Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Başlatan dean, 12 Eylül, 2013, 01:49:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: dean - 19 Aralık, 2015, 23:39:47
SPOILER, filmi izlemeden okumayın.

Al benden de o kadar. Yapanın eline sağlık.

yunusmeyra

benzerlikler bu dereceyse,yaşanan tamamıyle fecaat  ;D
fecaat:acıklı durum
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

dean

Filmi bugün izledim. The Force Awakens'i tek başına bir film olarak beğendim. Ama Star Wars serisinin yedinci bölümü olarak beğenmedim. Daha önce attığım resimdeki gibi filmin A New Hope'un, The Empire Strikes Back ve Return of the Jedi soslu remake'i olması benim bütün keyfimi kaçırdı. Elde bu derece bir materyal varken Original Trilogy'yi A New Hope tabanında tekrar çekmenin pek bir alemi yok. Ama Prequel Trilogy'nin eleştirisel anlamda başına gelenlerden sonra bu kaçınılmazdı. En sonunda fanların hayalini kurduğu Star Wars filmi geri döndü. Üstelik ilk filmin aynısı. Daha ne olsun !!! Star Wars: Episode VIII - The First Order Strikes Back'de görüşmek üzere.

Bu da yeni listem.

1 - Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
2 - Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
3 - Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
4 - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
5 - Star Wars: Episode IV - A New Hope
6 - Star Wars: Episode VII - The Force Awakens
7 - Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

yunusmeyra

:D :D
eh,durum oraya gidiyor diyorsanız tüm muhafazakarlığımız ile "klasik üçleme"cilerden yana geçişimiz tamamlandı demektir..şimdiii..yeni plan şu:filme vereceğimiz parayla kıza ve kendimize güzel dergi ve kitaplar alıyoruz ::)

Agamotto

Gördünüz ya da duydunuz mu bilmiyorum ancak asıl olaylar bimde yaşanmış ve yaşanıyor :D Bim star wars lisansı almış ve çok ucuza tişört, bardak, çanta vs. satıyormuş.

hennessy

J.j.Abraham tüm hayallerimin içine etti yazıklar olsun
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Nightrain

En iyi sekilde çekmiş filmi. Daha ne olacakti merak ediyorum. Ilk uclemenin ruhuna yakisan sekilde çekmiş. Preguel denen leş filmlerden 100 kat daha iyiydi.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 20 Aralık, 2015, 14:49:44
En iyi sekilde çekmiş filmi. Daha ne olacakti merak ediyorum. Ilk uclemenin ruhuna yakisan sekilde çekmiş. Preguel denen leş filmlerden 100 kat daha iyiydi.

Ruhuna uygun film çekmek başka, aynı filmi çekmek başka. Senin leş dediğin filmler en azından cesurdu. Tazeydi. Yeniydi. Diyaloglarına kadar aynı filmi çekmek iyi sinema değildir. Zaten güzel olan bir filmdi A New Hope aynısını çekmenin Star Wars evrenine ne katkısı oldu ? İlk defa bir Star Wars filmi evrene bu kadar az şey kattı.

hennessy

Alıntı yapılan: dean - 20 Aralık, 2015, 14:58:33
  Ruhuna uygun film çekmek başka, aynı filmi çekmek başka. Senin leş dediğin filmler en azından cesurdu. Tazeydi. Yeniydi. Diyaloglarına kadar aynı filmi çekmek iyi sinema değildir. Zaten güzel olan bir filmdi A New Hope aynısını çekmenin Star Wars evrenine ne katkısı oldu ? İlk defa bir Star Wars filmi evrene bu kadar az şey kattı.
Sevgili dean katılıyorum bu film tek yeni yani R2D2 bir güç kullanıcısı olduğunu öğrendim
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Caped Crusader

Spoiler

Herkesin dediği gibi A New Hope'un aynısı çekilmiş. Yeni karakterlerden de gelecek vaadeden Rey gibi duruyor sadece. Poe ile Finn'de beğendiğimi söyleyemem. Atarlı ergen Kylo Ren'e değinmiyorum bile. Gelelim filmin saçmalıklarına. Kylo Ren'e karşı Stormtrooper olan Finn'in Kylo'ya zarar vermesi ve üstüne ilk defa eline ışın kılıcı alan Rey'in Kylo'yu yenmesi gerçekten Star Wars evreni için absürt oldu. Yani diğer üçlemelerde Luke ile Anakin filmlere yayılarak baya eğitimden geçmişti. Rey'in önceden Jedi olduğunu ve bunu hatırlamadığını söyleyen internette bir teori var ama yani dizi çekmiyorsunuz bir hafta sonra o konuya açıklık getirmeyeceksiniz. Yine Death Star'ın 3 katı büyüklüğünde ismini hatırlamadığım bir şey patladı. Resmen Death Star, Star Wars'ın Sean Bean'i oldu. Bir de Mark Hamill'in ismi posterde başrol olarak ikinci sırada yer alıyor, tamam ben komple filmde görüneceğini düşünmüyordum ama en azından filmin ikinci yarısında bekledim. Ha şuradan gelecek, ha buradan çıkacak derken filmin sonunda en azından göründü diyebildim. Başka bir eksi nokta dark side tarafına da hiç değinmedi film. Han Solo'nun ölümünü ne kadar istemesem de ana üçlüyü yavaş yavaş aradan çıkartacaklarını düşünüyordum. Force Awakens'da olmasını beklemiyordum ama. Filmin artıları benim için BB-8,ayarında kullanılan efektler ve eski karakterleri görmek oldu. Star Wars serisini seven biri ama filmler dışında pek bilgisi olmayan biri olarak yazıdan da anlaşılacağı gibi film beni tatmin etmedi. Belki filmi izlemeden bir gün önce klasik üçlemeyi tekrar izlediğim için film bana iyi gelmemiş olabilir. Tekrar izleyince umarım film hakkında düşüncelerim değişir.

