Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

battlehammer

Alıntı yapılan: pizagor - 15 Kasım, 2022, 08:34:53
Çizgiroman piyasasından olmasa da fikir vermesi açısından kayıtlarımızda olsun...

meanwhile in çizgi romancı yayınevi:
- Şu ufak karton parçasını kapağın içine yapıştıralım da kitabı SEKİZ YÜZ LİRAYA satalım! Sorarlarsa "koleksiyonluk" deriz!

Kamu Spotu: Yayınevi sizin dostunuz, arkadaşınız değildir.

pizagor

Kağıt farklı.
Baskı renkli.
Basım adedi çok daha düşük.

Çizgiromanlar çok ama çok pahalı ve yavaş yavaş - manga dışında - yok olacak bu gidişle. Ama maliyetlerini değerlendirmek için aşağıdaki girdiler yeterli değil.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

battlehammer

Alıntı yapılan: pizagor - 15 Kasım, 2022, 20:46:03
Kağıt farklı.
Baskı renkli.
Basım adedi çok daha düşük.

Çizgiromanlar çok ama çok pahalı ve yavaş yavaş - manga dışında - yok olacak bu gidişle. Ama maliyetlerini değerlendirmek için aşağıdaki girdiler yeterli değil.

Bir de ben her ne kadar full agresyon yayınevine, ona buna girişsem de (evet gösterdiğim personadan daha mantıklı bir bireyim aslında haha) kabul etmek gerekir ki basılı kitap işinin de artık biraz sonlarındayız. Zaten renkli baskı dışında geleneksel kitabın e-kitap ile rekabet edebilme durumu kalmamıştı artık, font boyu ve şekli değiştirebilmek, kitap içinde arama yapmak, entegre sözlükler, x-ray mevzuları, app entegrasyonlarına karşı garibim basılı kitabın "kitap kokusu" gibi zavallı incecik dallara tutunmaya çalışması hafif içini burkuyor insanın. Bir işte çizgi romanlarda, grafik, fotoğraf, sanat kitaplarında falan "yatacak yeri" vardı basılı kitabın, onu da korkunç fiyatlandırmalarla yitirecek anlaşılan. Yaşadığımız dönemde artık basılı materyal okumak bir lüks, normal olan ise dijital.

Bu yükselen kitap fiyatları bizim kadar ekstrem boyutta olmasa da global bir sorun bu arada. Reddit'te günlerce RPG kitapları üzerinden tartışıldığı oldu hatta. Yani bir taraftan da ortak sorun parantezi içine alınabilir denli ortak tarafımızın yaşadığı, inceden bir çağa uyamama kıvranışı.

Mrtekin

Cari istatistikler ve trendler; iddianızı desteklemiyor yalnız. ;D Basılı kitap işinin sonlarında değiliz henüz, deli para kazandıran bir sektör şu an. E-book'un yakalaması için daha çok zaman var...

https://www.tonerbuzz.com/blog/paper-books-vs-ebooks-statistics/
They drew first blood...

allan quatermain

Çevrecilik, sürdürülebilirlik gibi sebeplerden ötürü basılı yayıncılığa karşı, şimdi olmasa da, orta vadede (~20 yıl?) bir hareketin gelişeceğini düşünüyorum. Ancak Mrtekin'in verdiği istatistikler de önemli, daha önemlisi amazon'un bu konudaki tutumu, hatırlayanlar olabilir, kindle'ı ilk çıkarttığı sıralar amazon aşırı agresif e-kitap reklamı yapıyordu dört bir yandan. Hem kendi kindle cihazlarının reklamını aşırı derecede yapıyorlardı, hem de her tarafta "genel" bir e-kitap propagandası vardı: dizilerde-filmlerde karakterlere "e-kitap okuyorum tatlımm" tarzında ürün yerleştirmesi yaptırıyorlardı, daha neler neler. Sanıyorum 2010'ların ortalarında, e-kitap işinin daha az getirili olduğuna dair amazon'da çok sayıda iç raporların olduğu, bu yüzden kindle işinin geri plana atıldığı falan konuşulmuştu. Çook uzun zamandır ne kindle dx gibi büyük boy bir cihaz çıkarttılar, ne de çok beklenen renkli cihaza dair bir haber var. Amazon'un domine ettiği piyasaya yeni oyuncunun girmesi de ancak renkli cihaz gibi bir devrimle olabilir, yoksa basılı yayın daha devam edecektir kanaatindeyim ben de. Ayrıca Umberto Eco'nun dediği gibi, aynı "makas" gibi, basılı kitabın çoktan mükemmelleştirilmiş bir cihaz olduğunu düşünüyorum, torunlarımız için çok lüks sayılacaktır belki günün birinde, ama "doğal kırmızı et" gibi "geçmişin barbarlıkları" arasında görülmeyeceğinden neredeyse eminim.  :)

