Şu anda hangi çizgi romanları okuyorsunuz?

Başlatan hanac, 01 Kasım, 2009, 18:36:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sakızlı Ohannes Paşa

ferzan

Hafta ortası uzun zamandır beklettigim, çıktığı gibi aldığım hâlde ısrarla okumayı erteleyip daha da birikmesini beklediğim Saga ve Masallar a başlamıştım...Saga cilt 1 ve 2 itibariyle resmen bayıldım. Masallar için ise sonradan açılacak dendiği için beklentimi düşük tutmuştum ama ilk cilt itibariyle acayip güzel bir tat bıraktı dimağimda.

Cumartesi günümü X-Force 'a ayırmış gibi oldum. Çıktığı gibi aldığım ve okuduğum cilt 1 sonrasi 2 ve 3 'ü almaya devam etmiş ama az daha biriksin diye okumamıştım. Hatırlama maksatlı ilk cikdi bir daha okuyup 2 ve 3'ü de boğmuş olduk. Birkaç ay önce okuduğum X-Force/Cable Mesih Savaşı ciltlerinin olay örgüsü hâlâ zihnimde tazeyken eldeki X-Force 'lari da bitirmek iyi oldu.

Bugün, her pazarki Teks okumam sonrasında (super cilt 24) epeydir ertelediğim Batman Dedektif Hikayeleri #3 İmparator Penguen ile hafta içi yarım bıraktığım Wolverine Av Mevsimi 'ni bitirdim. Üzerine ne okuyayım derken epeydir elime alıp bıraktığım Superman Yeni Dünya #1,2 ve 3 ile Uncanny Avengers #1,2 ve 3 'ü birkaç sefer daha elime alıp bıraktım. Uncanny Avengers 'ın kalan iki cildi de çıksın, 5 ciltlik Volume 1'i tek seferde okuyacağım. Cilt 1 'in tadı damağimda ilk okuduğumdan beri ama az daha beklemekte fayda var. Umarım hem Uncanny 'ler, hem de Now serisi tüm diğer okuma sırası eklenti ciltleriyle beraber (hali hazırda çıkmış olan New Avengers, Infinity vs ciltler gibi) tamamlanır da ben de bir an önce başlarım.

Yarım saat kadar önce Masallar #2 Hayvan Çiftliği 'ni bitirdim. Kokusu, tadı gene damağımda kaldı. Diğer 3 cildi hemen harcamayacağım ama bitirmem de çok uzun sürmeyecek. Belli oldu, bu güzel bi başlangıç yapan mütevazi görünümlü canavar seri, her ciltle kalitesini korumak şöyle dursun, güzelliğini katlamaya devam edecek gibi gözüküyor.

Sözün özü, bitmek üzere olan haftanın çetelesi;

Saga #1, #2
    Masallar #1, #2
    X-Force #1, #2, #3
    Batman Dedektif Hikayeleri #3
    Wolverine Av Mevsimi #1
    Teks Super Cilt #24 (Oğlak Yayıncılık)

Ama haftaya damgasını vuran Saga ile Masallar oldu. En çok da Saga, uzun süredir açlığını çektiğim, Scalped ve The Walking Dead okurken aldığım, bilhassa TWD okuduğum ilk dönemlerde çok yoğun hissettiğim o muhteşem seriyal anlatım dinamiğini verdi bana. Doğrudan gönlüme isabet etti. 3.cilt gelene kadar o boşluk hissimi Masallar ile meşgul edeceğim.

Bakalım, pazar akşamının ve bitmekte olan haftanın son kitabı, kapanış çizgi romanı ne olacak...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Haftasonu bilançosu;

Original Sin  (Gerekli Şeyler)
    Justice League  #3  (YKY)
    Masallar  #4  (Arka Bahçe)
    Nathan Never  #1  (Çizgi Düşer cilt 1, orijinal 49, 50 ve 51)
    Tex Maxi  #7 ve #8  (Oğlak Efsanevi Cilt 7 )

Kısa bir kritik yapmak gerekirse;

Original Sin için Jason Aaron dolayısıyla feci beklentim vardı...Scalped, Southern Bastards ve The Goddamned gibi özgün serilerin benim gözümde efsane yaratıcısı ve yazarı için Marvel evrenine yönelik hazırladığı adı bile güzel olan bu öykü için nefesimi tutmuştum...Watcher karakterini ise birkaç essential ciltten ve bilhassa Conan'ın What If konseptindeki bir seüveninden az buçuk tanıyordum ve Watcher hakkında bilgi sahibi olmak adına muazzam ve esrarengiz bir giriş kısmından sonra öykü son derece normal ilerleyip bitti...Belki bu kadar büyük beklenti içerisinde olmasaydım, daha fazla zevk alabilirdim...Kendi kendimi baltalamış oldum...Öykü, aslında hiç kötü değildi ve kendini sıkmadan okuttu ama Jason Aaron var diye de benim gibi merasimle başına oturulması da gerekli değilmiş, onu anladım...Ki zaten daha önce Jason Aaron imzalı Astonishing Spider Man & Wolverine cildiyle ağzımın payını almış olmam gerekirdi...Aaron, kendi özgün serilerinde muhteşem bir yazar ama diğer popüler seriler içerisinde sadece kaliteli bir yazar...Original Sin alınıp okunur mu, canavar gibi alınıp okunur...

