Teks Aylık Seri - Çizgi Düşler

Başlatan caretta, 17 Haziran, 2014, 17:18:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Atilla Abi,

Ben hatırlayamıyorum,
Teks, yanına Carson'u alıp, en son ne zaman kızılderililerin yanında beyazlara karşı (bol bol gerilla taktiği kullanarak) savaş yoluna inmişti?

Dediğim gibi Teks 14'te konu Ute topraklarında bulunan altın belası... Uzun bir süredir böyle keyifli bir macera okumamıştım...

caretta

Teks'in kızılderililerin yanında savaş meydanına inmesi pek sık rastlanan olaylardan değil.Bunlara en güzel iki örnek Oğlak Altın Teks 51-53 sayılardaki
"Navajo Kanı".Hani bazı kodaman beyazlar trende Navajo gençlerini vuruyorlardı.Albay Elbert'li o nefis macera.İkincisi ise orijinal 358-362 sayılarda
ve Doğan Egmont Teks dizisinin 5-9 sayılarında yayınlanan "Rüzgar Tepeleri".

köstebek

Evet, bu iki macerayı hatırlıyorum. Bu seferki onlar kadar etkili değil belki, ama yine özlemişim beyazlara karşı savaşan Teks'i...

köstebek

Geldik Teks 15'e... yani 2013 yılının yaz aylarına...

Boselli Bey yazmış, güzel de yazmış... Vahşi Batıda "basın özgürlüğü" meselesini biraz irdelemiş. Maceranın adını İngilizce bıraktık, tıpkı İtalyanların da bıraktığı gibi... Tombstone Epitaph... Frank Banyon adlı cesur bir adamın çıkardığı gazetenin adı... Mezartaşı Kitabesi anlamına geliyor. Güzel isim...
Serüvenin ilk sayısının kapağı da bomba: Bizim Gece Kartalı şerifin birini yumruklayarak pencereden dışarı atıyor... http://www.sergiobonelli.it/scheda/28513/Tombstone-Epitaph.html

caretta

Bonelli sitesinde 630.sayıdan itibaren yayınlanan maceralara göz attım.Birçok tanıdıkla karşılaştım.Yargıç Roy Bean.Montales,Tom Devlin,Hercules
Gymnasium'un yıkım ekibi,Kit Rodelo,Durango,Komançi Wasape,649.sayıda El Morisco.Hepsi birbirinden ilginç maceralar.Öte yandan Klasik Seride
200'lü sayılara yaklaşıyoruz.Önümüzdeki yaz ve sonbahar aylarında Teks okumak çok keyifli olacak.

haziran00

Alıntı yapılan: caretta - 09 Haziran, 2015, 21:29:50
Aylık Teks 13.sayıyı okudum.Macera ismi ile uygun "takip".Teks ve Tiger birini takip ediyor.Onları başka bir ekip takip ediyor.İlk takip edilen kişi
birileriyle buluşup sonra hepsi Teks ve Tiger'i takip ediyorlar.Valla ben bunları takip etmekten yoruldum!Yine de fazla sıkılmadan okunan bir macera idi.
14.sayı ilginç bir maceraya benziyor.Teks pek anlaşamadığı Ute yerlilerinin yanında yer alıyormuş.En azından köstebek bey ilginç bir macera olduğunu
belirtti.Çoktandır kar,kış kıyamet bir Teks macerası okumamıştık.İhtiyar deve de yanında.Bol çatışmalı,baskınlı bir macera.