Agamotto

Alıntı yapılan: allan quatermain - 15 Kasım, 2022, 23:37:04
Çevrecilik, sürdürülebilirlik gibi sebeplerden ötürü basılı yayıncılığa karşı, şimdi olmasa da, orta vadede (~20 yıl?) bir hareketin gelişeceğini düşünüyorum. Ancak Mrtekin'in verdiği istatistikler de önemli, daha önemlisi amazon'un bu konudaki tutumu, hatırlayanlar olabilir, kindle'ı ilk çıkarttığı sıralar amazon aşırı agresif e-kitap reklamı yapıyordu dört bir yandan. Hem kendi kindle cihazlarının reklamını aşırı derecede yapıyorlardı, hem de her tarafta "genel" bir e-kitap propagandası vardı: dizilerde-filmlerde karakterlere "e-kitap okuyorum tatlımm" tarzında ürün yerleştirmesi yaptırıyorlardı, daha neler neler. Sanıyorum 2010'ların ortalarında, e-kitap işinin daha az getirili olduğuna dair amazon'da çok sayıda iç raporların olduğu, bu yüzden kindle işinin geri plana atıldığı falan konuşulmuştu. Çook uzun zamandır ne kindle dx gibi büyük boy bir cihaz çıkarttılar, ne de çok beklenen renkli cihaza dair bir haber var. Amazon'un domine ettiği piyasaya yeni oyuncunun girmesi de ancak renkli cihaz gibi bir devrimle olabilir, yoksa basılı yayın daha devam edecektir kanaatindeyim ben de. Ayrıca Umberto Eco'nun dediği gibi, aynı "makas" gibi, basılı kitabın çoktan mükemmelleştirilmiş bir cihaz olduğunu düşünüyorum, torunlarımız için çok lüks sayılacaktır belki günün birinde, ama "doğal kırmızı et" gibi "geçmişin barbarlıkları" arasında görülmeyeceğinden neredeyse eminim.  :)

Buraya bir ekleme de ben yapayım. Amazon'un daha sonrasında e-kitap işini geri plana atmasının bir sebebi de yaptıkları araştırmalarda insanların fiziksel olarak basılı kitapları görmediği zaman daha az yeni kitap keşfettiği ve bu nedenle kitap satın alma ortalamalarının düştüğü istatistiğiydi. Hatta bu nedenle Amazon Amerikada bildiğiniz fiziksel kitapçı dükkanı açmıştı. :) İleride belki e-kitap sektörde daha çok yer kaplasa da açıkçası ben de basılı kitap sektörünün öleceğini düşünmüyorum. :)

aitor03

10 yıldır e-kitap kullanıcısıyım. Hayatımda yaptığım en mantıklı alışverişlerden biriydi 10 yıl önce ilk e-kitap okuyucumu almak. Kinde Touch. Yüzlerce kitap alması bir yana, entegre mp3 çaları olması da cabası. Her taşınmada kitaplığım yüzünden adamların homurdanmalarını çekmekten ikrah gelmişti artık. Kindle'la beraber kitaplarımın %40'ını falan bağışladım, referans kitaplar, aile yadigarları, dijitale geçmemiş olanlar ve bilimkurgu kitapları kaldı geride. Ve tabii ki çizgi romanlar. Senelerdir çizgi roman için renkli e-ink bekliyorum. Tabii boyut önemli. Kindle ve diğer okuyucular manga, fumetti gibi siyah beyaz çizgi romanlarda idare etse de renkli resimli romanlar için şu anda en iyi okuyucu hala açık ara tabletler. İnadım da yavaş yavaş kırılıyor, geçenlerde elime geçen bir ipadle bir iki çizgi roman okudum, gayet memnun kaldım. F/P olarak düşününce, 11+inç boyuta sahip, 3-5 bin lira bandında bir tablet çizgi roman okumak için ideal. Hesaba vurunca İngilizce 10-12 tane büyük boy renkli çizgi roman (TPB, ortalama 19$ desek) parasına denk geliyor. Evdeki Humanoids, Dark Horse, IDW vb ciltlerime bakıyorum da şimdiye dek binlerce doları akıtmışım zaten çizgi romana. Yine koleksiyonluk, sevdiğim çizelerin işlerini alırım, almaya çalışırım yurtdışından falan ucuza denk getirebilirsem, Türkçe yayınları da eh işte, elimden cebimden geldiğince hem destek, hem de okuyup okutmak için ama günümüz ekonomik şartlarında, şu anda çizgi roman okuma zevkimi devam ettirebilmek için olabilecek en mantıklı şey, bir zamanlar matbu kitapta olduğu gibi dijitale geçiş olacak benim için.
Korsanlık mı? Yemişim korsanlığını! 50 senedir müzikten kitaba, çizgi romana akıttığım milyonlara sayarım.

