CARAVAGGIO - Manara

Başlatan KenParker, 29 Temmuz, 2024, 03:40:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KenParker

16. yüzyılın sonlarına doğru sanatının derinliklerine sadece yeteneğinin ve cesaretinin kılavuzluğunda ilerleyen genç bir dahi: Caravaggio... ve onun tekinsiz biyografisini en netameli detayları bile dışarıda bırakmadan ele alıp ince ince işleyen çağdaş bir dahi daha: Milo Manara.

Caravaggio efsanevi ressamın maceralar çatışmalar tabu kırıcılıklar mistisizm şiddet din şövalyeler ve fahişelerle çevrili yalnızlık dolu yaşamını ele alan benzersiz bir biyo-grafik-roman. Manara'nın özgün üslubunun güzelliğinin yanında kitap aynı zamanda ünlü ressam hakkında yazılmış en ciddi kitaplardan derlenmiş sayısız veriye dayanıyor.

Bulabildiği ilk işlerden büyük eserlerini vereceği görkemli dönemlere küçük ve çaresiz insanların hayatlarına temas eden sanatının yalnızlığından Malta Şövalyesi olmasına giden yola tarihin en önemli ressamlarından birinin yaşamı...

Flaneur Books kataloğunun 2021 Sonbaharı ilk kitaplarından Manara'nın Caravaggio'su raflarda...
Hamur Tipi: Kuşe
Sayfa Sayısı: 112
Ebat: 16,5 x 22

Caravaggio çizgi romanı ünlü ressam Caravaggio'nun hayatını biyografik bakışla mercek altına alıyor. Bölüm bölüm gitmek yerine, konudan bahsetmek yerine doğrudan anlatmaya çalışacağım. Üstelik çizgi roman yanımda değil. Yani ara ara bakıp ''işte şöyle düşünmüştüm, İşte şöyle hissetmiştim, Vaay şu görsel şu tablodan alınmış'' diyebileceğim herhangi bir yer yok.

Işık gölgenin ustası ressam hakkında bilgi vermeyeceğim. Tabloları grafik romanda bolca gösterilmiş. Hatta tabloların hikayesi, nasıl çizildiği hakkında hayal dünyamız şekilleniyor...  Bunlar zaten okuyanın bilgisi dahilinde şekillenecektir. Sadece şu kadarını söyleyebilirim. Işık gölge vurgusunda Caravaggio ustalığı çizgi romanda adeta Manara'ya aksetmiş. Renkli okuduğumuz çizgi romana siyah beyaz baktığımızda hemen fark ediyoruz...

Michalengelo Caravaggio'nun hayatına biyografik bakış açısı derken Manara ressamın birebir hayatını anlatmamış. Zaten hayatı hakkında (doğum 1571, ölüm 1610) çok fazla bilgiye sahip değiliz. Daha çok olası hayatını, nasıl olabilirdiyi yorumlamaya çalışmış. Gördüğümüz üzere ressamın oldukça maceralı bir hayatı var. Hikayesi oldukça ilgi çekici. Olağan üstülüklerden uzak ve dönem ressamlarının yaklaşık hayat tarzını yansıttığını söyleyebiliriz. Elbette ünlü olanlarını!...

Grafik roman hiç sıkmadan bir sonraki sayfayı çevirtiyor. Burada anlatımın muhtelif hünerlerinde dikkatle Milo Manara'yı dinliyoruz, zevkle Manara'yı seyrediyoruz. Biliyorum ki ismi söylendiğinde hemen akla kadın çizimleri geliyor. Evet kadınları güzel ve şuh çiziyor. Erotizm onun çizimlerinde başlıca unsur. Fakat Manara sadece kadın çizmiyor. Kadın çizerken konuyu da kendine özgü anlatıyor. Caravaggio'da anlatı ustalığını her boyuttan göstermiş. Benim hoşuma gitti.

Kağıt kalitesi, çevirisi, balonlaması vs harika. Ciltli sert kapağı, sert kapak dışındaki karton kapağı şu anda ne fiyatta bilmiyorum. Bende mevcut olan hangi numaralı baskısı bilmiyorum. Umurumda da değil. Ben okuduğum ve seyrettiğimden zevk alıyorum, eğleniyorum. Bendeki Az sayıda, sınırlı baskısından değil. Fakat iyi bir grafik roman okumak istiyorsanız, yahut kitaplığınızda görselleri iyi dursun diye kitap arıyorsanız :)  yahut resme ressamlara ilgi duyuyorsanız, Kesinlikle tavsiye ediyorum.