Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Villa kartlarını benden başka yazan yok.Bu kartlar maceralardan esinlenerek hazırlanmış.Daha önce yazdığım gibi Çizgi Düşler'in bu kartları şu anki
klasik serilerden çok önde gidiyorlar.Örneğin 181-184 kartlar.Bu kartlar Mefisto'nun oğlu Yama'nın 3.gelişini anlatan maceradan alınmış.Macera,orijina
265-268.sayılar.
İlk kart olan 181'de Teks ve ekibi Yucatan'dan Tampa'ya dönerken gemide görünüyorlar.Bir fırtına yaratan Yama'nın görüntüsü dev dalgalarda görünüyor.

182'ci kartta "wanga"sı yapılan Teks'i görüyoruz.Bu korkunç voodoo büyüsünde balmumu bebeğe iğneler saplanarak gerçek kişiye büyük acılar yaşatılabilir.

183 numaralı kartta ise Teks ve ekibi devler vadisinde.

Devler Vadisi tanıdık geldi mi?Oğlak Altın Teks 101-103 sayıları hatırlayın.Kamışla fırlatılan zehirli oklar ve simsiyah taşlaşmış vücutlar.İşte bu vadideki Taşların Efendisi bu zehiri hazırlıyordu.Aztekler,Tulac ve yıkılan
şatosu.Bonelli bu eski macerayı ve El Morisco'yu da bu maceraya dahil ediyor.Bu macera Morisco'nun ilk macerası idi.Hani sinemaya da aktarılan tek
Teks macerası.Voodoo tarikatı Teks ve ekibini durduramayınca Yama Azteklerden yardım istiyor.

184.kartta Teks'e bıçak fırlatan siyahinin adı Tahami,

Tampa şehrindeki voodooların lideri.Black Baron adlı batakhanede Kit tarafından vuruluyor.Maceranın sonunda bozguna uğrayan Yama karanlık dünyalara geri dönüyor.Babası Mefisto'nun yeteneksiz oğlu bakalım ne zaman tekrar karşımıza çıkacak?Mefisto'nun 5.gelişi olan Oğlak Teks 501-504
sayılarda tekrar annesi Myriam'ın yanında ucuz bir hokkabaz olarak görünüyordu.

caretta

Mefisto'nun 5.gelişi Oğlak Aylık  Teks 101-104 sayılar.501-504 orijinal seri numaraları idi.Şimdi şöyle bir macera hayal edin.Arafta kalan Mefisto,Mambo Loa,oğul Yama,kızkardeş Lily hepsi birden bir macerada Teks ve ekibine karşı.Böyle bir macerayı ben dörtgözle bekliyorum!Son Mefisto macerasını Villa çizmişti.Bu dediğim macera -eğer yazılırsa- çizimi de ençok Villa'ya yakışır.

Ralph

Arkadaşlar samimi bir sorum var; Teks'i bu kadar özel kılan nedir?

Klişe bir western hikayesinden daha fazlası var mı(merakımdan soruyorum gerçekten hiç ilgilendiğim bir seri olmadı ama altın madalyon'un en çok ilgi gösterilen eseri)

caretta

Kesinlikle klasik bir westernden farklı özellikler taşıyor.Senaryoları,çizerleri, tekrar tekrar ortaya çıkan iyi, kötü karakterleri,sert ve kendine göre bir adalet
anlayışı olması,zaman zaman fantastik öğeler de içermesi,Meksika,Kanada ve son zamanlarda başka denizaşırı bölgelerde bulunması Teksi hep özel
kılıyor.Ben de şöyle birşey merak ediyorum.Comicslerle hiç ilgim yok ama Batman'de eski maceralar sıfırlandı diye birşeyler var galiba.Yani Bruce
Wayne'in anne babasının öldürülmesi farklı bir şekilde devam ediyor galiba.Benzeri birşeyler de Nathan Never'de var galiba.Neyse pek bilmediğim bu
konularda fazla ahkam kesmeyeyim.Diyeceğim şu:Acaba Teks de farklı bir şekilde yeniden yazılsa.Lilyth bu kadar erken ölmese.Teks hiç ranger olmasa.Kit Karson Teks'in dostu değil de azılı düşmanı olsa.Ne bileyim bunlar bana hiç hoş gelmiyor.Macera böyle devam etsin,büyü hiç bozulmasın
istiyorum.Galiba ilginç bir tartışma konusu tetikledim?Yeni bir Teks evreni!!!

