2023 Ocak - Çizgi Roman Listesi

Başlatan hanac, 03 Ocak, 2023, 10:24:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kinowa59

İşte nihayet beni anlayan bir arkadaş çıktı. Mizahi yaklaşımımı tebessümle karşılayan sayın dean çok teşekkür ediyorum.

Animvader

Aslında olay tamamen zamanın ruhuyla alakalı.

Bir nesil sinemalarda, televizyonda Spagetti Western filmleri izleyip, sokakta kovboyculuk oynadı kızılderili oldu, Teks, Zagor, Tommiks okudu. Doğal olarak da onların belleklerinde bunlar yer etti ve beğenilerini şekillendirdi.

Şimdilerdeyse K-Pop denen Kore müziği meşhur, gençler noodle yiyor, anime izliyor, manga okuyor.

Ben 31 yaşındayım, benim çocukluğumdaysa Örümcek Adam, Batman çizgi filmi izlerdik, izlediğimiz kültürden etkilenip hamburger ve pizza yemek isterdik, okuduğumuz izlediğimiz karakterlerin oyuncaklarını alırdık.

Belki bir sonraki etki de başka bir yerden gelecek veya kendi içimizden çıkacak kim bilir.

kharon

Her ne kadar Anime izlemeyi cok sevsem de Mangaya -belki yas& aliskanlik belki format ve yapi nedeniyle-  ben de pek isinamadim.
Seven deadly sins, one punch man vs gibi animelere bayilsam da cizgiromanlarindan uzak duruyorum.

Ama cizgi roman ekolu olarak dunyayi sarmis-etkisine almis durumda. Burada (UK) cizgi roman dukkanlarinin raflarinin %30-%40 i Mangaya ayrilmis durumda.
Comic-conlarda, figurlerde ve cosplay eventelerinde de etkiyi gormek mumkun.
Cok cok az Frankofon (redkit, tenten asterix gibi cok bilinenler) bulmak mumkunken Fumetti bulmak imkansiz raflarda.
(crowdfundingle bir kac zagor tex yayinlandi meraklilari icin siparis usulu)     

Fumetti global acidan bakinca cok lokal bir olay aslinda, Italya - Balkanlar - TR vs oysa Italyadaki cizgi roman dukkanlari bile Mangalarla dolmus durumda.   

Mrtekin

Sanırım Alfa, Türk çizgi roman yayım tarihinde daha önce benzeri görülmemiş bir iş yaptı:-)
(Kalan tüm Hc'leri, kutusu ile birlikte yayınlayarak...)
They drew first blood...

sultanhisar

Lal kitap yeni yayınları çıkmış  :D

DAMPYR

Alıntı yapılan: sultanhisar - 23 Ocak, 2023, 12:22:05
Lal kitap yeni yayınları çıkmış  :D
onlar sanırım şubat ayı listesine girer daha büyülü dükkandan başka hiçbiryerde yok

DAMPYR

Alıntı yapılan: TKnKT - 23 Ocak, 2023, 20:13:51
    En geç yarın sabah eklenmiş olurlar, presstij üzerinden de satışları mevcut.
çok ilginç olacak aynı ay üzerinde 2 defa Lal yayınları Bir ay başı Bir Ay Sonu Helal olsun Lale

seferkaraca

aslında bu yeni çıkanlar ocak 2023 yayını. ay başında çıkanlar ise aralık ayının gecikmişleri. fark ettiyseniz ekim ve kasım ayında bir kayma olmuştu, bir ay eksik geliyorduk.

hanac

karlıova

58 çizgi roman aylık rekor olabilir. Yarısı manga haliyle. Yaa yazık bu yayıncılara, bu zorlu koşullarda etiket değiştirmekten yoruldular. Para zaten hiç kazanamıyorlar ne olacak bu işin sonu  :)

Rossi

Ortalık manga çöplüğüne döndü.  :) Cok kaliteli olanlar var ama onlar azınlıkta kaldı. Sonuçta money talking diyecek bir şey yok.

darbove

Alıntı yapılan: Rossi - 24 Ocak, 2023, 12:58:44Ortalık manga çöplüğüne döndü.  :) Cok kaliteli olanlar var ama onlar azınlıkta kaldı. Sonuçta money talking diyecek bir şey yok.
Manga ekmeğini yemek isteyenler tüm tuşlara basıyor çer çöp ne varsa alıyorlar. Shinobi iri mesela çöpün çöpü birkaç sayfa okuyayım dedim çeviri çok sırıtıyor. Çizgi roman işi yapmayan yayınevleri nasıl diyeyim font olsun çeviri olsun sınıfta kalıyor. Bu haliyle bile fumettilerden çok satıyordur muhtemelen.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Vassago007

Alıntı yapılan: darbove - 24 Ocak, 2023, 14:13:28Manga ekmeğini yemek isteyenler tüm tuşlara basıyor çer çöp ne varsa alıyorlar. Shinobi iri mesela çöpün çöpü birkaç sayfa okuyayım dedim çeviri çok sırıtıyor. Çizgi roman işi yapmayan yayınevleri nasıl diyeyim font olsun çeviri olsun sınıfta kalıyor. Bu haliyle bile fumettilerden çok satıyordur muhtemelen.

Bazı mangaların özellikle raflardan 1 tane dahi satılıp eksilmediğini biliyorum. Bir süre sonra, mangalarında fiyatları arttığından dolayı okur fiyat performansa göre daha seçici olacaktır. Bu yüzden çöp mangaların  ;D fumettilerin satış adedini geçebileceğini ve uzun ömürlü olacağını sanmıyorum. Zaman gösterecek.

Kinowa59

İşte, çizgi roman tarihine geçecek, tarihsel bir analiz. Aynen, sayın Vassago007' nin analizinde de belirtildiği, Manga türü çizgi romanlar tıpkı bir moda salgını gibi parlayıp sönmese de mum ışığı cansız dibini aydınlatacak. Fumetti'nin bugünkü durgunluğu sizleri yanıltmasın. Firavun tutankamon'un mumyası bulunduğunda ( 1922 ) önce,pek önemsenmemisti. Ne vakit ki Tutankamon'un mumyası olduğu anlaşıldı, Dünya arkeoloji buluntularınin göz bebeği, en değerli eseri oldu. Bu olayın, Fumetti ile ne bağı olduğunu hemen anlatayım. Fumetti ve birazda frankofon, henüz, çizgi roman dünyasının keşfedilmemiş eserleridir. Ben ve benim gibi fumetti tutkunları arttıkça mum ışığı gibi değil, gemi projektörü gibi, çizgi roman piyasasını aydınlatacak ve Tutankamon'un mumyası gibi antik değer kazanacaktır.

Animvader

Alıntı yapılan: Vassago007 - 24 Ocak, 2023, 16:29:52
Bazı mangaların özellikle raflardan 1 tane dahi satılıp eksilmediğini biliyorum. Bir süre sonra, mangalarında fiyatları arttığından dolayı okur fiyat performansa göre daha seçici olacaktır. Bu yüzden çöp mangaların  ;D fumettilerin satış adedini geçebileceğini ve uzun ömürlü olacağını sanmıyorum. Zaman gösterecek.

Aslında benzer durum comicste ve fumettide de yaşandı. Bir ara yayınevleri DC, Marvel, Image her şeyi basmaya başlamıştı tabi çoğu seri 1-2 cilt sonrasını göremedi. Aynı şekilde Çizgi Düşler ve Hoz Comics başta olmak üzere Tex, Zagor gibi baş aktörlerin dışına çıkıp Kit Taylor, Volto Nascosto, Adam Wild, Hikayeler fumettiye dair ne varsa basmaya çalışıyordu ama bir nevi doğal seçilimle satmayanlar elendi, mangada da önce One Piece, Naruto, Death Note gibi meşhur serilerle başladık şimdi bırakın Japon mangalarını Kore, Çin ne varsa basılıyor, telifler kapışılıyor. Eğer toplam okuyucu sayısında anlamlı bir artışa sebep olmazsa bu fazla yayın basımı eninde sonunda okuyucuda doygunluğa sebep olup seçme ve eleme sürecini başlatacak ki satılmayan seriler yarım kalacak.