HOZ Comics

Başlatan Sinan Başak, 21 Aralık, 2010, 10:22:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: pearljam - 30 Nisan, 2011, 22:58:42
kağan bey eski kitap toplamak tabi ki bir hobidir, saygı duyuyorum. aslında evinde bir ton eski dergi olan biri olarak bir yere kadar anlıyorum da.   ama anlamadığım şeyler de var, kendimden örnek vereyim; mesela mister no nun tayın yayınladığı mor kapaklı serisi vardı benim zamanımda. çok da severdim o seriyi. şimdi de bir yerlerde gördükçe elime alıp alıp bakıyorum, nostalji benim de hoşuma gidiyor ama bana sorsalar mor serinin tüm kitapları mı yoksa lalin klasik maceralar serisi mi diye kesinlikle 2. yi seçerim. hem çok daha kaliteli basılmış ( sigara rezilliği hariç ) hem maceralar sıralı hem de kitap yeni.   yeni basımı yoksa tamam ama  yenisi, daha doğrusu daha kalitelisi varken eskileri toplama çabasını anlamıyorum. ama tabi bu benim düşüncem, algılamam. sizin gibi düşünenlere de saygı duyuyorum. yazdıklarım sizi kırdıysa da özür dilerim.

Lal'in Klasik Maceralar serisinin eskilerden daha kaliteli olduğunu belirtmeden önce lütfen ciddi ve alıcı gözle bir inceleme yapmanızı öneririm. Örneğin Mister No Timsah Adamlar macerasını fasiküller ve KM'larla bir karşılaştırın. Baskı kalitesi, kağıt kalitesi, yazılar vs vs... KM'dan bir kaç defa bir şeyler okumayı denedim ve farkında bile olmadan bir kaç sayfa sonra Tay'lara kaymışım. Lal KM son derece kötü basılıyor. Kağıt kalitesi, baskı netliği, renk kontrastları vs vs Tay'ın Ceylan'ın gölgesi bile olamaz. Lal KM kağıt üzerinde yayılmış mürekkep gibi dururken, Tay ve Ceylan'da cama çizilmiş vitraylara bakar gibi oluyorsunuz. Üzerinde az da olsa emeğim olan bir yayınevinin ürünleri bunlar. Ama maalesef böyle. Benim gibi Zagor ve Mister No fanatiği biri sırf o kalite nedeniyle-elimde eskiler olduğu için-KM'leri almayı bıraktım. Aynı şey Maceraperest için geçerli değil. Allah için Altın Seri gayet güzel. Ama yine de Ceylan'dan çok daha güzel değil. Orijinal kapak ve künyedeki bir kaç ekstra dışında fazlası yok. Adamlar 70'lerde kütük gibi basmışlar maşallah. Hala elime aldığımda ağırlıklarını KM'lerden daha çok hissediyorum.

Eski baskılardan daha iyi, daha mükemmel bir baskı örneği isterseniz Creepy Korku derim. Yüksek kalite öyle olur, KM gibi değil.

Selamlar
Lami 

pearl jam

Alıntı Yap
Alıntı yapılan: hacibabs - 01 Mayıs, 2011, 12:29:57
Merhaba,daha önce başka bir forumda bir yazı yazmış ve bu yazıdan sonra forum inanılmaz bir trafik yaşamıştı bundanda şunu anlıyorumki fikir ayrılıkları ve tartışma ortamları konunun çözülmesi açısından faydalı ortamlar.Yazıma katılanlar var katılmayanlar var.Öncelikle şunu belirtmeliyimki eski çizgi romanlar için bir fiyat kataloğu yok.Sahaf bir fiyat ister satılıyorsa fiyat yerini bulmuştur.Arz ve talep ticaretin dengesini belirler yani fiyatı sahaf değil müşteri belirler.Ödenemeyen bir fiyatı sonsuza kadar isteseniz hiç bir faydası yok.40 yıl kitap topladımgenellikle aradığım nadir kitapları bulduğumda istenen fiyatları ödedim.Koleksiyonculuk budur.Amerika'da Süpermenin 1.sayısına villa veriyorlar üstelik en az 100 adet olduğu tahmin ediliyor.Koleksiyonculuk nostaljidir 45 yaş üstü insanlar dükkanımda çocukluklarının kitaplarını bulduklarında hep ortak hareketi yapıyorlar.KİTABI KOKLUYORLAR.Koleksiyonculuk budur.
Pasaj müşterisi benim dükkanımın önünden aşağı iniyor hepsini görüp analiz yapabiliyorum 15 yaş altı %1 bile değil.Şimdi söylermisiniz bana yeni nesilin bu kadar az katıldığı bir konuyu nasıl yaşatacağız.Zaten yeni nesil sizlersiniz konu sizlerle sınırlı.Meraklılar forumlarda sayın her şey ortada.Ben yeni kitaptan koleksiyon olmaz demiyorumki 30 sne sonra bu kitaplarda zor bulunan kitaplar olacak çünkü tirajlar çok düşük.
Son olarak Pekos Bill'ime beğenmezlikle yaklaşan arkadaşım o kitap benim gibi fosillerin kitabıdır.Her şeye içerik olarak bakmayın Türkiye'ye ofset baskı makinası PEKOS BİLL basmak için gelmiştir.İlk defa kök boya PEKOS BİLL'de kullanılmıştır bana uğrayın size 1 adet hediye edeceğim saklarsınız.
Sağlıcakla kalın.Tayfun Alemdağ

