Speciale Zagor Serüvenleri

Başlatan Kuzgun, 14 Ağustos, 2024, 13:14:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kuzgun

Lâl Kitap'ın Çizgi Düşler'den devralıp yayımlamaya başladığı Speciale Zagor dizisinin 35. sayısını içeren Zagor Özel Albüm 1'i okudum. Lâl Kitap genel olarak güzel bir baskı yapmış. Fakat kağıdın gramajı düşük. Sevgili Kinowa59, bir iletisinde baskıda arka sayfanın gözükmediğini, bunun için sayfayı güneşe tutmak gerektiğini yazmıştı. Ama buna gerek yok; sayfaların beyaz kısımlarında, arka sayfanın koyu kısımları net bir biçimde belli oluyor. Düşük gramajlı kağıtta bu kaçınılmaz zaten. Baskı gayet iyi ama düşük gramaj işi bozuyor. Örnek olarak Mylos Kitap'ın Texleri ile Lâl'in baskılarını (ve ederini) karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca Lâl Kitap, bir süreden beri kapakları da inceltti.

Serüvenler hakkında bilgiler verilmesi ise (nerede, ne zaman yayınlandığı gibi) çok güzel olmuş. Çünkü bu Speciale Zagor sayısı, daha önce başka kaynaklarda yayımlanmış, kıyıda köşede kalmış kısa serüvenleri de içeriyor. Bu bölümü es geçmediği, çeviriye dahil ettiği için Lâl Kitap'ı kutlarım.

İlk serüven olan 120 sayfalık "Gizemli Gemi", daha önce 10.05.2018-19.07.2018 tarihleri arasında yayımlanmış şerit (striscia) formatlı 6 sayılık "Collana Darkwood" dizisini içeriyor. Zagor'un "Collana" adındaki eski şerit format baskıları hakkında şu sayfada bilgi vermiştim. Bonelli Editöre, biraz nostaljiye yönelip 2018'den beri iki tane şerit format dizisi yayımladı, üçüncüsünü ise yayımlamaya devam ediyor. Bu üç şerit dizi şunlar:

1. Collana Darkwood: 10.05.2018-19.07.2018 arasında 6 sayı
2. Collana Scure: 07.11.2019-23.01.2020 arasında 6 sayı
3. Collana Aquila: 13.07.2024 tarihinde başladı; devam ediyor ve 8 sayıda tamamlanacak

"Gizemli Gemi", Guido Nolitta'nın öykülerini andırıyor, adeta o öykülerin modernize edilmiş hali. Bu öyküyü çok sevdim. Geri kalan 4 serüven ise çerezlik, eğlendirici kısa öyküler. 12 sayfalık bir tanesi dışında 8'er sayfadan oluşan bu öyküler çeşitli yayınlarda yer almış. Bunların bir kısmının bu Speciale Zagor sayısında bir araya getirilmesi ise güzel olmuş.

Serüvenler hakkında bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz: