Hint Filmleri

Başlatan hanac, 22 Kasım, 2013, 17:33:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Kalidor'a bu güzel tanıtım için teşekkür ediyoruz.

Kendisi de bundan sonra Hint Filmleri tanıtım ekibimize dahil olmuştur.

Dini Hint Filmleri bölümü kendisine emanettir.  :)

tommikser

Başrollerini Anupem Kher ve Naseeruddin Shah'ın paylaştığını 2008 yapımı polisiye gerilim tarzında bir film A Wednesday.
Polisiye ve gerilimi seven herkesin merak ve heyecan içinde izleyebileceği bir film var karşımızda.

Emekliliği gelmiş üst düzey bir polis amirinin kimseye açıklayamadığı ve açıklayamayacağı itiraf ile başlıyor filmimiz (Bloch geldi değil mi aklınıza zaten dış görünüş olarak da oldukça benziyor. Tabii ki Hintli olduğunu varsaymazsak). Çevresinde ve kendi hayatında büyük değişikliğe neden olan bir Çarşamba gününü ve onun yarattığı değişimi anlatarak filme giriş yapıyor.

Sıradan bir adam bir bomba dolu bir çantayı en büyük tren garına ve bir karakola bırakması ile başlıyor sahne. Adam gerçekten kendinden oldukça emin hareket ediyor. Sonra hiçbir şey olmamış gibi yola devam ediyor.Benim,sizin hepimizin yapacağı gibi insanların arasından geçip gidiyor. Karmaşanın telaşın hüküm sürdüğü zamanda,silik kimsenin dönüp bakmayacağı umursamayacağı sıradan birisi.Zaman akıyor ve o zamanın içinde kayboluyor...

Bombacı, komiseri arıyor ve asıl film o zaman başlıyor. Adam dediklerinin ciddiliğini kanıtlamak için bombalardan birinin yerini veriyor. Karakolda hem de karşılarındaki karakolda bomba olduğunu ve 20 dk. sürelerinin olduğunu haber veriyor. Bütün teşkilat bombayı bulmak için deli gibi koşturuyor. Bomba tabii ki bulunuyor. Zaten bulunması için verilen bu gözdağı amirin dikkatini çekmek için yeterli oluyor.

Bundan sonra istekler geliyor. Hapishanede bulunan bu adamlar dediğim en yere en kısa zamanda teslim edilecek yoksa yaşamak istemeyeceğiniz bir gün yaşayacaksınız. Adam ciddi, iş büyük, teslim edileceklerde azılı teröristler. Zaman içinde bir yarış başlıyor. Kedi ve farenin oyunu gibi bir oyun oynuyor iki tarafta. Yalnız kim kedi kim fare belli değil. Akıl oyunları ile dolu bu gerilim filmin sonuna kadar devam ediyor. Filmin sonu gerçekten hiç ummadığınız gibi bitiyor. Bu kadar ip ucu vereyim. Heyecanın tadı kaçmasın.

Filmin asıl önemli kısmı öyküsü değil. Sıradan B sınıf bir Amerikan filminde görebileceğiniz bir senaryo var. Tabii görünen kısmı bu ama arkasında gerçekten derin bir felsefe yatıyor. Bütün teşkilat adamı ararken bir bakıyorsunuz ki onun tarafında olmaya başlayan bir grup oluşmuş. Suç ve suçlu iç içe geçmiş o kadar derin tartışmalar yaşanıyor ki aklınız bildiklerinizin size dikte edilen fikirler ve kavramlar ile uyuşturulduğunu söylüyor. Sonu ile film bir anda basit bir film ve kurgudan çıkarak A sınıf bir filme yükseliyor. En azından benim için öyle oldu.İzlediğinizde de benimle aynı duyguları yaşayacağınızı düşünüyorum.

Bu derin felsefeli ve bir o kadar aksiyonun bir arada olduğu polisiye filmi herkese tavsiye ederim.
Hint filmlerine ben uzağım diyenler olursa, önyargılarına yenilmemelerini öneririm. İyi seyirler...

hanac

Alıntı yapılan: tommikser - 09 Kasım, 2014, 18:30:22
Başrollerini Anupem Kher ve Naseeruddin Shah'ın paylaştığını 2008 yapımı polisiye gerilim tarzında bir film A Wednesday.

Nasrettin Şah gerçekten mükemmel bir oyuncu.

Kendisi bu filmde bombacıyı canlandırıyor.

Çizgiromanseverler kendisini Kaptan Nemo olarak "The League of Extraordinary Gentlemen" filminden hatırlayabilir.

hanac

Bu arada filmin imdb notunun oldukça yüksek olduğunu hatırlatalım.

http://www.imdb.com/title/tt1280558/?ref_=rvi_tt

Bu yüksek notu bence hakediyor. Çok tempolu ve gerilimli bir hikaye.

kalidor

Dün akşam bir yarım saat seyrettikten sonra sıkıldım ve kapattım. Hindistan polisi de içeride, dışarıda iyi adam dövüyormuş onu gördüm  :D Sene olmuş 2014 halen dayak sahnelerinde "ırşş" efektlerinin çıkması da olmamış, beğenemedim  :D
Crom! Ölüleri Say...

tommikser

Zaten olay sonunda sende en önemli yeri izlememişsin ki :D

hanac

Alıntı yapılan: kalidor - 10 Kasım, 2014, 08:41:04
Dün akşam bir yarım saat seyrettikten sonra sıkıldım ve kapattım. Hindistan polisi de içeride, dışarıda iyi adam dövüyormuş onu gördüm  :D

Çok erken karar vermişsin, iyi bir film diyorsak bir bildiğimiz var.

Bu arada neredeyse her polisiye filmde Hint polisi epey adam dövüyor ve bunu gizleme gereği duymuyorlar.

Kahaani ve Talaash da da benzer sahneler vardı.

alan ford

Forumun logosu yakında Altın Madalyon , çizgi roman ve hint filmleri  forumu olacak. Çok korkuyorum :P
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

V

Sorma Doğa. Hasan'ın baskısıyla izliyoruz. Yemin verdiriyor ,vebalde bırakıyor. ::)
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Alıntı yapılan: alan ford - 10 Kasım, 2014, 10:32:26
Forumun logosu yakında Altın Madalyon , çizgi roman ve hint filmleri  forumu olacak. Çok korkuyorum :P

Korkma  :) Yakında int filmlerini alt kategorilere ayırcağız.

Sn. Güneş Semeci de er gün bir int filmi izleme olayına alıştı.

Bu arada "Sarıya Boya" filminde aşağıdaki sözü vermiştin, atırlatayım dedim.

Alıntı yapılan: alan ford - 02 Ekim, 2014, 17:58:44
  Zaten dans edemediğim devrim devrim değildir demiş Emma Goldman. Kesin izlerim. ;) :D

hanac

Çığ gibi büyüyor Hint Filmleri bölümümüz.

Pek yakında tanıtımı yapılacak filmler;

My Name is Khan

Go Goa Gone

Andaz Apna Apna

Munnabhai M.B.B.S.

kalidor

Alıntı yapılan: alan ford - 10 Kasım, 2014, 10:32:26

Bu forumun adı birgün değişecekse, ancak Barbar Conan'ın Altın Madalyonu olur, onun dışında endişe etmenize gerek yok  :D
Crom! Ölüleri Say...

alan ford

Tamam tamam , sözüm söz 15 gün içerisinde seyredilmiş olacak
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir