X-Men: Büyük Maceralar - Arkabahçe

Başlatan Animvader, 03 Nisan, 2023, 21:25:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Animvader

Alıntı yapılan: newman - 18 Ağustos, 2023, 19:00:11Çizgi romanın İngilizce versiyonunu bilmediğim için orada da cümleler böyle yoğun mu? Forumda yayınevinden üye varsa ya da İngilizce versiyonu okuyan üye varsa belki yanıtlarlar.

Bu kitaptaki sayıların çoğunun ve 1975-1991 arası Uncanny X-Men serilerinin yazarı Chris Claremont. Claremont'un kitaplarında kahramanlar sadece konuşmaz, aynı zamanda düşünürler ve bol bol onların düşünme balonlarını okuruz. O yüzden bu zamanın çizgiromanlarına göre çok daha fazla kelime ve yan cümlecik içerirler. Yani günümüz çizgiromanlarını çevirmeye göre biraz daha yetkinlik ister bence.

rumar80

Kesinlikle doğru. Ama günümüzde mutant kitaplarında durum gene aynı. Bir de araya iki sayfa yazı giriyor. Sorma gitsin.

newman

Detaylı yanıtlar için çok teşekkür ederim.

oldman_logan

çok pahal9 olduğundan almayacağım. hem çevirisi kötü dediler kalsın. çeviri bloklarından gençler el atarsa ozaman okurum.

xmenac

Çeviriyle ilgili diğer başlık çok farklı noktalara gittiği için yorumumu buradan yazayım. Çeviri, öykünün kendi dilinde yazımı kadar hassasiyet isteyen bir iş, editörlük süreci ise yine bir o kadar odaklanılmaya ihtiyaç duyulan faaliyetlere sahip. Aylarca hatta yıllarca vakit ayırdığınız bir çalışmada bile son okuma esnasında değişiklik yapma ihtiyacı duyabileceğiniz durumların olması muhtemeldir.

X-Men özelinde konuşursak, yukarıda da değinildiği gibi Claremont'ın kalemi diğer birçok comics yazarından ayrılır. Eisner ödüllerinde Hall of Fame'e dahil olmuş bir isim olmasının yanı sıra X-Men'in tarihçesinden söz edilirken de Claremont döneminin ayrı bir başlıkta ifade edildiğini belirtmemde yarar var.

Her ne kadar kullanıcı adımda x-men ibaresi geçse de en çok takip ettiğim seri olduğunu söyleyemem. Hatta genel olarak fazla karmaşık bulurum. Klasik serinin yayınlanacağını duyduğumda da çok heyecanlandırmadı beni. Ancak bir süre sonra hem arkadaş çevremde, hem sosyal medyada, hem de burada metinle ilgili eleştirilere denk geldikçe merak etmedim değil. Örneğin Twitter'da Psylocke yerine Psikilit çevirisinin tercih edildiğini gördüğümde şaşırmıştım, fakat bu tür çevirilerden ziyade esas meselenin cümlelerin anlam bütünlüğü olduğuna burada da değinilmiş zaten. Yine büyük oranda çevirmenle ilgili bir konu ama kontrol amaçlı yapılan okumalarda cümlelere müdahale edilmesi gerekmez miydi?

Yayınevi eskiden Youtube'ta sıklıkla video yayınlar ve gündemdeki konuları de yanıtlardı ama uzun zamandır o tarafta bir hareketlilik yok. O nedenle bu çizgi roman neden böyle oldu sorusuna yanıtı ancak yayın sürecine katkıda bulunan arkadaşlardan alabiliriz. Yanıt verilmek istenmezse yapacak bir şey yok tabii.

Fiyat ve edisyon konusunda ise şunu söyleyebilirim, ben pahalı bulmadım. Klasik maceralar olduğu için sayfaların ille de kuşe olması gerektiğini düşünmüyorum. Cilt olarak gayet güzel olmuş.

Animvader

@xmenac katkın için teşekkürler, müsait bir zamanda orjinaliyle karşılaştırmalı olarak ufak bir inceleme dosyası hazırlayayım bu konuyla ilgili. Böylece okuyan, okumayan herkes tam olarak neyden bahsetmek istediğimi anlar.

Nightrain

The Fall of the Mutants'ı duyurmuşlar.

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

gamlıbaykuş

Bu sefer çeviri ve editörlük iyi olur umarım
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

rumar80

Bir de sadece X-Men bölümü mü olacak yoksa X factor ve new mutants ta olacak mı? Güzel hikayeler ama iyi bir baskı ve tercüme şart

Forsythe

X-Men Büyük Maceralar Mutant Katliamı 1. Bölüm

Kağıt Kalitesi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 150
Ebat: 16x24
Çevirmen: İdil Çetinyol
Basım Tarihi: Haziran 2023

Etiket Fiyatı: 260₺ (Haziran 2023 Fiyatı: 150₺)

X-Men Büyük Maceralar Mutant Katliamı 2. Bölüm

Sayfa Sayısı: 168
Basım Tarihi: Haziran 2023

Etiket Fiyatı: 285₺ (Haziran 2023 Fiyatı: 160₺)

X-Men Büyük Maceralar Mutant Katliamı Sert Kapak

Sayfa Sayısı: 320
Basım Tarihi: Temmuz 2023

Etiket Fiyatı: 750₺ (Temmuz 2023 Fiyatı: 500₺)

MARVEL'IN KUDRETLİ MUTANTLARININ EN BÜYÜK VE EN İYİ MACERALARI

Morlocks (Dışlanmışlar): Manhattan sokakları altında yaşayan dışlanmış bir halk.

Maraders (Çapulcular): Kimliği belirsiz bir güç tarafından Manhattan Morlocklarını ortadan kaldırmak için görevlendirilen profesyonel mutant katilleri.

Bu ikisi arasında duran Marvel'ın en güçlü kahramanları: X-Men, X-Faktör, Yeni Mutantlar, Güç Sürüsü, Daredevil ve Thor! Fakat Marauders'n bu ezici saldırısında gafil avlanan bu kahramanlardan hiçbirini kurtarabilecek mi? Ve eğer kurtarabilirse, bedeli ne olacak? X-Men'in dağılışını, Thor'un ağır yaralanmasını ve Angel'ın sonsuza dex değişimini görmeye hazır olun

Forsythe

Kuzgun

Aman Tanrım, 500 TL... Bir satış sitesinde 900 TL olarak da gördüm...

Forsythe

Alıntı yapılan: Kuzgun - 07 Haziran, 2024, 19:25:10Aman Tanrım, 500 TL... Bir satış sitesinde 900 TL olarak da gördüm...

Şu an 750₺ , 500 ilk çıkış fiyatı idi  ::)

Nightrain

Alıntı yapılan: Kuzgun - 07 Haziran, 2024, 19:25:10Aman Tanrım, 500 TL... Bir satış sitesinde 900 TL olarak da gördüm...

Fiyatlandırmada bir yanlışlık var galiba. 2 ciltlik Büyük Mutant Katliamının toplam etiket fiyatı 545 TL zaten. Yeni çıkacak hikayenin sayfa sayısı daha az üstelik.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Mutantların Düşüşü cildinin fiyat bilgisi henüz belirtilmemiş burada, 750 olan Mutant Katliamı ciltlerinin tek ciltte toplanmış versiyonu imiş.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar... KRONİK İTTAPAR!!!
Hayat sana sokak hayvanlarına davrandığın gibi davransın!