Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Abi Alfa yayınları bastıkları Tex'leri toplama cilt yaptıklarında kullandılar. Onu çok iyi biliyorum çünkü okudum.

haziran00

Sanıyorumki Alfa yayınları kendi bastığı Teksleri cilt haline getirirken her nasılsa bazı Ceylan Teksleride ciltleyip vermişti.

caretta

Öyle olmalı haziranoo dostum zira 32 sayılık Alfa serisinde bu macera yayınlanmadı.

caretta

Teks Klasik Seri.
      Bu seriden tanıtacağım veya okuyanlara hatırlatacağım macera orijinal 276-77 sayılarda yayınlanan "La Granda Minaccia".Macera 69'luk Ceylan Serisi'nin 19-21 sayılarında "Korkunç Katliam" adıyla Haziran 1985'de yayınlandı.Tekrarı yapılmamış bir macera.Guido Nolitta-Aurelio Galleppini üretimi.
       Utah'a gelmekte olan bir Mormon kervanına rehberlik eden Teks yakılmış bir çiftliğe rastlar.Yanında kervan reisi Hedlock da vardır.Çiftliktelerin tümü öldürülmüş ve bir taşa "Mountain Meadow"yazısı yazılmıştır.Kit ve Tiger Jack da kervanda bulunmaktadırlar.Sonra Teks ve ekibi bir grup saldırgan tarafından kervandan uzaklaştırılırlar.Kervan saldırıya uğrar ve kervandakilerin tümü katledilir.Bir arabanın tentesine yine "Mountain Meadow"yazısı yazılmıştır.Nedir acaba bu Mountain Meadow'un sırrı?
      Cedar City'e ulaşan Teks Mormon tarikatının lideri Moses Boglum ile tanışır.Boglum,1857'de (20 yıl önce)Mountain Meadow bölgesinde doğuya giden bir kervandaki göçmenlerin Paiuteler (Ute yerlileri)ve Mormonlar tarafından tümüyle katledildiklerini öğrenir.Olay fazla soruşturulmamış ve suç kızılderililere yüklenmiştir.Amerikan ordusu kızılderilileri kışkırtan John Lee'yi kurşuna dizmiş ve olay kapanmıştır.
      Kasabanın müzesini çalıştıran genç Alvin Webb de ilginç birisidir.Kasabada geceledikleri sırada ilginç bir tip çıkagelir.Adı Almon Kirtland olan bu kişi kasabanın meczubudur.Boglum adamı ailesine götürür.Teks de oradadır ve Boglum'u iyice sıkıştırır.Adam 20 yıl önceki korkunç olayı anlatır.Mountain Meadow katliamını 4 kişi tertiplemiş ve bunu yazılı bir belge ile kayıt altına almışlardır.Bu 4 kişiden ikisi (Çiftlikte Garland,kervanda Hedlock) vahşi bir şekilde öldürülmüştürler.3.kişi Kirtland aklını kaçırmıştır.4.kişi ise Boglum'dur.Çıldırmış bir adamı kimse öldürmeyeceğine göre sıra son üye Boglum'dadır.Teks bir plan yapar.Boglum ve oğulları kasaba dışına çıkarlar.Teks ve ekibi uzaktan izlemektedirler.Saldırı gerçekleşir.Boglum vurulur.Oğulları da vurularak ölürler.Çetenin başı da çatışmada vurulur.Teks adamı takip eder.
      Akşam olmuştur.Kovalamaca Mountain Meadow bölgesine kadar sürer.Etrafta 20 yıl önce öldürülenlerin mezarları vardır.Yaralı adam bir mezar taşına yaslanmış Teks'i beklemektedir.Maskesini çıkarınca Teks onun Alan Webb olduğunu görür.Kervan'da bulunan göçmen bir ailenin oğlu olan Alvin Webb katliamdan sağ kurtulmuş ve bir Mormon aile tarafından yetiştirilmişti.Bir tesadüf sonucu 4'lü protokolden haberdar olmuş ve bu saldırıları organize etmişti.Finalde ise daha önce yeni bir soruşturma açılmasını kabul eden Boglum(saldırıda hafifçe yaralanmıştı) fikir değiştirerek Teks'e silah çeker.Sonu malum...
            İlginç bir macera.Kit ve Tiger fazla aktif değiller.Uzun uzun diyaloglar,geçmişe dönülerek yapılan anlatımlar.Neredeyde bütün kurgu Teks'in üzerinde.Yaklaşık 200 sayfalık bir macera.Ama bayağı yoğun,olayların hızla aktığı,çok güzel kurgulanmış bir macera.Tam 30 yıl önce yayınlanmış.Galleppini'nin olgun çizgileri de maceraya tam yakışmış.Benim defalarca okuduğum,sevdiğim bir macera.
    Villa bu güzel maceraya tam 3 kart ayırmış.Her zaman olduğu gibi resimler eklenecek.

