Bilim Kurgu Kitapları

Başlatan V, 18 Şubat, 2010, 23:39:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

"John Perry önce karısının mezarını ziyaret etti. Sonra da askere yazıldı".

John Scalzi sevilen bilim kurgu serisi Yaşlı Adamın Savaşı bu cümlelerle başlıyordu. 2006 yılında okuyucuyla buluşan serinin şimdiye kadar 8 kitabı yayınlandı. Son kitap da önümüzdeki ay raflarda yerini alacak. Ülkemizde ise şimdiye kadar serinin 4 kitabı yayınlandı.

Yaşlı Adamın Savaşı
Hayalet Tugay
Son Koloni
Zoe'nun Öyküsü

Hugo ödülüne de aday gösterilen Yaşlı Adamın Savaşı oluşturduğu alternatif tarih/bilim kurgu evreniyle ve getirdiği BeyinDostu™, AkıllıKan™, Sıçrama İticisi, Modifiye Bedenler, Bilinç Nakli ve ileri derece nanoteknoloji ile son yılların en ilginç bilimsel kehanetlerini sunuyor.

John Scalzi geçtiğimiz günlerde ünlü Fantazi/bilimkurgu yayınevi Tor Books ile yapmış olduğu 10 yıllık bir süre için 3.4 milyon dolarlık 13 romanı kapsayan anlaşma ile gündeme geldi. Bu 13 romanın konularının ne üzerine olacaklarının taslakları hazır olup en azından birinin Yaşlı Adamın Savaşı'nın yeni kitabı olacağı kesin gibi. Bunun dışında henüz ülkemizde yayınlanmamış romanlarından olan "Lock In" in devamı "Head On", tamamen yeni bir evrende geçen ve şu an 2 kitap olarak tasarlanmış epik bir uzay operası serisi, birkaç bağımsız kitap (şimdilik bağımsız sonradan seri de olabilir) ve üç tane genç yetişkin romanı var. Scalzi, Yaşlı Adamın Savaşı serisinin getirdiği başarı ve ünle beraber 2009-2011 yılları arasında SGU Stargate Universe dizisinde kreatif danışman olarak da yer almıştı. Oldukça üretken bir yazar olan 46 yaşındaki Scalzi'nin ülkemizde yayınlanan seriden bağımsız diğer bir bilim kurgu romanı ise bilim kurgu edebiyatının en büyük ödülleri olarak nitelendirilen Hugo ve Locus ödüllerini kazanmış olan Kırmızı Üniformalılar romanı.

Yaşlı Adamın Savaşı getirdiği ilginç bilimsel önermelerin yanında aksiyonu bol, mizah dozu nispeten yüksek ve az da olsa cinsellik barındıran ve kendi içinde az çok felsefi söylem ve ahlaki sorgulayış barındıran bir roman. Kütüphaneden bulup okuduğum bu ilk kitap sonrası serinin diğer kalanlarını da sipariş verdim ve 2. kitabı kısa sürede yarıladım bile. Yaşlı Adamın Savaşı, aksiyon bazında çok az Avatar, bolca Starship Troopers barındıran yine de bilimkurgu kültü olacak kadar eşsiz bir eser olmayan, 50'lerin bilim kurgu eserlerine göre daha az felsefi zırvalık içeren, kısacası iyi vakit geçirtecek bir tür seri.

Daha önce Vega'nın forumda Son Koloni hakkında yazmış olduğu özeti okumak için buyrun:
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5637.msg123503.html#msg123503
Crom! Ölüleri Say...

dean

İlk kitap duruyor öyle. Bir türlü okuyamadım.

pikofarad

Aa John Scalzi abimizin önünde şapkamı çıkartırım. Başarılı bir yazar.

Yaşlı Adamın Savaşı bilim kurgu sevenlerin, aslında alt tür uzay operası sevenlerin kaçırmaması gereken bir kitap. Aslında bir seri.

Birinci kitap Yaşlı Adamın Savaşı. Burada John Perry çok eğlenceli, bir o kadar bahtsız bir karakter. Kitabı okurken pek çok yerinde sesli güldüğümü hatırlıyorum. Esprili bir abimizi John Perry.

Bu seriye ait 4 kitap var.

Birincisi Yaşlı Adamın Savaşı
İkincisi Hayalet Tugay
Üçüncüsü Son Koloni
Dördüncüsü Zoe'nin Öyküsü

Son kitap Zoe'nin Öyküsü Son koloni'deki olayların Zoe'nin gözünden anlatılması şeklinde. Aslında aynı hikayeyi okuyorsunuz ama Zoe'nin gözünden.

