Polisiye Öyküleri

Başlatan hennessy, 28 Mart, 2011, 22:07:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Batman maskeli bir kahraman olduğu için buraya açtım yanlış ise kusura bakmayın ilk maskeli kahramanı biliyormusunuz.Bir polisiye roman tutkunu olarak iszlere bir kahramanı tanıtacağım bugün darth vader ın zorronun batmanın atasını FANTOMA yı Türkiye de basılan tüm romanlarını okumuş biri olarak maskeli kahramanları seven siz güzel insanlara atasını bir solukta okumanızı tavsiye ederim

Fantoma Pierre Souvestre ve Marcel Allain'in 1912-1914 yılları arasında birlikte yazdığı, 43 ciltlik kitap serisidir.

Fantoma bir anti-kahramandır.Macera türünün pek çok temel öğesi Fantoma dizisinden çıkmadır. Bu çizgi roman, roman ve sinema sanatı için de geçerlidir. Örneğin vücuda yapışan lateks kostümü ilk defa Fantoma giymiştir. Kızıl maske olarak bildiğimiz "Fantom" adını ve giysisini açıkça Fantoma'dan almıştır. Kostüm olarak Superman, Batman, Kaptan Amerika ve arkalarından gelen binlerce taklidi, Diabolik, Kriminal, Satanik vs. de hep Fantoma türevleridir. Sadece kostüm değil karakterler ve olay örgüleri de sık sık kullanılmıştır. Tommiks'deki Binbir surat, Teksas'daki Yarasa, Tenten'deki Rastapopulos aslında aynen Fantoma'dan alıntıdır.

Fantoma'nın en büyük düşmanı olan komser Juve, Fantoma'nın öz kardeşidir. Fakat ikisi de birbiriyle kardeş olduklarını bilmeden ölümüne savaşmaktadırlar. Fantoma'nın kızının aşık olduğu gazeteci Fandor'da Fantoma'nın oğludur. Bu iki örnek bile sinemada yüzlerce kez tekrar edilmiştir. Çizgi roman Büyülü Rüzgar veya Star Wars filmindeki kötü adamın aslında kahramanın babası çıkması da bir Fantoma klişesidir. Charlie Chaplin'in Lime Light filminin konusu tamamen Fantoma'nın yedinci cildinden birebir almadır. Teksas ve Tommiks'in ilk on yıllık dönemindeki esprilerin neredeyse % 80'i de Fantoma'dandır. Tenten'deki iki saf hafiye, Dupont ve Dupond'da Fantoma'daki Nalorni ile Perusen'den başkası değildir.

Pierre Souvestre'nin Avrupa'nın üçte birini yok eden İspanyol Gribinden ölmesi üzerine Allain, tek başına yazmaya devam etti. Son 11 cildi Marcel Allain'e aittir. Türkçeye 23'ü çevrildi.

http://www.premiumwanadoo.com/fantomasfr/Fant622.htm

Fantoma Kulubün kurucuları

http://www.premiumwanadoo.com/fantomasfr/Fant005.htm
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Ben Louis de Funes'nin 1964, 1965 ve 1967 de Komiser Juve'yi oynadığı filmlere bayılırım.

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 28 Mart, 2011, 22:14:12
Ben Louis de Funes'nin 1964, 1965 ve 1967 de Komiser Juve'yi oynadığı filmlere bayılırım.

sevgili hanac ünlü oyuncuya saygım büyüktür filmlerini severim ama malesef bu filmlerin fantomanın kitapları ile yakından uzaktan bir benzerliği yoktur. Fantoma biraz anlatılmış o kadar cani kurnaz acımasız fantoma ve onnun zeki komiseri Jüv den eser yoktur kitaplar ise şahaserdir.

hanac

Alıntı yapılan: hennessy - 28 Mart, 2011, 22:18:04
sevgili hanac ünlü oyuncuya saygım büyüktür filmlerini severim ama malesef bu filmlerin fantomanın kitapları ile yakından uzaktan bir benzerliği yoktur. Fantoma biraz anlatılmış o kadar cani kurnaz acımasız fantoma ve onnun zeki komiseri Jüv den eser yoktur kitaplar ise şaheserdir.

Peki tavsiye edebileceğin fantoma uyarlaması bir film var mı ?

Ya da dizi ...

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 28 Mart, 2011, 22:23:38
Alıntı yapılan: hennessy - 28 Mart, 2011, 22:18:04
sevgili hanac ünlü oyuncuya saygım büyüktür filmlerini severim ama malesef bu filmlerin fantomanın kitapları ile yakından uzaktan bir benzerliği yoktur. Fantoma biraz anlatılmış o kadar cani kurnaz acımasız fantoma ve onnun zeki komiseri Jüv den eser yoktur kitaplar ise şaheserdir.

Peki tavsiye edebileceğin fantoma uyarlaması bir film var mı ?

Ya da dizi ...

malesef şimdilik bu filmlerle avunacağız ama yakında bu filmi dört gözle beklyiorum yeni fantoma http://www.imdb.com/title/tt1437355/

hanac

Alıntı yapılan: hennessy - 28 Mart, 2011, 22:50:23
malesef şimdilik bu filmlerle avunacağız ama yakında bu filmi dört gözle beklyiorum yeni fantoma http://www.imdb.com/title/tt1437355/

Hmmm, başroller sağlammış.

Böyle bir filmden haberim yoktu.

Bilgilendirme için teşekkürler.

hennessy

geçsin diye aldığı aslında bilim kurgundan sonra dünyanın en zor yazılan edebiyatlarından biridir. Nedeni önce cinayeti işletip sonra kurguyu yazmak zorundasınızdır.

