Ana Menü

Toplu Okumalar

Başlatan V, 29 Aralık, 2014, 21:06:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

alan ford

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar... KRONİK İTTAPAR!!!
Hayat sana sokak hayvanlarına davrandığın gibi davransın!

hanac

Ben 1. kitabı bitirdim bile.

Hemen ara vermeden 2. kitaba geçtim.

Şimdilik bir şey yazmıyorum ama ilk kitabın notu 10/10.

Katılan kimse yok mu ?

kadri kerem

Alıntı yapılan: hanac - 31 Mart, 2015, 18:52:52
Ben 1. kitabı bitirdim bile.

Hemen ara vermeden 2. kitaba geçtim.

Şimdilik bir şey yazmıyorum ama ilk kitabın notu 10/10.

Katılan kimse yok mu ?

Ben katılırdım da okudum hepsini. Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr da dahil. ;D Serinin en güzel kitabı Büyücü ve Cam Kule (4. kitap) King müthiş bir aşk hikayesi anlatmış bu kitapta. Bir de son kitaptaki efsanevi karşılaşma akıllardan çıkmayacak cinstendir ama spoiler vermeyeyim tabii.  ;)

kalidor

Ben de bu akşam veya yarın sabah 1. kitaba başlamayı planlıyorum.
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

SPOILER

Kara Kule serisinin an itibariyle birinci kitabını bitirdim ve sevenlerinin neden bu kadar övdüğünün inanın anlayamadım. Stephen King bomba gibi başlangıçlarıyla insanı daha ilk temasta kavrayan, sonrasında bu merak duygusunun üzerini biraz daha inşa ederek kopmanın mümkün olmadığı kitaplarıyla ünlüdür. Misal Hayvan Mezarlığı, daha o başlangıç alır götürür okuru. Birkaç on sayfa sonra, okuduğunuzda eğer bir çocuksanız, yattığınızda merdivenlerden taze dirilmiş birinin çıktığını hayal edersiniz, uyku tutmaz. Misal Mahşer, o kallavi kitabı okuyorsanız, daha ilk sayfalarda gözünüzün önüne bambaşka zorunlu seyreltilmiş bir dünya atmosferi çizilir, apokalipsten hayatta kalanların bunu sürdürebilme çabası, iyi - kötü tarafların netleşmesi falan filan derken elinizden bırakamadan devam eder, sona erdirirsiniz.

Kara Kule ise hiç böyle değil, son derece zayıf bir başlangıç, ağır bir tempo, bu yeni dünyayla ilgili çok az tüyo, günümüz dünyasına yapılan bağlantılarla merak yaratmaya ve ayakta durmayan çalışan bir kurgu, bir de güya mutlak gerçeğin saklı olduğu bir kule. Dil de özellikle en başlarda fazlasıyla basit, sonra sonra kendini bir miktar topluyor. Açıkçası bence bu Stephen King değil, belki bu serinin birinci kitabını henüz taze yazarken yazmış olmasından belki de beklentimin yüksek olmasından.

Serinin tüm kitaplarını aldığım için okumaya devam edeceğim ama bu devam kararında bol miktarda mecburiyet te var. Umuyorum sonraki kitapta tempo biraz daha yükseliyordur.

Notum 6/10, geçen senenin hayal kırıklığı Marslı'dan biraz daha hallice :)

dean

Ana konu ve esas ana karakterler seriye ikinci kitap ile giriyor. Eminim Üç'ün Çekilişinden sonra bütün fikirlerin değişecektir pizagor. Hatta seride ilerleyince ilk kitap sadece kısa paragraf gibi gelecek. Bütün her şey Üç'ün Çekilişinde başlıyor.

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: dean - 07 Nisan, 2015, 14:28:37
Eminim Üç'ün Çekilişinden sonra bütün fikirlerin değişecektir pizagor. Hatta seride ilerleyince ilk kitap sadece kısa paragraf gibi gelecek. Bütün her şey Üç'ün Çekilişinde başlıyor.

Kelimesi kelimesine katiliyorum.

kalidor

İlk kitabı ben de okudum ve Pizagor'a bazı noktalarda katıldığımı söylemeliyim. Bence King bu romanını semboller üzerine kurmuş. Zaten Kara Kule başlı başına bir metafor ve aslında neye binaen olduğu da romanın sonunda Siyahlı Adam tarafından az çok ima ediliyor. Okuduğum 1993 tarihli 2. baskıydı ve çeviride de sıkıntılar olduğu bariz anlaşılıyordu.  İlk kitapta western ile fantastik unsurların harmanlandığı bir atmosferde  bir anti heronun inatla bir büyücüyü takibini okuyoruz. Ayrıca çocuk ile de anlamlı bir abi-kardeş veya dost ilişkisi işlenmiş. Herhalde bu ilk kitaptan daha çok beklentim vardı. O sebeple okurken yer yer sıkıntı basması hayal kırıklığı yaratmadı değil. Tabii burada tüm seriyi değil, sadece girizgah niteliğindeki ilk kitaptan bahsediyoruz. O sebeple 2. hatta 3. kitabı da okumadan seri hakkında bir karar vermek erken olur.
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

İkinci kitabı bugün - yarın bitiririm. Dahil olan yeni karakterlerle birlikte hikaye ve anlatı bir miktar kendini toparladı, ilginçleşmeye başladı. Notumu 7.5/10 olarak revize ediyorum.

alan ford

Katılacağım demiştim ama şu an bu seriye pas demek zorundayım , özür çok ::)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

dean

Alıntı yapılan: pizagor - 13 Nisan, 2015, 09:58:18
İkinci kitabı bugün - yarın bitiririm. Dahil olan yeni karakterlerle birlikte hikaye ve anlatı bir miktar kendini toparladı, ilginçleşmeye başladı. Notumu 7.5/10 olarak revize ediyorum.

İkinci kitapla birlikte seriyi biraz daha beğenmene sevindim. Bu arada o not üçüncü kitaptan sonra 8/8.5 olur bence  ::) ::) ::)

kadri kerem

Ben ilk kitabı elimden bırakamamıştım. Büyük heyecanla okumuştum. Tabii asıl macera ikinci kitapla başlıyor.

V

İlk kitabı bitirdim.

Yıllar önce okuduğum ilk baskıya göre genişletilmiş ve daha iyi tercüme edilmiş kesinlikle.

Genişleyen bir öykünün ilk kitabı olarak hayli yeterli ve ilgi uyandırıcı.

Bekletmeden 2. kitaba geçiyorum.

İlk kitap için notum: 8/10..
"İstemem,eksik olsun.."