Tex Aylık Seri - LAL

Başlatan Zeljko, 18 Mayıs, 2024, 18:52:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zeljko

Batuhan abi biraz daha baskı yapsan da Lal Kitap Ken Parker için de bir girişimde bulunsa güzel olmaz mı?
Lal basarsa 3'er tane alırım yeter ki bizi şu Rodeo'dan kurtarsınlar.
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Rossi

Alıntı yapılan: Zeljko - 30 Mayıs, 2024, 20:53:54Batuhan abi biraz daha baskı yapsan da Lal Kitap Ken Parker için de bir girişimde bulunsa güzel olmaz mı?
Lal basarsa 3'er tane alırım yeter ki bizi şu Rodeo'dan kurtarsınlar.

Benim baskımla olacak iş değil ki canım. Keşke olsa. KP in telifi zaten Milazzo ve Berardi de. Onların Rodeo ile kişisel dostluğu var başkasına vermezler.

Rossi

Biraz enteresan bilgiler vereyim. Martin in İtalya satışı bile 3500 e düşmüş durumda.  Eskiden Bonelli 20 binin altına düşen yayını kapatırdı. Örneğin Mister No kapandığında 18 bin satıyordu. Şimdi 20 binin üstünde sadece Tex ve Dylan Dog satıyor İtalya'da.
Martin, Lal üstünde yük. Ayşe Martin i sevdiği için devam ettiriyor. Ben olsam yayınını durdururdum.
Bu korsanlar yüzünden Lal e de gına gelmiş durumda. Zaten çok az karla satışa devam ediyorlar. Açıkçası endişeliyim. Bazen biz fumetti okumayı hak etmiyoruz diye düşünüyorum. Hele o korsan çevirilerin altına yazılan , harika elinize sağlık mesajları yok mu. İnsanı öfkelendiriyor

Rossi

Diğer konu Mylos Tex'i ne zaman basacak sorusu.
Açıkçası bilmiyorum.

Mylos , kitap verdiğini bazı büyük yayınevi ve kitap evlerinin , Mylos'a yapması gereken ödemeleri yapmamaları veya geciktirmeleri nedeniyle ekonomik sıkıntıya girdi. Aslında bu tüm yayinevlerini etkileyen zincirleme reaksiyonun bir sonucu. Yayinevleri birer birer kapanıyor.
Umarım Tex 410. sayı Haziranda basılır. Ben de cok üzülüyorum. Ama elden bir şey gelmiyor.

Kinowa59

Değerli Rossi dostum. Bizler, bir avuç Tex tutkunları için nasıl çabaladığınızın farkındayım. En az bizler kadar üzüldüğünüzünde farkındayım. Amma , ne yapalım ki karşımızda taleplerimizi ileteceğimiz muhatap bulamayınca , dönüp dolaşıp size dert yanıyoruz. Sizden çare umuyoruz. Bir süredir korsan yayıncı ( en hafif tabirimle ) haramzadelerle ilgili yazı yazmıyordum. Çünkü, kullandığım sözcükler , hakaret dolu sözcükler olduğu için , hem forum kurallarına aykırı oluyordu , hem de sinirlendiğim için tansiyon ve şekerimi yükseltiyor, kalp yetmezliğimi artırıyordu. Tüm bunlar için Lal kitap'ında şikayetçi olduğu,  alçak, soysuz , onursuz ve sütü bozuk korsan kitap basanlar  ( telif ücretleri başkaları tarafından ödenmiş ) ve dijital korsan kitap yayınlayan çete mensubu kansızlar   yüzünden fumetti tarzı çizgi romanlar can çekişiyor. Bu alçaklara günün 24 saati hak ettikleri şekilde hitap ediyorum. Bu kanı bozuklar, benim gibi bir avuç kalmış , Tex , Zagor tutkunlarının beddualarını alırken, çizgi roman yayınlayarak ve satarak evine ekmek  getiren , çocuklarına gelecek temin etmeye çalışan  emekçi kardeşlerimizin sofralarındaki ekmeği de  çalıyorlar. Yüce Yaratan, bu alçaklardan yüzbin kere çıkarsın. Bunları alkışlayıp beğeni yorumu yazan , hırsız alkışçılarını da felç etsin, yataklarda süründürsün. Dertlerine derman bulunmasın.  " Allahım al Can'ımı bu ağrı, sızı dan kurtar beni " diye yalvarsınlar. AMİN.

ninjagamer

Alıntı yapılan: Zeljko - 30 Mayıs, 2024, 20:53:54Batuhan abi biraz daha baskı yapsan da Lal Kitap Ken Parker için de bir girişimde bulunsa güzel olmaz mı?Lal basarsa 3'er tane alırım yeter ki bizi şu Rodeo'dan kurtarsınlar.

