Tex Aylık Seri - LAL

Başlatan Zeljko, 18 Mayıs, 2024, 18:52:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kinowa59

Değerli Mrtekin . Bir önceki okunuz sol kulağımı sıyırıp geçmişti, şimdi ikinci iletiniz olan üstteki okunuz ise tam anlamıyla karavana. Değil kulağımı sıyırmak, koskoca Laz burnumun bile 8,5 metre uzağından geçti. Şimdi gelelim karavana  boşa giden oklarınızın izahlarına. 
1- " aylık Tex fasikül " diye belirtmişsiniz. El insaf be değerli Mrtekin dostumuz. Hakikaten el insaf yani. Koskoca , 76 yıldır dünyanın dört bir yanında yayınlanan ve yüzbinlerle okuyucusu, hayranı, benim gibi koleksiyoneri olan Tex'e " fasikül Tex " diyorsunuz. Hiç oldu mu değerli Mrtekin. Koskoca Tex'i bir Marvel veya JBC fasikülüyle bir görüyorsunuz ve isimlendiriyorsunuz. Aylık Tex fasikül değildir. Adıyla  şanıyla Lal kitap , aylık Tex NO1 ( orijinal sayı No 711 ) olarak yayın dünyamızdaki yerini almıştır. Biz Tex tutkunlarına hayırlı olsun, uğurlu olsun, uzun yıllar bizlerle birlikte olsun. Fiyat olarak ise eleştirimi yapmakla birlikte, yayın aralığı  aksamaması şartıyla ( kendi adıma ) gayet makul buluyorum. Helali hoş olsun diyorum.
2- Numaralandırma olayına gelirsek. Neden 711 değil de, 1 diyorsunuz. Cevabı çok basit. " her yeni başlangıç, taze bir umuttur, taze  bir başlangıçtır " ilkesiyle hareket eden bütün yayıncılar bu şekilde hareket eder . Daha önce Tex yayınlayan çizgi düşler ve Mylos kitap dahil pek çok yayıncı bu yöntemi uyguladı . Üstte kendi no'sunu koyar, alt köşeye ise orijinal sayıyı koyar. Olay bundan ibarettir. Hem önemli olan Tex'in düzenli bir şekilde yayınlanmasıdır. Gerisi teferruattır.
" çizgi roman neden lüx haline geldi " doğrudur, bunun nedenlerin daha önce konuşmuştuk. Asıl nedenin milli kağıt fabrikamız SEKA 'nın özelleştirilmesi adıyla hazat mezat satılması , darma duman edilip kapatılması olarak göstermiştik. Ekonomik yıkımın yansıması olan fahiş fiyat artışlarının nedenlerini daha bir etraflıca öğrenmek isteyenlere ise, değerli gazeteci Yılmaz Özdil'in dünkü, 31 .7. 2024 tarihli  " Manukyan cumhuriyeti " YouTube video paylaşımını izlemesini önermiştim. Saygılar, sevgiler sunuyorum değerli Mrtekin dostumuz.

DarkwoodÇizgiRomanEvi

Alıntı yapılan: Mrtekin - 01 Ağustos, 2024, 11:39:48Abi, günaydın.

Sorun yok, siz Lalseverleri biraz daha kızdırıyım o zaman:-)

Etiket fiyatına takılmadığımız aylık fasikül Tex; 97,5 tl iken Jbc'nin daha yeni taş gibi bir basımla çıkarttığı renkli Brzkr, Elektra; kendi sitelerinde indirimli 200 tl:-)

Şimdi buradan da Lal güzellemesi mi çıkartırsınız yoksa fümettiseverler olarak ülen iyiden iyiye sağmala mı bağlandık dersiniz, sizin bileceğiniz iş:-) Neticede alan razı veren razı:-)

Neden 1 olarak numaralandı, bilen var mı? Bu numaralandırmayı biz Tex Willer'da da eleştirmiştik diye hatırlıyorum.

Çr neden lüks haline geldi, bunun nedenlerini daha önce konuşmuştuk, el-cevap: arz ve talep böyle gelişti, ama özellikle bu iş yayınevlerinin işine geldi. Olay bu Hc muhabbeti ile başladı, sonra da ekonomik konjonktürde bizim gibi ortalama okuyucuyu hedef kitleden çıkartıp direkt parası olana satışı yapmak kendileri açısından daha cazip oldu. Ha yayınevi suçlanabilir mi bunun için? Bunu da ayrı konuşuruz...

