Hint Filmleri

Başlatan hanac, 22 Kasım, 2013, 17:33:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ras Al Ghul

Izliyorum iyi gidiyor 8)

Harun Ça

Öncelikle filmimiz Bollywood değil Kollywood yapımı yani Tamil dilinde çekilmiştir. Aralarında ki farkların ayrıntılı açıklamalarını Hint filmleri üstadlarıma bırakıp tanıtıma geçiyorum.

Kısa Özet: Dr. Vaseegaran kendini laboratuvarına kapatıp-kız arkadaşının onlarca msj, e-mailine bile cevap vermeden- yıllarını vererek üst düzey bir robot icat eder. Chitti ismini verdiği ve kendi görüntüsünde olan bu robot seçici kurulda Dr. Vaseegaran'ın hocası olan Dr. Bora'nında bulunduğu AIRD kuruluşundan duyguları olmadığı için mantıklı kararlar veremesinden dolayı insanlara yararlı olacağı gibi çok kötü zararlarda vereceği gerekçesiyle reddedilir. Aslında reddedilmesinin sebebi Dr. Bora da böyle bir robot icat etmek için uğraşmasıdır lakin başarılı olamamaktadır. Dr. Vaseegaran'ın mantık konusunu Chitti'ye ne kadar öğretmeye çalışsada başarılı olamaz daha sonra Frankenstein'a bir gönderme olduğunu düşündüğüm bir şimşek çarpması sonucu Chitti bu yetilere sahip olur. İşler tam yolunda gitmeye başladı derken insanı duygulara kavuşan Chitti, Doktorun nişanlısı Sana'ya aşık olur ve işler tümüyle karışır.

Konusu gayet güzel. Her ne kadar bilim-kurgu olduğu için izlesemde fazlasıyla komedi ve aksiyon ağırlıklı çıktı. Amiyane tabiriyle aksiyonun dibine vuruyorlar desem yeridir. Efektler kimi zaman fazlasıyla göze batsada çokta sırıtmıyor fazlasınıda beklememek lazım.

Süresi alışıla geldiği üzere baya uzun ama benim gibi şarkı kısımlarını ilerleterek izlerseniz bi' yarım saat kurtarırsınız. Sürü çok uzun diyenler için tanıtımlarımda şöyle birşey yapacam normalde güzel filmlerde hep extended ya da director's cut versiyonlarını ararız malum filmlerimiz çok uzun olduğu için bu kesilen sahneleri eklemiyecez aksine ben filmden çıkarılsa hiç eksikliği duyulmayacak bir sahne anlatacam.

Keseceğim sahne kısaca şöyle; Sana'yı uyurken sivri sinek sokuyor koruyucu robotumuz Chitti uzun bir kovalamaca ve takiple sivri sineği yuvasına kadar takip ediyor. Sivri sinekle kavga ediyor, tehtit ediyor sonunda ikna edip geri getiriyor sinek Sana'dan özür diliyor. Ne kadar romantik gibi görünsede bence gereksiz olmuş.

Bu filmi izlemem diyorsanız hiç yoktan şu 10dk yı izleyin filmin sonları ve kendi adıma en güzel kısmı diyebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=yysbbPStfWw

sefik

Aradaki farkı herkes biliyordur ama kısaca Bollywood , Bombay'deki film endüstrisine verilen isimdir ve Hint sinemasının en önemli parçasıdır.

hanac

Filmi izledim, kesinlikle bana göre değil.

Geçen sene hint sineması 1204 film çekmiş. Herhalde bana hitap edenler 20-30 film arasıdır.

Bu filmde esas merak ettiğim Rajnikanth idi. Fimdeki görünüşü için bkz.

Bu arkadaş 1949 doğumlu ve Tamil sinemasının kralıdır.

Hayranları kendisine tanrı muamelesi yapmaktadır.

Bu ufak tefek esmer adamım esas görünüşü budur;

2007 yılındaki Sivaji filmi için aldığı 4.2 milyon USD ile o zaman Jackie Chan'den sonra en çok ücret alan oyuncu olmuştu.

hanac

Fanaa

Bu sefer sevgili dostumuz Aamir Khan bir aşk filmi ile karşımızda.

Filmin ilk yarısı yani yaklaşık 1.5 saati tam bir aşk filmi şeklinde geçiyor.