HacıGeraltEmmi

Abi senin aksine eski maceraların yeniden uyarlanmasını isterim ben. Çokta şahane olur kanımca. Düşünsene bir Galep'in, Letteri'nin çizimlerinin olmadığı, elden geçirilip, adam gibi yeniden yazılmış (işte bilmem kaç sayfa önce şunu yaptıydım, sen mal olduğun için anlamamışsındır diye ahanda sebebini açıklıyorum diye okuyucuyu intihara meylettirmeyecek diyaloglarla) eski maceraları okumak güzel olabilirdi.

Mrtekin

Alıntı yapılan: caretta - 28 Nisan, 2015, 18:08:22
Kesinlikle klasik bir westernden farklı özellikler taşıyor.Senaryoları,çizerleri, tekrar tekrar ortaya çıkan iyi, kötü karakterleri,sert ve kendine göre bir adalet
anlayışı olması,zaman zaman fantastik öğeler de içermesi,Meksika,Kanada ve son zamanlarda başka denizaşırı bölgelerde bulunması Teksi hep özel
kılıyor.Ben de şöyle birşey merak ediyorum.Comicslerle hiç ilgim yok ama Batman'de eski maceralar sıfırlandı diye birşeyler var galiba.Yani Bruce
Wayne'in anne babasının öldürülmesi farklı bir şekilde devam ediyor galiba.Benzeri birşeyler de Nathan Never'de var galiba.Neyse pek bilmediğim bu
konularda fazla ahkam kesmeyeyim.Diyeceğim şu:Acaba Teks de farklı bir şekilde yeniden yazılsa.Lilyth bu kadar erken ölmese.Teks hiç ranger olmasa.Kit Karson Teks'in dostu değil de azılı düşmanı olsa.Ne bileyim bunlar bana hiç hoş gelmiyor.Macera böyle devam etsin,büyü hiç bozulmasın
istiyorum.Galiba ilginç bir tartışma konusu tetikledim?Yeni bir Teks evreni!!!

Abi, beni 50 senelik külliyata daha yeni başlattınız, daha alfebesini sökemedim. Bi de, alternatif evreni ile mi uğraşıcam, şimdi.  :)

Dokunmasınlar, böyle iyi. Sıfırlarlar ya da yeni bir evren yaratırlar ise, 50 senede yaratılan imaj birdenbire kayar, bence, hiç toparlayamazlar.

Bi de malum büyük Bonellinin mirası, öyle kolayca alternatif evren falan yaratmak, sıkar, bence biraz.

Ama, Teks başka bir kadın sevebilir, Vahşi Batı da başka kadın mı kalmadı. :)

They drew first blood...

Ralph

Altın Madalyon sayesinde bir de "Teks" çıkacak başıma hayırlısı...

Gerçi nereden başlayacağını bilemez ki insan bunca sayının arasında...

Mrtekin

Alıntı yapılan: Ralph - 28 Nisan, 2015, 17:52:45
Arkadaşlar samimi bir sorum var; Teks'i bu kadar özel kılan nedir?

Klişe bir western hikayesinden daha fazlası var mı(merakımdan soruyorum gerçekten hiç ilgilendiğim bir seri olmadı ama altın madalyon'un en çok ilgi gösterilen eseri)

Üstad, hiç, the Professionals ı seyretmiş miydin, işte bazı maceralar var, o filmin derinliğini 10 a hatta 100 e katlıyor.

Hiç de abartmıyorum.

Bir sürü ekolü okumaya çalışan biri olarak şunu söyleyebilirim. Teks, kesinlikle klişe bir kahraman değil ama külliyata nereden başlayacağını çok iyi belirle, derim.
They drew first blood...

Mrtekin

Alıntı yapılan: Ralph - 28 Nisan, 2015, 23:20:22
Altın Madalyon sayesinde bir de "Teks" çıkacak başıma hayırlısı...

Gerçi nereden başlayacağını bilemez ki insan bunca sayının arasında...

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,8965.0.html

They drew first blood...

antiochia

Bence Letteri Galep'ten daha iyi çiziyor...

Ralph

Alıntı yapılan: Mrtekin - 28 Nisan, 2015, 23:22:13
Üstad, hiç, the Professionals ı seyretmiş miydin, işte bazı maceralar var, o filmin derinliğini 10 a hatta 100 e katlıyor.

Hiç de abartmıyorum.

Bir sürü ekolü okumaya çalışan biri olarak şunu söyleyebilirim. Teks, kesinlikle klişe bir kahraman değil ama külliyata nereden başlayacağını çok iyi belirle, derim.

Hocam bahsettiğin diziyi izlemedim ama sana şöyle anlatayım western durumumu:

Tommiks ile çizgi roman okumaya başlayan biriyim (çok severdim çocukken, 10 yıl önce "bu ne ya hep aynı şey ilk göz ağrısı da bir yere kadar" diye bıraktım.