Teknik olarak Rodeo'dan kurtulma şansımız yok. Çünkü eserin bizzat yaratıcıları ile Türkiye yayıncısı olan Rodeo arasında bir dostluk bağı var. Ayrıca Lal veya başka bir yayıncı aldığında ne gibi bir farklılık olmasını bekliyorsunuz mesela?

trooper

Alıntı yapılan: Rossi - 30 Mayıs, 2024, 22:12:36Biraz enteresan bilgiler vereyim. Martin in İtalya satışı bile 3500 e düşmüş durumda.  Eskiden Bonelli 20 binin altına düşen yayını kapatırdı. Örneğin Mister No kapandığında 18 bin satıyordu. Şimdi 20 binin üstünde sadece Tex ve Dylan Dog satıyor İtalya'da.
Martin, Lal üstünde yük. Ayşe Martin i sevdiği için devam ettiriyor. Ben olsam yayınını durdururdum.
Bu korsanlar yüzünden Lal e de gına gelmiş durumda. Zaten çok az karla satışa devam ediyorlar. Acikcası endişeliyim. Bazen biz fumetti okumayı hak etmiyoruz diye düşünüyorum. Hele o korsan cevirilerin altına yazılan , harika elinize sağlık mesajları yok mu. İnsanı ofkelendiriyor

İtalya'da 3500 satıyorsa bizde kaç sattığını tahmin bile edemiyorum. Lal çıkardığı sayıları kaçar tane basıyor acaba? Zagor KM ciltleri örneğin iki yılın sonunda karaborsaya düşüyor, etiket fiyatının iki buçuk katına satılıyor. Bir yanda korsancılar diğer yanda karaborsacılar.. Çanlar çizgiroman sektörü için çalıyor

ninjagamer

Alıntı yapılan: trooper - 31 Mayıs, 2024, 02:42:53İtalya'da 3500 satıyorsa bizde kaç sattığını tahmin bile edemiyorum. Lal çıkardığı sayıları kaçar tane basıyor acaba? Zagor KM ciltleri örneğin iki yılın sonunda karaborsaya düşüyor, etiket fiyatının iki buçuk katına satılıyor. Bir yanda korsancılar diğer yanda karaborsacılar.. Çanlar çizgiroman sektörü için çalıyor

Çanlar sadece ve sadece Fumetti türü için çalıyor. Yoksa klasik Frankofonlar (Red Kit, Asteriks, Tenten vb), bir çok Amerikan çizgi romanı (Batman, Spiderman, Deadpool başta olmak üzere), yerlilerin üçte birlik bir bölümü (Mizah dergilerinden derlenen toplu albümler) ve Mangalar (Shueisha ve Kodansha firmalarına ait hemen hemen tüm ürünler) çok iyi satıyor.

trooper

Alıntı yapılan: ninjagamer - 31 Mayıs, 2024, 02:48:50Çanlar sadece ve sadece Fumetti türü için çalıyor. Yoksa klasik Frankofonlar (Red Kit, Asteriks, Tenten vb), bir çok Amerikan çizgi romanı (Batman, Spiderman, Deadpool başta olmak üzere), yerlilerin üçte birlik bir bölümü (Mizah dergilerinden derlenen toplu albümler) ve Mangalar (Shueisha ve Kodansha firmalarına ait hemen hemen tüm ürünler) çok iyi satıyor.

Buna inanırım bak. Ben yirmisekiz yaşındayım, herhalde 2007-08'den beri çizgiromanın hemen her türlüsünü okuyorum ama kendi yaş grubumda fumetti okuyan bir kişi bile görmedim. Mizah dergileri okuyan arkadaşlarım var, manga okuyanlar, Marvel filmlerinin gazıyla comics okuyanlar var ama fumetti okuyanı denk gelmedi hiç.

İşin üzücü kısmı durum sadece Türkiye'yle sınırlı değil. Reddit gibi global internetin kesişim noktasında bile Tex, Zagor aratınca sadece bir kaç tane sonuç çıkıyor.

ninjagamer

Alıntı yapılan: trooper - 31 Mayıs, 2024, 03:09:26Buna inanırım bak. Ben yirmisekiz yaşındayım, herhalde 2007-08'den beri çizgiromanın hemen her türlüsünü okuyorum ama kendi yaş grubumda fumetti okuyan bir kişi bile görmedim. Mizah dergileri okuyan arkadaşlarım var, manga okuyanlar, Marvel filmlerinin gazıyla comics okuyanlar var ama fumetti okuyanı denk gelmedi hiç.

İşin üzücü kısmı durum sadece Türkiye'yle sınırlı değil. Reddit gibi global internetin kesişim noktasında bile Tex, Zagor aratınca sadece bir kaç tane sonuç çıkıyor.

Maalesef, İtalyanlar çağın gereği olan reklam konusunda hiç başarılı değiller. Çizgi romanlarını film, dizi, oyun, hediyelikler gibi yan ürünlerle desteklemek konusunda da çok zayıflar. Topyekün gir çalışma yapmak yerine arada bir kayan yıldızlar gibi şeyler deniyorlar. Mesela bir dönem Amerikalılarla bir Dylan Dog filmi çektiler ama başarılı olmadı ve devamı gelmedi. Geçen yıllarda bir Diabolik üçlemesi çektiler ama 2020 li yıllara göre çok basit kaldı, yine geçen sene Dampyr denendi ama o da ses getirmedi. En son ne zaman bir Bonelli karakterinin oyunu çıktı hatırlamıyorum bile. Ama mesela 1990'lı yıllarda dönemin popüler cihazlarından Amiga için geliştirilmiş Nathan Never oyunu bile vardı. Ne kadar geride kaldıklarını düşünün artık. Figür desen çok kısıtlı üretiliyor, başka hediyelikler bir elin parmaklarını geçmez, dizi hemen hemen hiç yok. Bu durumda da piyasada yer edinme şansları hiç kalmıyor. İtalya'da 3000-20.000 bandında satışlardan bahsediliyor ama aynı ülkede Japon ürünü Mangalar 50.000 civarında satabiliyor. Hadi bizde sektör yok, büyük bir yerli çizgi roman üreticisi firma yok. Ama İtalya gibi ekol bir ülkede, Bonelli gibi köklü bir firmanın gerekli atılımı yapamamış olması günden güne erimelerine neden oluyor. Bir ara Warner Bros Bonelli'ye almayı düşündü sanırım. Bu anlamda bahsettiğim gibi bazı karakterlerin filmi yapıldı, ortak maceralar düşünüldü ama olumlu sonuçlanacağını sanmıyorum. Fumetti okuyan arkadaşlara tavsiyem eğer yaşları genç ise diğer ekollere de şans vermeye başlasınlar. 👋

aa

Maalesef Fumetti bitiyor arkadaşlar artık bunu kabullenmemiz lazım bence....
Esse Gesse Hayranı...

Zeljko

Alıntı yapılan: ninjagamer - 31 Mayıs, 2024, 01:16:12Teknik olarak Rodeo'dan kurtulma şansımız yok. Çünkü eserin bizzat yaratıcıları ile Türkiye yayıncısı olan Rodeo arasında bir dostluk bağı var. Ayrıca Lal veya başka bir yayıncı aldığında ne gibi bir farklılık olmasını bekliyorsunuz mesela?

Lal kitap olaki alırsa iki senede bir sayi çıkarmayacak olmalari oldukça büyük bir farklilik olacaktir benim nezdimde.
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Animvader

İtalyanların film/dizi sektörü olarak iddiası kalmadı ki fumetti uyarlaması yapsın. Sanat filmi kategorisine giren işler dışında İtalyan sineması yok ortada. Bizdeki televizyon dizileri bile daha yüksek bütçelidir. Blockbuster tadında film dizi nasıl çekecekler.

Kinowa59

Arkadaşlar, benim akıl erdiremediğim bir durum var. Bu, korsan yayıncılar ortalama olarak 750_ 800 arası satan Tex ve Zagor'u, korsan olarak basıyorlar veya dijital olarak yayınlıyorlar da, neden On binlerce satan Manga türü yayınları korsan olarak basmıyorlar, satmıyorlar. Veya, Marmara çizgi, Jbc gibi yayınevlerinin kitapları Tex ve Zagor'dan çok daha fazla sattığı hâlde neden onları korsan olarak basmıyorlar, satmıyorlar.

trooper

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 31 Mayıs, 2024, 10:35:54Arkadaşlar, benim akıl erdiremediğim bir durum var. Bu, korsan yayıncılar ortalama olarak 750_ 800 arası satan Tex ve Zagor'u, korsan olarak basıyorlar veya dijital olarak yayınlıyorlar da, neden On binlerce satan Manga türü yayınları korsan olarak basmıyorlar, satmıyorlar. Veya, Marmara çizgi, Jbc gibi yayınevlerinin kitapları Tex ve Zagor'dan çok daha fazla sattığı hâlde neden onları korsan olarak basmıyorlar, satmıyorlar.

Korsan olarak basılıyorlar mı bilmem ama biraz popüler olan bütün mangaların güncel çevirileri internette mevcut. Manga özelinde eserler Türkiye'ye gelmeden çok önce takip edilmeye başlanıyor. Türkçe çevrilmeye başlandığında alanların çok büyük kısmı zaten okuyup bildiği eserin baskılı haline sahip olmak için alıyor.

Korsan olarak basılıp satılmama durumu maliyetin altından kalkamamakla alakalı olabilir. Yayınevinin bir lira matbaa maliyetiyle bastığı ürünü korsancı çok daha yükseğe basıyordur tahminimce. Burada internette yapılan amatör çevirilerin çıktısını alıp, ciltleyip kitaplığına koyduğunu söyleyenleri görünce o maliyete değer mi diye soruyorum kendi kendime.

JBC ise bambaşka bir konu. Telifini aldıkları eserlerin çevirilerek yayınlanmalarına izin vermiyorlar, bunun için sıkı takip yapıyor olmalılar.