Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) - DCEU Film 2

Başlatan dean, 25 Ağustos, 2013, 02:01:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sakızlı Ohannes Paşa

Filmle ilgili öyle yorumlar var ki sanırsın bir Daredevil, bir Green Lantern vakasıyla karşı karşıyayız. Bugün izledim. Kesinlikle eleştirildiği kadar kötü bir film değil. Evet harika değil. Ama iyi bir çizgi roman uyarlaması. Zaten yönetmen Zack Snyder olarak açıklandığından beri hikaye ve kurgunun iyi olmayacağını tahmin etmek için alim olmaya gerek yok. O açıdan şaşırtmadı. Hikaye basit ve kurgu başarısız. Filmde sahneler birbirinden kopuk. Geçişler iyi değil. Özellikle hikayenin temelinin oluşturulduğu filmin ilk yarısında her geçişte bir eksiklik hissi yaşanıyor. Daha önce de bahsedilmiş kesilen 30 dakika etkilemiş belki de. Ayrıca, rüya sahneleri çok gereksiz olmuş. Bunlara ayrılan zamanla kurgudaki hatalar düzeltilirmiş. 

Görsellik ise şahane. Tablo gibi sahneler var. CGI yine bolca var ama Man of Steel'daki gibi rahatsız etmiyor. Dozajında kullanılmış. En büyük artı ise bence karakterler. Affleck, Cavill ve Gadot. Üçü de karakterlerine cuk oturmuş. Birbirleriyle uyumlu da olmuşlar. Affleck harika bir Batman olmuş kimse kusura bakmasın. Zaten Batman'in en başarılı 2 Batman hikayesinden biri olan TDKR versiyonuyla (yaşlı, yorgun ve iri kıyım) yansıtılması ilk gördüğüm andan itibaren sempati oluşturdu bende. Affleck de iyi oynayınca değmeyin keyfime. Yani bir çizgi roman okuru olarak Batman'in 2 düzine adamı harcadığı o 2-3 dakikalık sahne bile yetti açıkçası. Batgasm oldum  :) Bunu bu kadar etkileyici olarak ilk kez görüyoruz sinemada. Açıkçası ben bu filmden sonra solo Batman filmini daha bir merakla bekler oldum.

2-3 gün önce bu filmin Age of Ultron'dan kötü olmayacağını söylemiştim. İzledim ve söylediğimin arkasındayım. Ben sinema eleştirmeni değilim çizgi roman okuruyum. Bu açıdan bu filmdeki Batman de Superman de beni tatmin etti. BvS bir çizgi roman uyarlaması olarak iyi ama bir film olarak kötü. Zaten bu ikisini birden sunabilen yönetmen olarak bir tek Winter Soldier'daki yönetimleriyle Russo biraderleri gördüm ben. Bunu Marvel da farketmiş ki Civil War ve Infinity War gibi iki baba hikayeyi bunlara verdi. Tek olay DC'nin de kendi Russo biraderlerini bulması. Umarım bulurlar.

bugraltu

Filmi izledim, yorum yapabilmem için tekrar izlemem gerekli. Ancak kesinlikle 1/10 verilecek bir film olduğunu düşünmüyorum. DC ve Zack Synder anti-pazarlaması tüm hızıyla devam ediyor. Ha keza, 10/10 luk bir filmde değildi.

Aslında düşündüğüm pek çok şeyi bu arkadaşlar tartışmış, söyledikleri her şeye katılıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=AlR7lgazzHc

Pulluk

Sabah Imax'de izledim.Kötü olduğuna yönelik eleştirilere hayretle bakıyorum.1-2 küçük kusuruna karşın oldukça beğendiğimi ve keyifle izlediğimi söylemeliyim. (8/10)
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

aaciltan

Film bence çizgi roman hayranlarının beklentilerini karşılıyor.
En olumsuz yanı çok karanlık bir ortamın genele hakim olmasıydı. Bu da zaten Batman genlerinin filme olan baskınlığını ortaya koyuyor.
Batman, ağırlığını filmin genelinde hissettiriyor.
Ama en olumlu yönü de Wonder Woman'ın öne çıkmasıydı. Bu kahramanı oldukça beğendim. Önümüzdeki günlerde daha da parlayacağını düşünüyorum.

rumar80

CİDDİ CİDDİ SPOILER VAR! İZLEMEDIYSENİZ BENCE OKUMAYIN

Filmi sonunda izledim. Kısaca bir yorum yazmaya çalışacağım:
   Filmin başı bana sanki yeni başlamış bir dizi havası verdi. Değişik sekanslarda kısa kısa hikayelerle ana hikayeye bağlantılar kurulmaya çalışılıyor. Batman'in Superman'e kızgınlığının nedeni, Superman'in Dünya'daki varlığı, vs. Hepsi bir örümceğin ağı gibi yavaş yavaş birbirine bağlanıyor. Yine de bana çok kesik kesik geldi.
   Bu sırada Batman aldığı bir istihbaratı araştırmakta ve "biraz" sert davranmakta. Superman de kendi kendine Batman'i sorgulamaktadır. Burada insan şu soruyu sormadan edemiyor. Zod ile kavganın üzerinden 18 ay geçmiş, tamam Batman Superman'e yaşananlardan dolayı kızgın. Peki sen Superman olarak 20 yıldır ortalıkta olan bir karakterden şimdi mi rahatsız oldun. Hiç mi bu adamla tanışmak istemedin. Konuşmak, olanları anlatmak ihtiyacı duymadın?
    Filmin ikinci yarısı ile birlikte her şeyin arkasındaki güç iyice ortaya çıkar: Lex Luthor! Lex çizgi romanlardaki gibi gücü akıllıca kullanan kötü bir iş adamı değil, çılgınlık sınırını aşmış biri. Amaçlarına ulaşmak için her türlü terörü yapabilecek biri. Sanki bir tür Joker var karşımızda. Lex, beklenen Batman Superman dövüşünün arkasındaki beyin olarak ortaya çıkması yetmiyor gibi "B" planı olarak Doomsday'in yaratılmasına yol açıyor. Luthor gibi birinin hem Batman hem de Superman'in gizli kimliklerini biliyor olması da ayrı bir muamma.
    Doomsday denince: Tıpkı çizgi rpmandaki Superboy gibi Kripton ve Dünya genlerinin karışımından oluşan bir garabet var karşımızda. Kızım ilk gördüğünde kocaman bir Orc diye yorum yaptı. Kavga ilerledikçe gücü değişip, kemiksi çıkıntılar ortaya çıkmaya başlar. Bu kadar olay da bizi....
    Superman'in ölümüne getirir. Artık efsane kabul edilen 75. sayıya açık bir gönderme var ve en büyük kahramanımız "ölür" Ölşümü de Batman'in Justice League'i toplamaya iter.
     Atmosfer belirgin olarak karanlık ve depresif. Bu da bizi aslında bir Batman filmindeyiz diye düşündürse de, Batman gibi Dünya'nın en büyük dedektifinin çevresinde dönen olaylara bu kadar kör olması ve Luthor'un manipülasyonları ile gaza gelmesi anlaşılmıyor. Superman ise yaşadığı ikilem yüzünden "Ben ne yapsam? Dikkat etmeliydim!" gibi iç sıkıntıları yaşıyor. Wonder woman bile yıllardır ilişki kurmadığı insanoğlu için birdiği THY uçağından inip geri dönmesinin nedeni bile tam anlaşılmıyor.
     Oyunculuklara gelince:
     Bern Affleck beklediğimden çok daha başarılı. Henry Cavill ise Superma'in çelişkilerini güzel bir şekilde bize aktarabiliyor. Jesse Eisenberg Jokervari Luthor rolünde iyi ama Luthor bu mu diye insan soruyor. Gal Gadot ise rolüne cuk oturmuş.
     Sonuç olarak kötü bir film mi? ASLA değil! Ama beklentilerinizi ne kadar karşılar o tamamen siz izleyince ortaya çıkacak. Benim için vasatın üstü bir filmdi. Belki DVD'si bize daha net bir hikaye anlatabilir.