Amcamda Tombraks adlı çizgi roman bulmuştum, hemen okudum tabi 2-3 sayı... Aman yarabbi! Çizgi romandan soğuyacaktım bir sayı daha okusaydım!

Büyülü Rüzgar hayatımda okuduğum, takip ettiğim en iyi şeydi fakat diğerlerinden baya bir ayrıldığı için pek westernden saymadım...

O yüzden western olunca hep bir "klişedir" önyargısı oluşuyor.

Bu arada attığın link beni daha da çok korkuttu! :)

Mrtekin

Hocam, evet böyle bir dizi de vardı, ama benim kastettiğim film, linki aşağıda, muhakkak bir göz at.

http://www.imdb.com/title/tt0060862/?ref_=nv_sr_3

Gözün korkmasın, hazır yüzde kırk indirimler varken, teks süper ciltten ilk 10 cildi sipariş et, yavaş yavaş oku, sarmazsa okumazsın.

Yok, olmaz diyorsan, Çizgi düşler, Teks aylık serisine, bir göz at, bence.

They drew first blood...

caretta

Klasik Seri 12.sayıda Letteri çizimi "Büyücü Nana"başlıyor.Bu macera da "Kanlı Topraklar"gibi bir İspanyol hazinesi ile ilgili.

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 11 Mayıs, 2015, 22:08:50
Klasik Seri 12.sayıda Letteri çizimi "Büyücü Nana"başlıyor.Bu macera da "Kanlı Topraklar"gibi bir İspanyol hazinesi ile ilgili.

Atilla Abicim,
Sonunda bir açığını yakaladım... Hazinenin İspanyollarla bir alakası yok.
Şaka yapıyorum, abi, aman alınganlık filan yapma. Sadece küçük bir yanlış hatırlamanın kurbanı olmuşsun. 

Abi, bildiğin gibi Nana, Apaçilerin son büyük reislerinden Victorio'nun büyücüsü, şamanı. Victorio da, Cochise'in tersine, beyaz adamla barış yapmak yerine tüm gücüyle savaşmayı seçenlerden, belki de buna zorlananlardan biri... Yıllar boyunca soluk benizlilerle savaşırken topladığı altınları, paraları, değerli taşları bir araya getirip gizli bir yerde biriktirmiş; ki bu da zaman içinde "Victorio'nun Hazinesi" diye nam salmış.
Victorio, Meksika ordusu tarafından öldürülünce, onun hazinesini koruyup intikamını alma işi Nana'ya düşüyor ve bizim serüvenimiz başlıyor...

Bu arada yine beyazlar tarafından yazılmış tarihe göre, daha ayrıntılı okumak isteyen kardeşlerimize şu iki link'i veriyorum...
victorio için ... bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/Victorio
Nana için... bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/Nana_(chief)

wiki'nin Nana sayfası şu cümleyle bitiyor... "Nana savaş reisleri arasında benzersizdir. Onun yaşında biri mücadeleyi çoktan daha genç savaşçılara bırakırdı; gerçek bir Apaçi savaşçısını karakterize eden kararlılık, dayanıklılık, cesaret ve acımasızlık gibi özelliklere sahipti. Nana ilerlemiş yaşından dolayı artık yarı kör, eklem iltihabından bacakları çarpılmış ve bir ayağını geriden sürükleyerek yürümek zorundaydı, ama eyerine oturduğu andan itibaren "bir şeytan gibi" at sürerdi. o, Chihenne'lerin (Chiricahua Apaçilerinin) son büyük ve özgür reisiydi."

Bu arada yine Nana sayfasında, Cratte ve Haring mevzusunu da iyice incelemenizde fayda var... Daha fazlası SPOILER'a girer...

caretta

Köstebek Bey Büyücü Nana macerası daha önce fasikül Teks dizisi 367-372 sayılarda ve 186'lık Teks dizisinin 67-69 sayılarında yayınlandı.Steve Cratte ve Doktor Haring hazinenin saklandığı mağarayı bulduklarında içerde İspanyol  askerlerinin zırhlı iskeletleri ve kılıçları vardı.Belki de
bu eski İspanyol hazinesi yıllar önce başka hırsızlar tarafından yağmalanmaya başlamıştı.Victorio bu altınları toplayıp çölün ortasındaki o mağaraya
depolamıştı.Diyeceğim o ki hazinede bir İspanyol bağlantısı var.Maceranın tamamı yayınlanınca göreceğiz.Sandıklardan birinde "Wells Fargo"damgası
var.Demek ki Victorio çalmaya devam ederek hazineyi geliştirmiş.