Julia - Mylos Kitap

Başlatan Nemo, 28 Nisan, 2021, 12:39:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

can amca

Julia'yı dün aldım. Henüz okumadım ama ilk izlenimim maalesef hayal kırıklığı. Önce iyi taraf: Baskı ve cilt kalitesi iyi. Fakat boy comics boyu olmuş, kareler de doğal olarak ince uzun tiplerle dolu. Sahaflarla sohbetlerimde aldığım bilgi yayınevinin maliyetten kaçınmak için matbaanın "aklına uymuş" olması. Çalıştıkları matbaada kesim için comics boyutlarında hazır kalıplar varmış. Yeni kalıp yaptırmamak için boyu artırmayı seçmişler. Benim için en büyük hayal kırıklığı bu oldu. Okuyunca çeviri ve balonlama kalitesi hakkında da görüşlerimi paylaşırım.

Beni en çok üzen Julia gibi kaliteli bir çizgi romanın, af buyurun, tabiri caiz ise "fahişe" gibi oradan oraya atılması ve herkesin kendi zevkine göre kullanması. Aksoy-(arada 1 sayı Milliyet)-Oğlak-1001-ÇD-Mylos her biri kafasına göre takılmış.

Vassago007

Alıntı yapılan: can amca - 13 Ağustos, 2021, 12:37:17
Julia'yı dün aldım. Henüz okumadım ama ilk izlenimim maalesef hayal kırıklığı. Önce iyi taraf: Baskı ve cilt kalitesi iyi. Fakat boy comics boyu olmuş, kareler de doğal olarak ince uzun tiplerle dolu. Sahaflarla sohbetlerimde aldığım bilgi yayınevinin maliyetten kaçınmak için matbaanın "aklına uymuş" olması. Çalıştıkları matbaada kesim için comics boyutlarında hazır kalıplar varmış. Yeni kalıp yaptırmamak için boyu artırmayı seçmişler. Benim için en büyük hayal kırıklığı bu oldu. Okuyunca çeviri ve balonlama kalitesi hakkında da görüşlerimi paylaşırım.

Beni en çok üzen Julia gibi kaliteli bir çizgi romanın, af buyurun, tabiri caiz ise "fahişe" gibi oradan oraya atılması ve herkesin kendi zevkine göre kullanması. Aksoy-(arada 1 sayı Milliyet)-Oğlak-1001-ÇD-Mylos her biri kafasına göre takılmış.

Bu akıl verme, alma olayını hiç sevmiyorum. Bildiğim bir tane düzgün örneği yok, orjinali neyse onu basmalı kesinlikle. 1 sayı küçük 1 sayı büyük olmamalı. Vakti zamanında Aksoy büyük yayınları küçülttü, küçük yayınları büyüttü mantığı nedir hiç anlayamadım. Büyülü Dükkan keza Gordonlarda aynısını yaptı, Blueberryleri ise orjinalinden çok daha küçük şekilde bastı. Çizgi Düşler ile Lal Yayınlarının fumettileri ebat olarak birbirini tutmuyor. Bunlar beni kesinlikle rahatsız eden noktalar. Keza Arkabahçe devam eden serilerinde kağıdın niteliğini değiştirdi. Yapı Kredi Justice Leaguelerde boyut değiştirdi. Örnekler çoğaltılabilir. Alfa yayınları kendilerinden beklenmeyecek nitelikte en düşük kalitede kağıda baskı yaptılar. Ben bunlardan dolayı fonta pek gelemedim :) Dediğim gibi biraz da işi bilmek lazım eleştirmek için.  :)

Rossi

Önümüzdeki sayıda bu hataların düzeleceğine inanıyorum. Biraz daha sabredelim .

DAMPYR

Nihayet Dianarlarada Gelmiş dileyen Arkadaşlar oralardanda alabilir😃hala internette satışların sürdüğünü görüyorum böyle giderse Sevgili Julia uzun yıllar Bizimle olacak gibi görünüyor

Nemo

Mylos yayin yonetmeni Ozlem hanim'in, Julia isine seriyi cok sevdigi icin giristigini biliyorum. Kendisi ile yazismamda, 2. sayida sorunlarin cogunun halledilecegini, iyi bir kagit ve cilt kalitesiyle, guclu bir dagitimla yayinlamaya devam edeceklerini, okurun ilgisi devam ettikce de seriyi aylik yayinlamaya devam edeceklerini belirtti.

Bu benim temennim: ilerde 1. sayinin, orjinal boyutlariyla yeniden basilmasi dilegiyle :)
Özel Alfa Ajanı

gunes21

Julia takip eden biri değilim,  bir kaç macera okumusumdur ancak
Yeni sayı ile okumaya başlayacak idim ,yazılanları okuyunca almaktan vazgeçtim ...