Saygılar bizden.

Hocam selamlar. Fiyat karşılaştırması yapmışsınız ama şöyle düşünün. Bir yayınevi aylık olarak 6-7 seri basmakta. Bunların kaç tanesini 3 ayda stoğunu eritebiliyor? Sene de 15 adet kitap basmak ile 72-80 kitap basmak arasında fark var. Sürekli aynı miktarlarda satış yapmıyorsun ki. Ben bir ay elimdeki tüm zagorları bitirirken bir bakıyorsun martin dylan dog vs kalabiliyor. Yani emin olun lal kitap sadece fumetti sevdiği için devam ettiği seriler vardır mutlaka.... Ucuz yapsalar inanın neden ucuz diye almayacak kişiler biliyorum. O yüzden siz siz olun. Telifi devralıp devam ettirebiliyorlar ona sevinelim. Yani bir satıcı olarak bende sevmiyorum zam olmasını. 90TL'den 110'a çıkması. 325'den 400e çıkması.. Raftan hepsini indirip zam yapmasını sevmiyorum. O yüzden benim yakın çevreme sürekli söylüyorum çıktığı zaman al kargo parası ödemiyorsan ayırt, toplu yollayalım. Yani bilmiyorum açıkçası hala devam edebilmesi gayet güzel bir şey.

YzbVolkan

Açıklamanız bana mantıklı gelmedi. Mesela ben Lal in bazı yayınlarını bırakacağım.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

Vassago007

Alıntı yapılan: YzbVolkan - 02 Ağustos, 2024, 16:28:28Açıklamanız bana mantıklı gelmedi. Mesela ben Lal in bazı yayınlarını bırakacağım.

Sizin bazı yayınlarını bırakmanız domino taşı gibi diğer yayınlarını da etkileyecektir.

Mrtekin

Alıntı yapılan: DarkwoodÇizgiRomanEvi - 01 Ağustos, 2024, 23:50:29Hocam selamlar. Fiyat karşılaştırması yapmışsınız ama şöyle düşünün. Bir yayınevi aylık olarak 6-7 seri basmakta. Bunların kaç tanesini 3 ayda stoğunu eritebiliyor? Sene de 15 adet kitap basmak ile 72-80 kitap basmak arasında fark var. Sürekli aynı miktarlarda satış yapmıyorsun ki. Ben bir ay elimdeki tüm zagorları bitirirken bir bakıyorsun martin dylan dog vs kalabiliyor. Yani emin olun lal kitap sadece fumetti sevdiği için devam ettiği seriler vardır mutlaka.... Ucuz yapsalar inanın neden ucuz diye almayacak kişiler biliyorum. O yüzden siz siz olun. Telifi devralıp devam ettirebiliyorlar ona sevinelim. Yani bir satıcı olarak bende sevmiyorum zam olmasını. 90TL'den 110'a çıkması. 325'den 400e çıkması.. Raftan hepsini indirip zam yapmasını sevmiyorum. O yüzden benim yakın çevreme sürekli söylüyorum çıktığı zaman al kargo parası ödemiyorsan ayırt, toplu yollayalım. Yani bilmiyorum açıkçası hala devam edebilmesi gayet güzel bir şey.

Ben Tex'in telifinin devam etmesine karşı değilim; karşı olduğum şey bir avuç kalan fumettiseverlerin, telif devam etsin ayağına iyice "sağmal"a döndürülmesi. 

Neyse; dilerim Tex, tüm yan serileri ile birlikte; Lal ile olan yolculuğuna çok uzun seneler devam eder.

Keşke imkan olsa da, Lal, "Stories"'leri de alsa, bassa, bir umut:-)

Memlekette, Zagor Klasik Maceraları, 4 tur döndürülse yine alacak olan fumetticiler biraz da farklı ürünler ile tanışsın. Fumetti, salt Tex, Zagor'dan ibaret değil:-)
They drew first blood...

DarkwoodÇizgiRomanEvi

Alıntı yapılan: Mrtekin - 06 Ağustos, 2024, 14:41:23Ben Tex'in telifinin devam etmesine karşı değilim; karşı olduğum şey bir avuç kalan fumettiseverlerin, telif devam etsin ayağına iyice "sağmal"a döndürülmesi. 

Neyse; dilerim Tex, tüm yan serileri ile birlikte; Lal ile olan yolculuğuna çok uzun seneler devam eder.