Nightrain

Spoiler

Sacma degil bence. Kylo Ren zaten kendini tam anlamiyla karanlik tarafa verememiş. Bu konuda gel gitler yasiyor, icinde fırtınalar kopuyor. Babasını öldürdüğü için zaten duygusal çöküntüye girmişti. Üstüne Chewbacca tarafindan yaralandi. Bir de tutup Rey ve Finn i kovalayinca güçsüz düştü. Rey in icindeki azim daha fazla olunca yenilmeside kacinilmazdi.

Spoiler

Valla seriyi isterlerse komple sirfiayip yeniden ceksinler umrumda değil. 10 sene sonra yeni bir SW filmi cekildi, begenmemezlik edemezdim.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

yunusmeyra

bir seriden, hele hele efsanesini aşağı yukarı kırk yıldır sürdüren bir film serisinden (3+3+1..) bahsediyoruz..çoğu insana göre efsane seri, iyi veya kötü değerlendirme ve farklı sıralamalara (önem,değer v.s. ) tabii tutulsada ilk 6 filmle verdiği mesajı vermiş,bir kurgu olarak görevini tamamlamıştı..ancak tabiî ki ticari sinema ve piyasa koşulları gereği devamı talep ediliyorsa çekilmemesi "günah" olurdu..işte sorun burda başladı: ilk 6 filmi kendi içinde bir bütünlükle okuyabilecek seyirciye yeni ne sunalacaktı..sinemadan çıkacak seyircide hangi soruları ve beklentiyi tetikleyecekti ki yeni ve yeniden serinin devamındaki "iddia" seyircide karşılığını bulsun..bu konuda ben "klasikçiler"denim ... bence efsane 6 filmle kapandı..artık yapılacak her film "james bond" vari aksiyon tekrarlarına düşecekse başarısız demektir..tek başarı gişe derseniz ,o zaman başa dönüp "star wars"ı başarılı bir gişe fenomeni yapan klişeleri sorgulamamız gerekir...o zamanda 7.filmin bir başarıya yol açtığını söyleyebilmek için (yani ilk 6 filmin mirasyedisi değilde efsanenin başarılı bir sürdürücüsü,yeni bir başlangıcı olduğunu söyleyebilmek için..) 8 ve hatta 9. filmle beraber değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum..

"yüzüklerin efendisine" yeni ciltler eklendiğini düşünün..zaten kendisi "hobbit"e devam olarak yazılan efsanevi seriye (aslında tek kitap..) ancak tolkien'in yarım kalan notlarından , oğlunun çabasıyla "Silmarillion" eki yapılabilmiştir..evet,"yüzükler" ve "kardeşlik" efsaneside bir kurgu olarak "açık uçlu" gözükmektedir..ancak mevcut metinler söyleyeceğini söylemiştir..piyasa adına yapılacak her ek "büyük bir iddia" olmak ve kendini ispatlamak zorundadır..isimlerin (kişi,yer,mekan vs) değiştiği ama içeriği aynı kalan bir tekrar "orta dünya" kurgusu "yüzüklerin efendisi" efsanesine daha fazla ne katabilir? görünen o ki 7. filmde "star wars" a onu katmıştır..

yunusmeyra

konuyla "alakasız"  ;) bir örnek daha ekleyeyim: "before watchmen" adı altında büyük gaz ve taraftar desteğiyle (yazar ve çizerlerin "kalbur" üstülüğünüde ekleyerek..) piyasaya sürülen seriyi hatırlayan var mı..ilk sayılardan sonra kaç sattığına bakan veya tamamını okuyan var mı? "watchmen" efsanesine ne katabildi bu seri veya yeni bir başlangıca yol açacak "ne eksiltebildi"? piyasa ağzıyla konuşursak ;bazen yeni kuşak tüketicileride bir efsaneye ortak edip iyi bir pazarlama stratejisi ile "voliyi" vurabileceğini düşünenler ve hedef kitleleri ne kazandı..

star wars efsanesi piyasada bambaşka "klişelerin" gişe yaptığı bir dönemde varlık buldu (70'lerin sinemasına bir bakılsın)..bugün kendiside klişe üretir durumdaysa bir düşünmek lazım..

Pulluk

Yeni sıralamam

1 - Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
2 - Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
3 - Star Wars: Episode IV - A New Hope
4-  Star Wars: Episode VII - The Force Awakens
5 - Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
6 - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
7 - Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

2. üçlemenin ruh eksikliğinden sonra ilaç gibi geldi vallahi!
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!