Rossi

Bizim yaşadığımız sorunu global olarak değil yerel olarak değerlendirmeli kanımca.

Giderek fakirlerlesen mutsuz insanlar olduk. Doğal olarak gençlik döneminde merak ve okuma libidosu daha güçlüdür. Ama gencler ülkemizde karnını zor doyuruyor. Okuyan barınma sorunu yaşıyor çalışan asgari ücret kölesi. Yaşam işkenceye ,  ülke tımarhaneye dönmüş durumda.
Halk,  dikte edilmeye çalışılan orta doguculuk ve yaşamak istediği Batı demokrasisi arasında sıkışmış  Gençler umutsuz,  yaşlılar tükenmiş.
Kitap ve ozelinde çizgi romanın bu koşullarda yaşaması da çok  olası degil. Bırakın irrasyonel  pozitif bakış açısını iyimser bir karamsarlikta bile ısık görünmüyor.

Saki

Özet.

Eskiden...

-Evebeyinler fabrikalarda
-Çocuklar okullarda
-Deliler tımarhanelerde
-Hırsızlar hapishanelerde

Şimdi..

-Evebeyinler evde
-Çocuklar sokaklarda
-Deliler televizyon yayınlarında
- Hırsızlar iktidarda

Mrtekin

Hayata bu kadar karamsar bakmayalım, umutlu olalım. Çr, her ne kadar fiyatı yükselmeye devam etse de, gençlerin sahiplendiği bir kültür nesnesi haline dönüştü. Manga ağırlıklı çr yayımlarının hiçbir şekilde hız kesmemesi (aylık listelerden de kontrol edebilirsiniz.) bunun bir işareti. Türkiye genç bir ülke ve ne kitabın ne de çr'nin yaşamayacağına dair elimizde şu an hiçbir karamsar veri yok...

Bizdeki sorun, çr sektörünün hak ettiği şekilde genleşememesi, bunun yayımcı tarafında da hataları çok, keza alım gücünün düştüğü kriz zamanlarında bunu beklememizde zor ama öyle veya böyle çizgi romanı bir şekilde diri tutan bir kitlenin de var olduğu (özellikle manga için) gözle görülür bir gerçek...
They drew first blood...

YzbVolkan

Karamsarliktan ziyade gercekcilik bence.
Ayin sonunu zor getiriyoruz.
Manga disinda diger turler ozellikle fumetti umutsuz vaka.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

Rossi

Doğruysa eğer memur ve emekliye yüzde 20/25  zam yapılacakmış. Gercek Enflasyon yüzde  150 olmuş.
Cizgi romana nasıl para ayıracak insanlar  2023 te. Durum çok kötü.

Mrtekin

Durum çok kötü deniliyor ama bu sene geçen seneden daha fazla çizgi roman çıktı....

Manga piyasanın çökmemesini sağlıyor ve çizgi roman yayıncılarına can suyu oluyor...
They drew first blood...

Kinowa59

Merhaba sayın Rossi dostumuz. Gerçek enflasyon yüzde yüz elli olmuşken, emekliye ve memura yüzde yirmi, yirmi beş zam verileceğini ifade edip sözlerinizi, 2023 de durum çok kötü, diye tamlamaniz bana Schiller'in bir deyimini anımsattı. Ne diyordu büyük Alman filozof ( 1759_ 1805 ) Böcek olmayı kabul ediyorsanız, ezilmekten şikayet etmeyeceksiniz.

Rossi

Alıntı yapılan: Mrtekin - 23 Aralık, 2022, 22:09:01
Durum çok kötü deniliyor ama bu sene geçen seneden daha fazla çizgi roman çıktı....

Manga piyasanın çökmemesini sağlıyor ve çizgi roman yayıncılarına can suyu oluyor...
Evet piyasayı Manga döndürüyor sadece.