Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Manga satışları özellikle pandemi nedeniyle eve kapanılan zamandan sonra iyice coştu. Evde bilgisayar ve tv başında daha fazla geçirilen zaman içinde, internet ve Netflix ortamında seyredilen animelerin satışları oldukça arttırdığını söyleyebiliriz. Çizgiroman satış noktaları ve internet siteleri haricinde, bazı kırtasiyelerde hatta tişört hediyelik v.s. satan dükkanlarda bile mangaların satıldığını görür olduk. Fiyatları da çazip olduğu için satışları oldukça iyi durumda, bir çok sayılarının baskıları yok.Yeniden baskı adetleri de sınırlı adette yapıldığından kısa zamanda tekrar tükeniyor.
Comicslerin ise devamlılıkları yok, belirsiz zaman aralıkları ile yayınlanıyor, baskısı bitenlerin çoğu tekrar basılmıyor. Comicslerin renkli ve kuşe baskılı olmaları nedeniyle, matbaa baskı maliyetleri de fiyatlarını oldukça arttırıyor. Bazı yayıncıların maliyeti düşürmek için kitapların boyutlarını kısalttıklarını ve Kuşe olmayan kağıtlar kullandıklarını ve kitapların kalitelerini düşürdüklerini görüyoruz. Tüm bunlara rağmen mangalara göre yine çok yüksek kalan fiyatları ve azalan kalite ile satış adetleri de gittikçe azalıyor.
Kitap okuyan genç ve bekar kesimin, evli ve yaşı ilerleyen kesime göre her ne kadar bütçeleri daha kısıtlı olsa da, harcama konusunda daha rahatlar ve çok daha fazla kitap tüketiyorlar. Bunlarda yine fiyatları daha cazip olan manganın işine yarıyor.
Özellikle Fumetti ve frankofonların adetleri ise her geçen gün azalıyor maalesef. Müşterilerimden ve bir çizgi roman sever olarak gözlemlediğim kadarıyla bunun belli başlı nedenlerini kısaca özetlersek; bunları okuyan kesimin yaşlarının ilerlemesi, işine aileye daha fazla zaman ayırma, ekonomik zorluklar v.s., okuyan sayısının azalması. Okuyan kesimin azalmasına parelel olarak baskı adetlerinin düşmesi ve sonucunda baskı maliyetlerinin yükselmesi,  limitli albüm ve toplu albüm olarak basılan kitapların fiyatlarının daha da yüksek olması, yeni nesile bunları sevdirecek tanıtımları, animasyonları, filmleri v.s.çok yetersiz olmasının da satışlarını oldukça zora soktuğunu söyleyebiliriz.
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Manganın yeni gençliğin gözdesi olduğu belli çünkü İtalyada Bonelli bile yavaş yavaş Mangaya yönelmeye bu türde kitaplar çıkarmaya başladı işte size bi örnek sanırım ileride Bonelli bu tür çizgi romanları daha da çoğaltacak

Mrtekin

Kötümser olmak istemiyorum ama döviz kurunun anormal arttığı ve alım gücünün her geçen gün düştüğü bu ortamda, süreli/sıralı çizgi roman yayımcılığının artık yapılır bir iş olduğunu düşünmüyorum. Alınan teliflerin çoğu yandı, yeni telif de zor alınır. Ortalığın bu yüzden mangaya, fasiküle, one shotlara kalması çok normal.

Önümüzdeki dönemler, maliyet yüzünden, salt, fasikül, manga ve one-shotlarla idare edeceğimiz dönemler bence. Limitli baskılarla da diğer kitaplar çıkabilirse çıkar. Halihazırda çizgi roman lüks bir zevke dönüştü. Bu zevki sürdüren illaki birileri de, bu limitli baskılarla maliyetleri karşılamaya devam eder. Ama nereye kadar?

Denklemdeki bence en iyi gelişme, İthaki, Alfa, Epsilon ve diğer bazı büyük yayıncıların çizgi romanı sahiplenmesidir. Böylece, en azından kaliteli örnekleri uygun fiyata okumaya devam edebiliriz.

Hayırlısı...
They drew first blood...

Kinowa59

1973- 1974 yıllarında ABD' nin uyguladığı ambargo ve Dünya ekonomisini de perişan eden petrol krizi nedeniyle, ülkemizde petrol ürünleri başta olmak üzere a'dan z' ye bütün tüketim maddelerine üst üste zamlar bindirilirdi.( Tıpkı bugün olduğu gibi) Radyodan zam haberlerini dinlediğimde," eyvah derdim, şimdi Zagor, teksas, tommiks zamlanacak" O hafta yeni sayıları almaya bakkala gittiğimde( o yıllarda haftalık olarak çıkıyorlardı ve mahalle bakkallarındada satılıyorlardı.) Zagor ve kaptan swing'i aldığımda zamlandığını yada sayfalarının azaltıldığını görüyordum. Fiatları arttıysa parayı Nasıl bulacağım diye üzülüyordum. Ama fiyat artmayıp sayfa adedi azaltılmışsa, sanki zam gelmemiş gibi seviniyordum. Değerli dost mr tekin in üstteki paylaşımını okuyunca, yıllar yılı geçmişe gittim. Çizgi romanların, 62 yıllık yaşamımın 57 yılını Nasıl renklendirdiğini, bana Nasıl yaşama tutunma azmi verdiğini birkez daha hissettim. Selam ve sevgilerimle.