Gelmiş geçmiş en iyi polisiye roman kitabıdır işte sarı odanın esrarı. İlginç olanı nedir biliyormusunuz yazarı büyük usta Gaston Leroux (Operadaki Hayalet)'in yazarıdır asıl mesleği gazetelicik olan bu adamın bir gastecinin anıları (tüm ciltleri bende var) dan oluşun hikayesinin içinden 4 kitaptan oluşur en muhteşemidir. Agatha nede Poe olmak üzere hiçbir polisiye yazarının yanına yaklaşamadığı bu eseri yüz yılın en iyi polisiye romanı seçilmiştir.

Rahmetli babam ile içki masasındaki sohbetlerimiz esnasında öğrendiğim bu eseri tam 3 sene sahaflarda arayıp eski bir basımı ile karşılaşıp bir solukta okumuştum. Bu kitabın en büyük özelliği ise her sayfayı çevirdiğinizde dedektif ne biliyorsa sizde onu biliyorsunuz (şu an kapıyı açacam acaba içeride kim var) gazeteci gözü ile yazılmış muhteşem eser.

Konusu bir bilim adamı uşağı ile bir deney üzerine çalışmaktadır bir şatoda. Kızı kapalı kapılar ardında bir çığlık atar odaya girerler kız baygın ve yüzünde yaralıdır. Duvarlarla kaplı ve penceresi sürgülü olan odada kızdan başka kimse yoktur neden kız çığlık atmışrıt?. Okuyun ben 3 kere okudum genç fransızın gazetecinin çözdüğü hikayeyi. Hatta bir sayfasında ben ne biliyorsam sizde onu biliyorsunuz der sizi olaylara sürükler....

http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=AEIPA9HMHO7OR2URIGBU

hanac

Çok duymuştum ama okumamıştım.

Yarın verdiğin linkten siparişini vereceğim.

Güzel tanıtım için teşekkürler.

1908 ilk baskının kapağı

hennessy

bu kitabı kaç kere okuduğumu hatırlamıyorum bile kesinlikle haz alacağınız bir kitap kitabın yazarı ünlü gazeteci Gaston Leroux tur (operadaki hayaletin) yazarı gelmiş geçmiş en iyi polisiye romandır zaten kitapta şok üzerine şok yaşayacaksınız.

hennessy

Dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes, kendine özgü kişiliği ve maceralarıyla okurları 1887'den bu yana büyülemeye devam ediyor. Toplam elli altı çarpıcı hikayeden oluşan bu eser, ilk cildiyle okurlarının karşısında. Sadece sıkıntılarını gidermek için bulduğu bu usta dedektif nerden bilsin birgün Conan Doyle'nin başına bela olsun. Öldürdüğü zaman kahramanını ingilterede yas ilan edildi hatta Conan Doyle vatan hainliği ile suçlandı ve kahramanını geri getirmek zorunda kaldı.

En sevdiğim sözü :

"hayir, hayir cinayet degil," dedi sherlock holmes gülerek.
"birkaç metre karelik bir alanda birbiriyle itisip kakisan dört milyon insan
olunca meydana gelebilecek acaip küçük kazalardan biri yalnizca."

Tütünden çok iyi anlayan keman çalan ara sıra morfin kullanan hayatında bir kadına aşık olan ve o kadın tarafından kullanılan aslında kendisi gibi zeki bir abisine sahip detaylara çok önem veren bu kahramanın 3 ciltten oluşan eseri.

http://www.idefix.com/kitap/sherlock-holmes-butun-hikayeleri-1-arthur-conan-doyle/tanim.asp?sid=J2IZMFUV6H0H6KUCWSJS

Sherlock Holmes'in Özel Yaşamı

Doylenin kaleminde çıkmayan Holmes'in gizli kalmış yanlarını anlatan ve filme uyarlanan çok güzel bir kitap.

http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=B77YJ4YYMH0HM4TOOIYI

Özellikle BBC tarafından çekilen 4 bölümlük Sharlock kesinlikle izlenmelidir

rumar80

Sir Arthur Conan Doyle bir süre sonra Holmes'u yazmaktan sıkılınca  onu Moriarty ile dövüşüp çağalayan düşürür ve öldürür. Ancak okurlar tepki yağdırınca geri adım atar ve Holmes diriltilir.
  Benim en sevdiğim cümlelerinden biri de: "Sana izah ettiğimde ne kadar basitmiş diyeceksin Watson"dır. Gerçekten cevap alında çok basit olabilmektedir.
  BBC'nin yeni Sherlock'u günümüzde geçmedi ile ilginç bir konsepttir. Ancak bizim de izlediğimiz Granada yapımı Sherlock Holmes serisi kitaba çok sadık kalmış ve oynayan aktör de(adını şu an hatırlamıyorum) inanılmaz bir Holmes olmuştur.
  Son not: Günümüzün efsane dizilerinden House'un ana karakterinin de Holmes'tan esinlenildiği yayıncılar tarafından da açıklanmıştır. Hatta House'un evinin numarası bile 221'dir

mcyz

BBC'nin Sherlock dizisi çok iyiydi gerçekten, ikinci sezonu da çekiliyor şu sıralarda..
House'un da Sherlock Holmes ile bir çok ortak noktası var gerçekten, evinin numarası bile aynı.
Ayrıca;
House - Holmes
Wilson - Watson isimler de benziyor :D.

rumar80

Baker street'i hatırlamamıştım. Sağol Mehmet.

mcyz

Ben de sizin bahsettiğiniz Granada yapımı Sherlock Holmesları bilmiyorum, sanırım altyazıları yok onların. Televizyonda Türkçe olarak gösterildi mi onlar?

rumar80

Evet gösterildi. İnternetten kontrol ettim Jeremy Brett diye biri oynamış. Bendeki DVD'lerde ingilizce alt yazı var