Caped Crusader

Spoiler

Film kesinlikle abartılı, yerden yere vuran eleştirileri haketmiyor. Tabi bu filmin çok iyi olduğu anlamına da gelmiyor. Öncelikle filmin olumsuz noktalarına bakarsak,başta belkide  filmin en büyük sorunu sahnelerin bağlantısızlığı. Yani geçiş diye bişey yok. Özellikle filmin ilk yarısında bu bağlantısızlık çok fazla.Geçişlerde sürekli ekran kararıyor hemen alakasız başka bir sahne. Alakasız derken bağlantı kurma işini seyirciye bırakıyor bu da izlerken yoruyor. Filmde kaç gerekli gereksiz rüya sahnesi var saymadım ama Batman'in çöldeki sahnesine ne gerek vardı. Yani Batman Superman için gerekli motivasyona zaten sahip. Daha üstüne gitmenin anlamı yok. Yada Superman'in babasıyla olan konuşma sahnesine. Başka bir eksi nokta benim için Lex Luthor oldu. Yani böyle zeki bir kötüyü niye böyle resmedilir anlamam. Smallville'ın Lex Luthor'u çok daha başarılı bir örnek bu konuda. Son eksi nota ise bence Justice League karakterlerini gösterme çabası içinde olması. Yani koyun son sahneye geçin filmin akışını niye bozuyorsunuz.

Filmin artı noktalarına gelirsek Ben Affleck çok iyi bir Batman olmuş. Batman'in davranışlarını müthiş yansıttığını düşünüyorum. Jeremy Irons Alfred için iyi olacağı zaten belliydi. Gal Gadot'da çok iyi bir Wonder Woman olmuş. Belkide Ben Affleck ve Gal Gadot film için büyük sorun olabilirdi ama gayet rollerini iyi yansıtmışlar. Diğer artı nokta bence Superman'in ölümünün Batman'i Justice League'i toplayamaya itmesi aslında bir yandan da Batman'in uyanışını görüyoruz. Tabi daha 2.filmde Superman'in ölümünü yansıtmak ne kadar doğru tartışılır. Film için başka iyi nokta çizgi roman sahnelerinin birebir aynı olduğu sahneler bolca var. Bu gerçekten izlerken sizi mutlu ediyor. Dövüş sahneleri övmek ne kadar artı nokta olur bilmem ama Batman'in Arkham oyun serisindeki gibi dövüş sahnesini görmek çok keyifliydi.

Ek olarak gelecek filmler için Flash'ın Bruce Wayne'nin rüyasında göründüğü sahnede ise gelecekte DC evreninde Injustice/Flashpoint hikayesi yaşanabileceğini gösterdi

Genel olarak filmi ortalama buluyorum belki ultimate cut versiyonunda görüşlerimiz çok değişebilir.Filme 10 üzerinden 7 veriyorum :)

nicholaihel

Açıkçası filmi çok beğenmedim. Özellikle ilk yarı sıkıldım bile. Yukarıda yapılan eleştirilere de genel itibariyle katılıyorum. Benim için bu filmin olayı Wonder Woman! Harika olmuş. Daha çok seyretmek istedim kesinlikle.

dean

Batman v Superman: Dawn of Justice

Spoiler'lı inceleme

Büyük bekleyiş sona erdi. En sonunda Dc Comics karakterleri de Marvel'ın 2008 yılında Iron Man ile başlattığı Marvel Cinematic Universe gibi bir araya geldi. Batman'i, Superman'i, Wonder Woman'ı, karşılarında Doomsday varken bir arada görmek çok büyük keyif. Hele bi'de Justice League göndermeleri of of tadından yenmez. Ben Affleck, rolüne tahmin edemediğimiz kadar oturmuş, Gal Gadot ise yine Ben Affleck gibi tahmin ettiğimizden çok daha iyi. Veeee karşımızda mükemmel DC Extended Universe.

Yukarıdaki sözlerimde samimiyim. Nüktedanlık felan yapmıyorum. Bütün çizgi roman severlerin filmi beğensede beğenmesede genel olarak yukardaki gibi düşündüklerine de eminim. Lakin bütün bunlar Batman v Superman'i iyi bir film yapıyor mu ? sorusu sorulduğu zaman işler yukarıdaki gibi basit değil. Yaptığını düşünüyorsanız inceleme burada bitmiştir. 10/10 puanı film almıştır. Eğer düşünmüyorsanız aşağıda devamına bakabiliriz.