1001 roman bastığı dobisko hard cover  4 cildi toplayıp Julia dosyasını kapatacağız sanırsam..

elinde olup satmayı düşünen var ise özelden yazabilir

DAMPYR

Alıntı yapılan: gunes21 - 15 Ağustos, 2021, 18:46:32
Julia takip eden biri değilim,  bir kaç macera okumusumdur ancak
Yeni sayı ile okumaya başlayacak idim ,yazılanları okuyunca almaktan vazgeçtim ...

1001 roman bastığı dobisko hard cover  4 cildi toplayıp Julia dosyasını kapatacağız sanırsam..

elinde olup satmayı düşünen var ise özelden yazabilir
1001 romanları çok zor bulursun piyasada sadece 3 ve 4 ler var onlarda hardcover değil yazılan yorumlara bakma mylostan çıkan kitap okadar kötü olsaydı internetten satışı bukadar çok olmazdıki halen satışları sürüyo.ben derimki yaşadığın yerde dianar varsa bi git incele derim öyle karar ver yada 2.sayıyı bekle

Mrtekin

Alıntı yapılan: can amca - 13 Ağustos, 2021, 12:37:17

D&R'da sırf merakımdan gidip inceleyip, fotoğraflarını çektim. Hanac yükler bugün. Gerçekten de birebir comics formatında basmışlar. Acemiliklerine vermek lazım:-)

Gözucu ile incelediğimde, çeviride aman aman bir sıkıntı görmedim. Balonlama hakkında ise, işin uzmanı olmadığımdan, birşey diyemeyeceğim.
They drew first blood...

DAMPYR

Lalin çıkarttığı Son sayı Martin Mystere ile Juliayı üst üste koydum enden aynı boydan biraz fazla,  boy biraz kısaltılırsa boy sorunu halledilir. balonlamada yazılar koyulaştırılıp yeni yazı formatına geçilirse 2. sayı ve diğer sayılar tam arşivlik olur.ciltleme ,  baskı, kağıt ve çeviride sorun yok zaten dağıtımıda çok iyi böyle olursa daha çok satacağından ben eminim...

darkwood

Mylos'tan yapılan yapıcı eleştirileri gözönüne alıp, ilk sayının eksiklerini gidereceklerini ve 2. sayıda daha düzgün, derli toplu bir Julia göreceğimizi umut ediyorum.  Aylık düzenli basımı devam ettiği sürece alıp, Julia'nın devamını bekleyeceğim.
Darkwood Sakinleri..

hanac

Julia'yı aldım, bakalım beğenecek miyim ?

Alıntı yapılan: DAMPYR - 15 Ağustos, 2021, 19:17:30
1001 romanları çok zor bulursun piyasada sadece 3 ve 4 ler var onlarda hardcover değil yazılan yorumlara bakma mylostan çıkan kitap okadar kötü olsaydı internetten satışı bukadar çok olmazdıki halen satışları sürüyo.ben derimki yaşadığın yerde dianar varsa bi git incele derim öyle karar ver yada 2.sayıyı bekle

Yahya; burada yazılan yorumlara bakma cümlesi olmamış.

Esas burada yazılanlara bakmak lazım, çünkü bu işin uzmanları sıkıntıları yorumluyor.

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 22 Ağustos, 2021, 18:10:55
Julia'yı aldım, bakalım beğenecek miyim ?

Yahya; burada yazılan yorumlara bakma cümlesi olmamış.

Esas burada yazılanlara bakmak lazım, çünkü bu işin uzmanları sıkıntıları yorumluyor.
ben yorumlara bakma derken etkisinde kalma git incele anlamında söyledim Hasan tabiki yorumlar önemli...

hanac

Alıntı yapılan: DAMPYR - 22 Ağustos, 2021, 18:16:41
ben yorumlara bakma derken etkisinde kalma git incele anlamında söyledim Hasan tabiki yorumlar önemli...

Valla bende aldım, bakalım rahatsız olacak mıyım ?

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 22 Ağustos, 2021, 18:19:59
Valla bende aldım, bakalım rahatsız olacak mıyım ?
asıl çıkacak olan ikinci sayı EVDEKİ TEHTİT alıp incelemek lazım hem konu güzel hemde sorunlar düzelecekmi ona bakmak lazım büyük ihtimal düzelecek

DAMPYR

Çıkacak olan 2.Sayı Umarım Tüm Sorunlar Hallolmuş olarak Çıkar :

EVDEKİ TEHTİT

Konu: Giancarlo Berardi
Senaryo: Giancarlo Berardi ve Lorenzo Calza
Çizimler: Enio Legisamón (Enio)
Kapak: Marco Soldi

Konusu : Son banka soygununun yaşandığı yerden kaçarken bir serseri olan Oscara, genç anne Adah Bennet'in arabası şiddetli bir şekilde çarpar. Adah,Oscarı kurtarmaya çalışır ve tedavi için hastaneye götürmeye çalışır. Ancak yolculuk sırasında araçtaki anne ve oğul rehin alınır, Oscar onları evlerinde rehin tutar  Julia ve Webb'in nasıl müdahale edecekleri konusunda farklı fikirleri vardır: Webb güç kullanmak isterken Julia ince bir psikolojik oyun oynamaya çalışır