Fantastic Four - Arkabahçe Yayıncılık

Başlatan dean, 29 Mart, 2018, 22:07:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İdrava

Valla dayanamadım hc versiyonu sipariş ettim. Zaten ülkede kaç tane  hc kitap çıkıyorki. Almayıp bitseydi dahada pişman olurdum.

yalcinerol345

Amerika'da bu edisyonunun ikinci cildinin henüz çıkmadığı ve Eylül ayında çıkacağını Sayın Ahmet KOCAOĞLU Face'te yazmış. Henüz elime geçmemesine rağmen bu edisyon çok güzel. Marvel'in bu şekilde çıkardığı başka klasik çizgiromanları var mı acaba?

Nightrain

İlk cildin içinde olan hikayeler:

Dark Reign: Fantastic Four (#1-5)

Dark Reign: The Cabal (tek sayı)

Fantastic Four By Jonathan Hickman Vol. 1 (#570-574)

Fantastic Four By Jonathan Hickman Vol. 2 (#575-578)

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Nightrain

2.cildin içinde olacak hikayeler

FF by Jonathan Hickman Vol. 1 (#1-5)

Fantastic Four By Jonathan Hickman Vol. 3 (#579-582)

Fantastic Four By Jonathan Hickman Vol. 4 (#583-588)

hanac

Alıntı yapılan: yalcinerol345 - 22 Haziran, 2019, 10:07:40
Marvel'in bu şekilde çıkardığı başka klasik çizgiromanları var mı acaba?

Bütün karakterlerin bu şekilde var.

Nightrain

DC genelde böyle basıyor. Özellikle Geoff Johns'un kitaplarını. Green Lantern by Geoff Johns, Teen Titans by Geoff Johns, JSA by Geoff Johns, The Flash by Geoff Johns...

darkwood

Bugün kitabı aldım, baskısı, çizimleri ve tuğla gibi kalınlığı ile ilk izlenim olarak tam not aldı.
Darkwood Sakinleri..

hennessy

İlk defa okumaya başladığım FF keyifli gidiyor bitirince yorum yaparım... Baskı ve çizimler nefis...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Nightrain

2.cildin 2020'nin başlarında çıkması planlanıyormuş. Orijinali Amerika'da, Eylül ayında çıkacak.

BAHADIR

Fantastik Dörtlü...  80'li yılların sonunda can sıkıntısından okumak için tam macera çizgiroman aradığım günler... Malum o dönemlerde bayilerde sıkça olan Tom Miks, Teksas hikayeleri yarım başlar, devamı gelecek sayı derdi... Tam macera o bakımdan önem arz ediyordu... :)

Şefaf poşet içerisinde 3. ve 4. ciltlerin olduğu Fantastik Dörtlü poşetini "nasılsa içinden bir tam macera çıkar" diye almıştım... Bu gün iflah olmaz bir çizgiroman okuru olmamın bütün kabahati ve suçu o poşette ve içinde ki Fantastik Dörtlü ciltlerindedir.

Fantastik Dörtlü hikayeleri beni öylesine içine çekmişti ki; o sayıları okuduktan sonra (poşet içinde karma sayılar olduğundan) koşarak diğer ciltleri de almıştım... Oysa 10. Cildin sonunda yarım kalan macerayı (O zaman bilmiyordum tabii) aramama rağmen bulamayacaktım...  Ardından arka sayfalardaki Kaptan Amerika reklamı ile Kaptan'a sarmıştım... Sonra Thor, Conan, Punisher, Tex, Ken Parker, Zagor, Martin Amca, Mister No (Doğru yola mı kayıyordum ne? ) derken, frankofonlar ile de tanıştım. Çıkılmaz bir kuyunun dibinde olduğumu anladığımda çok geç kalmıştım...

Fantastik Dörtlü; dedim ya... Bu kuyuya düşmeme vesile olan ve yeri bu gün bile bende ayrı olan bu çizgiromanın İlk sınırlı baskı, sert kapak cildi yukarıda ki resimde görüldüğü üzere elimde... Bunun için Ahmet KOCAOĞLU ve Arkabahçe çalışanlarına teşekkürler...

Şöyle bir baktığımda Hickman'ın bu hikayesi belki bana zamanında George Perez ve Joe Sinnott'ların, Sal Buscema ve John Bryne'ların verdikleri hazzı vermeyecek ama anılarımı hatırlattığı için yeri tabii ki ayrı olacak...

Bugün Türkiye de çizgiroman konusunda geldiğimiz noktaya baktığımızda Ahmet Kocaoğlu'nun BÜYÜK MAVİ adı altında yayına başlayan Batman ve 1 Numara Yayınları bünyesinde yine Ahmet abi'nin elinin değdiği Örümcek Adam, Superman ve X-men'leri unutmamak lazım...

Bir tekerleğin ilk devinimini yaptığı sayılar... Ya da bir çığın büyümeden önce zirveden ilk koptuğu kar taneleri idi bana göre... Ahmet KOCAOĞLU'na bunun için de ayrıca teşekkürler.

