AŞK ZAMANI - IN THE MOOD FOR LOVE

Başlatan Hayal Kahvem, 05 Ocak, 2011, 15:16:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

Şimdiii... Altın Madalyon'un Çizgi Roman Sevdalıları'na şöyle sevda dolu bir film yakışır diye düşündüm ve
Uzak Doğu sevdalarından başlayayım dedim. ;)

Hong Kong'lu yönetmen Wong Kar Wai'nin In The Mood For Love- Aşk Zamanı - adlı filmi. Son zamanlarda seyrettiğim en güzel aşk filmiydi.
Bir şirkette sekreter olarak çalışan Bayan Chun, sürekli iş gezilerine çıkan kocası sebebiyle genelde yalnız yaşamaktadır.
Yeni bir eve taşınırlarken, karşı daireye de başka bir çift taşınmaktadır. Yeni komşuları Bay Chow bir gazetede editördür.
Bay Chow'un da karısı genelde seyahattedir. Bu iki yalnız komşunun yollarını kader kesiştirmiştir.

Bayan Chun ve Bay Chow zamanla eşlerinin kendilerini aldattıklarını anlarlar. Ortak dertlerini birlikte zaman geçirirek paylaşırlar.
Eşleri gibi sadakatsiz olmayacaklarına dair birbirlerine söz verirler. Lakin heyhat!
Dünyanın her yerinde olduğu gibi Hong Kong da da aşka söz geçirmek mümkün olmayacaktır. Ve aşk bacayı sessizce saracaktır.

Ne yazık ki bu dile getirilemeyen bir aşktır. Onların birbirleriyle konuşması gereken yerlerde filmin olağanüstü müzikleri devreye girmektedir.
Filmin müziğindeki keman, o muhteşem sesiyle, onların yerine ağlayarak sanki aşklarının itirafını yapmaktadır.
Bu kendilerince seslendirilemeyen ve ten teması olmayan bir aşktır.

Film değişik bir kurguyla çekilmiş. Aşkı kadının ve erkeğin dünyasından ayrı ayrı yansıtıyor.
Gelenekler, dedikodu korkusu, gene de birlikte olabilmek için sarfedilen gayretler, zaman ve mekan yansımalarının estetik görüntüntüler
eşliğinde seyirciye aktarılması, filmin modu oldukça ağır olmasına rağmen, seyredeni filmden koparmıyor.

Bayan Chun'un hep aynı modelde ancak herbiri ayrı güzel desendeki elbiselerinden, zarafetinden, nahif ve hoş fiziğinden
etkilenmemek mümkün değil. Hong Kong'lu yönetmenimiz Wong Kar Wai 'nin en güzel filmi olan Aşk Zamanı
"Geçmişte kalmış bir döneme ve kaybolan aşka bir selam"diye nitelendirilmektedir.

Filmin bir sırrı olacaktır aslında... "Eğer birinin kimseyle paylaşmak istemediği bir sırrı varsa,bir dağa çıkar,bir ağaç bulur,ağaca bir delik açar
ve sırrı o deliğe fısıldar.Ve onu çamurla kapar. Böylece sır orada sonsuza kadar kalır.
" Filmde ki sır da filmin sonunda Bay Chow tarafından bir deliğe fısıldanır ve üzerini otla kapatılır...
Bu filmi seyretmeyen ve  romantik filmlere meraklı olan Altın Madalyon üyelerine şiddet içermeyen bir şiddetle tavsiye ederim   :)

V

Dille ifade edilemeyen duyguların,müzikle ve görüntülerle ifade edildiği,izlediğim en romantik filmlerden birisi.
Romantik ama en acı vereninden bir drama aslında.Şiirsel diliyle,ilk kareden son kareye kadar devam eden naifliğiyle
imkansız aşkın ,mükemmel izdüşümü perdede izlediğimiz.Akıllardan çıkmayacak bir dram..

"İstemem,eksik olsun.."

