Tenten - Alfa Çizgiroman

Başlatan gizmoo, 02 Haziran, 2018, 00:11:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Alıntı yapılan: hellion - 17 Nisan, 2021, 22:39:27
     Ciltleri biraz erken başlatmışlar ama sayılar da bitmek üzere. Alfa sanırım Asteriks yayınına hazırlanıyor. Tenten'i bir anca bitirmek istiyorlar diye düşünüyorum. Acaba Spirou falan gibi başka bir şeylere de el atarlar mı? 2. baskı olur mu ondan pek emin değilim. Böyle hata var diye satışlar düşük olursa ilk baskılar bile bitmeyebilir.
Birazda Türkiyede hiç yayınlanmamış yada 1, 2 Macera yayınlanıp bırakılmış eserlere el atsalar ne güzel olur ''TOTOCHE-TOTOŞ''gibi mesela

KenParker

Asteriks ciltleri 2 cilt çıktı devamı meçhul kaldı. Alfa devam ettirirse güzel olur.

Bilal ceylan

Alıntı yapılan: KenParker - 17 Nisan, 2021, 23:37:05
Asteriks ciltleri 2 cilt çıktı devamı meçhul kaldı. Alfa devam ettirirse güzel olur.
asteriks 3 cilt çıktı.

gizmoo

Konuyu Belçika Casterman'a aktaracağım. Bu şekilde bir edisyon olamaz. Tüm kitap bu tür hatalar ile dolu.

köstebek

Alıntı yapılan: pizagor - 16 Nisan, 2021, 16:54:59
Referansı bu resim olunca, tüm ciltler yanyana geldiğinde ortaya çıkacak sırt motifinin de hayallerdeki gibi olacağına düşük ihtimal veriyorum :)

Dur hemen ortalığı velveleye verme Pizagor. Daha iki cilt; birkaç tane daha çıksın, bakalım görelim. :)

köstebek

Alıntı yapılan: gizmoo - 17 Nisan, 2021, 23:53:02
Konuyu Belçika Casterman'a aktaracağım. Bu şekilde bir edisyon olamaz. Tüm kitap bu tür hatalar ile dolu.

Gizmoo, selam

Sanırım sorun, baskıdaki lekeler. 2. cilt şu anda elimde yok, ama bir ara bakarım. Sorunlu bir örneğe denk gelmiş olma ihtimalin yüksek. Gördüğün diğer kitaplar da mı böyleydi acaba? birkaç tanesine daha baktın mı? 

Not: Birinci cilt üstünden gidelim bugünlük istersen. İlk ciltte seni rahatsız eden neydi? Görselle değil de kelimelerle anlatsana. 

köstebek

Alıntı yapılan: hellion - 17 Nisan, 2021, 20:43:47
  Bu 23 macera YKY, İnkilap Castermann ve Manolya yayınları tarafından bu sırayla yayınlandı. Alfa da sırası geldikçe yayınlayacak. Neden atlayıp sonra cilde koymak gibi bir saçmalık yapsınlar ki?

Yapılmaz herhalde.

köstebek

Alıntı yapılan: pizagor - 15 Nisan, 2021, 17:28:54
Ufaltılmış bir baskı değil mi bu, Red Kit'in ciltli versiyonu gibi mi boyut?

Pizagor,
cidden merak ettiysen, watsaptan yürüseydin bana hemen cevaplardım :) Şimdi gördüm, ve şimdi sorunu cevaplayayım: Red Kit gibi.

Ama yine watsaptan yürüyebilirsin o ayrı :)

gizmoo

Selam Köstebek,
1. cilde ait sayfalardır. Yaklaşık 10-20 kitap arasından seçtim diyebilirim.Resimleri burada paylaşmam telif hakkı ile ilgili sorun teşkil eder mi?
Paylaştığım sayfalardaki balonlamalarda kayma sorunu mevcut. Yoksa mükemmel bir edisyon olacakmış.

İyi akşamlar.

köstebek

Gizmo, eğer baskıda titremeden rahatsız olduysan, ki haklısın, müjdemi isterim sendeki NÜSHA SORUNLU. Şu anda elimde tuttuğum ciltteki o sayfalar bende düzgün.
Sanırım bir de arabayı çizmişsin. Çok aceleci davranmışsın, büyük geçmiş olsun.