Doğru Pekos Bill sizin zamanınızın kitabıdır. Size göre farklı anlamları vardır. o zamanki baskıların şimdi değerli olması da normaldir, bütün dünyada da böyledir biliyorum ve anlıyorum da. anlamadığım şeyin de pecos bill in tekrar basılmasının istenmesi olduğunu yazmıştım zaten.  bu piyasanın büyümesini daha doğrusu yaşamasını istiyorsanız genç nesili de bu işin içine katmanın gerekliliiği defalarca söylendi forumda. bu genç nesil pecos bill le yuma kid le teksas tommiks le ilgilenmiyor ve ilgilenmeyecek de. onlar bizim zamanımızın, sizin zamanınızın kahramanları.  ama biz bunları istedikçe bunlar basılacak. . yayınevlerimiz küçük ve ancak belli sayıda kitap basıp sürebiliyorlar piyasaya. Basılan ve talep gören her eski eser yeni bir kitabın yayınının önünü kesiyor bence. türkiye de yayınlanmamış onca çizgi roman varken yeniden yeniden bunların yayınlanması bizim bu kocaman dünyaya küçücük bir pencereden bakmamızı sağlıyor.  işte o küçük pencerenin çevresine de ancak bu kadar insan toplanıyor.  Geçen gün pınar kitaptayken 14-15 yaşlarında bir kız ile annesi geldi. kız sandmanleri sordu, annesi mandrekeleri ve sonunda 4-5 sayı wolverine alıp ayrıldılar. isteselerdi mandrake de alabilirlerdi, çünkü o da vardı. yani var bu kitaplar zaten ve isteyen kendileri için nostaljik anlamı da olan bu kitapları alabilir ama yayınlanmamış o kadar kitap varken bir daha mandrake basmak ne kadar gerekli? herşeyin yayınlanabildiği süper bir piyasamız olur yayınlansın tamam ama zaten kısıtlı olan piyasayı bu yeniden basımlarla doldurmak vitrini daraltmak oluyor bence.

pearl jam

Lami bey creepy i alıcam zaten. :) müthiş basmışlar gerçekten

essegesse

Alıntı yapılan: essegesse - 12 Nisan, 2011, 23:41:03
Arkadaşlar,olayın tam aslını anlamadan kesin yorum yapmayalım lütfen.

Hoz Comics'in battığı falan yok.Sadece işlerin düşük olması ve okur sayısının azalması yayıncıların moralini bozuyor.

Haşim bey yıllardır bu piyasaya en çok emeği geçen yayıncılardan biridir.Ayrıca bu işi para kazanmanın dışında gönül işi olarak yapıyor.

Daha önce de böyle bunalımlı dönemleri olmuştu.Haşim bey sürprizlerle dolu bir kişiliktir.Olumsuz yorumlarla adamın moralini iyice bozmayalım bence.

Bu sıkıntılı günleri atlatıp yoluna devam edeceğine adım gibi eminim.Sadece bir nefes almaya ihtiyacı var.

Hep beraber destek olup,onu kaybetmemeye bakalım.

Herkese iyi okumalar.

Herkese selamlar.