Daha önce kendi blogumda Yaşlı Adamın Savaşı ile ilgili bir inceleme yapmıştım. Kitabı merak edenler için bağlantısı http://birazyazalim.blogspot.com.tr/2012/08/yasli-adamin-savasi-john-scalzi.html

Hayalet Tugay incelemesi için: http://birazyazalim.blogspot.com.tr/2013/01/hayalet-tugay-john-scalzi.html
Son Koloni İncelemesi için: http://birazyazalim.blogspot.com.tr/2013/01/son-koloni-john-scalzi.html

Bu serinin ikinci kitabı Hayalet Tugay'da birinci kitaptaki karakterimiz John Perry yok. John Perry'i Son Koloni'de yeniden görüyoruz. Ben Hayalet Tugay'da John Perry olmayınca üzülmüştüm. :) Kendisini çok severim de. :).

Bence bu seriye bir şans verin. Özgün ırklar, farklı teknolojilerle dolu bir uzay operası okumak istiyorsanız bu seri size göre.

Yaşlı Adamın Savaşı'nın Ön Okuması İçin: http://www.kayiprihtim.org/portal/on-okumalar/yasli-adamin-savasi-on-okuma/

alan ford

Çıkar çıkmaz almıştım ama hâlâ okumadım iyi mi? Yazın okunacaklar listesine alayım ben bunu .
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

1973 yılında yayınlanan kitap o yıl bütün bilimkurgu ödüllerini toplamış idi.

Nebula Ödülü, Hugo Ödülü, Jupiter Ödülü, John W. Campbell Memorial Ödülü, Locus Ödülü, Seiun Ödülü, İngiliz Bilim Kurgu Birliği Ödülünü almış.

Hikaye 2130 larda geçiyor, meteor uyarı sistemi güneş sistemimize yeni bir meteorun girdiği haberini verir.

Ama kısa sürede bunun devasa bir uzay gemisi olduğu anlaşılır.

50 km boyunda ve 16 km çapında bir silindirdir.

Çok hızlı gelen bu dev uzay gemisinin rotasına en yakın olan Kaptan Norton'un gemisidir.

Norton ve ekibine uzay gemisine yeni adı ile Rama'ya gidip inceleme görevi verilir.

İnceleme için iki hafta gibi bir süreleri olacaktır. Ekip Rama'ya iniş yapar ve içeri girmeyi başarır.

Sonrasını yazmayalım ama çok ilginç bir ortam ile karşılaşacaklardır.

Clarke'ın yazım dili çok akıcı, zaman zaman (o da mecburiyetten) fazla ayrıntılı tasvirler yapmak zorunda kalıyor.

Bu durumda da tempo düşüyor ama genel olarak çok iyi bulduğumu söylemeliyim.

15 yıldır filmi çekileceği konuşuluyor; Yapımcı Morgan Freeman ve yönetmen olarak David Fincher.

Ama sanırım asla gerçekleşmeyecek.

http://www.imdb.com/title/tt0134933/?ref_=nm_flmg_wr_1

Clarke Rama'yla Buluşmanın son cümlesi ile hikayenin devam edebileceği ipucunu veriyordu.

Ama sonra bu fikrinden vazgeçti ve yazmamaya karar verdi.

Gentry Lee adlı yazar Clarke'ı 1989 yılında ikna etti ve 3 devam kitabı daha yazıldı.

Aslında bu kitapların yazarı Lee'dir, Clarke sadece ana fikirleri vermiştir.

Rama II (1989), Rama Bahçesi (1991), Rama'nın Sırrı (1993)

yunusmeyra

aslında bu harika bilim kurgu eserindeki "silindir" şeklindeki devasa uzay aracı kavramı ile sadık zagor okuyucuları 80'lerin 2. yarısında yayınlanan ve "mavi zagor" adıyla bilinen(kapaktaki başlığın "mavi zemin" üzerinde yeralmasından kinaye..)  103'lük serinin 39-45 no'lu sayılarında yayınlanan "kabus" adlı efsanevi macerada tanışmışlardı..bu macera efsanevi "kötü" hellingen'le olan 4. maceradır..ayrıca arthur clarke'ın eserine göndermeler içeren macera ile ilgili Ümit Kireçci'nin blog'unda yer alan bir yazıda mevcut:
http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com.tr/2012/08/zagor-muhtesem-oykusu-kabus-ve-arthur-c.html
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

Muhteşemsin Tarkan, tam eski Zagor'ları bulayım bu göndermeyi yazayım diyordum ki senin yazını gördüm.