Lütfen dalga geçtiğimi filan sanıp yanlış anlama da: Sanırım, "karıncaya can veren Rabbim" sana küçük bir ders verip "KISMET" kavramını anlatmak istemiş. 10, 15 kitap arasından onları seçip almışsan, demek ki o gün senin kısmetinde o varmış. Benim aldığımda da 77. ve 78. sayfalarda kağıt bayağı bir kırışmış; o da benim kısmetimmiş.
Yine yanlış anlama da: Ölümün olduğu yerde hayatı ne kadar ciddiyete almak gerekir bilmiyorum. Böyle basit, küçük, ama rahatsız edici matbaa baskılarından kaynaklanan sorunlar oluyor, hep olmuştur, hep de olacaktır.

Ama şu gece seni mutlu edecek bir gelişme oldu. Forumun "admin"i Hanac bizzat arayıp senin sorununu çözmemi istedi. Seviyor demek ki seni.
Bu yüzden meseleyi şöyle çözebiliriz:

1. Kitapları aldığın yere (sanırım Sultanahmet'e geldin) tekrar gel; ama bu sefer arabayla gelme (rahat hareket etmen için diyorum), elindekileri ver, şu şu sayfaları bozuk de, düzgün olanlarına bak, onlardan seç :)

2. Orası uzak dersen kadıköy'e indiğinde pasajda (Kadıköy İş Merkezi) Özer Sahaf'ı bul, orada İlker'i sor, Köstebek'in selamı var de, ondaki Tenten ciltlerini incele, beğendiğini al (tabii elindekini de ona bırak :) ) Bozuk şeyi ben hallederim ondan. Çok mırın kırın ederse beni aramasını iste. İsteğini elde etmeden de dükkândan çıkma, ısrarcı ol. Çayını da iç, hiç acıma küçük esnafa

Kısaca: Bir şekilde 1. cildi değiştiririz. Elimde olmadığı için bakamıyorum, ama büyük olasılıkla 2. ciltteki baskı lekeleri de sendeki kitapta öyledir. O da değiştirilir. Rahat ol, canını hiç sıkma. Gün doğmadan neler doğar.

Şansına ya da matbaa işçilerine küfredebilirsin, ama bence etme, işci sınıfı zaten ülkemizde zor durumda.
İşçi sınıfı dedik ya, Herge hakkında gereksiz bir not geldi aklıma, onu da yazayım. Bu Herge bey'in ilk ciltteki 2 tenten macerası, gayet "FAŞİST" unsurlar barındırır. Sonraki maceralarda Herge'yi biraz dizginlemişler. Hatta Kongo macerasının elindeki edisyonu düzeltilmiş edisyon. İlk edisyonda (1940'larda) durum daha berbat, Afrika'daki zavallı zencilere, hayvanlara filan işkence sahneleri çıkartılmış, değiştirilmiş.

Son not: Belçika'ya, Casterman'a yazıcam demişsin, yaz sen yine de...  Ama Belçika deyince Belçika'nın Kongo'da yaptığı katliamlar hakkında küçük bir not okumak istersen : https://tr.wikipedia.org/wiki/Bel%C3%A7ika_s%C3%B6m%C3%BCrgecili%C4%9Fi_alt%C4%B1nda_Kongo_katliamlar%C4%B1

Hayat bir acayip Gizmo... 

Kinowa59

Merhaba sayın köstebek. Mizahı, biraz eleştiriyi ve bolca bilgiyi harmanlayarak ne güzel yazmışsınız. Gecenin bu saatinde tebessüm ederek okudum.

gizmoo

Sayın Köstebek ve Hanac,
İlginiz için teşekkür ederim.
İyi geceler.

köstebek

Estağfurullah Gizmo, sıkma canını. Admin seviyormuş seni.

Yalnız şunu da söyleyeyim. Atıyorum 6 ay 1 yıl sonra 8 ciltlik tenten'lerin bir kısmını kutuya koyup satabilirler. Bir olasılık boş kutuyu tek başına satmayabilirler, ona göre sonra boş kutu bulamadım diye üzülme. Dikkatli ol :)

köstebek

yidar

peki senın o sayfalar düzgün mü?

yidar

Alıntı yapılan: köstebek - 18 Nisan, 2021, 02:11:09
yidar

peki senın o sayfalar düzgün mü?

Bende de aynı 2 cilt gizmo gibi baskı renklerinde leke var. 1 ciltte balonlama hatası ne onu anlamadım gizmonun paylaştigi resimdekileri anlamadım bende de öyle resimdeki gibi