Keşke imkan olsa da, Lal, "Stories"'leri de alsa, bassa, bir umut:-)

Memlekette, Zagor Klasik Maceraları, 4 tur döndürülse yine alacak olan fumetticiler biraz da farklı ürünler ile tanışsın. Fumetti, salt Tex, Zagor'dan ibaret değil:-)

Yani açıkcası "sağmal" kelimesi pek hoş olmamış.. Bugün nasıl bir güne uyandık? Gümrük vergilerinin yükseltilmesi vs derken emin olun. Fiyat zammına uğrayan tüm fumettiler. Kağıt fabrikamızın olmamasıyla beraber kağıtların "YURTDIŞI" siparişlerinde artık %30 mu %60 mı gümrük vergi ödemeleriyle beraber çok çok işler değişmiş olacak. Ben memnun değilim fiyatlardan ama yapacak bir şey yok.

hanac

Tex Sayı 1 - Korkaklar ve Kahramanlar

Bir grup yolcu ve askerle Mezcali posta istasyonunda mahsur kalan dostlarımız Yaquilerin kuşatması altında, ancak bu kez işleri çok zor!

Yayın Tarihi: Ağustos 2024
Sayfa Sayısı: 112
Fiyat: 125 ₺

Kinowa59

Günaydın değerli Tex tutkunu dostlarım. Kazma Kürek Bill , 50 yıldır define peşinde dünyayı köstebek yuvası gibi delip geçmesine rağmen henüz yüzünü güldürecek bir kaynağa ulaşamadı. Ben ise her ay olduğu dibi bu gün de Lal kitap tarafından bana verilen define haritası sayesinde başta , Lal kitap aylık Tex N0: 1 ( iç sayfada orıjinal sayı N0:711 belirtilmiş ) olmak üzere 5 adet define kaynağına sahip oldum.  " Lal kitap tarafından yayınlanan kitapların ince sayfalı ve arka sayfanın görüldüğü  " iddiaları üzerine öncelikle aylık Tex no: 1 olmak üzere Zagor klasik cilt NO :137 , Tex Willer NO: 18 ve Zagor özel sayı NO:1 inceledim , baktım. Arkadaşlar kesinlikle sayfaların arkası görülmüyor. Yok öyle bir şey. Ancak sayfayı kaldırıp Güneş'e tutarsak (  hiç bir kitap ta o şekilde okunamayacağına göre ) sayfanın arka kısmı hayal meyal belli oluyor . Hem inanınızki değerli dostlar, insanı bile soyup Güneş'e tutsak belli belirsiz içi görülür . Evet değerli Tex ve Zagor tutkunu dostlar. Lal kitap, geçen her süre baskı, kalite, yayın sürekliliği sayesinde okuyucuya verdiği güven ile çizgi roman yayın dünyasındaki yerini , zirvede perçinliyor. ( Lal kitap'a bir nazar boncuğu daha takıyorum ) Lal kitap aylık seri NO:1 elime aldığımda ilk olarak editoryal sayfasına baktım. Evet değerli dostlar , Sayın Batuhan Cantürk ( Rossi ) bey , yazdığı harika editoryal yazısıyla biz Tex severleri, Tex'imizin geçmiş yıllarına doğru nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor . Benim için, klasikleşmiş , dünya çapında on yıllardır zirvede olan Tex editoryal yazıları olmazsa olmazımdır. Değerli dostumuz Rossi , Tex evreninin en değerli senaristlerinden C. Nizzi ve nispeten daha yeni sayılacak senaristlerden Mauro Boselli arasındaki farkı mükemmel bir şekilde analiz ederken , gene, Nizzi'nin " tutucu , yeniliğe kapalı ". senaristlik anlayışına katılmadığını ifade ediyor. Benim de bu konudaki görüşüm değerli Rossi dostumuzun bakışıyla paralellik gösteriyor. Tex 76 yıldır dimdik ayakta  durabiliyorsa bunu birazda ( baba bonelli'nin değerlerinden sapmamak kaydıyla. ) değişen , gelişen insan profiline uygun olarak kendini geliştirmesidir. Değişen çağa uygun olarak gelişen yeni nesillere hikaye ve kurgu olarak uyum sağlayabilmesidir. Bunları da Mauro Boselli'nin senaryolaştırdığı hikayelerde görüyoruz, severekte okuyoruz. Evet değerli dostlar, lal kitap aylık Tex yayınının uzun yıllar sürmesi Dilek'lerimle , Allah  biz Tex tutkunlarını Tex 'siz bırakmasın diyorum.