Saint2

Bu ülkeden nefret etmeye başladım.
Hangi sanat dalı olursa olsun, ruhumu besleyecek, beni keyiflendirecek şeylerden uzak kalmak kadar kötüsü yok.
İlerde buz gibi akan bir çeşme var . Sen bunu görüyorsun ama bu suyu kana kana içemiyorsun.
Belki nelerden eksik kaldığını bile bilmiyorsun. Belki izlediğin görsel bir şey, okuduğun bir basılı mecra vs. tamamen seni değiştirecek ve çok daha mutlu huzurlu biri olacaksın. Bunu bilemiyorsun.
Buna sebep olanlardan da nefret ediyorum.

pizagor

Alıntı yapılan: Saint2 - 12 Ekim, 2021, 23:23:06
Bu ülkeden nefret etmeye başladım.
Hangi sanat dalı olursa olsun, ruhumu besleyecek, beni keyiflendirecek şeylerden uzak kalmak kadar kötüsü yok.
İlerde buz gibi akan bir çeşme var . Sen bunu görüyorsun ama bu suyu kana kana içemiyorsun.
Belki nelerden eksik kaldığını bile bilmiyorsun. Belki izlediğin görsel bir şey, okuduğun bir basılı mecra vs. tamamen seni değiştirecek ve çok daha mutlu huzurlu biri olacaksın. Bunu bilemiyorsun.
Buna sebep olanlardan da nefret ediyorum.

Son günlerde gündeme de çok geliyor; doktorlarımızda yoğun bir şekilde yurtdışına göç gözleniyor. Hayırlısı diyelim :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

DAMPYR

ilerde yeni nesil okuyacak doğru düzgün çizgi roman bulamıyacak bence herşeyde olduğu gibi bununda sonu geliyor gibi ,biz bolluğu yaşayan şanşlı nesillerdendik.Nediyelim Tam zamanında doğup o eski güzel günleri görmüşüz.Ülke gerçekten yaşanacak yerden çıktı.Bunu bize yaşatanların boynu altında kalsın.Zam Zam başka bişey bildikleri yok...

someoneofgod

Alıntı yapılan: DAMPYR - 13 Ekim, 2021, 12:02:07
ilerde yeni nesil okuyacak doğru düzgün çizgi roman bulamıyacak bence herşeyde olduğu gibi bununda sonu geliyor gibi ,biz bolluğu yaşayan şanşlı nesillerdendik.Nediyelim Tam zamanında doğup o eski güzel günleri görmüşüz.Ülke gerçekten yaşanacak yerden çıktı.Bunu bize yaşatanların boynu altında kalsın.Zam Zam başka bişey bildikleri yok...

Ben umutluyum.

Birkaç seneye her şey düzelmeye başlayacak, ekonomi, kur vb en azından 2014-2015 seviyesine gelsin o bile ilk yıllar için yeterli.

Gelecek nesiller umarım bizden daha daha şanslı olur, ki olacak, inanıyorum.
Böyle devam edemez yoksa bu...

İdrava

Bir bankacı olarak içinizi karartmak istemem ama önümüzdeki yılın ilk 3 ayı çok zor geçecek. Kafanızda almak ve tamamlamak istediğiniz çizgi roman varsa alın derim. Ben bazen son 2-3 cildi kalan serilerin tamamlanamamasından bile korkuyorum. Örümcek adam ve yürüyen ölüler gibi...

Rossi

Gidişat ürkütücü.  Bu ekonomik koşullarda yayınların sürmesi zor.

DAMPYR

Alıntı yapılan: Rossi - 14 Ekim, 2021, 10:39:39
Gidişat ürkütücü.  Bu ekonomik koşullarda yayınların sürmesi zor.
Aman Diyeyim siz Juliayı bırakmayında biz almaya devam ederiz...

Rossi

Ben sadece editörüm :)

Ama Özlem hanım kolay kolay bırakmaz:)

Mrtekin

Frankfurt kitap fuarı başladı ama Kültür Bakanlığı bütçe vermediğinden hiçbir Türk yayımcısı işbu fuara katılamadı.

Bir zamanlar Frankfurt'ta çr yayımcılarımız bu sene ne telif alacak acaba diye goygoy yapar, sevinir, takip ederdik. Kendileri de bol bol paylaşım yaparlardı.

Güzel günlermiş...
They drew first blood...

DAMPYR

Alıntı yapılan: Mrtekin - 21 Ekim, 2021, 10:28:02
Frankfurt kitap fuarı başladı ama Kültür Bakanlığı bütçe vermediğinden hiçbir Türk yayımcısı işbu fuara katılamadı.

Bir zamanlar Frankfurt'ta çr yayımcılarımız bu sene ne telif alacak acaba diye goygoy yapar, sevinir, takip ederdik. Kendileri de bol bol paylaşım yaparlardı.

Güzel günlermiş...
Çok Güzel Günlerdi o günler hayal oldu artık...

DAMPYR

Gözümüz aydın, ucuz diye seçtiğimiz PTT KARGO'ya 11 Ekimden itibaren Yurt içinde %40 Yurt dışında %300 zam geldi. Böylece İstanbul dışında ikamet eden kişilerin ucuza Çizgiroman getirmesi de hayal oldu.