caretta

Çizgi Düşler tam 38 yıl sonra açık kalmış bir parantezi kapatıyor!Çetin Karakoç fasikül Teks dizisinin yayınlanan son (385.fasikül) fasikülü 1977 yılında
bu macerayı tamamlayamamıştı.1970-77 arası 385 fasikül yayınlanan Karakoç Teks dizini benim gibi eski koleksiyoncular bilirler.Mükemmel çevirileri
ve güzel kapakları ile Teks yayınlayan en saygın yayınevlerindendir.Orijinal sıra takip etmese de pekçok klasik Teks macerasını yayınlamıştı.

caretta

Forumumuzda pek Klasik Seri revaçta değil yanılmıyorsam.Daha önce de yazdım.Bu seride çok güzel maceralar peşisıra yayınlanacak.Bunlardan biri de
13.ciltte başlayan Trapper.Son sayfalarda Teks ve Tiger Snake yerlilerine esir düşüyorlardı.Gelecek sayı da "Ok Koşusu"diye duyurulmuş.Maceranın
sonunu biliyorum ama susuyorum.Sadece şunu çıtlatayım.Teks'in şerife teslim etmediği squaw Vanaima Snake kabilesinin şefi Küçük Gökgürültüsü'nün baldızı çıkıyor.Ok Koşusuna gelince:Havaya bir ok fırlatılır.Koşuyu yapacak kişi veya kişiler silahsız ve yaya olarak koşuyorlar.Oku
yerden aldıkları an müsabaka başlııyor!Reisin seçtiği kadar savaşçı ok ve yayları ile avlarının peşinden koşmaya başlıyorlar.Sonu kesin ölümle bitecek
bu zorlu yarışı Teks ve Tiger Jack koşacaklar.İşkence direğinde can vermek yerine bu yarışı düzenlemeye de reisi baldızı ikna ediyor.

caretta

Temmuz ayında çıkan Klasik Seri 14.sayı da zevahiri kurtarmaya yetmedi galiba. Ne alan var ne de okuyan!

İlker Bey, sinirli patron, köstebek bey valla hepiniz Teks sevgimi elbirliğiyle berbat ettiniz!

antiochia

Alıntı yapılan: caretta - 02 Ağustos, 2015, 21:12:14
Temmuz ayında çıkan Klasik Seri 14.sayı da zevahiri kurtarmaya yetmedi galiba. Ne alan var ne de okuyan!İlker Bey,sinirli patron,köstebek bey valla
hepiniz Teks sevgimi elbirliğiyle berbat ettiniz!
Önce öncekileri okuyalım abi..

caretta

Bu başlıkta en son yazı 2 ağustosta yazılmış.Neredeyse 2 ekim geliyor.Klasik seriden haber yok!Önümüzdeki hafta bayram.Birşey beklemiyorum.
Merak ediyorum ayda bir sayı bile çıkmayan bu seri nasıl tamamlanacak?

sultanhisar

kolleksiyonu tamamlayamayacağız galiba.. ??? >:(

köstebek

Koleksiyonun tamamlanmasına 202 sayı kaldı, bizim ikili formatla 101... Ayda bir tane çıksa 8,5 sene tutuyor, yani epey bir yolumuz var, umutsuzluğa kapılmanın henüz bir anlamı yok. Ayda iki tane çıksa 4,5 veya 5 sene...

Ülkemizdeki son fumetti durumu ve satışlar göz önüne alındığında Teks'in tamamlanmama şansı pek yok gibi... Yani Çizgi Düşler o günleri göremezse bile (en kötü durum senaryosu) birileri mutlaka devam ettirir. Rahat olun, fazlasıyla rahat olun, Teks tamamlanacaktır, öyle ya da böyle.

Edit: İmla

Ralph

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 20 Eylül, 2015, 01:01:14
Koleksiyonun tamamlanmasına 202 sayı kaldı, bizim ikili formatla 101... Ayda bir tane çıksa 8,5 sene tutuyor, yani epey bir yolumuz var, umutsuzluğa kapılmanın henüz bir anlamı yok. Ayda iki tane çıksa 4,5 veya 5 sene...

Ülkemizdeki son fumetti durumu ve satışlar göz önüne alındığında Teks'in tamamlanmama şansı pek yok gibi... Yani Çizgi Düşler o günleri göremezse bile (en kötü durum senaryosu) birileri mutlaka devam ettirir. Rahat olun, fazlasıyla rahat olun, Teks tamamlanacaktır, öyle ya da böyle.

Edit: İmla

Çizgi Düşler o günleri görsün... Elimizden geleni yapıyoruz biz de. Umarım seriyi Çizgi Düşler bitirir(Teks okumuyorum, başlamayı düşünüyorum) zira yayın ve çeviri kalitesi oldukça yüksek.

seastar1000

Biz su Ken Parker i bi tamamlayalim da Turk çizgi roman piyasası olarak Tex i Çizgi Düşler kesin tamamlar

darkwood

Çizgiroman severler oldukça; Tex tamamlanır ve tekrar klasik maceralar serisi olarak baskıları bile yapılır, içiniz rahat olsun.  ;)
Darkwood Sakinleri..

caretta

Tamam Mesut Bey de Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde sadece 14. cilt çıktı.Yine de Yayınevi'nin telif,taşınma,çeviri sorunlarını gözönünde bulundurarak ben de beklemeyi yeğliyorum.