Öncelikle filmdeki en önemli sorunun tek cümlelik özeti şu; Beş filmin hikayesi tek filmde işlenirse o filmin hikayesi patlar. Dawn of Justice maalesef hikaye açısından böyle bir sorun yaşamakta. Bu sorun ise kurguda bir probleme sebep olmakta. Bu problem ise filmi kurgu çorbası haline getirmekte. Aslında Batman v Superman; Dawn of Justice, hikayesinde çok güzel noktalar yakalıyor. Çok doğru soruları sorular. Lakin o sorulan soruları cevaplayamamakta ya da cevaplarını kısa vermek zorunda kalıyor. Çünkü bu derece yoğun hikayeyi, bu kadar fazla olayı, bu kadar fazla karakteri anlatabilecek süreye sahip değil.

Öncelikle film DCEU içinde yepyeni bir Batman yaratıyor. Bu Batman son derece komple ve derinlikli bir karakter. Bu karakterin üzerinde gidilmesi lazım. Film elinden geldiğince gidiyor. Ama süresi yepyeni bir Batman yaratmak için çok olmadığından, bir çok önemli nokta göndermelerle, diyalog arasında ufak anlamalarla geçmek zorunda kalıyor. Mesela Batman artık öldürüyor. Bunu Batman'de Alfred'de doğal karşılıyor üstelik. Peki ne oldu da Batman bu kadar rahat adam öldürebiliyor. Cevap yok. Belki Joker ve Jason Todd olayı yüzündendir ama cevap alamıyoruz. Film bunu vermeye de çalışmıyor. Çünkü zamanı yok. Çünkü yeni bir Batman'i kısa sürede kurmak zorunda Lakin Batman'in üzerine giderken bu seferde Superman'i boşlamaya başlıyor. Superman'in kendi hikayesi ise ilgi çekici ve üzerinde uzunca durulması gereken bir hikaye. İnsanların Superman'e bakışı, Superman'in iyi ya da kötü olarak algılanışı, bunun Superman'deki etkisi, Superman'in kendisini sorgulayışı, Afrika olayı, Senator Finch, Wallace Keefe, Swanwick, inanılmaz aktif bir Lois Lane ve motivasyonu belirtilmeyen yada süre yüzünden belirtilemeyen Lex Luthor felan derken hikayenin Superman ayağı çok derinlikli olmasına rağmen işlenemez hale geliyor. Film ona da süre bulamıyor. Çünkü sıfırdan yaratılan Batman'in karakteri doldurulurken aynı zamanda Superman'e karşı hırslanması da izlemek durumundayız. Bu da hikayenin ciddi bir kısmını kaplıyor.(Haklı olarak.) O sürede gelen ve hikaye ile neredeyse hiçbir alakası olmayan Justice League tease'leri de eklenince kurgu işin içinden çıkılmaz bir noktaya varıyor. Film büyük olayların hepsini tek sahnelerle yada hepsini toplatıp patlatarak tek bir seferde kurtulmaya çalışıyor(Senato'nun patlaması ile birlikte bir çok karakterden ve hikayeden kurtuluyoruz.)

Yukarıdaki süreçte Clark Kent'e yer yok. Clark Kent, tarafını neredeyse hiç göremedik. Superman ise filme Batman kadar ağırlığını koyamıyor. Hatta Lois kadar bile ağırlığını koyamıyor. Aslında yukarıdaki hikayeden Batman'i ve Justice League tease'ini çıkardığımız zaman elimizde çok iyi bir Superman filmi kalıyor. Lakin bu film toplanma filmi olduğu için Batman, Wonder Woman, Doomsday ve sınırsız Justice League göndermesi olmak zorunda. Onlar olduğu zamanda filmin Superman açısından kurgusu tamamen patlamakta. Batman açısından baktığımızda ise Superman, Wonder Woman, Doomsday ve sınırsız Justice League göndermesini çıkardığımızda Nolan'ın üçlemesinden farklı, son derece ilginç, son derece derin bir karakter kalıyor. Üstelik Ben Affleck gerçekten ilk etapta beklenildiğinin çok ötesinde bir oyunculuk sergilemiş, bu da karakteri daha ilginç hale getiriyor. İnsan bu Batman ile daha fazla vakit geçirmek istiyor. Ama bu da olmuyor.

