Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 16 Mart, 2015, 21:55:17
Evet, abi, başlıyor; ama hiç kimseden yorum duyamıyoruz, ama herkesin alıp sessizce okuduğu kesin... çünkü şu anda ayda dört teks (3 bizden, 1 Lâl'den) noktasına geldik, ama kahramanımız gram tiraj kaybetmeden yoluna devam ediyor. Nazar değmesin.

Aynen, nazar değmesin, kıskananlar çatlasın.... :)
They drew first blood...

caretta

Dikkat Spoiler İçerir!

El Plateado'dan El Muerto'ya!

Çizgi Düşler'in bu ay yayınladığı 10.sayı Klasik Teks'de yabancısı olmadığımız bir macera başladı.
"Kanlı Kumlar" veya "Kanlı Topraklar" adlı bu macera Alberto Giolitti ve Giovanni Ticci çizimi. Navajo bölgesinde silah ve içki kaçakçılığı yapan bir şebeke ile olan mücadele anlatılıyor. Macera, iki piyon olan Marty ve Johnny'nin Teks tarafından öldürülmeleri ile başlıyor. Kaçakçılık ile ilgili melez Cubero ve Meksikalı Rico Torres (El Plateado) da vardır. Daha da derine inince Lupton kasabasından iki tüccar Graham ve Miller de karşımıza çıkarlar. İşin içinde gizli bir Aztek hazinesi vardır. Cubero bir şekilde bu hazinenin varlığını öğrenmiştir. Rico da aracılık ederek hem iki tüccara bu hazineneden parçalar bulur; hem de onlardan aldığı hediyeleri Cubero'ya ulaştırır.

Aslında çok da derinliği olan bir senaryo değil. Terkedilmiş bir puebloda asırlardır duran bir hazinenin varlığından kimsenin haberi olmaması; Cubero'nun karısı ile önceden Karson ve Tiger'in yaptığı görüşme senaryonun bütünlüğüne pek uymuyor.
Hazinenin başında olan Teks, Karson ve Tiger'i Torres'in konuşarak uyarması da öyle. 300 yıllık İspanyol iskeletleri de açık havada nasıl bu kadar dayanabilmişler ?

Bu macera daha önce Karakoç fasikül Teks'lerin 357-361 sayılarında ve 186'lık dizinin 31-33 sayılarında yayınlandı. Bu maceranın hemen bitiminde bir başyapıt olan "El Muerto" başlıyor. En iyi 10 Teks maceralarından birisi olan bu macera ile ilgili daha sonra yazacağım.

Tam bilgi vermek hatta "spoiler"in tam hakkını vermek için örnek kapak ve sayfalar da ekliyorum. Hatta Villa kartlarını da.10.sayıyı alanlar daha önceki versiyonların baskı ve çevirisi hakkında yararlı olacağına inanıyorum. Resim eklemeyi beceremediğim için bu işi Sami Bayrak dostumla imece usülü halledeceğiz.

Mrtekin

El Muerto'yu ben de efsaneviden okudum, harbiden, mükemmel bir macera.
They drew first blood...

s.b

Resimler eklendi Atila Abi.
Şurada zamanında El Muerto'dan bahsetmiştik.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1251.0.html
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

caretta

Teşekkürler Sami Bey. Dikkatli arkadaşlar 361.fasikülde 2 strip'in kesildiğini göreceklerdir.

El Muerto da çıktığı zamanlarda Sami Bayrak dostum tarafından tanıtılmış.

11.sayıda Çizgi Düşler "El Muerto" macerasının 4.versiyonunu yayınlamış olacak.

Hatta Efsanevi Maceralar Oğlak Yayıncılık'taki macerayı yine Zeynep Akkuş çevirmişti.