Ama ikinci yarısından itibaren durum birden değişiyor ve film gerilim / macera moduna geçiş yapıyor.

Filmin konusuna gelirsek;

Zooni  (Kajol) kör ama çok güzel bir kızdır. Bir gün tur rehberi Rehan'la (Aamir Khan) karşılaşır ve ona aşık olur. Gözlerinden ameliyat olduğu sırada Rehan'ı kaybeder. Rehan'ın öldüğünü sanmaktadır ama yıllar sonra bunun doğru olmadığını anlar.
(vikipedi'den araklanmıştır)

Başroldeki Kajol çok hoş bir bayan, kaşları ile de hemen dikkat çekiyor.

Müzikleri ise mükemmel, özellikle bir şarkı var ki dinleyin derim buyurun

http://www.youtube.com/watch?v=REfscMMGxNc

http://www.imdb.com/title/tt0439662/?ref_=nm_flmg_act_9

hanac

Geçen hafta Katar'da idim.

Taksiye bindim ve şoför ile muhabbete başladım.

Arkadaş hintli idi, ben de Aamir Khan'ı nasıl buluyorsun diye sordum.

Çok beğeniyorum, en sevdiğim filmi de Fanaa dedi.

Ben de biraz şov yaptım, filmdeki adı Rehan dı di mi dedim ?  :)

Adam çok şaşırdı, sen nereden biliyorsun dedi.  ;D

Solomon Kane

Geçen aylarda yaşanan bu olay filmlerden daha etkili bence :D Hindistanda yaşayan Sih'ler kılıçlarla birbirlerine dalmışlardı :D

hindistan'da tapınak katliamının 30. yıldönümünde 'ilk kim konuşacak' kavgasına tutuşan sihler, kılıçlarla birbirine girdi

http://www.vidivodo.com/video/hindistanda-kilicli-kavga-cnnturk/1200695

Ve bu başlık altında yıllar önce bir gazeteden kestiğim Örümcek adamla ilgili de bir haberi boluya döndüğümde paylaşacağım :) ( eğer tarayıcı bulabilirsem tabi )
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: hanac - 23 Ekim, 2014, 19:29:22

Arkadaş hintli idi, ben de Aamir Khan'ı nasıl buluyorsun diye sordum.

Çok beğeniyorum, en sevdiğim filmi de Fanaa dedi.

Ben de biraz şov yaptım, filmdeki adı Rehan dı di mi dedim ?  :)

Adam çok şaşırdı, sen nereden biliyorsun dedi.  ;D

Hintli arkadaş Türkçe mi biliyormuş?  ;D

hanac

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 24 Ekim, 2014, 19:37:29
Hintli arkadaş Türkçe mi biliyormuş?  ;D

ingilizce konuştuk  :)

hanac

Sholay

Bir çok ankette gelmiş geçmiş en iyi Hint filmi seçilmiştir.
Hint filmleri seyretmeye başladıktan sonra o kadar çok karşıma çıktı ki bu film artık seyredeyim dedim.

Filmin konusuna gelirsek;

Emekli polis Thakur Baldev Singh küçük Ramgarh köyüne korku salan bir haydut çetesinin lideri olan Gabbar Singh'i yakalamak için Jaidev ve Veeru isimli iki mahkumla anlaşır.
İkili Gabbar Singh'i canlı yakalamayı ve onu Baldev Singh'e teslim etmeyi kabul eder. Ancak işler planlandığı gibi gitmez. Veeru yerli at arabası sürücüsü Basanti'ye aşık olur. Jai de Baldev Singh'in dul gelini Radha'dan hoşlanmaktadır.

http://www.imdb.com/title/tt0073707/

Hanac'ın yorumu:

Gelmiş geçmiş en iyi Hint filmi seçilmesi biraz abartı olmuş ama oldukça iyi bir film diyebilirim.

Film o yıllarda moda olan spaggetti western tarzında çekilmiş. Yedi Silahşörler, Bir Zamanlar Batıda gibi filmlerden esinlenilmiş.

Başroldeki Amitabh Bachchan ve Dharmendra çok iyi oynuyorlar.

Özellikle Amitabh bu filmden sonra tanrı düzeyine yükselmiş Hindistanda.

Film 5.5 yıl vizyonda kalmış, yıllar sonra TV deki ilk gösterimini 350 milyon insan izlemiş.

Bir nesil bu film ile büyümüş diyebiliriz, her hintli filmin neredeyse her sahnesini ezbere bilir.

Kötü adamı (bildiğimiz Eşkiya profili) oynayan Amjad Khan bu rol ile özdeşleşmiş ve ölene kadar bu profilin dışına çıkamamış.

Filmde hapishanede geçen bölüm dışında gereksiz bölüm yok.

Filmin sonu sansür kuruluna takıldığı için değiştirilmiş ama ben orijinal sonu ile izledim. 205 dk. sürdü film.  :)

V

Sholay ' ı Hasan'ın tavsiyesiyle izledim.
Yönetmen westernlerden hayli etkilenmiş belli ki.Özellikle spagetti westernlerden ve Peckinpah sinemasından.
Gabbar filmin en sağlam karakteriydi. Rahmetli Le Van Cleef e benziyordu zaten.Hapishanedeki tipleri de sevdim.Hitler bozuntusu başgardian hariç.
Aventür seven arkadaşlara tavsiye ederim.Bana 70 ' li yıllarda bolca çevrilen çift jönlü Cüneyt Arkın-Fikret Hakan filmlerini hatırlattı.
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Çığ gibi büyüyor Hint Filmleri bölümümüz.

Pek yakında tanıtımı yapılacak filmler;

kalidor @ Adem'in oğlu Abu

tommikser @ A Wednesday

hanac @ My Name is Khan

kalidor

2011 Hindistan yapımı bu filmde Abu rolünde aslında o zamanlar daha 42 yaşında olan Salim Kumar'ı görüyoruz. Diğer başrol diyebileceğimiz rolde ise eşini oynayan Zarina Wahab var. Adem oğlu Abu ifadesi filmde sadece bir kez Abu karakola çağrıldığında geçiyor. Yani filmin adı direkt Abu da olabilirdi. Tabii burada demek istenen aslında tüm insanların Adem'in oğlu olduğu. Abu da Adem oğlu bir adem işte. Ama ne adem. Abu fotoğrafta da görüldüğü üzere nur yüzlü, Galatasaray'a gelen ilk siyahi oyuncu Dominic Iorfa ile yarışacak derece erkek güzeli bir abimiz. Başta da belirttiğim gibi filmde 70 yaşında gözükse de aslında o zamanlar 40-42 yaşlarındaymış. Sakal abimizi 20 yaş yaşlandırmış. Yaşlandırmış derken geçen yıl Kadıköy'de Ağa Camii'nde uzun ak sakallı, sarıklı, cüppeli bir amca görmüştüm. Sonra farkettim ki bu amca aslında albino ve amca da değil belki 20-22 yaşında bir delikanlı. Ama uzun sakalı koyunca 50 yaş yaşlı gösteriyordu. Bu da böyle bir anımdır. Neyse Abu'yu da sakal işte bu deecede olmasa da yaşlı göstermiş ama konsepte uymuş tabi.

Filmin konusuna gelirsek hacı yağı, gülsuyu satan Abu Abimiz namazında niyazında, dini bütün fukara bir müslümandır. Eşiyle ikisinin en büyük idealleri  Hz. İbrahim'in çağrısına uyup kutsal topraklara gidip peygamber efendimizin toprağına yüz sürmek, kutsal mabede bir kere olsun nazar edip, Allah'ın emrini yerine getirmektir. Karı koca her geçen gün bu aşkla yanıp tutuşmaktadırlar. Tabii imkanları da kısıtlı olduğundan bu iş kolay olmayacaktır.

Film boyunca Abu'nun hacca gidebilmek için gösterdiği onur dolu hayat mücadelesini, dik duruşunu görüyoruz. Gerçek, salih bir müslümanın  helal ve haram sınırları içinde nasıl yaşaması gerektiğini ve sadece diğer müslümanlarla değil, hindularla olan ilişkilerinde de gözetmesi gerektiği şefkat ve adalete tanık oluyoruz.

Film bir Hint filmine göre çok kısa. Sadece 1.5 saat ve bazı konular havada kalıyor. Mesela Abu'nun anasını babasını arayıp sormayıp Dubai'de yaşayan oğlu hakkında pek bilgi sahibi olamıyoruz. Filmin sonunda Abu'nun ihram içinde abdest alıp kabeyi tavaf ettiğini görmek istesek de film bizi bu konuda şaşırtıyor.

Crom! Ölüleri Say...