Sevgili Caretta aylık Teks 13 özellikle giriş gelişme kısımları geniş geniş devam ederken 1 sayfa ile sonlandırmışlar macerayı hatta elimdeki kitabın sayfa sayısını eksik diye sayfa bumaralarını kontrol ettim sonu viraz sığ olmuş öte yandan klasik Tekslerde gerek çizim ve senaryolar çok daha detaylı ve sürekleyici bu konuda uzman görüşünüz bedir, ayrıca önümüzdeki klasik maceralar neler vaat ediyor tazeleme yapabilirmisiniz :)

caretta

Aylık serinin 16.sayısında (orijinal 635-36)sayılarda Yargıç Roy Bean geri dönüyor.Vahşi Batı'da yaşamış,gerçek bir karakter olan Roy Bean'i Oğlak
Altın Teks 110-120 sayılarda tanımıştık.Yargıç,Kit Karson'u az kalsın at hırsızlığından astıracaktı.Macera aslında Amerika ve Meksika arasında Pecos Nehri'ni kullanarak yapılan bir silah kaçakçılığı macerası.Yaklaşık 400 sayfalık macerada Roy Bean ancak 20-30 sayfada görünür.Çok ünlü olan bir
Çinliyi öldüren İrlandalı konusu da işlenir.Hani Çinliyi öldüren İrlandalıyı beraat ettirmesi.Aslında hakimi İrlandalı'nın arkadaşları tehdit etmişlerdir.O da,
"yasada Çinli öldürmek suçtur"diye bir madde olmadığından İrlandalı'yı beraat ettirir.Sıra Karson'un davasına gelir.At hırsızı olduğu söylenince "asın"
der ama karanlık bastığı ve hakimin boğazı kuruduğu için idam sabaha ertelenir!Gece kasabaya giren Teks,Karson'u bir ağaça zincirli bulur!
        635.Sayıda ise hakimin öyküsü daha ayrıntılı anlatılacak.Hakimin platonik bir aşk duyduğu ve hiç görmediği Lily Langtry ile ilgili bir öykü.Hakimin
yaşadığı Langtry-Teksas ile Lily'nin ilgisi yok.Kendisi İngiliz bir bar şarkıcısı.Yargıç Bean sadece iki kişiyi idama mahkum etmiş.Onlardan birisi de kaçmayı başarmış.Bu macerada 30.000 dolar ve Meksika'ya kadar uzanan bir konu var yanılmıyorsam.
        Eski macerada Villa macerayı 3 kart ile anımsatıyor.Kartlar bilahare yazıya eklenecek.

Mrtekin

Teks 14 deki Nızzı-Filippucini ikilisinden gelen San Huan Dağlarındaki Altın'ı çok ama çok beğendim...

Ince iş Teks ve Carson tuzakları, stratejiler, çatışmalar, Teks'in Asi ruhu, zamanlamalar ve gerilim, herşey dört dörtlüktü...

Yalnız bir şey dikkatimi çekti, Filippuccini Kit Carson çizimini muhteşem yapmasına rağmen, Teks çizimini iyi oturtamamış maalesef.

Atilla Abi'me 3 soru:

1-Orhan Abi, tanıtımda, Letteri çizimi Teks'in Aztek kızı Prenses Esmeralda ile macerasından bahsetmiş, bu hangi macera?

2- Maceranın bir yerinde, Albay Hermann hıyarı, Kit carson'un asker olduğu zamanlardan gelen kapanmamış bir hesabından bahsediyor? Bu hangi macera?

3- Kit Carson'un asker olduğu zamanlara ilişkin maceralar hangileri?

Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler...
They drew first blood...

caretta

Metekin dostum sorularına biraz gecikmeli cevap verebiliyorum.Ailecek 2-3 günlüğüne Ankara'da idik.Mülkiye'de okuyan küçük kızımızın mezuniyet
törenine katıldık.Çok kısa bir süre kaldığımızdan kimseye haber veremedim.Bir tek Kuğulu Park'ta Devr'i Alem Sahaf Ayhan Bey'e yarım saatliğine
uğrayabildim.Kısmetse Ağustos-Eylül'de tekrar gitme ihtimali var.Bu sefer seninle ve diğer Ankaralı dostlarla buluşabiliriz ümit ederim.
       Sorulara gelince:Aztek Prenses'i Esmeralda 76-77 sayılarda karşımıza çıkıyor.Altın Seri 19-20 ciltlere denk geliyor sanırım.Aztek ulusunu eski
parlak günlerine döndürme hayaliyle Komançi ve Meksikalıların olduğu bir macera.
       Kit Karson eski maceralarda Ranger Genel Karargahı Austin şehrinde binbaşı rütbeli bir ranger subayıdır.51-53 sayılarda "Navajo Kanı "adlı macerada Kit Willer'in giydiği düğmeli ranger kıyafeti ile görülür.
        Albay Hermann ile ilgili bildiğim kadarıyla bir macerası yok.Sözünü ettiğim 51-53 sayılarda Albay Elbert var ama o da Karson'dan ziyade Teks'in
gadrine uğruyor.Büyük ihtimalle senarist, hayali bir eski husumete atıfta bulundu.

