Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rossi

Renkli baskı maliyetleri  inanılmaz arttı. Arti kagit.

Siyah beyaz yayınlar ( mangalar ozellikle) piyasada giderek ağırlık kazanır.

Eski kitapları iyi saklayalım.

DAMPYR

Alıntı yapılan: Rossi - 10 Şubat, 2022, 11:58:11
Renkli baskı maliyetleri  inanılmaz arttı. Arti kagit.

Siyah beyaz yayınlar ( mangalar ozellikle) piyasada giderek ağırlık kazanır.

Eski kitapları iyi saklayalım.
O zaman Julia 100 Sayıya geldiğimizde ya atlıyacaksınız yada o sayıyı siyah beyaz basacaksınız gibi görünüyor ???

Rossi

Rossi

Sevgili Dampyr ve sevgili arkadaşlar. Julia nin etiket fiyati 40 TL.Bu fiyat bizi rahatsız ediyor. Ama mecbur kalındı. Kağıda yüzde 80 zam geldi. Ken Parker 75 TL..ikisi de aynı kagit ve kalitede yaklaşık olarak. Ken Parker in boyutu büyük. Onlarda fiyati bu kadar çekebildiler ancak. Ellerinden gelse daha düşük fiyattan satarlardı eminim.

Yayinevleri burligi hükumet ile gorüstü. Kagit fiyati konusunda yardımcı olmaları için. Olumlu yanıt gelmedi.

Martta kagida yeni zam bekleniyor. Etiket fiyatlarını nereye kadar yukseltebilirsiniz.
50 lira 60 lira. Bir noktadan sonra satış durur. İnsanların alım gücü ortada.

Ülkede ciddi bir ekonomik kriz hatta buhran var. İnsanlar ay sonunu getiremiyor. Ufukta yaklaşan seçim nedeniyle siyasi bir kriz de kapıda üstelik.
Bu kaotik ortamda yayinevleri nasil ayakta kalır bilemiyorum. Su anda bile basılması gereken kitapların yüzde 50 sinin basimi ertelendi her türde.
Kısacası iyimser olmak zor.

Not:Julia 100. Sayıya gelebilirse renkli basılır merak etmeyin.

Nightrain

Olumlu yanıt verseler şaşardım. Sanata ve sanatçıya düşman olan bir hükümetin kitapları umursadığını sanmıyorum.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Kinowa59

Örgütlü cehalet insanlık tarihinin en büyük düşmanıdır. Beslendiği, güç bulduğu kaynak, kin ve nefrettir. Örgütlü cehalet hiçbir insanı, ahlâkî vicdani değer taşımaz. Varlığı için sürekli düşman üretir. Sanat ve sanatçı evrensel değerler olduğu için yok etmek ister. Uygarlık değerlerini - Demokrasi, insan hakları vs. gibi-  amaç olarak değilde, amacına ulaşmak için araç olarak görür.  Bu nedenlerle cehaletin örgütlenmesine ve toplumu şekillendirme sine asla fırsat verilmemelidir.

Zeljko

Kitap okumayı lüks,entellik,şımarıklık gören bir zihniyetten olumlu cevap gelmesini beklemek abes olurdu zaten.Yakinda "sen çizgiroman okuyorsun,yokluk çekmezsin yada çıkar zagorlarini" tarzi sokak röpörtajlarına rastlarsak şaşırmayacağım.
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

DAMPYR

İnsanların cahil kalması işlerine geliyor. Cahil kalmış kitap okumayan, sorgulamıyan bir toplum demek, onların süresiz kalması demek o yüzden yardımcı olmazlar yakında bu çizgi romanlar, nasıl bazı silahlı oyunlar zararlı sayıldıysa bunların bazılarının da zararlı sarılması an meselesidir

DAMPYR

Alıntı yapılan: Rossi - 10 Şubat, 2022, 13:45:54
100. Sayıya gelelim bir önce:)
Yeterki siz her ay Juliayı atlamadan basın biz desteklemeye hazırız ancak o şekilde gelebiliriz 100 cü sayıya ve nice sayılara yoksa bu krizin biteceği yok, basımı ertelemek çözüm değil, güya geçenlerde kağıt fabrikası açılışı yaptılar. Hani nerde o fabrika? niye hala yayınevlerini ithal kağıda mecbur bırakıyorlar bu boş zihniyet sürdüğü müddetçe biz daha çok çekeriz bu krizi :(

Saki

Alıntı yapılan: DAMPYR - 10 Şubat, 2022, 23:38:02
yakında bu çizgi romanlar, nasıl bazı silahlı oyunlar zararlı sayıldıysa bunların bazılarının da zararlı sarılması an meselesidir

Hayatımda çizgiroman okuyan çok insan tanıdım. Baştan sona kadar hepsi barışsever  :)

Kauss

Alıntı yapılan: DAMPYR - 11 Şubat, 2022, 00:33:52
Yeterki siz her ay Juliayı atlamadan basın biz desteklemeye hazırız ancak o şekilde gelebiliriz 100 cü sayıya ve nice sayılara yoksa bu krizin biteceği yok, basımı ertelemek çözüm değil, güya geçenlerde kağıt fabrikası açılışı yaptılar. Hani nerde o fabrika? niye hala yayınevlerini ithal kağıda mecbur bırakıyorlar bu boş zihniyet sürdüğü müddetçe biz daha çok çekeriz bu krizi :(

İstanbul Ticaret odasının yaptığı çalışma derki;
"Ülkemizde 48 adet kâğıt fabrikası bulunmakta.  Kâğıt imalatında yaklaşık 2400 firma faaliyet göstermekte. Üretilen kâğıtlarla ilgili sadece bir fabrikamız kendi selülozunu üretebilmekte. Diğer üretim alanlarında gerekli olan selüloz ise tamamıyla yurt dışından ithal edilmekte."