Lex Luthor ayrı bir paragraf konusu. Lex etraftaki hemen hemen herşeyi bilen, meta-humanlardan haberdar, Darkseid'ın bile geleceğini bilen son derece komple bir karakter ve tahmin edebileceğiniz gibi o da başarılı bir şekilde işlenemiyor. Mesela filmden sonra herhangi birine sorsak Lex Luthor bütün bunları neden yaptı. Cevap yok. Lex Luthor sadece yapıyor. Ama neden yaptığının cevabı süresizlikten verilemiyor. Motivasyonu maalesef yok. Dakika başı babam şöyle dedi, babam böyle dedi diyor. Ama film boyu yaptıklarını neden yaptığını açıklamıyor.

Batman ve Superman'in karşılaşması ise seyir zevki yüksek bir dövüş. Lakin final'de ki Martha olayı tarihe geçecek dereceden garip. Gerçekten çok garip, Batman'in Martha ismine bu tepkiyi vermesini anlarım. Ama hiçbir kuvvet gelip bana Batman'in Superman'e bir buçuk yıl diş biledikten sonra, kendi ölümü göze alıp, Dünyayı kurtarmak için öldürmeye gittiği Superman'i sırf annesinin adı Martha olduğu için öldürmemesini üzerine de dakikasında adamla kanka olmasını açıklayamaz. Bunun üzerinde bir tek diyalog bile yok filmde. Superman'nin annesinin adının Martha olduğu öğrendikten sonra Batman anında Superman'in iyi olduğuna ikna oldu. Hani bu adam yüzde bir bile kötü olma şansı varsa durdurulmalıydı. Hani gelecekte diktatör olacaktı. Peki sevgili Bruce Wayne'cim sen nasıl bu adamın iyi olduğuna ikna oldun. Sadece annesinin adı Martha olduğu için mi. Demek ki Superman'in annesinin adı Margaret ya da  Karon felan olsa gitmişti Superman.

Doomsday mevzusu ise filme resmen yama. Filmde Superman üzerine yazılan hikaye solo film olarak devam etse ve bu hikaye içerisinde Doomsday'i barındırsa hiç bir sorun olmayacak. Ama bu kadar hikayeden sonra hele ki doğru düzgün anlatılmamış bu kadar hikayeden sonra Doomsday'in neredeyse hiç altyapısı kurulmadan çıkması inanılmaz derecede anlamsız. Tabi ki Zack Snyder değilseniz. Çünkü Zack Snyder'seniz filminizde destruction prn olmak zorunda. Doomsday sıfır hikaye ile filmin finalini oluşturuyor ve iş bitiyor.

Superman'in ölümü ise Doomsday'in olduğu hikayede olması gereken bi'şey bence ama DCEU'nun ikinci filminde ölen Superman bence dramatik bir etki bırakıyor mu ? Hayır. Öldükten beş dakika sonra dirildiğini göstermek mantıklı mı ? Bence yine hayır.

Son olarak Justice League ile alakalı şunu söylemek lazım. Keşke bu karakterlerin hepsini ilk önce solo filmi çekilseydi. Bu filmi izlerken düşündüğüm hep bu oldu. Bu Batman, Justice League'den önce kesinlikle bir solo filmi hakkediyordu. Hatta bu filmden önce bile bir solo film olmayı hakkediyordu. Bu filmin Superman hikayesi de kesinlikle bir Man of Steel 2 olmayı hakkediyordu. Wonder Woman ise mükemmel tease edildi. Nasıl olduysa bir o Justice League'den önce solo filme kavuşacak. Ama Aquaman ve The Flash maalesef ki Justice League'den önce görücüye çıkamayacak.

Yazıyı sonlandırırken bir de Man of Steel'den özür dilemek istiyorum. Ben çıktığından beri Man of Steel'den çok şikayet etmiştim. Lakin Batman v Superman: Dawn of Justice'ı görünce Man of Steel'in aslında kötü bir film olmadığını anladım. Zack Snyder, başarabiliyor. Her seferinde daha kötüsünü çekmeyi nasıl oluyorsa başarıyor. Dc gibi muhteşem bir evrenin Zack Snyder gibi vasat bir yönetmenin elinde olması çok acı.

5/10

ercoktay

Dean yine müthiş yorumlamış. Hislerime tercüme olmuş. Benim için berbat bir filmdi. Herşeyi ucundan anlatmaya çalışıp hiçbirşeyi anlatamayan bir film olmuş.