"Ölmeden önce yapılması gereken listemde güzel bir Fantastik Dörtlü cildi çıkartmak vardı" Bu cümle Ahmet abiye ait ama itiraf ediyorum benim de ölmeden önce basmak istediklerimin ilk sırasında Fantastik Dörtlü cildi vardı... Ne olacak şimdi... 2. Sırada bamak istediğim seriyi söylemem... :)

Bugün elime aldığım bu Fantastik Dörtlü cildi için bir şeyler yazacak olursam... Dedik ya 20-25 yıl önce okuduğumuzda ne balon, ne font, ne balon ortalaması, ne çeviri, ne baskı, ne de başka bir şey gözümüze batıyordu... Hatta Alfa Yayınları olsun,  Bilka olsun, çamur gibi baskılarda ve elle üstün körü balonlanan o sayılarda adeta kendimizden geçiyorduk... Ama bugün gelişen teknoloji, internet, işin orijinal baskısına kolaylıkla ulaşabilme imkanları aradaki farkı kolaylıkla gözler önüne seriyor...

Arkabahçenin yaptığı bir çok işi eleştirebilirim... Balonlama konusunda yazıyı balon yapısına uygun yazma ve font tercihleri bunun en başında geliyor... Ve belki de en önemlisi seri ilerlerken değiştirilen kağıt kalitesi... Okuyucuya, parası ile bir seriyi takip eden kişiye saygısızlık olarak görüyorum. Bırakın seri ilerlemesini çizgiroman ki özellikle son dönem comicsler zaten kuşe kağıda basılmalıdır... Daredevilin basılan ilk 10 cildi ile son çıkan Brubaker cildindeki renk farkı alanen ortada...

Allahtan ki Fantastik Dörtlü'de bu inatlarından vaz geçip kuşe kağıdı tercih etmişler... Soft kapakları daha almadığım için cilt kalitesini bilmemekle birlikte sert kapak edisyonu için, cildi ve kağıdı ile iplik dikişi ve iplik ayracı ile göz kamaştırıyor demeyi isterdim...  Özel fiyat ile satılan bu özel edisyonların, fiyatı gibi özel olmasını tercih ederdim...  Soft baskının üzerine sert kapak geçirip 2-3 hatta 4 katı fiyat ile satmak ne kadar etik ve doğru olur tartışılır. Ama şunu itiraf ediyorum FD için değer... (Çünkü başka FD yok... :) )

Fantastik Dörtlü çevirmeni sayın Sinan Ural hakkında daha cildi okumadığımdan çevirisi ve Türkçeye aktarımı hakkında yorumda bulunmayacağım ama görsel uygulama da imzası olan Cem M. Yılmaz'ın Balon ortalamaları, balon yerleştirme, metinlerin balon çizgisine uzaklıkları, balon boşluklarının eşit olması konusunda orijinal kaynaklardan gözlem yapıp daha iyi çalışması gerek diye düşünüyorum... Verilen bunca emeğin, vaktin ve maddi kısmın karşılığının bu olmaması lazım...

Gene de şunu demeden geçemeyeceğim Arkabahçe'nin Marvels'den sonra yaptığı en iyi işlerden bir tanesi... Gönül rahatlığı ile rafınıza koyabilirsiniz...

Niyetim kimseyi kırmak, üzmek yada bağcıyı dövmek  değil... Herkes gibi üzüm yemek istiyorum.  Sürç-i lisan ettiysem  affola...

Teşekkürler...

noir

Hardcover bugün elime ulaştı, söylemem gerek oldukca beğendim. Yanlış hatırlamıyorsam her cilt için hardcover çıkaracaklarını söylemişlerdi, ben de öyle devam etmeyi planlıyorum. Tek eleştirim keşke paketlemeyi daha iyi yapsalardı, köşelerin ezilmiş olması canımı sıktı. Ne yazık ki ülkemizdeki kargo şirketleri çok kötüler.

İdrava

Benimde elime bugün ulaştı. Gerçektende kargo şirketleri berbat ama en kötüsü sürat kargo. Sanırım arkabahçe bir tek bu kargoyla çalışıyor. Ama hc kitap efsane olmuş ya...

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: İdrava - 02 Temmuz, 2019, 20:02:39
Benimde elime bugün ulaştı. Gerçektende kargo şirketleri berbat ama en kötüsü sürat kargo. Sanırım arkabahçe bir tek bu kargoyla çalışıyor. Ama hc kitap efsane olmuş ya...
Hard cover olupta kargoyla sağlam gelenini görmedim maalesef.

Nomad

No Offence diyerek başlayayım  ;D
Kitabın soft versiyonu 49 ₺ ye temin edilebiliyor. Hardcover ile içerik aynı.
Hardcover olana 200 ₺ verince, iki parça mukavvaya 150 ₺ vermiş hissiyatına kapılan bir tek ben miyim?
Sanırım ruhum fakir  :)

KenParker

Alıntı yapılan: Nomad - 03 Temmuz, 2019, 10:09:15
No Offence diyerek başlayayım  ;D
Kitabın soft versiyonu 49 ₺ ye temin edilebiliyor. Hardcover ile içerik aynı.
Hardcover olana 200 ₺ verince, iki parça mukavvaya 150 ₺ vermiş hissiyatına kapılan bir tek ben miyim?
Sanırım ruhum fakir  :)

200 tl mi? :o
neden nasıl niçin bugün günlerden ne ?