Sektörde ki arkadaşlar daha iyi bilir fakat olay biraz kağıt fabrikası değil, o kağıtta ki hammadde' den kaynaklanılıyor gibi.

Selüloz hakkında da yanlışım var ise düzeltin lütfen, şuan kullanılan maskelerin içerisinde bulunuyor.

"Avrupa Birliği tarafından onaylan bu maske standardı, üç sınıftan oluşmaktadır: FFP1, FFP2 (N95) ve FFP3.  Bu tür maskeler, elektrostatik kuvvetler sayesinde virüsleri bağlayan özel bir filtre keçesi içerir. Valfli veya valfsiz filtre elemanlı çeşitleri mevcut olup genellikle güçlü selülozdan yapılmış tek kullanımlık bir yarı maskedir."

Eğer burada kullanılan selüloz ile kağıtta kullanılan bir ise, kağıt fiyatlarının artması oldukça normal.

İşin ekonomik kriz tarafı gerçeğini bir kenara bırakırsak  ::)

DAMPYR

Tam Herşey yoluna girdi Döviz sakinleşti derken Rusya - Ukrayna savaşı nedeniyle Döviz gene aldı başını gidiyor. Ne olacak böyle bilmiyorum inşallah bu savaş fazla uzun sürmez de Ülkemiz Turizmden, Dövizden, Doğalgaz fiyatlarından darbe yiyip zarara uğramadan Çizgi Roman fiyatları daha fazla zamlanmadan okumaya devam edebiliriz...

Mösyö Lejant

Yıllardır manga sayısı arttıkça, bana göre çizgi roman ekolünün esas örneği olan fumetti sayısı azalıyor. Dikkatimi çekiyor, genellikle manga okuru diğer ekolleri okumuyor ama diğer ekolleri okuyanlar manga da okuyor... Dolayısı ile mangayı çizgi romandan ayrı görüyorum ve maalesef manga sayısı git gide artıyor...

Tex, Zagor ve niceleri dururken neden manga okunur ben bilmiyorum.

DAMPYR

Alıntı yapılan: Mösyö Lejant - 26 Şubat, 2022, 15:00:53
Yıllardır manga sayısı arttıkça, bana göre çizgi roman ekolünün esas örneği olan fumetti geriliyor. Dikkatimi çekiyor, genellikle manga okuru diğer ekolleri okumuyor ama diğer ekolleri okuyanlar manga da okuyabiliyor... Dolayısı ile mangayı çizgi romandan ayrı görüyorum ve maalesef manga sayısı git gide artıyor...

Tex, Zagor ve niceleri dururken neden manga okunur ben bilmiyorum.

Yeni Nesil Ne yazık ki Manga Ekolünden Yana, Çizgi Filmlerin Bunda Çok Büyük Katkısı Var. Ocak ve Şubat Ayı Çıkan Yayınlara Baktığımızda Evet Çıkan Yayınların Çoğu Manga ve görünüyor ki bu yıl böyle de sürüp gidecek. Arada Comicsler de Var ama çok az, Fumetti ise Lal Kitap ve Mylos olmasa Tamamen silinip gidecek. Amerikan Marvel ve Dc Türü ise Bitmiş görünüyor bunun nedeni çok pahalıya mal olmaları ve yayıncılarının parlak kağıt sıkıntısı çekmeleri ya çok az çıkacak yada hiç çıkmıyacak gibi görünüyor. yani ortalık mangaların ucuz olması sebebiyle (baya bi sayfada çıksada) liderliği ele geçirmiş görünüyor. Kimbilir bakarsınız yeni bir ekol gelirde Manga Hakimiyeti ona geçer...

Mrtekin

Bir duyum daha paylaşayım, dediğim gibi duyum, piyasa ile ilgili sorular sorduğumda kimi satıcılardan aldığım cevaplar bunlar, esas kaynağından cevap gelmedikçe gerçeği maalesef bilemiyoruz ve de yayıncılarımızın neden satış rakamlarını şeffaf bir şekilde açıklamadıklarını ben de bilmiyorum, neyse, elçiye zeval olmaz.

Doğru ise, Gerekli Şeyler, mangalarda basımı, tek albüm için, 10.000'den 30.000'e çıkartmış. Dehşet bir rakam gerçekten.

Şu an hala bir piyasa varsa, ve de kimi yayıncılarımız batmıyorsa, bunu tek başına manga sağlıyor diyebiliriz...Hızlı tüketim ve hızlı para girişi, bir yayıncı için resmen para makinesi..
They drew first blood...