The Knick

Başlatan emre ozdamarlar, 02 Mart, 2015, 18:11:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Simdilik ilk sezonu 10 bölum olarak yayinlanmis bir dizi. 2. sezonu seneye cikacak. Tum bölumleri Steven Soderbergh cekmis. Basrolde de Clive Owen var.

Hikaye 1900 senesinde New York'da bir hastanede geciyor. Modern tip diye bir sey yok, ortalama insan ömru 46 sene, ameliyathaneye giren hastanin cikma sansi cok az, surekli Avrupa'dan göc alan New York'u salgin hastaliklar pencesine almis, irkci doktorlar siyahi meslektas istemiyor, sokakta siyahi bir vatandasi linc etmek gayet siradan bir olay. Tum bu kargasanin arasinda asil adamimiz Dr. Thackery hayat kurtarmaya calisiyor.

Dizinin cekim, mekan, oyunculuk gibi detaylari 10 numara. Steven Soderbergh ustaligini konusturmus. Su diziyi izlerken her bölumde doktorlara, bize modern bilimi veren insanlara sukrediyorum, bu vesileyle forumumuzdaki tum doktor arkadaslara selam eder, bu diziyi herkese tavsiye ederim.

doktor1881

Tıbbi mümessil arkadaşım ısrarla  geçen aylarda tavsiye etmişti fırsat bulamamıştım Selamın başım gözüm üstüne Emre

Mrtekin

Ooo, Steven Soderberg dizi mi çekmiş, kaçmaz...
They drew first blood...

doktor1881

Emre'den etkilenerek izlemeye başladım.Sert bir dizi Sağlık sektörü hariçindekilerin çoğunun ilgisini çekmez Ama bana göre notu:10/10

BÖLÜM:1- Sezaryen sahnesi ile başladı canlı ve kanlı idi 1900 lerde ameliyatların bir konsey önünde ve çok zor şartlar altında gerek hastaların ve gerekse doktorların sağlıklarının tehlikeye atılarak yapıldığı anlaşıldı
Her hastasını kaybeden doktor hastası ile ölür bu içinde onanmaz yaralar açar Dizide doktorumuzun intiharı bile çevreye verdiği değeri anlatıyor.Diğer doktorumuz ise daha çok çalışmak için bağımlı olmuş
Bu arada günümüzde de mevcut olan özel hastaneler arası rekabet o yıllarda da mevcut
Hasta başı komisyonlar,görmezden gelme avantaları,hasta simsarları günümüz dede mevcut Hiç bir şey değişmemiş
Ve hasta için çalışan adaletli insanlar her daim mevcut olmuştur

kalidor

Böyle bir dizide meslekten birisinin yorumu bizler için iyi oluyor. Teşekkürler.
Crom! Ölüleri Say...

doktor1881

Bu arada afiş de güzel olmuş ameliyat öncesi herkes duasını yapıyor

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: kalidor - 03 Mart, 2015, 16:47:15
Böyle bir dizide meslekten birisinin yorumu bizler için iyi oluyor. Teşekkürler.

Aynen ben de cok begendim bu yorumu.

hanac

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 03 Mart, 2015, 23:27:23
Aynen ben de cok begendim bu yorumu.

O zaman beğendim tuşuna bas Emre.

emre ozdamarlar

Bi ara eklemistik di mi onu foruma? Begendim olayini? Ya da ben mi yanlis hatirliyorum?

doktor1881

Bölüm:2  Dr. Algernon Edwards (Siyahi doktor) etrafında dönüyor. Azmine hayran bırakıyor insanı ve bölüm sonunda neler yapıyor neler. Dr Thackery ise alemlere akıyor ;) Hastane müdürü ise yüzdesini almadan ihale vermiyor (Ne kadar tanıdık)

Yine muhteşem ameliyat sahneleri mevcut Ama hastalar yine kurtarılamıyor Aort Anevrizması ameliyatı doktorların kaprisi yüzünden hüsranla sonuçlanıyor Bu arada elektrik  hakkında bilgisizlik can alıyor Ne garip 100-150 yıl sonra aynı olay ülkemizdede vuku buluyor

Kadavranın tıp eğitiminde önemide görülmekte bu bölümde

emre ozdamarlar

Hocam artik alistirdin, her bölum sonrasi yorumlarini bekliyorum. Nomalde dikkat etmedigim, atladigim kisimlara deginiyorsun, lutfen devam.

doktor1881

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 06 Mart, 2015, 01:21:01
Hocam artik alistirdin, her bölum sonrasi yorumlarini bekliyorum. Nomalde dikkat etmedigim, atladigim kisimlara deginiyorsun, lutfen devam.
Teşekkür ederim fırsat buldukça seyrediyorum Diziye başlamamın asıl sebebide sizsiniz.

BÖLÜM:3  Dr Thackery ilk aşkının Sfilis (Frengi) sonuçu oluşan komplikasyonları ile uğraşırken, Dr Algernon kömürlükte kaçak hastane açıyor (Şartlardan dolayı) (Bu arada İnguinal Herni -Kasık fıtığı- ameliyatı yaptığı ilk  hastası,hastanın hatası yüzünden,komplikasyondan dolayı ölüyor)

Hastanenin müdürü Barrow'u bölümler ilerledikçe daha iyi tanıyoruz.Üçkağıtçılıkta çığır açıyor. Bu arada karısını görünce ilk başta müdürün kadın kılığına girdiğini düşündüm ,o kadar benziyordu ki

Domuzlar üzerinde kalb çalışmaları yapılıyor .Ne alaka diye soracaksanız . Domuz kalbi insan kalbine çok benziyor Şu an domuzdan yapılan malzemeler insan kalbinde kullanılıyor

Tifo fakir mahallelerden çıkıp zengin mahallere doğru atak yapıyor.Doktorl Thackery'in söylediği gibi tifo mikrobu insanların banka hesabına bakmıyor ::)

Dr Thackery tifo komplikasyonu sonuçu çocuğun ameliyatına ısrarla karşı çıkmasına rağmen hemşirenin çok güzel sözleri üzerine karar veriyor bu sahne bile izlenebilir

emre ozdamarlar

Abi harbiden o sfilis ne basa bela biseymis. Modern tibba sukrettiren bir baska sahneydi o.

doktor1881

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 06 Mart, 2015, 13:54:15
Abi harbiden o sfilis ne basa bela biseymis. Modern tibba sukrettiren bir baska sahneydi o.
Günümüzde basit kalıyor sfilis.Ama biz geliştikçe mikroplarda evrim geçiriyor.O gruptan Hepatit-Aids gibi hastalıklar rahat hareket etmemizi ;D engelliyor

doktor1881

BÖLÜM:4  Hemşire Elkins dizinin iyilik perisi. Gizemli bir duruşu var 8) 8)

Bölüm Müdür Barrow'un üçkağıdı ile başlıyor. Dr Algernon'un  aort anevrizması ameliyatı sırasındaki üçkağıdı ile sürüyor (Ama hasta kurtuluyor)

Hastane ortaklarından Cornelia ise tüm iyi niyetiyle her yere koşturuyor Nişanlı olmasına rağmen gönlü Dr Algernon'da (Benim tahminim)

Everett ile Algernon arasında rekabet tam gaz sürüyor.

Şimdiye kadar ki en zayıf bölüm buydu