Rossi

Nezaketiniz için çok teşekkür ederim Bayram bey.
Maalesef editör yazılarına devam edemeyeceğim. Benim titizliğim ve çizgi romana duyduğum saygının  kırk yıllık dostlarım için bir değer ifade etmediğini acı bir şekilde öğrendim.

Materyalist dünya görüşü hiç bir zaman hayat felsefem olmadı. Bu yaştan sonra da olmayacak.

Sevgilerimle

Kinowa59

Lal kitap, Zagor özel sayı N0:1 ( orijinal sayı NO: 35 -- iç sayfada belirtilmiş ) ile ilgili düşüncelerimi belirtmek için foruma girdiğimde, değerli dostumuz Batuhan Cantürk bey'in üstteki iletisini gördüm, üzülerek okudum. Düşüncelerini çok kısa ve net anlatan, ama bir sayfa anlam çıkarılacak kadar çok şey anlatan , " benim titizliğim ve çizgi romana duyduğum saygının , KIRK YILLIK DOSTLARIM için bir değer ifade etmediğini acı bir şekilde öğrendim . " cümlesi herşeyi tüm çıplaklığıyla anlatmaktadır. Değerli Rossi dostumuz, materyalist değerleri ( daha doğrusu değersizlikleri ) yaşam felsefesi edinmiş insanlar ellerine para, sıfat , makam , lüks,  kısaca fırsat geçtiğinde önce zor dönemlerinde kendilerine destek veren, yardımcı olan, el uzatan , elleri keserler.  Zannımca , sizin yaşadığınız da budur. Elbette düşüncelerinizin , KIRK YILLIK DOSTLARIM dediğiniz insanlar nazarında önem ifade etmediğini görmek üzücüdür , ama inanınızki şaşırtıcı değildir. Pek çoğumuz bu acı gerçekleri bir şekilde yaşamışızdır. Yazımı birkaç ay önce gene bu sayfada ifade ettiğim şekilde sonlandırayım. Ne demişti antik dönem Yunanlı bir düşünür : İnsanları tanıdım , insanlardan tiksindim...

YzbVolkan

Bu aralar hiç iyi bir haber alamaz olduk. Çok üzüldüm Batuhan bey.
Bayram Bey üstat çok güzel yazmış. Ben de naçizane bir şey ekleyeyim: Hiç bir iyilik cezasız kalmaz.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

pizagor

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 07 Ağustos, 2024, 23:32:38Ne demişti antik dönem Yunanlı bir düşünür : İnsanları tanıdım , insanlardan tiksindim...

Harika. Bin yılların bilgeliği. Tiksinmenin dibi de yok.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar... KRONİK İTTAPAR!!!
Hayat sana sokak hayvanlarına davrandığın gibi davransın!

Mrtekin

Batuhan Bey. merhaba,

Geçen gün Linkedln'de gezerken, Orhan Berent'in (ki tanışıklığımız vardır.) editoryal yazınız ile ilgili övgülerini okudum, sırf bu sebepten aylığı takip etmeye karar vermiştim.

Neyse, hayırlısı, sıkmayın canınızı.
They drew first blood...

caretta

Batuhan Bey'in editoryal yazısını ilgiyle okudum. Artık devam etmeme kararı Lal yönetiminden mi kaynaklandı?
Neyse siz de editoryal yazılarınızı buyurun Altın Madalyon'da yazın. Selamlar.

Kinowa59

Arkadaşlar, çoktandır böylesine aksiyon dolu , dram ve trajedinin had safhada olduğu bir Tex macerası okumamıştım. Mylos kitap NO:8 de başlayıp , Lal kitap aylık Tex NO:1 de biten , " Medzali kuşatması " isimli hikayede ki , biraz da kaleyi andıran Takas yeri kuşatması ve  çatışmalar  bana , John Wayne 'nin hem yönetmen Hemde başrol oyuncusu olarak yer aldığı bir western klasiği olan 1960 yapımı Alamo Kalesi  filmini anımsattı.  Hikaye, kurgu, çizim hepsi birbirinden şahane. Yani değerli dostlar, insan Bonelli ailesine sormadan edemiyor.  Klasik western filmlerinin ilah yapımcısı  John Ford ile bir akrabalığınız mı var. 76 yıldır Tex'in  Western'in başyapıtı olarak , Çin Seddi gibi dimdik durdurma enerjisini nereden buluyorsunuz.