2023 Ağustos - Çizgi Roman Listesi

Başlatan TKnKT, 29 Temmuz, 2023, 03:12:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Forsythe

hanac

Mrtekin

Tknt, selam,

Eğer uygulanabilir ise, bir önerim olacaktı. Mümkün olabiliyor ise aylık listeyi; ekollere göre gruplandırarak yapabilir miyiz? Manga karmaşasından çıkan diğerlerini görmede zorluk yaşamaya başladık. Örneğin, Moon Knight'ın çıktığını şimdi dikkatlice bakınca gördüm.
They drew first blood...

TKnKT

Merhabalar, şu şekilde bir karşı öneride bulunabilir miyim? Eğer ki siz kategorilendirmeyi yapıp bana iletebilirseniz elbette ona göre düzenlemek adına çaba sarf edebilirim. Kategori bildirilmediği sürece de yeni çıkanları bu kategori listesinin ilk sırasında tutarım. Uygun mudur?
"The man who opens topics faster than his shadow"

Mrtekin

Görebildiğim kadarı ile; kategorik sınıflandırma; Türk, Bağımsız, Fumetti, Frankofon, Comics ve Manga ana başlıkları altında yapılabilir.

Bu çok zorlayacaksa, salt mangaları ayırsak da yeter diye düşünüyorum. Mangaların kendi arasında manga türüne göre yeniden alt sınıflandırılmasına gerek var mı, bilmiyorum, çünkü çıkanların çoğu en azından bana hitap eden yayınlar değil. Ama türe hakim olanlar, bu tür bir sınıflandırma da yapabilirler, neden olmasın?

Emeklerin için yeniden çok teşekkürler. Kolay gelsin.
They drew first blood...

darbove

Benim önerim mrtekin'in önerisine yakın denebilir. Comic(marvel,dc,bilumum amerikan yayınevleri) bağımsız, yerli, fumetti ve uzakdoğu ekolü(manga diyip geçebiliriz zaten forumda manga kitlesinin azınlık olduğunu varsayar isek yerinde bir tercih olur) Böylelikle western fumettici abilerimiz tex ve zagor ciltlerine bakıp listeden hızlıca uzaklaşabilirler.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

YzbVolkan

Sadece mangalari ayirin yeter. Bir cok satış sitesi öyle yapiyor.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

TKnKT

Yayınlar arasında boşluk gözükmesi bir miktar nahoş oldu, ama bir deneme süreci olsun. Daha fazla kategoriye ayırmak benim için büyük külfet o yüzden bununla idare etmenizi rica edeceğim.

darbove

Alıntı yapılan: TKnKT - 11 Ağustos, 2023, 21:49:02Yayınlar arasında boşluk gözükmesi bir miktar nahoş oldu, ama bir deneme süreci olsun. Daha fazla kategoriye ayırmak benim için büyük külfet o yüzden bununla idare etmenizi rica edeceğim.
elinize sağlık harika olmuş
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

allan quatermain

Elinize sağlık, güzel olmuş. Yalnız naçizane bir öneri, benim için sorun değil ama, yerli çizgiromanları en sona eklemeniz huzursuzluk çıkartır bence.  ::)
Alfabetik sıra takip etmişsiniz sanırım ama, pozitif ayrımcılık gereği, yerli ve milli eserlerimizin en üstte olması forumun ruhuna da daha uygun olur gibi geliyor, yine de siz bilirsiniz tabii.  :)

newman

Kategorilere ayrılması çok daha iyi olmuş, bir ara ben de bu öneriyi yapmıştım diye hatırlıyorum. Aslında ekol bazında ayrılmasını tercih ederim, comics, fumetti ve frankofon gibi örneğin. Çünkü İngiltere'de yayınlanan Dredd yayınlanmış olsa Avrupa kategorisinde kalıyor ama comics ekolüne çok yakındır. Fakat kategori sayısı arttıkça sizin daha fazla vakit ayırmanız gerekecek sanırım, o nedenle mevcut kategori sayısı da yeterlidir.

Benim değinmek istediğim bir konu var, yerli çizgi roman yerine Türk Çizgi Romanı denmesi daha doğru olur, tıpkı Türk Edebiyatı örneğindeki gibi. Bilindiği üzere yerli üretim kavramı teknik bir tabir, uygun şartlar taşındığında yabancı bir markanın burada üretilmiş ürünü de yerli üretim olabiliyor. Türkçe çizgi roman dense bu defa da çeviri çizgi romanlar da o kategoriye girmiş olur. O nedenle en uygun tanım Türk Çizgi Romanı. Forumdaki bölümde de bu kavramla belirtiliyor zaten. Kategori sırası olarak da ben de en üstte olması gerektiğini düşünüyorum.

TKnKT

Takdirleriniz için teşekkür ederim. Eleştiri ve önerileriniz için de minnettarım. Lakin müsaadeniz olursa bu kategorilendirme sürecini bir miktar kendi nezdimde yoruma kapalı sürdürme niyetindeyim. Siz elbette önerilerinizi yazmaya devam edin. Ufak da olsa bir taviz ya da değişim şu aşamada planlamıyorum. Biraz sindirilmesini bekleyelim, ben bu düzeni yürütebilecek miyim onu göreyim. Evet, gerçekten külfetli ama belki ileride kategoriler çeşitlenebilir, bu tamamen zaman yönetimime bağlı olacak. Çeşitli kategori ekliyim ya da revizyonlara gidelim derken yeni çıkan eser duyurularını geciktirmek istemiyorum. Anlayışla karşılamanızı umuyor, önerilerinizi ve rahatsızlıklarınızı mevcut haliyle olduğu şekilde sakin bir dil ile sunmanızı ümit ediyorum, sizleri seviyorum  :)

noir

Bence bu şekilde gayet iyi olmuş elinize sağlık. Daha da kategorilere ayrılması bence iyi olmaz, sadelik daha iyidir. Zaten artık aylık çıkan yayın sayısı bu ekonomide çok fazla olmayacaktır, çok fazla kategoriye ihtiyacımız olmaz.

YzbVolkan

Guzel olmus elinize saglik.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

kedidiro

Budur. Siz daha güzelini yapana kadar en güzeli bu