Hayal Kahvem

Hey teşekkür ederim yazınız için "ORTAK".. Çok iyi anlatmışsınız... Teşekkür ederim ;)

Lami Tiryaki

Uzak doğu sineması ve imkansız aşk deyince Takeshi Kitano'nun Dolls(Bebekler) içim burkularak hatırladığım bir başka örnektir. Filmi resmen içim kıılarak izlemiştim. Hani bıraksalar hıçkıra hıçkıra ağlamak lazım modunda çok etkileyici bir filmdi. Eğer Aşk Zamanı'da böyle bir filmse kesinlikle izlemek lazım.

Selamlar
Lami

kedidiro

bir sinema sever ve çok film izleri memnun edecek filmler çok fazla karşısına çıkmaz malum...dolayısıyla bu tür bir filmle karşılaşmak daima bir ödül kazanmak gibidir.'aşk zamanı' bu açıdan insanı ödüllendiren bir film.inceliklerle örülü dokunaklı bir hikayesi,atmosferi olağanüstü yansıtan çekimleri ve bunu bütünleyen çok hoş bir müziği vardır. bu film söylenemeyen duyguların,bir anla kaçırılan karşılaşmaların ve yaşanamayan mutluluk fırsatlarının hikayesi...spolier sayılmazsa bu filmin beni en çok etkileyen yönüne de değinmek isterim.baştan sona tutkuyla örülü bu filmde iki aşığın öpüştüğünü dahi görmeyiz neredeyse.bir sahnede tesadüfen değen parmakların birleşmesi,buluştukları otel odasının havalanan perdeleri,ve birbirlerini bekleyişleri,bekleyişleri...ama neredeyse elle tutulur hale gelen erotizm...sinemayı büyü haline getiren bu usta yönetmenler varolsun

Hayal Kahvem

Selam Lami, kesinlikle en kısa zamanda seyredin bu filmi. Beğeneceğinizi biliyorum. Filmin müzikleri de olağanüstü..

kahramanlarsinemada

Bu filmin devamı niteliğinde "2046" çekilmiştir. O filmi de tavsiye ederim. Özellikle müzikleri harikadır.

Hayal Kahvem

Evet haklısınız Kahramanlarsinemada, aşk zamanı'ndan sonra 2046 seyredilmelidir.  :)

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 05 Ocak, 2011, 16:44:50
Uzak doğu sineması ve imkansız aşk deyince Takeshi Kitano'nun Dolls(Bebekler) içim burkularak hatırladığım bir başka örnektir. Filmi resmen içim kıılarak izlemiştim. Hani bıraksalar hıçkıra hıçkıra ağlamak lazım modunda çok etkileyici bir filmdi. Eğer Aşk Zamanı'da böyle bir filmse kesinlikle izlemek lazım.

Lami Abi Dolls'a ben de hayranimdir. Ask Zamani o kadar surreal olmasa da cok cok guzel bir film, mutlaka izle, eminim begeneceksin.

Alıntı yapılan: kedidiro - 05 Ocak, 2011, 18:57:35
spolier sayılmazsa bu filmin beni en çok etkileyen yönüne de değinmek isterim.baştan sona tutkuyla örülü bu filmde iki aşığın öpüştüğünü dahi görmeyiz neredeyse.bir sahnede tesadüfen değen parmakların birleşmesi,buluştukları otel odasının havalanan perdeleri,ve birbirlerini bekleyişleri,bekleyişleri...ama neredeyse elle tutulur hale gelen erotizm...sinemayı büyü haline getiren bu usta yönetmenler varolsun
Tamamen katiliyorum her kelimesine, cok guzel demissin.

Bir arkadasim sormustu cok alakasiz bir anda "En sevdigin film sahnesi nedir?" diye, 1 sn bile dusunmeden Ask Zamani'ndan bir sahneyi anlatmistim.
Spoiler olmasin diye girmiyorum fazla detaya :)

Hayal Kahvem'in de dedigi gibi film muzikleri de harika.

emre ozdamarlar

Hazir Wong Kar Wai'den bahsederken kendisini kesfetmemi saglayan videoyu paylasayim.
DJ Shadow'un "Six Days" adli parcasinin klibini de cekmistir yönetmen, yine muhtesem bir görsellik vardir bu videoda.

http://www.youtube.com/watch?v=eY-eyZuW_Uk