canlı yayınlarda uzun serilere soğuk baktığını belli eden ifadeleri olmuştu. Akılçelen tarafı ise kapalı kutu diyebilirim. Bu yıl özelinde performansları kötü. Demem o ki JoJo, Hunter x Hunter, Pokemon, Yu-Gi-Oh, Dedective Conan gibi gibi serileri ülkemizde kısa vadede görmemiz mümkün değil. Eğer Shueisha yeni bir yayınevine yeşil ışık yakarsa ve hoşgeldin hediyesi olarak birini kitlerse durum başka olur tabi ;D  Onun dışında faizlerin getirisi bu kadar çok iken parasını kim bunlara bağlar o da merak konusu.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

ninjagamer

Alıntı yapılan: trooper - 13 Ağustos, 2024, 20:14:13Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, zahmet edip bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Telifler bu kadar paylaşılmışken bazı major serilerin yayınlanması için piyasadaki doygunluğun geçmesini beklemek gerekecek diye yorumladım

Bahsetiğiniz serilerin bazıları rezerve durumda bazıları da yayıncılar tarafından özellikle verilmiyor. Veya Japonların öncelik tanıdığı firmaların önceliği bu seriler olmuyor. Güncel popüler işi basmak daha cazip geliyor.

ninjagamer

Alıntı yapılan: Mrtekin - 13 Ağustos, 2024, 17:18:52Nedir bu bahsettiğiniz kriterler?

En önemli kriter daha önce bir şekilde bir bağ kurulmuş olması. Japonlar bazı firmaları kendilerine partner seçtiklerinde bunu kolay kolay değiştirmiyorlar. Her zaman o firmalara öncelik tanıyorlar. Para ile ikna edilmeleri neredeyse imkansız gibi.

Önemli serileri alabilmek için bir diğer kriter de çok fazla sayıda "önemsiz" yayın basarak kendini ispat etmek. Ama bir çok firmayı bu denemeye bile almıyorlar.

ninjagamer

Genel olarak yazdıklarınıza katılmakla birlikte Kodansha konusunda biraz farklı durumlar var.
Evet Çizgi Düşler gerek sırtındaki fumetti gerekse Star Wars yükü nedeniyle manga konusunda biraz yavaş ilerledi. Bu arada bir çok ürün basıldı ama bunların içinde Blue Lock hariç başarılı satış yakalayan bir iş yok. Japonların genel davranış biçimlerini de göz önüne alırsak bundan sonraki süreçte Çizgi Düşler/Satori markasının kendileri bir hata yapmadığı sürece daha da güçleneceğini öngörebiliriz.

trooper

Okuduklarımdan anladığım uzun soluklu serilere hali hazırda pek çok çeviri grubu tarafından internette paylaşıldığı ve maliyetler öngörülemez olduğu için yanaşılmıyor. Yayınevlerinin bu konudaki tutumunu anlıyorum, One Piece ilk basılmaya başladığında Tüyap fuarlarından birinde ben de Gerekli Şeyler yetkililerine devamlılık konusunda bir yığın soru sormuştum. Okur da şüpheli yaklaşıyor doğal olarak devamı gelir mi diye.

Japonlarla bizim yayıncılar arasındaki ilişki de futboldaki menajer ilişkilerine benzemiş biraz. Japonlar bizimkilere sana aynı transfer döneminde Mertens, Torreira, Icardi getiririm ama sen de portföyümde 35 yaşında fiilen emekli olmuş Mata var, ona 3 milyon eurodan bir yıl kontrat önerirsin diyor. Bakınca çöpe atılacak bir para olduğunu görüyorsun ama Mata'ya kontratı vermezsen menajer diğerleriyle beraber rakibine imzalatır. Yayınevleri açısından basmazlarsa rakipleri basar, pazardaki yerini kaptırırlar. Bu kadar kötü içeriğin neden piyasada dolaştığı belli oldu

Animvader

Türkçe Zagor çizgiromanları Google Play Store üzerinde Baay yayın, Yılmaz Ölmez gibi isimlerle bazılarında orijinal kapak bazılarında Tay yayınları kapaklarıyla satılıyor. Lal'in durumdan haberi yok galiba.