Daha önce Hoz comics ile ilgili yazdığım yazıyı okumuştunuz.
Dylan Dog son sayıdaki veda imasını görmüştünüz ve Hoz kapanıyor nidaları sarmıştı siteyi.

Bir de bugün gelen Swing 74.sayının arka sayfalarındaki yazıyı okuyun ve yazdıklarıma hak verin.:)

Saygılarımla.
Altan.

hanac

Alıntı yapılan: essegesse - 05 Mayıs, 2011, 17:01:49
Bir de bugün gelen Swing 74.sayının arka sayfalarındaki yazıyı okuyun ve yazdıklarıma hak verin. :)

Altan merhaba,

Ne yazıyor, kısaca açıklarsan seviniriz.

essegesse

Ayrı ayrı üç sayfaya birer cümle:

ASLINDA HER BİTİŞ-----YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR------BİZ BURADAYIZ.

Sanırım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Tekrar hoş geldin Hoz Comics diyorum ben kendi adıma.

HacıGeraltEmmi

Çok sevindirici bir haber. Çizgi romana onca emeği geçmiş bir yayınevi kapansaydı gerçekten yazık olurdu. Hoş geldin ve hep bizimle kal HOZ!

rumar80

Eğer buradaysa (ki .ok sevindim)
   O zaman iki soru:
       Dylan Dog?
       Örümcek adam?

hanac

Swing zaten bitiyor.

Peki hangi yayınlara devam edecek ?

Umar, Dylan Dog ve Örümcek Adam'ı sormuş.

Ben de şunları sorayım;

Tom Braks, Pecos Bill ve müjdelenen Judas, Jeriko ve Kinowa.

Altan bu konularda bilgin var mı ?

essegesse

Tam olarak teferruatı bilmiyorum,ama sanırım siyah beyaz yayınlara devam gibi görünüyor.

bunların arasında Dylan Dog varmı bilmiyorum.Bilgi alabilirsem sizinle paylaşırım.

Tarkan Kurt

Tom Braks'ın yarım kalmayacak olmasına çok sevindim, inşallah Dylan Dog da devam eder.

yalcinerol345

Bence de tarzının dışına çıkmamalı.Hoz deyince aklıma nostalji geliyor.Haşim beyin dediği gibi "old fumetti" Hoz'a yakışandır.Yabancı çizgiromanları bilmediğimden, old fumetti türünden, Türkiye'de yayınlanmamış bir çok çizgiroman olduğunu tahmin ediyorum.vardır.Onlardan hangisi olursa olsun,bir de kapaklar güzel olursa İşte benim Hoz'um O'dur.

darkwood

Seri tamamlayan bir yayınevi olarak, Hoz Comics'in yayınlarını devam ettirmesini bekliyordum zaten, yinede bu haber güzel oldu.  :)
Darkwood Sakinleri..

Thunderbolt

Hoz'un Dylan Dog ve Spiderman yayınlamsı güzeldi bence.
Dylan Dog yayınlamasını kendi çizgisi dışına taşmak gibi algılmak bana garip geldi.

Ben Dylan Dog ve Spiderman dışında hiç bir Hoz yayınını takip etmiyorum.
Haşim Beye bu kahramanları yayınladığı için çok teşekkür ederim.

Lal'e gelince biraz haksızlık yapılıyor bence.
KM sayesinde Mister No ve Zagor okuyabiliyorum.Benim eskileri alma imkanım olmadı.Çok pahalıydılar.
Şimdi Lal sırayla basıyor,sağolsun. İçindeki editoryal yazıları da beğeniyorum.
İç kapaklar biraz daha ince olsa( 1001 roman gibi) daha iyi olurdu.
Lal sayesinde Büyülü Rüzgar'ı da okuyabiliyoruz.
Keşke Dylan Dog'u da Lal yayınlasa.

Kısacası hem Hoz hem Lal hem de 1001 roman kitapevine teşekkür ederim.

rumar80

Arkadaşlar,
    Şeytanın avukatlığını yapacağım için bana kimse kızmasın. Ben de isterim HOZ'un devam etmesini. Ama hatırlarsanız aldığımız duyumlar Kaptan Swing tamamlanacak üzerine idi. Bu ay da sadece Swing çıktı. Bence heyecanlanmadan, sakince ve sağ duyu ile olaya yaklaşalım.
    Bizzat Haşim Bey'in bazılarımıza söylediği laflar unutulmamalı.....
    Umarım yanılıyorumdur.