Batman'in anne babasının ölümünü kaç defa izledik belli değil. Gereksiz rüya sahneleri yerine hikayeyey daha ok zaman ayrılabilseydi daha iyi olurdu.

Film baştan sona boşluklar ile dolu ve bu da bütünü çok fazla etkiliyor. Herşey havada kalıyor.

Süperman mesela Batman'in Bruce olduğunu en başta bilmiyor tanışıyorlar filan. Sonra direk batmani Bruce diye hitap filan ediyor.

Olmamış. 3/10 benim notum. Man of Steelden bile kötü.

Nightrain

Sözüm buradaki arkadaşlara değil, önce onu söyleyeyim.

Film kesinlikle vasat değil ver yerden yere vurulmayı haketmiyor. Evet kopukluk çok, kurgu zayıf. Zack Snyder filmin sadece görsel yönüyle uğraşsa yetermiş. WB'nin yerinde olsam, Justice League Part 2'yi başka bir yönetmene devrederim. Adam zaten nette kopuklukları eleştirenleri takmadı, sonraki filmlerde de aynı haltı yiyeceği bariz belli. Blu-ray için sahneleri kesersin anlarımda bu kadar hissettirme bari.

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Animvader

Birkaç forumdaşın daha yorum başlangıcında gördüm Nightrain "vasat, yerden yere vuralacak film değil, Age of Ultrondan kötü değil" gibi.Arkadaşlar zaten bu dediklerinizi karşılayan son zamanlardaki tek film Fantastic Four  :D e tüm falsolarına rağmen bir f4 olmadığı bariz ortada, en azından oyunculuk var filmde.

Caped Crusader

Alıntı yapılan: Nightrain - 28 Mart, 2016, 10:20:00
Sözüm buradaki arkadaşlara değil, önce onu söyleyeyim.

Film kesinlikle vasat değil ver yerden yere vurulmayı haketmiyor. Evet kopukluk çok, kurgu zayıf. Zack Snyder filmin sadece görsel yönüyle uğraşsa yetermiş. WB'nin yerinde olsam, Justice League Part 2'yi başka bir yönetmene devrederim. Adam zaten nette kopuklukları eleştirenleri takmadı, sonraki filmlerde de aynı haltı yiyeceği bariz belli. Blu-ray için sahneleri kesersin anlarımda bu kadar hissettirme bari.

JL Part 1'in yapımcıları arasında George Miller gözüküyor. Belki Part 2'yi Miller'a verirler. Böyle düşünmemin sebebi daha önce Miller'ın JL filmi çekme aşamasında olması. Umarım böyle bir şey olur. Bizde Snyder'dan kurtuluruz  :)

Nightrain

Alıntı yapılan: Animvader - 28 Mart, 2016, 15:14:32
Birkaç forumdaşın daha yorum başlangıcında gördüm Nightrain "vasat, yerden yere vuralacak film değil, Age of Ultrondan kötü değil" gibi.Arkadaşlar zaten bu dediklerinizi karşılayan son zamanlardaki tek film Fantastic Four  :D e tüm falsolarına rağmen bir f4 olmadığı bariz ortada, en azından oyunculuk var filmde.

O filmi izlemeye cesaret edemiyorum. :D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

alan ford

Fantom bozması bir Batman , Joker bozması bir Lex Luthor , klip bozması bir film.  Yönetmen güzel sahneler çekip bunları birleştirirse bir film yapılabileceğini sanıyor , keşke bu işlerin böyle olmadığını biri ona  tane tane anlatsa. >:(
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Animvader

Warner Bros filmden kesilmiş bir sahneyi kendi youtube hesabında yayınlamış: https://www.youtube.com/watch?v=s-MUzvASr8s

Lex'in konuştuğu kişinin Steppenwolf ya da Yuga Khan olması muhtemel duruyor.Bana da Darkseid'in generallerinden Steppenwolf gibi geldi.Böylelikle Luthor'un filmin sonunda ding ding geliyor diye bahsettiği Darkseid'den nasıl haberdar olduğunu anlamış oluyoruz.Geriye kalan 29 dakikalık kesilmiş sahneler de böyleyse eğer filmdeki baya boşluklar dolacak demektir.

Bir de çizgiromanda Apokolipsliler daha insanımsı bir görünümdeydi ama bu gördüğümüz arkadaş pek insana benzemiyor.