Genç Aktör - Baobab Yayınları

Başlatan hanac, 06 Ağustos, 2024, 15:01:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Genç Aktör 1: Vincent Lacoste'un Sinema Maceraları

2008 yılında, Fransız çizgi romancı Riad Sattouf ilk sinema filmini çekiyor. Başrol için seçtiği oyuncu çekingen ve kompleksli genç Vincent Lacoste, aktör olmak aklının köşesinden bile geçmemiş.
14 yaşındaki bir ortaokul öğrencisi kendini bir anda sinemanın gizemli, büyülü ve kimi zaman bağımlılık yaratan dünyasında buluyor!

TANINMAYAN BİR GENCİN KUŞAĞININ EN YETENEKLİ AKTÖRLERİNDEN BİRİNE DÖNÜŞMESİNİN GERÇEK HİKÂYESİ

Yayın Tarihi: Temmuz 2024
Sayfa Sayısı: 176
Fiyat: 130 ₺

Spider-Man

2. Albüm Fransa'da da çıkmadı hâlâ. Yazar/çizer biraz ağırdan alıyor galiba.  :)

alan ford

Riad Sattouf adını ilk defa duyduğum bir çizgi romancı ve yönetmen. Ne bir filmini seyrettim ne de kitabını okudum. Zaten bu da türkçedeki ilk kitabı. Açıkçası bu kitabı Baobab değil de başka bir yayınevi yayımlamış olsaydı es geçebilirdim.İyi ki Baobab yayınlamış, iyi ki es geçmemişim.

Riad Stouff ilk yönetmenlik denemesi Les Beaus Gossex'in başrol oyuncusu Vincen't Lacüste'nin hikayesini anlatıyor ki onun da ilk sinema deneyimi bu filmle başlıyor.

Truffaut'un kült filmi 400 Darbe'yi çok seven ve yönetmenin favori oyuncusu Jean-Piarre Leaud'un hayranı olan Sattouf'un yazdığı kitaplar bir film yapımcısının ilgisini çekince kendini bir anda yönetmen koltuğunda bulur ve başrol için Truffaut-Leaud benzeri bir ilişki kurabileceği başrol oyuncusunun peşine düşer ve Vincent Lacoste ile yolları kesişir.

Riad Sattouf kısa bir giriş ve sonuç bölümünü kendi tarafından anlattıktan sonra hikayeli Lacoste'un gözünden anlatıyor.

Yapmak istediği iş sinemada Truffaut'un  Antoine Dainel'in ( Jean-Pierre Leaud) hayatından çeşitli dönemleri  anlattığı( 400 Darbe, Çalınan Buseler, Ev Hali, Kaçan Aşk ki bunları da kitaptan öğreniyoruz, 400 Darbe dışındakileri seyretmedim) filmler gibi bir iş çıkarmak ve bunu çizgi roman üzerinden yapmak. Kim bilir belki bu işbirliği sinemada da devam eder ve Vincent Lacoste'u üniversiteli Herve, aile babası Herve vs rolünde de izleriz belki ama çizgi romanda  Lacoste'un sinema serüvenini okumaya devam edeceğiz anlaşılan. Yine başlıktaki 1 ve Sattouf'un devamı gelecek uyarısı yanıltmasın, başı sonu belli gayet güzel bir hikaye var elimizde.

Les Beaus Gossex'in imdb notu da biraz düşük ama farz oldu seyredeceğiz artık onu da:)

Son olarak yine hiç bilmediğim bir çizgi romanla tanıştıran Baobab ekibine de teşekkür ederim.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir