Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: Rossi - 14 Aralık, 2021, 16:54:21
Ben bu konuda jbc yi haklı buluyorum.

Sebeplerini de paylaşır mısınız sayın Rossi? Bu telif değişikliği okurların gözünde senelerdir netleşemeyen, kimin haklı, kimin haksız olduğuna karar verilemeyen bir durum. Camia adına üzücü gerginlikler de cabası.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Rossi

Üzgünüm ama paylaşamam. Cok özel bir konu. Kusuruma bakmayın.

Öte yandan bir şeyi tespit ettim forumdaki arkadaşlar fumettinin satışına ilişkin dillendirdiği rakamlarda bir yanılgı var. Niye böyle bir algı oluştu bilmiyorum.
Yıllardır bu çevrede bir sürü dost edindim ve satış rakamlarını bire bir biliyorum. İnanin düşündüğünüz kadar az satmıyor fumetti. ( Tex için demiyorum gene yanlış anlasilmasın)

. Sorun manga ve comics in daha fazla satması nedeniyle yayıncıların onlara ağırlık vermesi.

Fumetti daha ölmedi. Moralinizi bozmayın.
Şu ekonomik kaosu atlatsbilirsek her şey yoluna girecektir.

Vassago007

Alıntı yapılan: pizagor - 14 Aralık, 2021, 16:51:32
Star Wars telifi konusunu taraflar farklı şekilde anlatıyor. Bu işin, sürecin doğrusu, etiği nedir, yayın camiasının içinden ancak her iki yayıncıya da dışarıdan bakabilen birisi olarak bu olayı yorumlar mısınız?

Haklı olmak ya da haksız olmaktan ziyade okuyucu olarak Star Wars'ın Çizgi Düşler tarafından yayınlaması benim işime geliyor neden mi ? Çünkü 2009 Haziranda başlayan Klon Savaşları serisi 2014 Temmuz ayında ancak tamamlanmış 5 senede 9 sayı istikrar ise ''0'' ama 2-3 senede Çizgi Düşler 24 cildin yanı sıra onlarca fasikül  yayınlamış. Benim fikrim JBC'nin treni kaçırması. Öte yandan tartışılan Fumetti konusuna gelecek olursak yukarda bahsettiğim gibi istikrarın olmadığı yerde satışların düşmesi de kaçınılmaz olur. Fumetti pahalı okuyan kesim alamıyor bunların hepsi hikaye (Facebook gruplarında gördüklerimden bahsetmiyorum) Hala eski Tommiks Teksaslara dünya kadar yatırım yapıyorlar, Zagoru Teksi sahaflarda 2. el olarak ucuza ararken eski Fumettilere dünya para veriyorlar birebir şahit olduğum örnekler. Çizgi Düşler yayın yelpazesini genişlettikçe bastığı çizgi roman sayısı artarken periyotları arttırdı, Lal Yayınevi ise düzenli yayınlayarak istikrarı sağladı ve o satılmıyor dediğimiz Dylan Dog'da çıkmaya devam ediyor. 

darkwood

Yakında gelecek yeni zamlar ile bizde özelikle orjinalinden kalın basılan 2'li 3'lü ciltlerin fiyatları bayağı artacak görünüyor. Bahsedilen aylık ve klasik Teks'lerin tek sayı olarak düzenli basılması, Julia gibi satışını olumlu yönde arttıracağını düşünenlerdenim. Tabi yayın periodunun da 1 veya 2 aylık periotlar ile düzenli ve istikrarlı basılması gerekiyor. Tek ciltler fiyat olarak hem daha cazip olacaktır hemde okuyucu tarafından düzenli yayınlandığını bilmek satışlarını arttıracaktır.
Telifleri alınan yayınların yıl içinde düzenli basılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle serileri olan yayınlar; az satıyor diye baskıları çok aksayacaksa; baskı araları yılda 1 adet gibi çok uzayacak ise yayıncıların okuyucuları mağdur etmemek için ve kendilerini daha zor duruma düşürmemek için, bu yayınları bırakmaları veya düzgün baskı yapmak isteyen bir yayınevine bu telifleri devretmeleri daha uygun olur diye düşünüyorum.
Darkwood Sakinleri..

Rossi

tulgan

Benim neye, ne katkı verdiğimi bilmeden sürekli kendini benden üstün gösteye çalışan Batuhan beyin yine bilginin kırıntısını vermeden, araya hekimliğini falan sokmasını ibretle ve eğlenerek seyrettim. Para almanız ya da almamanız da beni ilgilendirmez. Meramımı bu kadar açık anlatmama rapmen anlamamakta ısrarınız gerçekten üzücü. Yazık.
Anlaşılan bir özet gerek. Lal bassa 2 katı satardı iddianızın arkasındasınız, elinizde veriler var diyorsunuz, ben de merak ettim görmek isriyorum. Bomboş iddialarda ve ithamlarda değilim, bol keseden atmıyorum, bu iki kat satışın garantisini görmek istiyorum. Bu konu benim için bu kadardır. 55 yaşında, dediğini ispatlamaktan bu kadar kaçınan bir insana daha açık ve nazik olamam.

Rossi

Alıntı yapılan: tulgan - 14 Aralık, 2021, 20:15:57
Benim neye, ne katkı verdiğimi bilmeden sürekli kendini benden üstün gösteye çalışan Batuhan beyin yine bilginin kırıntısını vermeden, araya hekimliğini falan sokmasını ibretle ve eğlenerek seyrettim. Para almanız ya da almamanız da beni ilgilendirmez. Meramımı bu kadar açık anlatmama rapmen anlamamakta ısrarınız gerçekten üzücü. Yazık.
Anlaşılan bir özet gerek. Lal bassa 2 katı satardı iddianızın arkasındasınız, elinizde veriler var diyorsunuz, ben de merak ettim görmek isriyorum. Bomboş iddialarda ve ithamlarda değilim, bol keseden atmıyorum, bu iki kat satışın garantisini görmek istiyorum. Bu konu benim için bu kadardır. 55 yaşında, dediğini ispatlamaktan bu kadar kaçınan bir insana daha açık ve nazik olamam.

Artik bir sussan Tulgan. Meramini anlattın. Sana bir şey ispatlamak zorunda değilim. Uzatma artık Boş konuşup duruyorsun.. Bir şey bildiğin de yok.Seni ciddiye almıyorum.
Git kendi kendine eğlen.

Klavye kahramanlarıyla uğraşacak halim yok. Benle derdin varsa çıkarsın karşıma yüzüme söylersin. konuşursun..

Rossi

Alıntı yapılan: darkwood - 14 Aralık, 2021, 20:08:50
Yakında gelecek yeni zamlar ile bizde özelikle orjinalinden kalın basılan 2'li 3'lü ciltlerin fiyatları bayağı artacak görünüyor. Bahsedilen aylık ve klasik Teks'lerin tek sayı olarak düzenli basılması, Julia gibi satışını olumlu yönde arttıracağını düşünenlerdenim. Tabi yayın periodunun da 1 veya 2 aylık periotlar ile düzenli ve istikrarlı basılması gerekiyor. Tek ciltler fiyat olarak hem daha cazip olacaktır hemde okuyucu tarafından düzenli yayınlandığını bilmek satışlarını arttıracaktır.
Telifleri alınan yayınların yıl içinde düzenli basılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle serileri olan yayınlar; az satıyor diye baskıları çok aksayacaksa; baskı araları yılda 1 adet gibi çok uzayacak ise yayıncıların okuyucuları mağdur etmemek için ve kendilerini daha zor duruma düşürmemek için, bu yayınları bırakmaları veya düzgün baskı yapmak isteyen bir yayınevine bu telifleri devretmeleri daha uygun olur diye düşünüyorum.

Bu sağ duyulu bir değerlendirme. Tek sayı ve periyodik yayın satışı artıracaktır. Lal de bunu görüyorum,  her kahramanın kaç sayı sattığını biliyorum. Juliada  da gördüm. Satmıyor denen Julia gayet iyi satıyor.
Dilerim cizgi düşler de benzer bir yöntemle satışlarını arttırır. Ve her ay Tex okuruz.

Orontes81

Alıntı yapılan: afu - 14 Aralık, 2021, 15:35:18
Yaşadığımız (ve daha da yaşayacağız sanırım) Ekonomik krizde, buradaki üyelerin çoğunun ortak sevdası çizgi romanlar da maliyet artışları nedeni ile etkilendi.

Teliflerin artık %10 (en az) seviyelerinde olması ve taksit olayının da ortadan kalktığını, kağıt zammı, yokluğu ve TL değerini de düşünürsek, gelen kitap zamları kaçınılmaz. Ama gerçek ve kabul etmek durumundayız.

İyi niyetli gördüğüm bazı yayınevleri artış öncesi bilgilendirme yaparak az da olsa okuyucuya destek oluyorlar.
Kitap satışı yapan siteler ise aynı eğilimde değiller bence. Suçu hemen yayınevi kaynaklı deyip üzerlerinden atıyorlar. "Tulgan" net olarak açıklamasını yapmış.
Stokçuluk mu yapıyorlar acaba  :) Keşke. Kitaba bu kadar rağbet olsada yapsalar.

Fumetti satışları düştü. Bu da maliyetleri daha yükselti.
Yazışmalarda adı geçen Lal Kitap satışlarını açıklamadığı sürece bilemeyiz ama tahminim seri başına ort 700'ü geçemedikleri yönünde. Düzenli ve en ucuz olmaları etken. Kalitesini ise hiç konuşmayalım.
Çizgi Düşler Tex ve Zagor ile devam edecek. Tex'i transfer ettirmek isteseniz de kimsenin kabul etmediğini bilin. Senede bir kaç cilt olsa da fiyata bakmadan almaya devam edeceğim.   ;)
Mylos daha ilk üç sayıda, boy farkı ve gecikme nedeniyle bence güvenilir olmaktan uzak. Yaz gibi tekrar değerlendirmekte fayda var.