Justice League ilk iki ciltte çok büyük hazlar almamıştım ama üçüncü cilt çok keyif verdi...Laylaylom kıvamından çıkıp bayağı Injustice tadında güzel yerelere gitmeye başladı...

Masallar cilt dört, ilk üç cildin verdiği muazzam keyfin yanında bir parça sönük kaldı...Bundan önceki her ciltte ayılıp bayıldığım hikaye, bu ciltte beni bir parça durağan bir hisse soktu...Yine de beşinci ciltten beklentim büyük...

Nathan Never 'in  AD ve Lal Kitap dönemi fasiküllerini bitirmek, yani ilk 48 sayıyı okumak epey uzun sürdü...Ara ara keyif aldım, genel olarak da vakit geçirmek için okudum ama buna rağmen Nathan'ı hiç harcamadım...Kaliteli de gelse, yavan da gelse, bu karaktere karşı sonsuz kredim ve sempatim var...Nihayet Çizgi Düşler ciltlerine sıra geldi ve bu haftasonu itibariyle ilk ciltteki üç fasikülü, yani orijinal 49 (Maskeli İntikamcı), 50 (Babil Kitaplığı) ve 51 (Deniz Korsanları) nolu sayıları okudum...Maskeli İntikamcı oldukça hafif, bir parça çizgi dünyası mutfağına odaklı ve çerezlik bir öyküydü...Zaten macerayı da, içerikteki karakterlere benzer üretimlerde bulunmuş farklı bir çizere çizdirmişler...Babil Kitaplığı çok hoştu, Nathan okurken en sıradan macera böyle olsun dediğim tatta melankolik ve tam anlamıyla bir Nathan serüveniydi...Ya da benim her daim Nathan'a yakıştırdığım tatta ve histe bir serüvendi...Deniz Korsanları ise Maskeli İntikamcı kadar hafif olmasa da asla bir Babil Kitaplığı değildi, bir parça çerezdi o da...

Geldik Teks Willer 'e...Geçen pazarki süper cit 25 (oğlak) okumam sonrası orijinal 500. sayıyı da geride bıraktığımdan, Teks süper ciltlere uzun bir ara vereceğimi yazmıştım...Niyetim bir müddet Maxi, Klasik ve Dev Albüm serisinden devam etmekti...Hatta bu pazar, western hakkımı da Zagor KM 36 ve 37 ile dolduracaktım ama nedense Teks'i es geçemedim...Pazar günleri harici Teks okuyamadığımı, pazar günlerinde ise yılların pazar western sinema kuşağı dolayısıyla hep Teks'e layık gördüğümü bir kez daha hatırladım ve hava kararana kadar Teks okudum...Geçen haftaki enfes maceradan sonra, yani orijinal 497, 498 ve 499'dan sonra ( bknz Teks Süper Cilt başlığı ) bugün okuduğum Maxi'ler beni hiç tatmin etmedi...

Oğlak Efsanevi Cilt 7 'de yer alan Maxi 7 ve 8, yani Rüzgarın Oğlu ve Zırhlı Tren adlı 330'ar sayfalık iki ayrı macerada umduğumu pek bulamadım...Eh, her daim zevk verecek diye bir kural yok tabi...

Rüzgar'ın Oğlu, aslında güzel bir maceraydı...Araphao yerlilerinin kutsal saydığı sürü lideri simsiyah bir vahşi atın merkezde yer aldığı Nizzi ve Diso imzalı güzel bir maceraydı ama sonrasında başlayan Zırhlı Tren tam bir hayal kırıklığı oldu...Segura ve Ortiz ikilisi ne üretse gözüm kapalı atlarım ama artık ikisi de rahmetli olmuş Latin Amerikalı bu güzel ikili, ilk kez beni hayal kırıklığına uğrattı...Macera damdan düşer gibi başladı, doğrudan gelişme bölümüyle açıldı...Maxi olduğunu bilmesem, öncesinde bir fasikül bir başlangıç kısmı olacağını düşünecektim az daha ama maceranın daha ilk sayfası, özet niteliğinde birkaç cümlelik bir metinle açıldı...İlk sayfadan son sayfaya dek, yani neredeyse 330 sayfa boyunca maceraya net bir şekilde odaklanamadım...Çok sık koptum, karakterleri özümseyemedim, öykünün içine giremedim...Sanki Segura ve Ortiz, o dönem Bonelli'ye bir Maxi sözü verip de sallamış, sonlara doğru aklı başına gelip Bonelli'ye ayıp olmasın diye tamamlamış gibi geldi... :) Çizimler her zamanki gibi enfesti ama öykü, Segura'ya hiç yakışmadı...Özellikle Maxi serisindeki diğer muhteşem öyküleri yanında çok silik kaldı...Yine de devam ettim ve bitirdim...Dediğim gibi, Rüzgar'ın Oğlu güzeldi ama Zırhlı Tren gerçek bir vakit kaybıydı...