Mrtekin

Abi, bi sonraki gelişinde lütfen muhakkak haber ver.

Çok teşekkür ederim, bu arada kızınızın mezuniyeti hayırlı ve uğurlu olsun.

Darısı bizim oğlana ama daha çok var.... :)
They drew first blood...

Mrtekin

They drew first blood...

hennessy

Tex'in dümenine Boselli geçtimi hikayelerinin tadı başka oluyor. Kitabın başında da yazdığı gibi Tex'in adalet arayan gazeteci hikayeleri gerçekten güzel oluyor. Tombstone kasabasında baba oğul çetesine karşı adalet aramakta olan bir gazetecinin öldürülmesi üzerine eski dostları Tex,Carson ve Kit hesap kesmek için kasabaya gelirler. Onları ne gibi zorluklar beklemektedir. Amcası ölünce yerine yeğeni gazetenin tekrar basılması için kasabaya gelir. Herkes onu görünce niye şaşırır. Güzel bir Tex hikayesi sizleri bekliyor. Kapakta Villa'dan nefis olmuş. Tex şerif dövmesi benim çok hoşuma gidiyor.

Hikayede dediği gibi tam elimi uzatırken suratına vurdum oda ayağı kayıp camdan uçtu :)

Birde hikayede geçen harika şarkı....
King Crimson Epitaph
https://www.youtube.com/watch?v=-Jh49xDNbCg
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

-Dikkat Spoiler İçerir-
Aylık Teks 15.sayı "Tombstone Epitaph"adlı macerayı okudum.Tombsone kasabası Klasik Seri 4.ciltte de vardı.Orada da bir çete ile işbirliği yapan bir
şerif vardı.Sıkı bir dayak yiyerek canını kurtarıyordu.Bu macerada da yine bir işbirlikçi şerif var.Kasabaya hakim olan Charles Damon'un adamı olan
şerif Tom Disch ise bu macerada etkisiz.Teks ile iki kez karşılaşıyor.Birinci karşılaşma kapaktaki.Ofisinde yediği yumruk ile camı çerçeveyi indirerek
sokağa fırlıyor.İkinci karşılaşma sokakta.Şerif yine tek yumrukla nakavt.
      İlginç olan maceranın finali.Nick Favor ile olan düello sahnesi ve Charles Damon'un ölü oğlunu getirdiği çiftliğini ateşe vermesi eski bir Teks macerasından esinlenme.Oğlak Teks 98-99 sayılarda "Gümüş Çan "macerasını hatırlayınız.Hani Teks'in kaybettiği ilk ve tek düello.Şilahşor Ruby
Scott özel bir kın sayesinde tabancasını kılıfından çıkarmadan Teks'i 3 yerinden yaralıyordu.O macerada çiftlik sahibi Baker,oğlu Freddie'nin ölümü
üzerine çıldırıyor ve Rainbow çiftliğini ateşe veriyordu.Ruby Scott ikinci düelloda Teks tarafından vuruluyor;Freddie de Ruby'nin kızılderili eşi tarafından
öldürülüyordu.
        Bir de bana ilginç gelen birşey var.Bazı maceralarda Teks,dirseklerini öne çıkararak pencere camından dışarı fırlıyorYerde şöyle bir dönüyor ve
dışarda bekleyen kişiyi zımbalıyor.Yahu adamda ne bir kesik ne bir çizik.Gömleği bile yırtılmıyor.Ne kırılan camlar;ne de yerdekiler adamımızı
yaralamıyor,kanatmıyor.İlginç değil mi?