Lal Kitaba transfer yaptıracaksak, Brendon veya Dampyr'i yaptıralım. Çizgi Düşler devam ettirmeyecek. 

Ve son olarak, kitaplarınızı yayınevlerinin kendi sitelerinden almanızın sonuçta bize olumlu yansıyacağına inanıyorum.

Umalım da 31 aralığa kadar zam yapmasın çizgi düşler ya da eski fiyata satsın mevcut kitapları :))

Orontes81

Lal'in kendi sitesi yok galiba..İdefix den alıyoruzz mecburen..Çİzgi roman piyasasının sorunu da taşra..Belki dağıtım vb. nedenlrle zor..Eskiden gazete bayilerinde satılırdı.Belki fumetti'ye abonelik sistemi de getirilebilir uygun fiyata ve senelik planlama ile. Tabi bunlar sakin ortamda mümkün. Fantezimiz bu ne yapalım :))

Rossi

Alıntı yapılan: Orontes81 - 14 Aralık, 2021, 23:04:51
Lal'in kendi sitesi yok galiba..İdefix den alıyoruzz mecburen..Çİzgi roman piyasasının sorunu da taşra..Belki dağıtım vb. nedenlrle zor..Eskiden gazete bayilerinde satılırdı.Belki fumetti'ye abonelik sistemi de getirilebilir uygun fiyata ve senelik planlama ile. Tabi bunlar sakin ortamda mümkün. Fantezimiz bu ne yapalım :))

Sshaf arkadaşlardan alabilirsiniz. Ben öyle alıyorum. Hem bu kötü ortamda onlara da destek vermiş olursunuz.

Saint2

Kişisel tartışmaların bu forum dışında olması gerektiğini düşünüyorum.
Konu çizgi romanın dışına iyice çıktı çünkü.
Özelden tartışmanızı devam ettirirseniz sevinirim.
Merak etmiyoruz ama eğer sizin için önemliyse bize kazananın kim olduğunu bildirirsiniz.

Saygılarımla

OZAN BALIM

Tulgan Bey merhaba, Marmara Çizgi'nin diğer kitaplarına ulaşılabiliyorken İkigami 7 ve Beş Yaprak 7 maalesef tüm sitelerde satış dışı. Acaba baskısı mı tükendi, sebep bu mu? Diğer kitaplarınızı aldığım için sadece bu iki kitap için 14 TL kargo ücreti vermek istemiyorum. Baskısı tükendi derseniz kargo ücretini de göze alarak sitenizden sipariş vereceğim. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Rossi

Konuyu değiştireyim.

Şu an kagit fiyatlarına 3 kez zam gelmiş durumda. Bunun fiyatlara yansimaması olanaksız. .Daha beteri kurdaki oynakkik yüzünden kağıt toptancilari kağıt satmak istemiyor. Cunku kaç liraya ithal edeceklerini bilmiyorlar.  Bazıları da durumdan yararlanma derdinde. Yayıncılar birligi KDV vb konularda hukumetten yardım istedi bu konuda.
Bir çok kitabın basımi ertelendi.
Özellikle kuşe renkli baskı maliyeti inanılmaz yükselmiş durumda.
Bazi yayınlar kuse basılmazssa yayinevlerine tepki gostermemek lazım.
Özellikle Ocaktan sonra çok yüksek kitap fiyatlarına rastlayacağız.
Umarim hem.biz hem ysyinevleri bu durumun altindan kalkabilir .

Daha da büyük tehlike dolar bu hızla artarsa Şubatta ekonomi de "anı durma" denen finansal olgu oluşabilir.Finansci arkadaşlar daha iyi bilir. Bu büyük çöküntü demektir.
O zaman cr falan unuturuz. Aç kalmamaya çalışırız

OZAN BALIM

Fumetti'nin en çok ihtiyacı olan şey Teks klasik seri ile yeni seri arasında kalan bölümün tamamlanması. Bu bölüm düzenli bir periyodla 5 senede tamamlanabilir. Bu işe girişecek bir yayıncının maliyeti çıkarır mıyım derdi olmamalı. Gerekirse bir ön abonelik sistemi ile bu sorun çözülebilir. Yayınevlerine kızıyoruz ama çizgi roman yayıncılığı ciddi anlamda çok güç bir iş. Biz okurlar kitabı ölü fiyatına almak istiyoruz, yayıncı bir an önce maliyeti çıkarıp diğer sayıyı çıkarmak istiyor. Çizgi roman (fumetti, frankofon ve bağımsız ekol) piyasasında asıl sorun yayıncının çıkarı ile maalesef çok az olan ve okurun çıkarının çatışması. Bu sorun ortadan kaldırılmalı. Yoksa özellikle fumetti yayıncılığı şu son ekonomik dalgalanmalardan sonra tamamen biter. Limitli yayıncılık, belki belli bir ön ödeme ile 5-6 cilt aynı anda yayımlanma gibi seçenekler düşünülebilir. Yeterince organize olunabilirse olmayacak iş değil.