Sanıyorum ki bu haftasonu itibariyle 1500-2000 sayfa arası bir okuma yapmış olduk...Vakit kalsaydı, bir comics ve bir de yerli eser okuyacaktım, belki bir frankofon sıkıştırırdım ya da bir fumetti daha okurdum ama artık bu akşam için olmayacağı kesin...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

darkwood

Nathan 22.cilt 2 macera bir solukta bitti. Sıra 3.macera "büyük para" da.
Darkwood Sakinleri..

HacıGeraltEmmi

Bone 8 ve 9. sayılarla final yaptı, tadı damakta kalan cinsten bu seriyi yayınlayıp tamamlayan marmara çizgi koca bir teşekkürü hakediyor. Topluca bir kez daha okurum ileride.
X-Men mesih savaşı ciltlerini okurken beynim yandı resmen, olmaz olsun böyle saçma salak maceralar... Bir de Korkunun Kendisi (ki yarıda bıraktım okumayı) isimli kitaplar son dönem okuduklarım içerisinde en kötüler diyebilirim.
Arada Renkli zagor okuyup bünyeyi rahatlattıktan sonra Büyüklere Masallar ile huzurlu bir şekilde çr okuma seansımı tamamladım.

ferzan

Bugün itibariyle okuduklarım ;

Batman : The Dark Knight Returns
    Masallar  #5
    Karanlık Güzel
    Ghost World
    Hawkeye  #2

Yarın da Teks Maxi'ler ile Nathan Never'a abanacağım bir aksilik olmaz ise...Yukarıda okuduklarımın bazılarını kendi başlıklarında kısaca yorumlamaya çalışacağım...

ferzan

Evet, dün de planladığım gibi, bu pazarın Teks'i olan Oğlak Efsanevi Cilt 8 (Maxi 9 ve 10) ile Çizgi Düşler'in Nathan Never Cilt 2'si (orijinal 52, 53 ve 54) bitti...Dün 600, bugün de 900 sayfa civarı okuyarak gene bir haftasonunu 1500 sayfa ile fena sayılmayacak bir performans ve çeşitlilik ile noktalamış olduk...

s.b

Justice League 2 Hainin Yolculuğu'nu okudum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Sakızlı Ohannes Paşa

Dragon Ball'a basladim. 1 bitti 2 ve 3 pespese okunacak.

rumar80

maeglin

Batman&Superman 1 yeni bitti. Deadpool İntihar Krallarına geçiyorum.

battlehammer

az önce A Jew in Communist Prague:  Vol 1'i okudum, yarın 2'ye geçeceğim. Güzel hikaye olabilirmiş ama "allahım çok mağduruz, herkes bize karşı"  alt mesajı darladı beni.

Lone Wolf and Cub, Vol. 5 okuyorum bir yandan, yarısındayım. Tam çok kendini tekrar ediyor diye düşünüyorum ki büyük resme dair yeni bir parça sunuyor bu seri, an itibariyle memnunum devam ediyor olmaktan.

Diğer bir okuduğum çizgi roman ise Kabil Disko - Afganistan'da kaçırılmamayı nasıl başardım (Kaboul Disco #1) Tatlı bir hikaye, eğlenceli. Yarısındayım.

Aliens Omnibus Vol4, Saga Deluxe Edition ve The Sandman: Overture ise okuyor diye listelememe rağmen başlarında takıldığım diğer üç kitap. bu hafta içinde yavaş yavaş, sindire sindire onlarda da mesafe kat edeceğim.

https://www.goodreads.com/review/list/43280720?shelf=currently-reading

ferzan

Bugün itibariyle gecikmeli olarak Kingdome Come ile daha da gecikmeli olarak Oz Büyücüsü'nü okudum...Gün bitmeden listeme aldığım başka kitaplar da vardı ama bu ikisi yetti bugün için...Yarın da Maxi Teks, Nathan ve Klasik Örümcek okumayı planlıyorum bir aksilik çıkmazsa...

darkwood

Bone 8.sayısını keyifle yarıladım. 9.final sayısını sadece 1 adım kaldı.  ;)
Darkwood Sakinleri..

ferzan

Cumartesi okumama Injustice ile başladım, İkinci Yıl Cilt 2'nin ardından soğutmadan Suicide Squad ilk cilde geçtim...Onun ardından 100 Kurşun #4 ile Masallar #6'yı devirdim...Kapanışı Deadpool vs Carnage ile yaptım...Ne yalan söyleyeyim, şu ana kadar okurken haz aldığım tek Deadpool macerası İntihar Kralları olmuştu...Onun haricindeki tüm Deadpool'ları güncelin dinamiğini takip etme adına zoraki olarak okudum...

Bu cumartesi gününü comics günü yapmışız resmen...Taze okumuş olduğum bu yayınlardan birkaçını kendi başlıklarında birkaç cümle ile yorumlayacağım...