s.b

caretta

Benim gönderdiğim ve Sami Bayrak dostumun düzenlediği Villa Kartlarındaki macera:186'lık Ceylan Teks 85-88 sayılarda yayınlanan"Çete"adlı macera.
Teks'in kurşunlarına hedef olan Apaçi'nin adı Oreado.Salonda einden vurulmuş adam ise Viman.İki rakip demiryolu şirketi arasındaki mücadele anlatılıyor.Paylaştığımız sayfalardaki ressam ile Klasik Seri okurları henüz tanışmadılar.Yani Vincenzo Monti ile.İşte bu macera Monti'nin çizdiği ilk Teks
macerası.Macerayı sonradan Ticci tamamlamış.Çizgi Düşler'in verdiği Villa kartları şimdilerde yayınladığı maceralardan çok önde gidiyorlar.Bu maceranın hemen bitiminde Mefisto'nun oğlu Yama'nın geri döndüğü macera başlamıştı.Orijinal sıralamada Yama olmasına rağmen Ceylan Yayınları
Yama macerasını 153-158 sayılarda yayınlamıştı.Villa kartlarının 181-184 numaraları bu Yama macerasından esinlenmiştir.Haydi Yama'yı da hatırlayalım.Oğlak Klasik Seri'nin 125-128 sayılarında Yama bir yeraltı nehrine düşüyordu.Bu yeni macerada ise babacığı Mefisto tarafından kurtarılıyor.
Maceranın sonunda ise Teks ve ekibine yenilerek karanlık dünyaya dönüyordu.
     Galiba yeni seri Teks dizisinde Yama'nın geri döneceği bir macera var.Tuhaflık şurada olacak ki o macerayı Çizgi Düşler yayınladığında bu bahsettiğim maceradan itibaren başlayacak.Yayınlanmamış bir maceraya atıfta bulunulacak.İşte bu yüzden Çizgi Düşler elini çabuk tutarak bu
Klasik Seriyi hızlandırmalı.

caretta

Oğlak Aylık Seri'de Monti çizimi güzel bir macerayı anımsatayım.30-31.sayılarda üç keskin nişancı İngiliz'in uzun namlulu dürbünlü tüfeklerle insan
avladıkları macera.

seastar1000

eskı sayıları sankı yenı okuyormuş gıbı zevkle okuduğumu fark ettım
sayın carette daha fazla eskı sayı anımsatması yapsanızda bızde Tex lere devam etsek

antiochia

Çok güzel paylaşımlar..Her hafta bekliyoruz..Ellerinize sağlık

caretta

El Muerto macerası ile ilgili Villa Kartlarını Sami Bayrak dostuma gönderdim.Villa,bu güzel maceraya tam 4 kart ayırmış.Resimler yayınlanınca konuşalım...

s.b

caretta

Resimlerimiz yüklenmiş.Teşekkürler Sami Bey.El Muerto yeni bir macera değil.Bu yüzden spoileri boş verdim.Özellikle dördüncü resim size tanıdık geldi mi?Hani Oğlak Yayıncılık aralık sayılarından sonra yayınına mart ayına kadar ara verirdi.Son yayınladığı kitapların arka kapağına da "Macera Devam
Ediyor"ibaresi ile bu resmi kullanırdı.El Muerto macerası Tiger Jack'a atılan çok etkili bir dayak sahnesi ile başlıyor.Aslında bu Tiger Jack'ın yediği ilk dayak değil.Oğlak Altın Seri 139.sayıda "Çöl Esirleri"adlı macerada,Helltown kasabasındaki haydutlar Tiger Jack'a yine buna benzer müthiş bir dayak
atıyorlardı.Konu dayaktan açılmışken Teks'imizin de yediği bir dayağı hatırlatayım.Maksi Teks 13.sayı olan "Vahşi Batı Yollarında"adlı macerada,göçmenler Teks'i bayıltana kadar dövüyorlardı.Ortiz çizimi bu güzel macera Maceraperest Çizgiler 11.sayıda yayınlanmıştı.Kim derdi ki dayak
atma uzmanı Teks,böyle eşek sudan gelinceye kadar dayak yiyecekti!

köstebek

Atilla Beyciğim,
bildiğiniz gibi klasik seride çok keyifli bir döneme geliyoruz. Peş peşe sağlam maceralar sökün ediyor. Önümüzdeki ay El Muerto'yu halleden Teks, daha bir soluklanıp nefes almadan Büyücü Nana ile uğraşmaya başlayacak. Letteri çizimi çok güzel bir öykü.

Not: Şu Karakoçları bir türlü bitiremedik gitti...

darkwood

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 17 Nisan, 2015, 00:16:04
Atilla Beyciğim,
bildiğiniz gibi klasik seride çok keyifli bir döneme geliyoruz. Peş peşe sağlam maceralar sökün ediyor. Önümüzdeki ay El Muerto'yu halleden Teks, daha bir soluklanıp nefes almadan Büyücü Nana ile uğraşmaya başlayacak. Letteri çizimi çok güzel bir öykü.

Not: Şu Karakoçları bir türlü bitiremedik gitti...

Bu nostaljik hikayeleri tekrar okumak hayli keyifli olacak.  8)
Darkwood Sakinleri..