Ümit'in bu yazısını bilmiyordum, paylaşım için teşekkürler.

yunusmeyra

estağfurullah "Hanac te-nay"a ufak bir katkımız :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

Yaşlı Adamın Savaşı serisiyle çağdaş bilimkurgu okurlarının gözünde önemli bir yer edinen John Scalzi, Hugo ve Locus ödüllü romanı Kırmızı Üniformalılar ile dönüyor. Kırmızı Üniformalılar, Uzay Yolu ve benzeri uzay maceralarını seven okurlar kadar, üstkurmaca meraklılarını da tatmin edecek.

Evrensel Birlik'in bayrak gemisi Gözüpek'e atanan Asteğmen Andrew Dahl, çok geçmeden bazı gerçeklerin farkına varır. Her dış görevde uzaylılarla ölümcül bir mücadeleye girilmekte, geminin kıdemli subayları bu mücadelelerden daima sağ çıkmakta ve düşük kıdemli bir tayfa muhakkak ölmektedir. Bu konuyu araştırmaya başlayan Andrew ve meslektaşları, hayatlarını kurtarmak için zaman ve uzayda son derece tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitap kendini çok rahat okutuyor, mizahi yönü ön planda diyebiliriz.

Konu ilginç başlıyor ama ortalarından itibaren temposunu kaybediyor ve vasat bitiyor.

Nasıl oldu da En İyi Bilimkurgu Romanı ve En İyi Roman ödüllerini almış hayret.

Fazla yazacak bir şey yok, notumu da vereyim 5.75 / 10.00

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 11 Şubat, 2015, 13:43:05

Serini ikinci kitabı yarın dağıtılıyor...

Vahşi Kartlar 2: Yüksek Aslar

Vahşi Kartlar serisi bir Taht Oyunları etkisi yaratmadı sanıyorum. Ikinci kitabı okuyan varsa yorumunu alabilir miyiz?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Yaşlı Adamın Savaşını okudum ve beğendim.

Kırmızı Üniformalılar'dan daha iyi olduğu kesin, notum 6.83 / 10.

Kitabın başında epey bir dejavu yaşadım; değişik insanların bir araya gelmesi, hemen kaynaşmaları ve geyiğe sarmaları, durmadan espri yapmaları aynı Kırmızı Üniformalılarda olduğu gibiydi.

(Bkz. http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,9834.0.html )

Tabii bu kitap daha ilginç, yazı dili çok akıcı sanki film seyrediyor gibisiniz bazı anlatımları film senaryosu yazımı gibi olmuş.

Kolay okunan, uzay operası tarzında bir kitap.

Sanırım devamı olan Hayalet Tugayı da okuyacağım.

kalidor

Yaşlı Adam'ın Savaşı serisini (Şimdilik Türkiye'de yayınlanan 4 kitap) bitirdikten sonra okuduğum ve çok ilginç başlayıp sonradan vasata bağlayan bir roman. Haa konu enteresan tabii. Herhalde Yaşlı Adamın Savaşı ile vermedikleri ödülü bu romanla vermişler Scalzi'ye.
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Seriyi bitirdikten sonra ilk 2 kitabın oldukça sürükleyici olduğunu ve bilim kurgu namına yenilikçi fikirler sunduğunu rahatça söyleyebilirim. 3. kitapta ise ilk kitaptaki kahramanımızı yeniden görüyoruz. Bu sefer aksiyon düşük ve entrika dozu biraz daha yüksek. Son kitap ise 3. kitapta geçenlerin- şimdi bozgunculuk (spoiler) olmasın diye kim olduğunu söylemeyeceğim de-  başka birisinin gözünden hani kitabın adında geçtiği gibi Zoe'nun gözünden (Zoe'nun Öyküsü) anlatılması. Seriyi art arda okuyunca aynı kitabı iki kez okumuş hissine kapılıyorsunuz. Tabii 3. kitapta anlatılmayan detaylar buraya saklanmış. Serinin diğer kitapları da Türkçe'ye çevrilirse ben devam edeceğim. 
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 11 Temmuz, 2012, 00:41:00
Aklimda bu kitap bi ara mutlaka okuyacagim.

Önce Wool-II Vardiya okunacak sonra Kara Kule-VI sonra sıra BİZ'e gelecek.  :)

hanac

Goodreads notu; 3.96 / 5.00